MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Oddali krew z potrzeby serca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 19 listopada 2010, 7:50
Aktualizacja: Sobota, 20 listopada 2010, 7:40
Autor: Angela
Fot. Angela
Około pięćdziesiąt osób z Zespołu Szkół Przyrodniczo–Żywieniowych oraz mieszkańcy Sobieszowa dzieliło się darem życia podczas szkolnej akcji poboru krwi, której inicjatorami byli uczennica, nauczyciel historii i szkolna pielęgniarka. Akcja zakończyła się sukcesem.

Paulina Hekmam uczennica klasy IV Ż zorganizowała akcję poboru krwi wraz z nauczycielem historii i szkolną pielęgniarką ponieważ dwa lata temu sama przekonała się o tym, jaka jest wartość oddanej krwi. Życiodajny płyn oddany przez innych krwiodawców uratował życie jej ojcu.

– Dwa lata temu mój tato miał bardzo poważną operację i lekarze przetoczyli mu 13 litrów krwi. Gdyby jej nie otrzymał, nie byłoby go już wśród nas. Stąd pomysł. Wielu ludzi potrzebuje krwi, nie można jej niczym zastąpić i zawsze jest jej za mało – mówi Paulina Hekman.

Dziewczyna poza zaproszeniem do szkoły pracowników wałbrzyskiego centrum krwiodawstwa do oddania krwi przekonywała swoich kolegów i koleżanki. Rozwiesiła też plakaty w Sobieszowie informującej o akcji i zachęcające mieszkańców do włączenia się. Łącznie z mieszkańcami, uczniami i nauczycielami zgłosiło się około 50 osób.

Wielu uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych oddało wczoraj krew po raz pierwszy. Tak było w przypadku Anny Zając, Pawła Wójcika i Kamila Fudela. – Jestem przyzwyczajony do igły, bo jestem w technikum weterynaryjnym. Uważam jednak, że nikt nie powinien się tego bać. To nic nie boli i nie niesie żadnych zagrożeń – mówił Kamil.

Magdalena Marek przed poborem krwi nie kryła strachu. Pamiętała jednak, że zdenerwowanie podczas oddawania krwi nie jest wskazane i grozi omdleniem, dlatego starała się trzymać emocje na wodzy.
- Przełamałam się bo wierzę, że moja krew uratuje komuś krew i zachęcam do takiego podejścia i działania innych – mówiła Magdalena tuż przed oddaniem krwi.

O tym, że oddawanie krwi jest niemal bezbolesne i w stu procentach bezpieczne mówił Jerzy Nowakowski, lekarz z centrum krwiodawstwa z Wałbrzycha. Podkreślał, że krew pobierana jest wyłącznie za pomocą jednorazowego sprzętu i nigdy nie jest oddawana przez osoby, którym mogłoby to w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

– Krew oddawana jest dla dobra biorcy i z zastrzeżeniem bezpieczeństwa dawcy. Krew może oddawać każda zdrowa osoba, która czuję się dobrze, nie ma anemii czy przeziębienia, a w przeszłości nie przechodziła chorób, które wykluczają ją z grupy krwiodawców. Każda osoba, która decyduje się na oddanie krwi wypełnia najpierw ankietę, w której opisuje swój stan zdrowia, zamieszcza wywiad epidemiologiczny.

Następnie badany jest poziom hemoglobiny we krwi oraz stan zdrowia dawcy. Jeżeli osoba zgłaszająca się spełnia wszystkie warunki pobieramy od niej 450 ml krwi. Za oddanie krwi przysługuje ekwiwalent w postaci np. czekolady i dzień wolny w pracy czy szkole. Osoby, które chciałby kolejny raz oddać krew mogą to zrobić najwcześniej za osiem miesięcy, a w przypadku kobiet nieco rzadziej.

– Takie akcje w szkołach są bardzo ważne, podobnie jak wszystkie akcje pobierania krwi. Niewielu uczniów czy mieszkańców danych miejscowości zdecydowałoby się na wyjazd do Wałbrzycha by tam oddać krew. My dysponujemy sprzętem, dlatego jeździmy na takie akcje w różne miejsca – powiedział Jerzy Nowakowski, lekarz stacji krwiodawstwa w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 19-11-2010 9:17
Krycha chociaż raz byś nie przypinał .. :D
~OoOoKA 19-11-2010 9:21
Phi, z potrzeby serca to sama jadę do szpitala i oddaje, nie podstawiają mi autka pod nos.
~R.Kiełek 19-11-2010 10:34
Brawa i gratulacje !!! Od wielu lat jestem honorowym krwiodawcą...Krew ratuje życie !.Nigdy nie wiadomo czy sami nie będziemy w potrzebie ! Mój syn ulegl wypadkowi ,życie uratowala mu czyjaś krew...Jestem od 30 lat wolontariuszem i kieruję się piękną filozoficzną myślą że ; "Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu czlowiekowi ".....
~ktosik 19-11-2010 12:18
Brawo dla młodzieży Zespołu Szkół Przyrodniczo- Żywieniowych w Jeleniej Górze.
~dawca 19-11-2010 13:17
PROSZĘ PRACOWNIKÓW JELONKI O PISANIE PRAWDY A NIE BZDURNYCH WYPOCIN.....KREW MOZNA ODDAWAC CO 2 MIESIĄCE A NIE CO 8 HEHHEE ŻAŁOSNI JESTESCIE
~Paulina H 19-11-2010 14:39
Do | ~OoOoKA | chciałam zauważyć, że \\\"jakbbyś chciała oddac\\\" to jestes jedna a tu nas było 50 osob więc policz sobie ile krwi sie uzbierało a nie dodajesz takie bzdurne komentarze. Serdecznie wszystkim dziekuje za udział w akcji i zachęcam wszstkich do oddawania kropli siebie! ;)
heniutek 19-11-2010 14:42
Małe sprostowanie.W artykule wkradł się błąd,zdrowy mężczyzna może oddać krew nie wcześniej niż po 8 tyg(podali państwo miesiącach).Czekolad należy się 8 szt.W przypadku oddawania krwi w Punkcie Krwiodawstwa-w szpitalu -dodatkowo przysługuje zwrot kosztów dojazdu do punktu(bilety mzk,lub ich równowartość w zł),czasami jakiś drobny upominek(brelok z gr krwi,smycz na telefon itp) i nie wiem jak często organizowane-losowania nagród dla oddających krew w określonym czasie.Losowania przeprowadza PCK. Zachęcam wszystkich do przyjechania do punktu krwiodawstwa,popatrzenia,porozmawiania z dawcami,personelem,popytania co i jak-w efekcie po rozwianiu wszelkich wątpliwości,oddania krwi.
~JacentyWET 19-11-2010 15:10
Nazwisko Kamila pisze się Fudal a nie Fudel ;) to tak dla Pani Angeli ;) Ogólnie była sympatyczna atmosfera obsługa medyczna też znakomita i czuło sie, że robimy coś wspaniałego- ratujemy życie... Również Nauczyciele dali przykład i tez oddali krew. Pozdraiam ekipe z najlepszej szkoły w Jeleniej Górze ;] JS
~franek2 19-11-2010 16:45
Po co ta laska nosi rekawiczki. Moze chce być bardziej kul i mieć poważanie wsród rówieśniczek. ale faceta na to nie wyrwie
~H. Alina 20-11-2010 22:23
Wielka brawa. Jestem pełna podziwu dla osób. którzy widzą potrzeby innych. To jest wspaniałe!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Laptopy dla dzieci z rodzin zastępczych

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Minka na sobotni wieczór

Stypendia dla najzdolniejszych

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%