MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Oddali hołd zwycięzcom II wojny światowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 maja 2008, 14:47
Aktualizacja: 23:34
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W 63. rocznicę pokonania wojsk faszystowskich weterani, samorządowcy, duchowieństwo, młodzież i mieszkańcy stolicy Karkonoszy uczcili pamięć poległych i podziękowali żyjącym uczestnikom walk z okupantami. Szacuje się, że w Jeleniogórskiem żyje jeszcze około 900 osób, które walczyły w bitwach największej wojny XX wieku.

Uroczystość odbyła się w czwartek w południe przy pomniku Mieczy Piastowskich w Parku Zdrojowym w Cieplicach. Licznie przybyli weterani i uczestnicy walk większości frontów II wojny światowej. Mimo wieku, zachowali dziarską kondycję i dumnie prezentowali się – pośród sztandarów – w mundurach z odznaczeniami.
Najstarszy kombatant ma 103 lata. To Franciszek Osucha z Bolkowa. Antoni Straczyński z Wlenia jest o trzy lata młodszy. Zgromadzeni powitali 96-letnią weterankę nauczania podziemnego, Jadwigę Kuźmicz. Pani Jadwiga jest jednocześniej najstarszą szefową koła kombatantów.

Obok młodzi mieszkańcy, którzy wojnę znają tylko z opowieści dziadków, a nawet pradziadków, filmów telewizyjnych i książek. Przyjechali przedstawiciele szkół z terenu dawnego województwa jeleniogórskiego. Były poczty sztandarowe i galowe stroje.

Dwa szkolne sztandary: jeleniogórskiej "dwójki" oraz Szkoły Podstawowej im. Osadników Wojskowych zostały udekorowane podczas czwartkowej ceremonii. Powód? Uczniowie z Jeleniej Góry współpracują z kombatantami, a młodzi ludzie z Trójcy ocalają od zapomnienia miejsca pamięci narodowej.

O uciśnieniu Polaków przez armie hitlerowską i sowiecką i krwawej lekcji historii mówił prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Słuchali go zgromadzeni na skwerze samorządowcy z miasta i powiatu oraz pozostali uczestnicy manifestacji.

Zabrakło wielu radnych. Nie zauważyliśmy szeregowych przedstawicieli z rady należących do Prawa i Sprawiedliwości ani Platformy Obywatelskiej. Nie było też wszystkich radnych Wspólnego Miasta. Poza Jerzym Pleskotem nie pokazali się rajcowie z SLD. Stawiły się Anna Ragiel, jako wiceprzewodnicząca rady miasta, jej szef Hubert Papaj oraz radna Naszego Domu - Zofia Czernow.

Złożono wieńce i kwiaty pod piastowskim monumentem. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Filharmonii Jeleniogórskiej.

Podczas trwania imprezy zamknięta dla ruchu kołowego była ulica Cervi i Cieplicka. Autobusy miejskie jeździły objazdami. Mimo wywieszonych informacji na przystankach, pasażerowie MZK na próżno czekali na pojazdy. Ruch przywrócono po półtorej godzinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drożej na Chojnik

Wandalizm czy profanacja?

KOD pod sądem

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Klaudia 8-05-2008 17:42
Byłam tam, ze sztandarem i sądzę, że warto uczcić tak piękne chwile....Był to bardzo dobry pomysł aby złożyć hołd zwycięzcom drugiej wojny światowej
~ZK 8-05-2008 18:08
PO była reprezentowana przez pana J. Wronę i panią R.Kwiatek z biura posła M.Zawiły.Wystarczy popatrzeć na zdjęcia.A tak na marginesie prezydent Obrębalski jest także członkiem PO i szef jej struktur w J.Górze.Może warto sprostować nieprawdziwą informacje zawartą w powyższym tekście.
~green 8-05-2008 19:17
~... 8-05-2008 19:40
tejo piekne zdjecia, nasycenie kolorow niesamowite, gratulacje
~Łowca byków 8-05-2008 19:58
Sam już nie pamiętam czy służyłem w 1 armii w czasie II wojny światowej czy w 2 armii w czasie I wojny światowej. Czy dostałem kulką między łopatki, czy łopaktą między kulki. Czy niemców wystrychnąłem na dutków, czy też oni mnie wydutkali na strychu.
~tommy 8-05-2008 20:19
Chwała bohaterom!
HankaOdRumcajsa 8-05-2008 20:25
A ja pamiętam jak byłam dzieckiem to ze szkoły na 1 września pod miecze chodziliśmy...... i jak strzelali to łuski zbieraliśmy.
~pracujący 8-05-2008 23:08
Uroczystości tego typu organizować w godzinach wieczornych tak aby w nich mogli uczstniczyć osoby które pracują. Ragiel, Pleskot, Czernow chyba to emeryci.
~Ciepliczanin 8-05-2008 23:35
A Czernow na rencie czy emerytka. Widzę że kobita ma czas na tego typu uroczystości.
~Do ~ZK 8-05-2008 23:42
Nie było radnych z Platformy Obywatelskiej.Ta informacja jest prawdziwa.Osoby wymienione z nazwiska w komentarzu nie są radnymi.Kłania się brak umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem. Uczestnik uroczystości.
~do Klaudia 8-05-2008 23:50
hołd zwycięzcom drugiej wojny światowej....a kto to taki?tak na prawdę?
piipi 9-05-2008 0:08
..przegladam zdjecia.~DZIELNI ZOLNIERZE..przezyli okrucienstwo wojny,co oni teraz mysla ..o tej "nowej " Polsce ..~Zdjecie nr.1..milosc przetrwala..PIEKNIE !!.
~jelgór 9-05-2008 10:16
No jak nie było PO, a Hubert to pies?:) A poprystromowe Wspólne Miasto to też już prawie PO:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Większość za zmianą

Na dworcu kolejowym o pierwszej pomocy

Zmiany pod Szrenicą  

Jeleniogórski polonez

Od dzisiaj dworzec tymczasowy

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
581
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%