MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Odeszli do wieczności. Pamiętamy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 listopada 2010, 7:28
Aktualizacja: Wtorek, 2 listopada 2010, 7:30
Autor: Jelonka.com
Fot. TEJO
Dziś i jutro wspominamy zmarłych. Zarówno tych bliskich i znajomych, jak i ludzi, których nie znaliśmy. Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki to okazja do refleksji nad przemijaniem, a także szczególna możliwość zapalenia zniczy pamięci na mogiłach tych, co odeszli.

W mijającym roku pożegnaliśmy kilka znanych postaci. Choć ludzie ci odeszli do wieczności, pozostaną w pamięci wielu. Non omnis moriar.

Jan Kotlarski
lekarz i fotografik
Był człowiekiem, którego fotograficzna pasja rozsławiła w całej Polsce i kilku krajach Europy. Z zawodu lekarz chirurg dzielił wykonywanie zawodu medyka z czynnym fotografowaniem i wieloma sukcesami na tym polu. Należał do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, był członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików. Robił zdjęcia rozmaite: zasłynął serią reportaży z miejsca pracy, osobliwymi aktami, wieloma fotografiami zabytków Ziemi Jeleniogórskiej. Był także czynnym uczestnikiem życia Jeleniej Góry: w latach 1998 - 2002 zasiadał w radzie miasta w Klubie Radnych AWS. Zmarł 22 marca 2010 roku.

Andrzej Kempa
aktor
Nie zobaczymy już Go przechadzającego się po placu Ratuszowym. Uśmiechniętego i wewnętrznie radosnego mimo wszystko. Zmarł 4 kwietnia 2010 roku. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak pamięć o Nim pozostanie na długo i to nie tylko w sercach tych, którzy Andrzeja Kempę widzieli na deskach teatralnych. Związany był zarówno z Teatrem im. Norwida (jeszcze jako Państwowym Teatrem Dolnośląskim), Jeleniogórskim Teatrem Animacji oraz – ostatnio z Teatrem Maska. Stworzył setki niezapomnianych kreacji, ale przez całą swoją karierę zachował twarz Dobrego Człowieka. Interesował się dziejami Jeleniej Góry. Ciepły, serdeczny, spokojny – takiego Andrzeja Kempę zapamiętamy.

Jerzy Szmajdziński,
wicemarszałek Sejmu, poseł Ziemi Jeleniogórskiej
Dzień po swoich 58. urodzinach znalazł się na pokładzie rządowego Tupolewa, który 10 kwietnia tego roku rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Jerzy Szmajdziński był wśród najważniejszych osób w państwie Wszyscy zginęli. Jednak było coś, co Pana Posła wyróżniało spośród elit: otwarty dla każdego, bliski zwykłym ludziom i ich sprawom, a przede wszystkim Jeleniej Górze oraz jej mieszkańcom. Mimo wielu obowiązków w stolicy Karkonoszy bywał bardzo często. Z szacunkiem odnosił się do przeciwników. Jego odejście było ciosem dla wielu jeleniogórzan, nie tylko tych związanych z lewicą.

ks. Stanisław Pagieła
emerytowany proboszcz z Dąbrowicy
– Był nietypowym księdzem z powołania, pełnym dobroci i ciepła. Dla każdego znalazł czas. Kochał tę parafię. Poprzez swoje słowa potrafił dotrzeć do ludzkiej psychiki i poruszyć serca wielu osób. Nie bał się mówić prawdy, co w czasach socjalizmu było nie zawsze bezpieczne. Wszyscy Go szanowali i, co ważniejsze, bardzo lubili. Był pełen humoru. Zawsze trzymał się zasad Pisma Świętego. Za komuny nie bał się zarówno władz kościelnych, jak i państwowych. Potajemnie chrzcił dzieci ludzi mundurowych tych, którzy należeli do PZPR i nie mogli oficjalnie obnosić się ze swoją wiarą. Odszedł 31 sierpnia 2010 roku.

Janina Sołtanowicz
emerytowana polonistka
– Pani Janina najpierw uczyła mnie języka polskiego, a później uczyła w szkole razem ze mną. To była miła, sympatyczna i rzeczowa osoba. Jako koleżanka była bardzo pomocna, jako nauczycielka – bardzo wymagająca. Angażowała się w swoją pracę i miała w niej spore osiągnięcia. Kiedy ja zostałem dyrektorem szkoły, pani Janina odeszła na emeryturę – wspomina Zbigniew Stępień, dyrektor SP nr 15 w Sobieszowie. Znana przez wielu mieszkańców dzielnicy pod Chojnikiem nauczycielka zginęła tragicznie 13 października 2010 po wypadku, potrącona przez pijanego kierowcę ciężarówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dotacja na usuwanie azbestu

Zapuszczone okolice Drzymały

Zebrali 3 tony odpadów

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~xyz 1-11-2010 7:37
[*] [*] [*]
~anka3 1-11-2010 9:00
o księdzu Stanisławie parafianie będą zawsze pamiętać!
~ 1-11-2010 9:18
DOLNOŚLĄZAK. Sprostowanie. Wg mnie wspaniały ś.p. ksiądz Pagieła nigdy nie wykonywał swojej chrześcijańskiej posługi oraz liturgii -wg obrządku rzymsko-katolickiego - potajemnie. Ksiądz Stanisław nie obnosił się, że taką posługę wobec mundurowych i niektórych pseudo-ateistów z PZPR sprawuje. Moim zdaniem postępował wg zasady "Pukajcie, a będzie wam otworzone".
~?? 1-11-2010 9:29
A ś.p. p. Krystyna Feldman?? Znana i lubiana polska aktorka teatralna i filmowa. Występowała w "Nikiforze" (genialny występ w jej wykonaniu), czy też serial "Kiepscy"...
Piipi Jelonkowa 1-11-2010 11:18
..".. cmentarz przy ul.Sudeckiej powstał pod koniec XIX .Spoczywa już na nim 42 tys.osó.Prawdopodobnie drugie tyle pochowane zostało wczesniej przez Niemców" .. piękniejsze nagrobki z grobów niemieckich są "w posiadaniu" ś.p.Polaków ! ~Patrz.np."stary" cmentarz przy Sudeckej !
~Do ~ 1-11-2010 16:46
Do kogoś z dn. 01-11-2010 o godz. 09:29 >> Krystyna Feldman zmarła w 2007 roku w Poznaniu:-)
~Ten prostak 1-11-2010 16:53
Do DOLNOŚLĄZAK-a; Dobrze, że napisałeś "wg mnie" czy "moim zdaniem". Bo nie Ty jesteś Świętym Bogiem, ewentualnie bogiem dla siebie samego. Sprytnie wykorzystujesz Boże Słowo dla swego JA, tak jak w kuszeniu na pustyni Jezus został poddany przez diabła przez Boże Słowo (w Ewangelii Mateusza 4, 1-11). Zwiedzenie przez bibline wersety = genialna metoda złego.
~ 1-11-2010 17:48
ad.~Piipi Jelonkowa, czy możesz mnie wyręczyć w dyskursie z ~ Ten prostak z 16:53? Mój post z 9:18 napisałem w dobrzej wierze w odniesieniu do wspaniałego duchownego. Ręce mi opadają jak przeczytałem co ~ Ten prostak wymodził. Nie chcę wdawać się z nim w dyskusję, gdyż każde wypowiedziane /napisane/ przeze mnie słowo okaże się, że naruszyłem jakieś wartości i przekroczyłem zasady. Aż chce się krzyczeć "Boże Ty widzisz i nie grzmisz".
~ 1-11-2010 18:03
cd. z 16:53 Cytat "Boże Ty widzisz i nie grzmisz" wg mnie jest adekwatny do sposobu postrzegania rzeczywistości przez ~ Ten prostak. Wiem, że Ten prostak stworzony też został - wg jego mniemania - na "obraz i podobieństwo Boże". DOLNOŚLĄZAK.
Piipi Jelonkowa 1-11-2010 19:07
~DOLNOŚLĄZAK ! ..cięzka sprawa ! .. bo Computer wynalazł człowiek i tutaj *łapka Boża ..grzesznika nie ukara !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla odnowy wsi

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2056
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%