MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Oddają krew z miłości do bliźnich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 5 kwietnia 2011, 7:40
Aktualizacja: Środa, 6 kwietnia 2011, 8:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Czterdziestu dwóch uczniów I LO im. Żeromskiego zgłosiło wczoraj gotowość ratowania ludzkiego życia przez oddanie bezcennego daru, jakim jest krew. Ośmiu uczniów zarejestrowało się też w bazie dawców szpiku kostnego. Do dziś – w sumie – krwią podzieliło się ponad stu licealistów.

Podwójna i dwudniowa akcja ma wyjątkowego patrona – Jana Pawła II. Organizatorkami drugiej edycji przedsięwzięcia są siostra Krystyna Bogdan i pani Dorota Klozy. – W minionym roku do akcji włączyło się niemal 70 osób, już wtedy postanowiliśmy akcje powtórzyć w kolejnym roku i zarezerwować na ten cel dwa dni. W tym roku dodatkową intencją osób uczestniczących w akcji jest nie tylko beatyfikacja Jana Pawła II, który podarował nam hasło „Krew jest najmocniejszym znakiem nadziei”, ale także I rocznica dramatu smoleńskiego, podczas którego życie oddało wielu ludzi. My uważamy, że życiu warto powiedzieć „tak”, że nasz akt darowania cząstki siebie w postaci krwi jak najmocniej wpisuje się w sensowne przeżywanie tej rocznicy – mówiła powiedziała Krystyna Bogdan.

Dodatkowo w tym roku dzięki determinacji pani Doroty Klozy, nauczycielki wychowania fizycznego, akcja Krewniacy JPII została poszerzona i przybrała postać Krewniacy JP II+, w której młodzi ludzie nie tylko oddawali krew, ale i zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Rejestrację poprzedził piątkowy wykład Małgorzaty Rybińskiej, lekarza jeleniogórskiej przychodni Doktor, która w lutym br. przy współpracy DKMS Polska zorganizowała pierwszą w Jeleniej Górze akcję pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku.

– Młodzi ludzie słuchali przekazywanych im informacji z zainteresowaniem, zadawali bardzo konkretne pytania. Dzisiaj zarejestrowało się osiem osób. Liczymy na to, że jutro będzie ich znacznie więcej. Jesteśmy jednak świadomi, że podejmujemy się trudnego tematu, przed nami jest dużo barier. W tym akcjach widzimy jednak szansę na edukację tych młodych ludzi, którzy często posługują się stereotypami i mitami dotyczącymi dawstwa szpiku i samej rejestracji. Chcemy pokazać i wyjaśnić im jak naprawdę odbywa się oddanie szpiku i na czym ono polega. Mam nadzieję, że w przyszłym roku akcja zyska o wiele większe zainteresowanie. Jest to jednak decyzja na całe życie, dawanie drugiej osobie nadziei. Musi być więc ona przemyślana. My chcieliśmy zasiać takie ziarenko zainteresowania – dodała Dorota Kloza.

Agnieszka Mandelt, Karolina Włodarczyk i Kaja Adamowicz, które oddały wczoraj krew po raz pierwszy w życiu, tuż przed jej pobraniem najbardziej obawiały się zasłabnięcia. Mimo tych obaw na fotelu zasiadły i swoją powinność spełniły. Maciej Gadowski oddawał dzisiaj krew po raz drugi i przekonywał, że nie ma się czego bać. Dodał jako posiadacz rzadkiej grupy krwi ma wręcz obowiązek regularnego odwiedzania punktów krwiodawstwa.

– Mnie to nic nie kosztuje, a mam rzadką grupę krwi BRh- , którą ma tylko dwa procent Europejczyków więc uważam, że powinienem ją oddawać – mówił.
Pół litra swojej krwi oddał też Maciej Magdziak, uczeń III klasy, który uważa, że organizacja takich akcji to wielka możliwość i szansa realnej pomocy innym.
– Kiedy sami nie potrzebujemy tej krwi nie zauważamy, jak bardzo jest ona potrzebna. Warto pamiętać, że w każdej chwili sami możemy jej potrzebować. Dwa ukłucia i niewielki ból to niewielka cena jaką trzeba zapłacić za ratowanie ludzkiego życia – podkreślił. Wszystkie zapytane przez nas osoby, w tym Marek Kaczyński i Bartłomiej Błaszak, zapewniały, że po oddaniu krwi zostaną honorowymi dawcami.

Akcja w I LO trwa jeszcze dziś. Siostra Krystyna Bogdan podsumowuje, że w sumie krew oddało ponad 100 osób. Chętnych było więcej, ale przeciwwskazania uniemożliwiły wszystkim ochotnikom aktywny udział w akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Doczekają się ronda

Niedziela w muzeum

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Elektronik 5-04-2011 8:48
Nie ma to jak się wcisnąć przed naszą akcją... No ale popieram również tą inicjatywę w Żeromie. Tylko gdyby może tak połączyć nasze dwie akcje to było by lepiej i było by więcej osób, ale oczywiście nikt z Żeroma o tym nie pomyślał. Nasza akcja jest nagłośniona w mediach, a gdybyśmy wiedzieli że Żerom coś takiego będzie organizował to byśmy byli gotowi z chęcią połączyć siły i wspólnie tą krew zbierać.
~socjalista 5-04-2011 9:11
Oddałem ponad 5 litrów za młodu ,ale żadna szamanka nie stała koło mnie,za to siostry jak się patrzy.A tak przy okazji pozdrawiam pielęgniarki ze szpitala bo im się źle dzieje.
~uczeń 5-04-2011 15:50
sam chętnie oddałbym trochę krwi ale niestety mam azs i jestem zdyskwalifikowany jako dawca
~Chętny 5-04-2011 17:00
Nie rozumie jednego. Skoro w polsce tak brakuje krwi to dlaczego punkt krwiodactwa na Zabobrzu jest czynny tylko 7:30 - 11:30 ?? Jak człowiek pracuje do 16 (większość do 14). Ja osobiście z chęcią bym oddał, ale nie ma kiedy. To że mi się należy dzień wolny od pracy to ja wiem, tylko szkoda, że mój szef tego nie rozumie. :( Zastanówcie się nad tym...
~ 5-04-2011 17:31
Angela pani doktor ma na imie Malgorzata nie Elzbieta!!! super ze jest coraz wiecej takich akcji. rewelacja nas nic to nie kosztuje nie tracimy na zdrowiu a mozemy komus uratowac zycia.
~ 5-04-2011 18:02
Jak uczeń daje to "och i ach", jak dawali miesiąc temu policjanci i strażacy to pisali że "na pokaz".
~oh ah ZEROM 5-04-2011 18:58
Ahh ten zerom i jego uczniowie, jacy oni wszyscy dobrzy. I Jelonka.com wcale ich nie reklamuje.
~frugo 5-04-2011 19:01
~Chętny: z tymi godzinami chodzi o to, że masz wtedy najlepszą morfologię (w godzinach porannych) oraz trzeba być na czczo - stąd tak a nie inaczej.
~do frugo. 5-04-2011 19:06
Ale teraz dałeś do pieca! hahaha jak coś to przed oddaniem krwi trzeba zjeść porządne śniadanie! Na czczo to byś tam padł, bo oddanie krwi mimo wszystko osłabia chwilowo trochę organizm, dlatego też dają te czekolady. Pozdrawiam!
~sir 5-04-2011 21:56
Miły gest ale jak zwykle jest tak ze o takich szkołach jak Mechanik czy Elektronik sie nie mowi , a z tego co mi wiadomo zbiorki krwi w tych szkolach sa organizowane kilka razy w roku.Nie ma to jak faworyzacja żeroma
~uaz 5-04-2011 22:19
Widzę, że w końcu nauczyli się w krwiodawstwie nosić rękawiczki. Ale pewnie nie zmieniają ich przechodząc między dawcami... co niestety powinni robić. Wiele jeszcze muszą się nauczyć w tym zadupiastym zakątku Zdolnego Śląska.
~elise 5-04-2011 22:35
fajnie,więcej takich akcji,może w także w innych szkołach. a ja też jestem w bazie dawców szpiku!!jupi!!!
~DINO 5-04-2011 22:51
Wielkie brawa dla KREWNIAKÓW ja jestem pełen zachwytu dla was za to co robicie zasługujecie na wielki szacunek tym bardziej że są osoby takie jak ja że nie mogę oddawać krwi a bardzo bym chciał ale dzięki temu jestem sercem przy was
Piipi Jelonkowa 5-04-2011 22:57
..na fotkach widzę ! ..fajnych młodych,którzy oddają to .. co mogę już jutro potrzebowac! ~Dziękuję .. za dar od Człowieka !
~R.Kiełek 6-04-2011 0:35
Brawo !!! Żerom...jesteście wspaniali i godni naśladowania...Parę lat temu krew uratowała po wypadku życie mojemu synowi !!!...Ja też oddałem honorowo wiele litrów krwi być może uratowałem komuś życie...to naprawdę piękne uczucie i honor !...Zawsze powtarzam że dobro potrafi wracać.....
~socjalista 6-04-2011 7:54
Za tzw.realnego socjalizmu kto miał "złotą odznakę honorowego krwiodawcy"posiadał pewne prawa,/pamiętacie wielka akcja po rewolucji na Węgrzech w 56/.W znaczku był umieszczony znak PCK czerwony krzyż .Ciekawy jestem jak będzie wyglądał znaczek dziś,proponuję/akurat na czasie/ampułkę ala dziwisz.
~ 6-04-2011 11:40
Do frugo: Na czczo oddaje sie krew tylko na badania. Krwiodawca nie powinien byc na czczo- wrecz przeciwnie!!! Skad te wiadomosci?
~ 6-04-2011 12:47
."""Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal.""""
~ 6-04-2011 20:11
Madrzy inaczej, dawcy teoretycy. "Lepsza morfologia" ha ha ha ha ha....na czczo to ty bracie idz oddac sobie kal. Dawca ma byc po dobrym, nietlustym sniadaniu.
~.asdf 8-04-2011 19:14
wspaniały żerom... w innych szkołach też oddaje się krew. i zapewniam, u mnie w szkole krew oddało znacznie więcej niż 42 osoby... no, ale to przecież żerom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Złote Gody w Janowicach

Maseczki... pamiątką?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Parada już po raz 20.  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
698
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%