MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Oddział geriatryczny w szpitalu wojewódzkim czeka na kontrakty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 listopada 2010, 8:17
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Fot. Angela
Po trzech miesiącach próbnego funkcjonowania oddziału przeznaczonego do leczenia osób w podeszłym wieku, wczoraj otwarto go oficjalnie. Obecnie ma 14 pacjentów, ale jeśli placówka otrzyma kontrakt z NFZ – u będzie mogła przyjąć do 30 osób.

Otwarcie kolejnego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze to dla placówki dodatkowe miejsca pracy i szansa na większy kontrakt od NFZ-u. Znacznie większe znaczenie ma natomiast dla samych pacjentów, którzy niejednokrotnie poprzez niedomagania i problemy z mobilnością mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

– Na naszym oddziale, po wstępnej kompleksowej ocenie geriatrycznej, ustaleniu największych problemów, które trapią tę grupę pacjentów, staramy się zapewnić odpowiednie leczenie, nie tylko internistyczne, ale również usprawnianie i rehabilitację osób starszych. Cały czas trwają zabiegi rehabilitacyjne, dodatkowo każdemu pacjentowi udzielana jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna, a więc różne konsultacje i propozycje leczenia – powiedział dr Mirosław Fic, p.o. ordynator geriatrii.

Mirosław Fic dodał, że rozwój oddziału zależy przede wszystkim od postawy Narodowego Funduszu Zdrowia. – W chwili otwarcia mieliśmy zajęte wszystkie łóżka, ale szybko skończył nam się kontrakt z NFZ i musieliśmy znacznie ograniczyć pracę. Obecnie na oddziale mamy 14 pacjentów, ale możliwości mamy o wiele większe czekamy na rozstrzygnięcie konkursów w NFZ

Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze podkreślał, że na nowo otwartym oddziale pacjenci otrzymają pomoc na najwyższym poziomie. - Ideą oddziału jest pomoc osobom w podeszłym wieku z przewlekłymi chorobami, na takim poziomie, by po leczeniu mogły one samodzielnie funkcjonować. Jest to jeden z trzech takich oddziałów na Dolnym Śląsku i mam nadzieję, że NFZ to zauważy i doceni – mówił.

Opieką pacjentami na jeleniogórskiej geriatrii zajmie się pięciu lekarzy, 15 pielęgniarek i dwie salowe oraz jeden sanitariusz. Jeśli znajdą się pieniądze, na oddziale będzie pracowało dwóch rehabilitantów. Kierownikiem zespołu lekarskiego jest dr Zbigniew Machaj, konsultant regionalny w dziedzinie geriatrii. Funkcję ordynatora pełni obecnie Mirosław Fic. W oficjalnym otwarciu oddziału wzięła udział posłanka na Sejm RP Elżbieta Zakrzewska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ja 18-11-2010 9:19
następny bubel firmowany ,,wybitnymi,,nazwiskami !!!
~waldemar 18-11-2010 9:23
Wielkie słowa uznania dla lek. med. Mirosława Fica (póki co p.o. ordynatora). Trzymamy kciuki za jak najlepszy rozwój oddziału pod kierownictwem tego wspaniałego człowieka.
~ja 18-11-2010 9:32
jest w tym coś chorego. Jest publiczny szpital i publiczny NFZ, są władze miasta, powiatu, województwa i państwa i nie mogą zwyczajnie się dogadać. Tak żeby szpital otworzył oddział za który NFZ z naszych składek będzie płacił. Bez tego gdybania, bez marnowania pieniędzy i niepewności. A wystarczy żeby NFZ podał z wyprzedzeniem czego oczekuje od jeleniogórskiej służby zdrowia i ile chce za to płacić. To chyba nie jest takie trudne?
~pacjent 18-11-2010 9:51
nastepne rancho w tym szpitalu i sposob na egzystencje dla personelu,ktory dotad nigdzie sie nie sprawdzil.pracy "o",umiejetnosci rowniez.
~MEG 18-11-2010 11:33
Po trzech miesiącach funkcjonowania potrzebnego oddziału, skończył się kontrakt z NFZ. Teraz trzeba czekać, aż ten chory twór (czyt.NFZ) zauważy i doceni (lub nie) potrzebę istnienia tego oddziału. PARANOJA.
~xyz 18-11-2010 14:04
Czy praca posla polega na otwieraniu, przecinaniu wstęgi, obejmowaniu patronatu - bo jak do tej pory to nasza nowa posłanka wszędzie wystepuje w tych rolach. Kiedy ona ma na to czas?
~Ciepliczanin 20-11-2010 11:53
No nie tylko Zakrzewska otwiera, przecina itp. Warto zobaczyć jej Blog i inne jej strony, tam informuje co robi i jak widać czasem ma czas na odpoczynek i jest bardzo aktywnym posłem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Czyżby Andrzej Duda?

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Politycy komentują wynik wyborów

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
714
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%