MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Oddychać czystszym powietrzem

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 listopada 2008, 15:27
Aktualizacja: 15:31
Autor: Mar
Fot. Mar
Wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej nr 6 w Cieplicach wyruszyli w miasto apelować do dorosłych, aby ci dbali o czystość powietrza. Szkoła przygotowała taki happening po raz trzeci.

Wszystkie klasy przygotowały plakaty i kukły nazwane „Dioksynami” . Pod opieką nauczycieli przeszli przez Cieplice wznosząc okrzyki – nie zatruwajcie powietrza, nie palcie plastików w piecach - i inne, wzywające do troski o to czym oddychamy.
- Dzieci bardzo się zaangażowały w przygotowanie plakatów i kukieł, które mają symbolizować dioksyny uwalnianie do powietrza w czasie spalania śmieci – wyjaśniała jedna z organizatorek akcji, nauczycielka Urszula Sebastian.
- Jeśli nasza akcja przekona choć jednego człowieka do tego, że nie wrzuci do pieca butelki po napojach, to warto było – mówiły dzieci jeden przez drugiego.

Dzisiejsze przedpołudnie pełne było mgły w której można było wyczuć zapach spalanych śmieci. Happening zorganizowano więc w dzień wyjątkowo dobrze pokazujący jak powszechny jest to problem. Powszechne jest „oszczędzanie” na kosztach wywózki śmieci przez spalanie tego co ogień pochłonie.

Dzień Czystego Powietrza wymyśliła fundacja ekologiczna Arka. Jednym z haseł jest – Kochasz dzieci, nie pal śmieci. Fundacja współpracuje z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom ten niebezpieczne dla zdrowia i środowiska problem. Podczas spalania emitujemy do atmosfery: pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany.

IV Dzień Czystego Powietrza realizowany jest pod patronatem instytucji publicznych: Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest nowych 58 zakażeń

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 14-11-2008 18:53
A co z palącymi papierosy na przestankach autobusowych? Czy jest jakaś uchwała miasta zabraniająca tego? Czy niepalący muszą wdychać czyjś dym papierosowy?
~observator 14-11-2008 21:45
O czyste powietrze powinny najpierw zadbać miejskie władze. W dzisiejszych czasach, kiedy taka bieda trudno przekonać ludzi do niepalenia "byleczym", skoro ktoś ma zakodowane, że tak trzeba. Miasto powinno pozyskać unijne pieniądze bądź środki z innego źródła i zapewnić, aby jak najwięcej, szczególnie tych najbiedniejszych dzielnic, w tym części śródmieścia niestety - zapewnić przyłączenie do miejskiej ciepłowni i część wydatków z opłat za ciepło rekompensować lub tam, gdzie się nie da - dofinansować i czasowo wspierać w opłatach tych, którzy zmienią ogrzewanie z "kominowego" na ekologiczne. Jelenia Góra nie jest miastemn turystycznym dzisiaj. Niestety ! Smog unoszący się nad miastem skutecznie takie przekonanie zmienia, a ludzie nie rozumieją, że to, czym palą sami wdychają i jeden drugiemu szykuje bombę z opóźnionym zapłonem, czyli ... NOWOTWÓR !
~Sabath 14-11-2008 22:17
też są prowadzone akcje typu nie pal papierosów ale przydałoby się zająć tymi którzy już palą ale dla palących to jest za trudne
~ 15-11-2008 4:56
To nie chodzi o akcje typu "nie pal", lecz o prawny zakaz palenia w miejscu publicznym, w szczególności na przystankach autobusowych. To powinna być uchwała Rady Miejskiej lub zarządzenie Prezydenta Miasta. Jeżeli tego nie ma to nie ma jak tego egzekwować. Akcje to jak grochem o ścianę. Pochłaniają tylko pieniądze, a żadnego efektu. A jeśli ktoś chce palić to niech to robi u siebie w domu, a nie zatruwa komuś powietrze swoim dymem z papierosa. To powinna egzekwować straż miejska. Ale jeśli nie ma oficjalnego zakazu to nie ma czego egzekwować. Palenie jest szkodliwe nie tylko dla palących lecz także dla tych, którzy to obok są zmuszeni wdychać. Jeżeli ktoś już pali to niech to robi we własnym domu a nie tam gdzie są inni ludzie narażeni przez to na nowotwory bez własnej winy.
~ 15-11-2008 11:51
a co z osobami jeżdżącymi samochodami, czy osoby niejeżdżące, takie jak ja, muszą wdychać ich spaliny. Czasami idąc chodnikiem wzdłuż ulicy lub jadąc rowerem aż nie dobrze się robi.
piipi 15-11-2008 12:20
~*NAJlepsze powietrze jest na Polanie Jakuszyckiej,to mozna "wyczuc" powracajac do Jelonki.
~Tee 15-11-2008 19:20
do postu z 11:51: A jak chciesz przemies...ć się z miasta do miasta na odległość np. 300 km? Na piechotę lub na rowerze? Nie da się całkowicie uniknąć spalin w dzisiejszych czasach. Nie ma na to rady. Można jedynie zmniejszyć ich ilość poprzez montaż katalizatorów. A w zimie też jeździsz na rowerze na takie odległości? Nie jesteś przypadkiem na emeryturze i nie musisz już nigdzie wyjeżdzać?
~taki sobek 15-11-2008 20:52
Zapraszam na ulice Lwówecką, A .Krzywoń i pobliskie ulice Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego.
~Tee 15-11-2008 21:00
<i> poprawione </i>
~Sabath 15-11-2008 22:33
prowadzone akcje typu nie pal nic nie dają i kasa jest wywalona w błoto tak samo akcja typu nie zanieczyszczaj środowiska która też nic nie daje i kasa leci w to samo miejsce i tu też powinno się surowo karać tych którzy zanieczyszczają środowisko jak i tych którzy palą
~Sabath 15-11-2008 22:36
na niektórych podziałał by ten zakaz a na niektórych może nie podziałać
~Sabath 15-11-2008 22:37
pomimo tego ma być wprowadzony
~Tee 16-11-2008 9:21
A może Wydział Ochrony Środowiska postarałby się przyłączyć Cieplice (i inne dzielnice) do elektrociepłowni, może jakiś projekt i wniosek o przyznanie środków unijnych? A na co idą środki fundacji? Na takie akcje? Dzieci apelują do dorosłych? A nauczyciele sami nie są dorośli? Niektórzy z nich palą papierosy...
jgajewski 16-11-2008 14:33
A my w Jagniątkowie mamy już dwa lata gaz w całym osiedlu. Miasto wydało na ten cel ok. 3,5 mln/zł. Większość mieszkańców już się przyłączyła do sieci, a następni masowo się przyłączają. Nikt już nie pali plastikowych butelek w piecu, bo są również /naszym staraniem/, stosowne pojemniki. Dawniej różnie bywało. Mamy czyste powietrze i wokół 1460 Ha Karkonoskiego Parku Narodowego. Serdecznie zapraszamy - z poważaniem : Józef Gajewski ...
~Tee do pana Gajewskiego 16-11-2008 17:11
A w Jeleniej Górze i w Cieplicach brak podłączenia do ciepłowni miejskiej. Chyba, że ktoś na Zabobrzu mieszka. A pan jako radny Jeleniej Góry mógłby coś w tym kierunku podziałać. Ale cóż, koszula bliższa ciału. A może dałoby radę wykombinować jakiś projekcik, na podstawie którego możnaby uzyskać na to środki unijne? Serdecznie prosimy. Z poważaniem - mieszkańcy części Jeleniej Góry i Cieplic ...
~Tee do pana Gajewskiego 16-11-2008 19:46
Jak Pan nam to załatwi, to będzie to PANA JÓZEFA GAJEWSKIEGO ZAŁUGA. Wszyscy będą sławić Pana IMIĘ. z POWAŻANIEM - mieszkańcy Jeleniej Góry i Cieplic...
~a 19-11-2008 10:46
Brawa dla pani dzrektor sp 6 !!!Kapitalna organiyacja! Dobrz dzrektor szkoły to podstawa Pani Mario Gratulacje
~ 3-01-2009 9:25

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było bezpieczne?

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Sadzą las

Remont wiaty na finiszu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%