MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Oddali krew, okazali serce

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 czerwca 2007, 0:00
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Dawcy życiodajnego płynu po akcji “I Ty możesz potrzebować". Działania objęła patronatem Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi.

– Oddaję krew od kiedy skończyłem 18 lat – mówi 23-letni Bartosz Wojsa, student Politechniki Wrocławskiej. – Udało mi się też namówić do tego kilka osób – dodaje.

Bartosz nie ogranicza się jednak tylko do wizyt w punkcie krwiodawstwa. Jeszcze w liceum razem z kolegą założył stronę internetową www.towarzysze.glt.pl poświęconą tematyce honorowego krwiodawstwa. Strona funkcjonuje do dzisiaj, a dziennie odwiedza ją około 50 osób.
– Pod naszym patronatem odbyły się również dwie akcje – studenckie wampiriady – pod hasłem “Oddaj krew – okaż serce” – mówi Bartosz.

– Takie akcje zawsze są potrzebne, bo naświetlają pewne problemy i informują społeczeństwo – stwierdza Adam Pawlikowski, kierownik oddziału terenowego. – Krew jest towarem deficytowym. Nigdy nie jest tak, aby była w nadmiarze, zawsze jej potrzebujemy. Są momenty, kiedy np. brakuje nam tylko jednej grupy krwi, nie mamy takiego komfortu, że wszystkiego jest pod dostatkiem – dodaje.

Zapotrzebowanie wzrasta w okresie ferii zimowych i wakacji. – Do naszego regionu przyjeżdżają wypoczywać ludzie z całej Polski. Musimy liczyć się z tym, że wypadki się zdarzają, a wtedy potrzeby rosną – mówi Adam Pawlikowski.

Uważa, że należy uświadomić ludziom, że niemożliwe jest, aby zakazić się podczas oddawania. – Używamy tylko sprzętu jednorazowego użytku. Nie ma ryzyka zakażenia. Bardziej narażamy się idąc do dentysty, manikiurzystki czy nawet fryzjera – stwierdza.

Organizator akcji – Aleksander Wrona – żałuje trochę, że nie przyniosła większego oddźwięku. – Niestety, spowodowane było to faktem, że agencja, która miała nam porozwieszać plakaty, zawaliła sprawę. Pomógł nam dopiero Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Jego pracownicy porozklejali za darmo plakaty praktycznie na wszystkich przystankach. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny – dodaje.

Dawcy realizują swoje działania poprzez kampanię społeczną, pod nazwą Krewniacy. Każdy z nas może potrzebować krwi, ale nie każdy może ją oddawać. Dlatego Krewniak to nie tylko Honorowy Dawca Krwi, to również każdy, kto nie może oddać krwi, a któremu ta idea jest bliska.
Aleksander Wrona jeszcze w tym roku chce założyć w Jeleniej Górze klub Krewniaków. – Zależy mi na tym, aby dawcy byli doceniani. Będziemy walczyć o większe przywileje dla dawców, lepsze wyposażenie stacji krwiodawstwa. Już teraz mam prawie 100 osób chętnych – kończy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mapa ku przestrodze

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~socjolog 11-06-2007 10:35
List do redakcji C.d. szpitala Punkt krwiodawstwa organizuje WIELKĄ akcję pobierania krwi w Środę i Czwartek, wielka łaska oddam krew a mnie wywalą z pracy. Czy nie można zorganizować takiej akcji w sobotę lub niedzielę? Przerasta to chyba możliwości organizacyjne tego szpitala. Zbliżają się wakacje i znów radio i TV będzie głośno lamentowało, że brak krwi, jakoś nikt dotąd nie zainteresował się kto rozwalił stary duży Punkt Krwiodawstwa, po którym została obecna klitka w Szpitalu Wojewódzkim. Obecnym właścicielem Punkciku pobrań krwi jest Stacja Krwiodawstwa w Wałbrzychu, która zarabia ciężkie pieniądze na jeleniogórskiej krwi. Ciekawe jest to, że krew z Wałbrzycha przywożą taksówki a nie karetki. Zastanawia mnie to czy taka taxi wystawia "koguta" jak wiezie krew na ratunek życia w przypadku ciężkiego krwawienia. Moja leżąca na położnictwie Siostra potrzebowała Immunoglobuliny (to taki lek), to przywieźli taksówką 1 ampułkę z Stacji Krwiodawstwa w Wałbrzychu, a takich pacjentek jest kilka tygodniowo. Ostatnio dowiedziałam się, że krew, mocz pobrane w POZ'ach do badań laboratoryjnych wywozi się do Wałbrzycha, Wrocławia, Legnicy itp. Krew i mocz jest badana po paru godzinach od momentu pobrania TO SKANDAL (jeszcze 2 lata temu robiono a...lizy w szpitalnym laboratorium, ale obecny pan dyrektor zerwał umowy z POZ'ami) i znowu ktoś inny zarabia a dyrektor lamentuje w TV, że Szpital nie ma pieniędzy. Obecny dyrektor (wrocławianin codzienne dojeżdżający do pracy z Wrocławia) startuje we wszystkich Wrocławskich konkursach na dyrekcyjne szpitalne stanowisko, jak na razie niestety bez skutku i robi wszystko żeby nasz szpital sprowadzić do rangi gminnego punktu znachorskiego, Jeżeli tak nie jest to dlaczego wywalił na zbitą twarz dr Pasler, dr Dobek też uciekła z tego szpitala (dr Rahman i dr Błażko też), i otworzyła mu pod nosem konkurencyjną klinikę, Jakiś czas temu popularne badania robiło się na miejscu np. Helyokobakter i inne, a teraz wywozi się do!!! Wrocławia, jeszcze trochę a zlikwiduje parę specjalistycznych i dochodowych oddziałów (na pewno przejmie je Wrocław), jak to zrobi to pewnie dostanie wymarzone stanowisko w swoim mieście, a my w Jeleniej Górze to co najwyżej będziemy mogli wyleczyć czyraka na d., a z czymś poważniejszym zmuszeni będziemy leczyć się w niech zgadnę w W, W, Wrocławiu???? wk–pacjent
~DZIĘKUJĘ 11-06-2007 10:52
Bardzo bardzo dziekuje WAM .W 1994r. czyjas krew uratowała moje (wtedy 24 letnie życie)
~ka 11-06-2007 12:10
akcja tak naprawdę nie była bardzo nagłośna. Planowanych upominków krewniaków prawie nie było. chcialem isc oddac krew abym mogl chociaż dostac opaske krewnikaów ktorej poszukuje. zadzwonilem do szpitala we wtorek rano i pani powiedziala, ze organizator nie "postaral się" i mozna jedynie liczyc na obraczki na palec jak nie wyjda wczesniej. czy tak trudno jest wyprodukowac kawalek silikonu i dac ludziom zamiast konserewy czy czekolady???
~Bartus 11-06-2007 15:08
Serdeczne pozdrowienia dla przesympatycznej Panie Agnieszki autorki tego artykułu. Mam nadzieje, że przeziębienie minęło i wkrótce również Pani odda ponownie krew. Nie można od razu osądzać organizatora jeśli nie zna się wszystkich faktów. Faktem jednak jest, że akcja była kiepsko rozreklamowana i nagłośniona. W związku z czym mało kto w ogóle o niej wiedział. Krew oddaje nie dla gadżetów ale dla satysfakcji, że komuś ona pomoże. Do "socjologa": "Osobie, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, przysługuje tytuł "Honorowy Dawca Krwi" albo "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" (art.6 ustawy o publicznej służbie krwi). Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi, zgodnie z art.9, ust.1 ww. ustawy przysługuje: zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, Zapis ustawowy przywilejów w pełnym brzmieniu: Dz.U.2003r nr 223 poz. 2215 z dnia 29.12.2003r http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m111111&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=0&ma=0324"
~do Bartus 11-06-2007 16:14
To jakie sa te przepisy odrębne? Potrącają dzień z urlopu, czy dają dzień urlopu bezpłatnego? No i który pracodawca będzie to tolerował? Nie mam nic przeciwko oddawaniu krwi, mój śp. wujek (były kanar) zaczął karierę honorowego dawcy krwi od dnia moich urodzin – 23.07.1961 r. – i przez 30 lat oddał jej sporo..
~ufffffffffffff 11-06-2007 18:45
artykul ok. ale z tym tekstem o dentyscie to przesada malo tego ze wiele ludzi w jelonce dogina bez zebow, bo ma wrodzony strach, to jeszcze teraz ten artykl ze u dentysty mozna sie zarazic(???) przegina w tym momecie pale!!!!!!
~exeW44 11-06-2007 19:00
ja też oddaję krew!
~Do ka 11-06-2007 20:42
Czekolada jest dla dziecka , a konserwa dla psa ! Czy ktos spróbował zjeść tą konserwe ? Ja sie raz odważyłem i dwa dni nie schodziłem z kibelka. Dziękuje za posiłek regeneracujny, doszedłem do wniosku że krew oddaje za darmo a nie za posiłek, ale skoro dają to mogli by dać cos świeżego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przegląd miejskich inwestycji – ciąg dalszy  

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Przez Izery po trójkącie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1417
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%