MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odblaski dla pieszych i bezpieczeństwo na cmentarzach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 października 2016, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 15 października 2016, 9:06
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podobnie jak w poprzednich latach, wystartowała akcja strażników miejskich mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. – Chcielibyśmy, aby każda osoba poruszająca się poza terenem zabudowanym (i nie tylko) miała element odblaskowy – mówił na czwartkowej (13.10) konferencji prasowej wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Poza terenem zabudowanym posiadanie w widocznym miejscu elementów odblaskowych jest obowiązkiem, ale strażnicy chcą, aby mieszkańcy posiadali takie elementy również w terenie zabudowanym. - Osoba, która nie ma elementów odblaskowych jest widoczna z odległości ok. 25-30 metrów i kierowca ma ok 1 sekundy na reakcję, natomiast element odblaskowy jak się poruszamy daje 4-5 sekund czasu reakcji dla kierowcy i pieszy jest widoczny ze 130-150 metrów – powiedział Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Akcja „Bądź widoczny na drodze” to także inicjatywa skierowana do dzieci. Strażnicy mają za zadanie przylepiać nieletnim w trakcie patroli (szczególnie po zmierzchu) odblaskowe uśmiechy i wręczać opaski.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, zatem nie obejdzie się też bez patroli na cmentarzach. - Apelujemy do kierowców, aby korzystali ze środków komunikacji zbiorowej MZK. Jeżeli będą jechać własnym samochodem, to warto zachować szczególną ostrożność w okolicach cmentarza – mówił Jacek Winiarski.

Zastępca prezydenta przestrzega mieszkańców, aby uważali na to, co dzieje się wokół, gdy przebywamy na cmentarzach z uwagi na potencjalne kradzieże. - Czasami osoby, które sprzątają groby zostawiają swoje rzeczy osobiste obok grobu i wtedy pojawiają się złodzieje – dodał Jerzy Łużniak.

W konferencji prasowej wzięli też udział przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, którzy wzorem lat poprzednich chcą udostępnić mieszkańcom optymalną liczbę kursów autobusów na trasie do miejsc pochówków.

- Przed 1 listopada, jak w również w dniu święta, autobusy będą kursowały podobnie jak w zeszłym roku, z lekkimi modyfikacjami – mówił Jerzy Wrona, członek zarządu MZK. - W sobotę i niedzielę, 29-30 października (w godz. 7:00 – 18:00) autobusy linii 12 będą kursowały jak w dni robocze – wyjaśnił Jerzy Wrona. Spółka miejska współpracująca z okolicznymi gminami wkrótce poda szczegółowy rozkład jazdy na te dni, bowiem trwają jeszcze uzgodnienia z Gminą Piechowice odnośnie linii 15 i 9.

- W Jeleniej Górze linia 12 będzie kursować jak w dni robocze, ale będą też przygotowane autobusy rezerwowe, gdyby się okazało, że jest ich za mało. Niezależnie od linii 12 będzie uruchomiona linia sezonowa w dniu 1 listopada – łącząca Zabobrze przez Podwale z cmentarzem przy ul. Sudeckiej. Będą one kursowały co pół godziny uzupełniając linię 12, aby te autobusy kursowały co 15 minut – wyjaśnił Leszek Chmielewski, kierownik eksploatacji MZK.

Ogłoszenia

Czytaj również

W parku poczuli się jak w toalecie i pijalni

Stop marginalizacji średnich miast

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Wiadomo 14-10-2016 9:13
"ale strażnicy chcą" , Ja też chcę ... jeszcze raz pojechać do Australii. No i co z tego. Prawo określa jasno kiedy i gdzie obowiązują odblaski
~Oko 14-10-2016 10:01
Masz chore Ego .Odblask to Twoje bezpieczeństwo.Więc się tak nie spinaj.😉
~ 14-10-2016 10:16
?
~Tomaszem 14-10-2016 10:18
po co te odblaski
~Slick 14-10-2016 11:04
Nikt was nie zmusza do odblasków szanowni hejterzy. To tylko logiczne myślenie. Jeśli jako kierowca.potrące pieszego wina zapewne będzie moja i poniose za to kare ale marne to pocieszenie dla pieszego z np. pękniętym biodrem, ręką czy nogą... myślenie moi drodzy ma przyszłość
~do wszystkich 14-10-2016 11:08
pieszych i rowerzystów! NAPRAWDĘ nie jesteście widoczni! Tak trudno zrozumieć? Szczególnie wieczorem, w dni paskudne i deszczowe - takie jak są teraz. Dla bezpieczeństwa warto przypiąć, przykleić, przyczepić taki odblask - drobiazg, a może uratować życie lub uchronić od nieszczęścia. Podpis - kierowca, który niedawno miał do czynienia z pieszym na poboczu, zupełnie niewidocznym.
~kolin 14-10-2016 11:30
Tragedia to jest matka z wózkiem na poboczu na drodze do Karpacza. Mówię wam, ledwo zdążyłem zjechać. Jak sobie przypomnę to jeszcze mnie trzepie. A jechałem jakieś 60-70 km/godz.
~do Oko 14-10-2016 12:09
Jak chcesz to się obwieś odblaskami jak choinka i nie czepiaj się innych. Po to jest ustanowione prawo żeby się do niego stosować i to w zupełności wystarczy. Nie lubię takich przemądrzalców co wymyślają co raz to coś nowego zamiast egzekwować istniejące przepisy. Na przyszłość nie bądź bardziej papieski od papieża
~kolin do 12:09 14-10-2016 12:15
Poza terenem zabudowanym można dostać mandat ale warto być widocznym w granicach miasta. Przesłanie jest jasne i nie ma w tym nic złego. Za jazdę na rowerze bez kasku też nic nie grozi ale ludzie myślący poważnie i odpowiedzialnie za swoje bezpieczeństwo kasków i tak używają.
~ 14-10-2016 13:21
Zobaczcie jak niektóre oszołomy chodzą ,komórka ,idą ulicą nie poboczem ,prawą stroną ,nie mówiąc jak idą naćpani i mają d..ę dopiero jest zagrożenie żaden odblask nie uchroni jak dekiel jest pusty
~Karol 14-10-2016 14:35
A kiedy się wezmą za ROWERZYSTÓW? Rower ma być po zmroku oświetlony. Nie na jakiejś czapce czy plecaku. Przepisy mówią dość wyraźnie CO ma być oświetlone i na jakiej wysokości.
~zxzxzx 14-10-2016 15:04
ja się nie zgadzam na oddlaski bo odblaski kradną moje światło. niech sobie noszą światełka ale własnym zasilaniem.
~ 14-10-2016 19:04
Gdzie można kupić odblaski? Ktoś mógłby zamieścić taką informację w artykule. Jak ktoś dorosły, to nie dostanie za darmo od strażnika, a powinien nosić, bo chodzi poboczem po zaułkach.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 14-10-2016 20:01
Uprzejmię donoszę że w dniu dzisiejszym zoobserwowałam w Parku Norweskim isz Pan w wieku ok. 60-70 lat przechadzał się z psem rasy nie ustalonej mieszaniec bez smyczy poczym ten pies oddał kał na trawnik i ten kał pozostawili . Tam chodzom ludzie i bawią się dzieci . Jak można n..rać psem i to zostawić . Gdzie jest Strasz Miejska ?? Pytam się ja no pytam się !?
~@Karol 14-10-2016 20:29
Przepisy nie zabraniają używania oświetlenia na głowie ani plecaku, więc w czym rzecz? Z innej beczki: kierowcy używajcie kierunkowskazów odpowiednio wcześniej przed wykonaniem manewru a nie w tym samym momencie i nie zgrywajcie "miszczów" kierownicy. Każdy chce bezpiecznie wrócić do domu i rodziny
rymcycymcy 14-10-2016 22:00
Żywym odblaski, nieboszczkom po zniczu i ...wszystko jasne ! :)
~ 14-10-2016 22:30
do 19:04 - Dzieciom wciąż rozdawane są darmowe odblaski więc dorośli w ich rodzinach przy okazji mogą je mieć. Pozostałym pozostaje szukać odblasków, sprzedawanych być może nadal np. na bazarach.
~12:09 | ~do Oko | 15-10-2016 12:36
Życzę Ci, abyś nigdy nie trafił(a) na człowieka idącego w nocy lub po zmroku w ciemnym stroju; nie daj Boże człowieka nietrzeźwego, którego zarzuca na boki, kiedy prowadzisz samochód, bo zauważysz go dopiero w ostatniej chwili. Dobrze, jeśli zdążysz go ominąć. Gorzej, jak go potrącisz, albo nieumyślnie zabijesz, bo wtedy będziesz go miał(a) przez całe życie na sumieniu. Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek to nie bycie papieskim, niż sam papież.
~Off top 15-10-2016 12:58
Piesi są przyczyną wielu wypadków. Piesi bujający w obłokach ze słuchawkami na/ w uszach. Z komórką w ręku, zajęci rozmową, także z innym pieszym nie patrząc, czy mogą przejść, tylko wkraczają na przejście. Ludzie starsi też nie są rozważni. Niejednokrotnie wchodzą na jezdnię nie upewniwszy się, czy nie nadjeżdża pojazd i nie biorą pod uwagę, że z racji swojego wieku nie są sprawni fizycznie (nie każdy oczywiście) i nie przejdą w miarę szybko przez jezdnię. Wczoraj to już szczyt szczytów. Wiem, pogoda nas nie rozpieszcza, ale to nie jest wytłumaczeniem na zachowanie pewnej osoby. Wczoraj wiał dość silny wiatr. Osoba ta z dużym kapturem na głowie nie rozglądając się, czy nie nadjeżdża pojazd, weszła na pasy od tyłu stacji Shell w kierunku sortowni Poczty. Totalny brak wyobraźni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Park już gotowy

Areszty za rozbój i kradzież

Spór o edukację seksualną

Święto województwa  

Energetyczny prolog!

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%