MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Od września setki do kosza

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Środa, 19 sierpnia 2009, 8:22
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
Fot. .....
Ci, którzy korzystają z żarówek o mocy 100 wat, już niebawem nie znajdą ich w sklepach. Zamówienia na taki towar sprzedawcy będą mogli robić tylko do końca sierpnia, a sprzedawać – do wyczerpania zapasów. Od 1 września żarówki zastąpią energooszczędne świetlówki, droższe ...tylko pozornie. W kolejnych latach ze sklepów zniknął też żarówki o mniejszej mocy.

Zmiany pojawią się w związku z dyrektywami unijnymi, które dla dobra środowiska nakazują wycofanie z obiegu nieekologicznych żarówek. Komisja Europejska obliczyła, że na zmianie oświetlenia Europa zaoszczędzi nawet 10 mld euro.

W tym roku w Polsce znikną setki, w 2010 roku – żarówki o mocy 75 W, w 2011 roku wycofane zostaną 60 W, a w 2012 roku 40 i 25 W. Sklepy będą mogły je zamawiać do września wskazanego roku. Po tym okresie będą one wyprzedawane – do wyczerpania zapasów. Zastąpią je energooszczędne świetlówki.

O tym już informują tablice w marketach i na półkach sklepowych, które zachęcają do kupowania ich hurtem argumentując, że cena żarówki to niecała złotówka, a za świetlówkę trzeba zapłacić nie mniej niż kilkanaście złotych.

Jak przekonują jednak specjaliści, zakup żarówek to tylko pozorna oszczędność.
– Jednorazowy koszt zakupu żarówki jest rzeczywiście mniejszy, jednak koszty eksploatacji wielokrotnie przewyższają zakup energooszczędnych świetlówek. – W przypadku żarówek stuwatowych, do uzyskania tego samego efektu oświetlenia energooszczędne świetlówki potrzebują pięć razy mniej energii. Wykorzystują więc jedną piątą energii, która jest zużywana przez zwykłe żarówki – mówi Mirosław Saczkowski, jeleniogórski elektryk.

To jednak nie wszystko. Szacuje się, że zwykła żarówka działa około tysiąca godzin, energooszczędna ulega zniszczeniu dopiero po około 8 tysiącach godzin. Jak mówi elektryk, wadą energooszczędnych świetlówek jest natomiast fakt, że zapalają się one na zasadzie „zapłonu” i największą ilość energii zużywają do włączenia się i nagrzewania. Dlatego, póki pozwalają na to przepisy, nie warto wkręcać ich w miejscach, gdzie często włączamy, a po kilku sekundach wyłączamy światło, jak np. przedpokój, piwnica itp. Do pełnego nagrzania się energooszczędna świetlówka potrzebuje około 2 – 3 minut, przed upłynięciem tego czasu, jest też ciemniej.

Kiedy żywot świetlówek się kończy powinny one trafiać do odpowiednich punktów zbierania. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza ze względu na zawartą w nich rtęć. Wielu o tym nie wie. Wyrzucanie świetlówek do osiedlowego śmietnika stwarza zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.
– Warto pamiętać, że w cenę zakupu energooszczędnych świetlówek wliczona jest również cena ich recyklingu – mówi Mirosław Saczkowski. Każdy sklep czy hurtownia mają obowiązek przyjąć zużyte świetlówki przy zakupie nowych w stosunku 1 do 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koncert Papieski  

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~m 19-08-2009 8:36
są energooszczędne, ale mają światło trupio blade ! Ohyda
~hłehłehłe 19-08-2009 8:47
NIe wykorzystują panie elektryk, a zużywają. "WYKORZYSTUJĄ" sugeruje, że 4/5 idzie wdiabły, a jedna piąta jest użyteczna. A co do wyliczeń (tu 1000 godzin, tam 8000, tu kilkanascie szłotych, tam złotówka), to każdy ma swoje dane i doświadczenia. I nie do końca są one takie okrągłe. Parę lat temu dałem się namówić na wymianę całego domowego arsenału na takie energooszczędne świetlówki. Kosztowało mnie to ok 500 PLN. I co? Kilka 22 W "żarówek" Philipsa wywaliłem po 3-5miesiącach używania, a to było ledwie 600-800 godzin pracy.
~e. 19-08-2009 8:49
Tak, takie energooszczędne firmy noname rzeczywiście dają takie "trupio blade". Ale markowe produkty dają światło nieporównywalnie lepsze niż zwykła "żółta" żarówka. Naprawdę, nauczmy się inwestować w markowe, nowoczesne produkty.
~dady 19-08-2009 9:26
Niestety zmieniają też wygląd niektórych kolorów. I czym będziemy świecić właśnie w przedpokojach i piwnicach? A korytarze w kamienicach? Ktoś znów na tym wszystkim dobrze zarobi. Jeśli będziemy wykorzystywać mniej energii elektrycznej to automatycznie wzrośnie jej cena. Przecież koncerny nie odpuszczą.
~tak 19-08-2009 9:31
~e,Twoim zdaniem Philips to nie marka?
~paradise 19-08-2009 9:52
Żarówek nie wolno wyrzucać do kosza!!!!!
~darojg 19-08-2009 10:07
Czy energooszczędne żarówki są ekologiczne?????. Do ich produkcji używa się rtęci.Co z utylizacją?Gdzie zwracać? Jak zwykle wg.mnie nie jesteśmy na to przygotowani.Uważam,że ten przepis to jest dopiero bomba ekologiczna.Przecież dopiero co wycofano z użytku termometry rtęciowe,ciśnieniomierze.Oczywiście ze względu na rtęć.Nie jestem do końca przekonany co zasadności tego przepisu.Do czasu pełnego"nagrzania"się żarówek energooszczędnych zużywają one porównywalnie, jak nie więcej energii niż zwykłe żarówki.A ile tak naprawdę w domu jest miejsc gdzie żarówka świeci się dłużej niż 6-7 minut.
daria30119 19-08-2009 10:11
Mnie jakoś ciężko zebrać się do kupna żarówek energooszczędnych. Widzę,że przepisy mnie do tego ZMUSZĄ....oj oj.
~brrrrrrrrr 19-08-2009 10:13
A gdzie wyrzucać, skoro nie ma specjalnych miejsc wyznaczonych na takie odpady ? Zresztą, na inne odpady tez coraz mniej koszy ...
~pseudoekologia 19-08-2009 11:36
Żarówki i tak będą lądowały w koszach na śmieci, ponieważ do tej pory i tak nie ma specjalnych śmietników np. na baterie, i u nas NIE MA segregacji śmieci!
~student 19-08-2009 14:07
z tym oszczędzaniem to jest wymysł całkowity. Już od 3 lat Polacy wymyślili że żarówki można zastąpić specjalnymi kryształami, których żywotność jest nieograniczona a dodatkowo zużywają 1/15 energii co te "energooszczędne" przy tym samym natężeniu światła.
~nokia 19-08-2009 16:48
ja mam same energooszczędne po tym jak ZGL wkrecił je w klatkach piwnicach i strychach :D pożyczyłem : )
~bzdura!!!! 19-08-2009 19:42
to kolejny chory przepis unii, a raczej zmowa i korupcja, ktoś na produkcji zarobi, to jest pewne. CHORE I TYLE, to tylko pozorna oszczędność!!! ludzi robią w konia.
_Dag 19-08-2009 20:56
Do nosa z takimi dyrektywami. Do dzisiaj pamiętam jak nauczyciel PO opowiadał nam, że energooszczędne żarówki to lipa. Dlaczego? Przez to "światło trupio blade", ponoć nienaturalne dla ludzkiego oka. No cóż, może Unia wyłoży nam dotacje na wizyty u okulistów?
~Do Lecha W. 20-08-2009 0:00
A co na to główny elektryk kraju nad Wisłą. Czy w Japonii też już mają te żaróweczki(chyba skośnookie)???
~Tomy M. 21-08-2009 20:39
Przypominam że nie wolno używać świetlówek w pomieszczeniach w których pracuje się na komputerze, dotyczy to szczególnie monitorów CRT, ale również najnowszych szybkich LCD opartych o matryce TNT. Sporo osób o tym nie wiedziało ... teraz noszą okulary. Wierzcie mi że można 21 lat pracować na komputerze i mieć idealny wzrok, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad higieny i ergonomii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wypadek przy sądzie

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Była gala z nagrodami

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
695
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%