MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Oddalą widmo potopu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 czerwca 2010, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Mieszkańcy domów położonych przy rzece Kamiennej, którzy z obawą patrzyli na rosnący poziom wody w rzece podczas ulew, będą mogli spać spokojnie. Ruszyła realizacja drugiego etapu remontu Kamiennej, który zakłada remont i wzmocnienie brzegów rzeki na odcinku 10,5 kilometra.

Obecnie Towarzystwo Robót i Usług Lądowo - Wodnych ToReL ze Zgorzelca, które wygrało przetarg na to zadanie prowadzi prace przy ulicy Sobieskiego (za sklepem Aldi), gdzie już postawiono 24 metrowy mur stanowiący ubezpieczenie brzegu rzeki. Wzmacnianie brzegów Kamiennej trwa też nieopodal ulicy Kasprowicza.

– Jest to remont zabudowy regulacyjnej rzeki Kamienna na odcinku od ujęcia do rzeki Bóbr do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora ds. zarządu zlewni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, inspektorat w Jeleniej Górze. – W ramach prac przewidziano remont i odtworzenie ubezpieczeń brzegowych czyli murów regulacyjnych i murów skarpowych, zostaną wykonane ubezpieczenia na dnie rzeki czyli gurty, które stabilizują dno rzeki i progi regulujące spadek rzeki. W miejscach gdzie mury brzegowe rzeki są w bardzo złym stanie, będą one rozebrane i wybudowane od nowa

Jest to drugi etap remontu rzeki Kamienna w Jeleniej Górze. Dwa lata temu wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Miastem przeprowadzono prace udrożnieniowe. Wówczas wycięte zostały wszystkie drzewa i krzewy, pogłębiono również koryto rzeki usuwając z niego naniesiony przez wodę muł, przebudowano jaz koło Młyna w Cieplicach, rozebrany został jaz przy Aniluxie i obniżono jaz przy byłej Celwiskozie.

Jak mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, już pierwszy etap prac na rzece Kamiennej przyniósł oczekiwane efekty, jednak w przyszłości bez wzmocnienia, zniszczone brzegi mogłyby nie wytrzymać naporu wody.

Koszt zadania około 8,5 mln zł, z 6, 5 mln zł będzie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, brakującą kwotę na inwestycję wyłożył Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~xyz 29-06-2010 11:12
Efekty pracy można było oglądać podczas czerwcowej ulewy, która przechodziła przez Jelenią Górę i okolice. Gdyby nie pogłębienie Kamiennej oraz wycięcie drzew i krzewów to okoliczne pola i domy pewnie byłyby zalane, ale tak się nie stało. Dobrze, że umacniane są mury kamienne. Szkoda tylko, że taki etap prac nie dosięgnie również innych rzek. Dla przykładu taki sam etap można byłoby przeprowadzić w Maciejowej, gdzie jak wiemy podczas sporych opadów deszczu wylewa okoliczna rzeczka...
r-sz 29-06-2010 12:26
No i dobrze, że się coś robi.
Tomy M. 29-06-2010 15:16
Wrzosówki jakoś nikt nie remontuje, będziecie płakać rzewnymi łzami Sobieszowiaki jak ta rzeka zmieli kiedyś Sobieszów. Progi są uszkodzone na połowie długości. Ale fakturki się wystawia ... na fakturze już pewnie po remoncie Wrzosówki, kto miał zarobić to zarobił, a z rzeką ... c**j z rzeką.
teessi 29-06-2010 20:40
Czy przy regulacji Wrzosówki (o której mowa w poście Tomy M.) było dofinanowanie z funduszy europejskich?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Czyżby Andrzej Duda?

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Magistrat do remontu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
713
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%