MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Odbyła się debata „Bezpieczny Senior”

Wiadomości: Mysłakowice
Wtorek, 13 czerwca 2017, 7:22
Aktualizacja: 7:28
Autor: Joanna
Fot. Joanna
Podczas wczorajszego (12.06) spotkania w GOK w Mysłakowicach pod hasłem „Bezpieczny Senior” rozmawiano o bezpieczeństwie osób starszych. Poruszono wiele bieżących tematów, omówiono nowe metody działania oszustów oraz sposoby reagowania na nie.

Spotkanie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach i było skierowane do osób starszych, mieszkających w okolicy. Pojawili się na nim przedstawiciele Policji w Jeleniej Górze, między innymi Zastępca Komendanta Miejskiego w Jeleniej Górze – podinsp. Bogumił Kotowski i podinsp. Małgorzata Gorzelak ZSK KMP w Jeleniej Górze, którzy przekazali uczestnikom debaty wiele cennych informacji. W spotkaniu uczestniczył również Wójt Gminy Mysłakowice Michał Orman.

Debata pod hasłem „Bezpieczny Senior” miała na celu przekazanie osobom starszym wiedzę, jak nie paść ofiarą oszustwa. A niestety, oszustw na osobach starszych jest wiele. - Co 2–3 dni pada ktoś ofiarą metodą „na wnuczka” w województwie – powiedział podinsp. Bogumił Kotowski. Pojawiły się nowe sposoby oszukiwania jak metoda „na zakupy”, „na policjanta” lub na osobę z innej instytucji. Dzięki działaniom prewencyjnym policji, polegającym na szerzeniu wiedzy o metodach oszustów i sposobów reagowania na te próby, tylko na terenie w Szklarskiej Poręby aż 10 razy próbowano wyłudzić pieniądze od osób starszych, ale ponieważ osoby te wiedziały jak reagować, nie padły ofiarą.

– Jeżeli nasza świadomość będzie większa, to łatwiej będzie poradzić sobie z tym problemem – powiedziała podinsp. Małgorzata Gorzelak z jeleniogórskiej policji. Podczas spotkania omówiona została także aplikacja „Moja Komenda”, która funkcjonuje już od dłuższego czasu, ale niekoniecznie osoby starsze mogły o niej słyszeć. Wczorajsze spotkanie było dobrą okazją do poinformowania uczestniczki spotkania, czym jest ta aplikacja i jak z niej korzystać. Zasugerowano, aby zorganizować spotkanie z dzielnicowym, w celu przekazania informacji o problemach, które pojawiają się w okolicy, aby ta osoba miała większe rozeznanie, żyła z mieszkańcami bliżej, przez co jej praca będzie skuteczniejsza.

Podczas spotkania uczestnicy zadawali funkcjonariuszom wiele pytań, opowiadali o sytuacjach w jakich zdarzało im się znaleźć. Najczęściej pytania dotyczyły sposobów radzenia sobie z osobami pod wpływem alkoholu, które w jakiś sposób są uciążliwe dla innych mieszkańców, hałasują lub zachowują się agresywnie w stosunku do innych, szczególnie starszych osób. – Jeżeli chcemy aby coś się skończyło, musimy być skuteczni – do takich wniosków doszły panie, biorące udział w spotkaniu. A skuteczność oznacza informowanie policji. Jeżeli zależy nam na anonimowości, można takie zgłoszenie przesłać przez Internet. Podczas debaty omówiono sposoby działań oszustów, sposoby rozpoznawania ich oraz metody reagowania, aby osoaby starsze, u których często wykorzystuje się naiwność i łatwowierność, były bezpiecznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kowary pożegnają Honorowego Obywatela

Wybory 2020: Prezydent Jeleniej Góry nie będzie narażać mieszkańców

Organizacja ruchu podczas remontu ulicy Drzymały

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~;;;) 13-06-2017 8:31
To było owocne spotkanie.. :) bardzo dziękujemy.:)
~czarownica12345 13-06-2017 23:30
Boże uchowaj mnie , do czego to zmierza ten świat???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator o "tarczy antykryzysowej"

Senator odpowiada prezydentowi

Więźniowie uszyją maseczki ochronne, ale...  

Mieszkanka Cieplic nie żyje

Wieści z miasta i regionu – 3 kwietnia 2020

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
438
Tak
50%
Nie
45%
Nie wiem
5%