MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Odciążą uczniów od dźwigania ciężarów

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Wtorek, 9 grudnia 2008, 8:56
Aktualizacja: 18:28
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szafki w każdej szkole mają ulżyć kręgosłupom dziewcząt i chłopców, którzy na co dzień muszą taszczyć do szkoły tornistry ważące nieraz kilka kilogramów. Kupno mebli zaleca Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chce na to dać pieniądze z puli przeznaczonej na przystosowanie szkół dla sześciolatków.

Przeczytamy o tym w „Dzienniku”. Gazeta pisze o pomyśle urzędników, który sprawdził się już w wielu krajach i w niektórych szkołach w Polsce, także w Jeleniej Górze. Niestety, nie we wszystkich.

Temat ciężkich tornistrów jest wałkowany w mediach co roku. I co roku pozostaje bez echa. Uczniowskie plecaki są coraz cięższe zwiększając tym samym ryzyko skrzywienia kręgosłupa, na co dzieci i młodzież są wyjątkowo podatne. – Według ekspertów masa tornistra nie powinna przekraczać dziesięciu procent masy ciała ucznia. Młodsi mogą nosić do czterech kilogramów, starsi – do siedmiu – czytamy w gazecie.

Tymczasem rzeczywistość dalece przekracza te normy. U szóstoklasistów tornister ważący 10 kg to norma. Zwiększa się ilość podręczników, nauczyciele nie są wyrozumiali i każą przynosić komplet. W większości szkół nie ma ani zwyczaju, ani możliwości zostawienia tych książek, które nie są niezbędne przy odrabianiu pracy domowej.

MEN chce znacznie ulżyć szkolnym teczkom polecając, aby szkoły zakupiły szafki na książki. Każdy uczeń miałby swoją przegródkę, w której bez ryzyka utraty jakiegoś przedmiotu, mógłby zostawić rzeczy w placówce oświaty. – Pieniądze miałyby pochodzić z zarezerwowanych przez resort 70 milionów złotych na przystosowanie szkół dla najmłodszych dzieci – czytamy w gazecie.

To jednak nie rozwiąże do końca problemów. Nie w każdej szkole szafki się zmieszczą. Poza tym uczeń musi z czegoś odrobić lekcje. Najczęściej podstawą jest podręcznik… Dodatkowym rozwiązaniem byłaby możliwość zakupu dodatkowych kompletów podręczników. Na to jednak placówek oświaty nie stać. Kłopot załatwiłoby odrabianie lekcji w… szkole. Tak od lat dzieje się w niektórych krajach Unii Europejskiej, choćby we Francji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Nadbrzeżna gotowa

Drastyczne billboardy

Komentarze (19) Dodaj komentarz

piipi 9-12-2008 12:47
...a moze dzieci nie obciazac zadaniami domowymi,a pozbawimy ich dodatkowego ciezaru !!
~Sindi 9-12-2008 13:43
Wreszcie jakiś dobry pomysł. Co do odrabiania lekcji-faktycznie powinni uczniowie zajmować się tym w szkole. Wówczas nauczyciele może mniej by zadawali, a dzieci miałyby trochę czasu by odpocząć od nauki.A nie, tak jak jest to w chwili obecnej. Skoła, a potem materiału zadanego tyle, że zapełnia resztę danego dnia.
~tutek 9-12-2008 14:25
a co to obchodzi nauczyciela. Dziecko ma umieć i już, ma nosić cały zestaw podręczników, a z którego będzie korzystało, to już własne "widzi mi sie " nauczyciela decyduje. 7 kg książek i zeszytów, do tego jakiś piórnik, który musi być dobrze wyposażony, bo bez kredek, nożyczek, gumek i tp. się nie obędzie. ( to nie szkoła średnia, że jeden długopis wystarczy), dalej - strój na w-f, czy basen, śniadanie... i tak małymi kroczkami uzbiera sie trochę wagi. Nierzadko podróż do i ze szkoły to kilkaset metrów w różnych warunkach. Na koniec wykończone fizycznie przystępuje do odrabiania, często sporej ilości, zadań domowych. Nadchodzi wieczór i, zgodnie ze starych ojców obyczajem, "siusiu, paciorek i spać". A jutro... 7 kilogramów zeszytów i ksiażek, do tego jakiś piórnik.... -tato, wtrąciła właśnie moja córka, bolą mnie ramiona i plecy, nie wiesz od czego?
~zorro 9-12-2008 14:37
Kiedyś to nikomu nie przeszkadzoło ,teraz nagle wszyscy się kapnęli o co chodzi.Ja nosiłem 15 kg tornister i wszystko było wporzadku.
~nauczyciel 9-12-2008 14:42
zadania domowe sa potrzebne, ale na pewno nie w takich ilosciach, jak zadaje sie to Polsce. Od 4 lat pracuje w amerykanskiej szkole, dzieci tez maja zadania domowe, ale jest to strona na dzien plus 15 minut czytania i cwiczenie ortografii. Wraz z wiekiem czas na zadania domowe sie zwieksza, ale i tak nie powinien przekroczyc wiecej niz 2 godzin w szkole sredniej. Powinnismy rozwijac talenty u dzieci, a nie wymagac od nich wszystkiego. W koncu nie kazdy jest Pitagorasem, i nie kazdy urodzil sie humanista.
czarnulka jastin 9-12-2008 14:44
w końcu pomyśleli
~do zorro 9-12-2008 14:49
i obawiam się, że na dobre Ci to nie wyszło
~nauczyciel 9-12-2008 15:01
Szafki rozwiążą sprawę tylko w niewielkiej części. Nawet stroju na wf nie da się w niej zostawić, bo koszulkę trzeba zabrać do prania. Sprawę całkowicie rozwiązałby pomysł zakupienia ok. 15 podręczników na każdą klasopracownię. Wcale nie trzeba tu ministra. Podobno w szkołach mamy dobrych dyrektorów- menadżerów i prężnie działające rady rodziców. Jeden rok skupu używanych podręczników na potrzeby szkoły i po problemie. Tylko trzeba chcieć działać, nie stękać. Sprawa dotyka nie tylko dzieci ze szkół podstawowych - proszę zważyć torbę szkolną gimnazjalisty!
~Yogi do Zorro 9-12-2008 15:55
Chyba niestety nosiłeś cegły zamiast książek
~_ojdiridirachciach___ 9-12-2008 16:09
Jeżeli przepisy uzależniają dopuszczalny ciężar tornistra od masy ciała, to grubaski mają bardziej przechlapane od reszty :) To przecież niesprawiedliwe, bo oni muszą nosić więcej własnego ciężaru ;)
piipi 9-12-2008 17:22
..do - (..Yogi..)..a moze on tam drugie sniadanko ...transportowal .
piipi 9-12-2008 17:56
..do - (..Ojdiridirachciach..).. nie martw sie o grubaskow !.Dobrze,ze ich jeszcze Ziemia przyciaga i ma do "tego" sile.
~do yogi 9-12-2008 18:08
A ty """Yogi"""", chyba teraz powinieneś ponosić trochę cegieł
~xxx 9-12-2008 18:26
no ktoś sie tym zainteresował... ale co to da, jeżeli w klasie 2 podstawówki nauki jest ogrom a nie samej nauki lecz zadań domowych, a wklasie 3 technikum jest porażka pełno nauki i codziennie 2 sprawdziany, a gdzie czas wolny popołudniu .? już nie ma.
~Sabath 9-12-2008 21:05
każdy uczeń niech ma swój własny prywatny laptop i nie będzie problemy z szafkami bo książek nie będzie trzeba nosić
piipi 9-12-2008 22:56
..do - [~Sabath..]..*CUDOWNY pomysl..Naszego Sabath !!.~On chyba nam z nieba przylecial...
~Sabath 10-12-2008 22:29
bardzo dziękuję i cieszę się :) piipi
~Sabath 10-12-2008 22:30
czy ja wiem czy taki cudowny ale tak by było może dobrze
~Aga do zorro 15-12-2008 10:58
Kiedyś też sprawy fizjologiczne załatwiano w wychodku na podwórzu i co ;) ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

PKS Kamienna Góra wznawia połączenia

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa rozbudowa SOSW

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%