MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Oddali hołd poległym

Wiadomości: REGION
Środa, 28 października 2009, 8:00
Aktualizacja: 8:01
Autor: Ania
Fot. Ania
Młodzież, przedstawiciele gminy Podgórzyn, Karkonoskiego Hufca ZHP w Jeleniej Górze, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i wiele innych osób oddali wczoraj hołd żołnierzom poległym podczas II Wojny Światowej.

Wymienieni uczestniczyli w uroczystości na cmentarzu jeńców wojennych w Borowicach. Zorganizowało ją Gimnazjum Gminne w Sosnówce imienia Janusza Korczaka oraz samorządowcy z Podgórzyna. Młodzież przygotowała okolicznościowy program artystyczny, aby w ten sposób przywołać ducha czasów, w których w imię ojczyzny ginęło miliony żołnierzy.

– Oddając dziś hołd poległym w latach 1939-1945 przywołujemy żołnierzy polskich wszystkich frontów oraz żołnierzy oddziałów partyzanckich, którzy spoczywają na obecnej Ziemi i Ziemi Rodzimej – mówił pułkownik Edward Jakubowski, prezes Zarządu Okręgowego ZKRPiBWP w Jeleniej Górze.
Uroczystość na cmentarzu w Borowicach, który – jak mówili organizatorzy – stanowi niepowtarzalny – pomnik historii, odbyła się trzeci raz. Podczas niej złożono kwiaty i zapalono znicze na 38 bezimiennych mogiłach oraz jednym zbiorowym grobie.

Borowicka nekropolia kryje szczątki jeńców wojennych, którzy nie przeżyli gehenny i fatalnych warunków robót przymusowych przy budowie tzw. drogi sudeckiej. Przebywali oni w obozie jenieckim, po którym do dziś zachowały się ledwie widoczne pozostałości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

O sporcie w KPSW  

Budowa drogi S3

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ulyssenardin 28-10-2009 11:53
[']
~rodak 28-10-2009 13:39
[*][*][*]
~apa 7-11-2009 22:36
Niech odpoczywają w niebiesiech

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Aktywni sąsiedzi

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
844
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%