MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Od soboty koleją tylko do Jakuszyc– VIDEO

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA REPUBLIKA CZESKA
Piątek, 2 lipca 2010, 16:19
Aktualizacja: Niedziela, 4 lipca 2010, 8:44
Autor: Karolina
Fot. TEJO
Piękne górskie widoki, lasy, strumyki i jeden tunel. To wszystko mogli zobaczyć pasażerowie pociągu, podczas dzisiejszego przejazdu promocyjnego na trasie Szklarska Poręba Górna – Korenov. Od soboty, po ponad półwiecznej przerwie rozpoczynają się regularne kursy. Niestety – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – tylko do stacji w Jakuszycach. Kiedy dalej? Wkrótce. Pasażerowie mieli więc sporo szczęścia.

Uroczyste otwarcie odbyło się 2 lipca br. na terenie świeżo wyremontowanego dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej. Piątkowy przejazd promocyjny do czeskiego Korenova był końcowym akordem realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej, w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polski i Czech. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza wspólna praca z czeskimi partnerami cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem – zwrócił się do licznie zgromadzonych gości dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, Roman Głowaczowski.

Historyczna chwila, jaką był powrót pociągu po ponad 65 latach przerwy, przyciągnęła do miasta pod Szrenicą wielu znamienitych gości. Pojawili się m.in. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł, Posłanka na Sejm RP Elżbieta Zakrzewska, poseł do Parlamentu Europejskiego Piotr Borys, wiceszef Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Wojciech Smoliński, przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Premysl Sobotka, ambasador RP w Czechach Jan Pastwa oraz starosta jeleniogórski Jacek Włodyga i starosta Harrachova.

Dyrektor Głowaczowski przywitał gospodarzy piątkowych uroczystości, czyli burmistrza Szklarskiej Poręby Arkadiusza Wichniaka i przewodniczącego rady miejskiej Grzegorza Sokolińskiego. Linia kolejowa nr 311 połączy wreszcie Szklarską Porębę z czeskim Harrachovem i Korenovem. W sprawę od wielu lat byli zaangażowani władze miasta, członkowie stowarzyszeń oraz sami mieszkańcy. Dzięki wsparciu Zarządu i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego udało się przejąć tę linię od PKP na rzecz Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy właściciel będzie współpracował z Polskimi Liniami Kolejowymi (zarządca) oraz z Dolnośląskim Zakładem Przewozów Regionalnych (przewoźnik). Dyrekcje obu instytucji również były obecne podczas uroczystego otwarcia Kolei Izerskiej. – Zapraszam wszystkich serdecznie na pokład naszego szynobusu. Za dwie minuty odjazd! – powiedział marszałek Szczygieł, który tego dnia wcielił się w rolę honorowego kierownika pociągu. Punktualnie o 13.00 ruszył promocyjny przejazd. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom organizatorów, że uczestnikami piątkowej podróży będą tylko goście z przepustkami, do pociągu mogli też wsiąść wszyscy.

Podróż trwała około 40 minut. Trasa Szklarska Poręba – Korenov jest bardzo malownicza, ale – niestety – większość widoków zasłaniają drzewa. Góry Izerskie co jakiś czas przebijały się przez gęsty las, widać było też słynne skocznie w Harrachovie. Niespodzianką był... tunel, o którym mało kto wiedział. Na poszczególnych stacjach zbierali się ludzie, witający przejeżdżający pociąg. Na pierwszej z nich, czyli Hucie stały dzieci z Przedszkola nr 2 w Szklarskiej Porębie. Nie zawiedli także mieszkańcy Harrachova i Korenova, gdzie znajdują się kolejne stacje już po stronie czeskiej.

Po przyjeździe na miejsce podróżni zwiedzili Muzeum Kolejnictwa. Wielu pasażerów nie odmówiło sobie kupna czeskiego piwa, które orzeźwiało podczas upalnego popołudnia. O godz. 14.05 rozległ się gwizdek kierownika pociągu, oznaczający odjazd z powrotem do Polski. Uczestnicy pierwszego po latach przejazdu wymieniali się swoimi wrażeniami.

Turyści spoza miasta pod Szrenicą narzekali na brak bezpośrednich połączeń z Jeleniej Góry. – Pociągów z Jeleniej do Szklarskiej jest za mało, a te które są wleką się przez 20-kilometrowy odcinek ponad godzinę. W takim wypadku wybieram samochód i nie widzę sensu, żeby w Szklarskiej przesiadać się wówczas na pociąg – usłyszeliśmy od Marka z Zabobrza.

Z kolei po stronie czeskiej pasażerowie oczekują przedłużenia trasy przynajmniej do Liberca. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego studzą zapał podróżnych i proszą o cierpliwość. W planach jest modernizacja odcinka Jelenia Góra – Szklarska Poręba, ale konkretnych dat nikt jeszcze nie podaje.

Tymczasem od soboty miały kursować regularne połączenia dla wszystkich zainteresowanych ze stacji w Górnej do czeskiego Korenova. Rozkład jazdy pojawił się na początku lipca br. W ostatniej chwili plany się zmieniły. Ze strony Informacji Turystycznej w mieście pod Szrenicą pojawił się następujący komunikat: „Od 3 lipca pociąg będzie jeździł na razie tylko do stacji Szklarska Poręba – Jakuszyce, ale niebawem również dalej, do samego Korenova”.

Według nowego rozkładu jazdy codziennie na trasie powinno kursować osiem połączeń w obie strony, a w weekendy nawet dziesięć. Bilet z Jeleniej Góry do Harrachova będzie kosztował 10 zł, dalej do Korenova będzie trzeba kupić drugi bilet u konduktora za ok. 20 koron. Przewóz roweru 5 zł w dni powszednie, w piątki, soboty i niedziele tylko złotówkę.

Dodatkowo w letnie weekendy spółka Przewozy Regionalne uruchomi więcej pociągów z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Rewitalizacja linii kolejowej nr 311 kosztowała 14 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na kwotę 4,3 mln euro.

Obejrzyj relację video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~RADEK 2-07-2010 16:38
przy dwóch pociągach z jeleniej góry połączenie nie ma żadnego sensu
~Joter 2-07-2010 16:57
Do ~Radek A co według ciebie ma sens?...
~Joter 2-07-2010 17:06
"Zaprawdę powiadam wam"...od jutra szczęśliwy będzie każdy miłośnik czeskiego piwa i turysta i cyklista każdy...już od 9:05 :-)
~TOMWOJ 2-07-2010 17:06
Mam nadzieje że ktoś z Polski z rządu PKP się domyśli i puszczą też Polskie składy a przynajmniej bezpośrednio z Jeleniej Góry i pierwszy ok.6:00 rano i w miarę by ostatni kurs z Korzenova był ok 19:00 tak żeby był jakikolwiek sens poza jazdą do czech odwiedzenia naprz. Libereckie ZOO, Kolej Linowa Aquapark. Bo ten czeski rozkład to tylko pod Czechów służy a i jest tak rozpisany że jadąc do Liberca niczego się tam nie zwiedzi bo zaraz trza wracać by wogóle wrócić do Polski. Normalnie ten rozkład
~TOMWOJ 2-07-2010 17:07
Mam nadzieje że ktoś z Polski z rządu PKP się domyśli i puszczą też Polskie składy a przynajmniej bezpośrednio z Jeleniej Góry i pierwszy ok.6:00 rano i w miarę by ostatni kurs z Korzenova był ok 19:00 tak żeby był jakikolwiek sens poza jazdą do czech odwiedzenia naprz. Libereckie ZOO, Kolej Linowa Aquapark. Bo ten czeski rozkład to tylko pod Czechów służy a i jest tak rozpisany że jadąc do Liberca niczego się tam nie zwiedzi bo zaraz trza wracać by wogóle wrócić do Polski. Normalnie ten rozkład
~Z GOR MY SYN 2-07-2010 17:16
Brawo brawo brawo !!!! I wielkie gwizdy na raczki wladz Poreby, gdzie jest ta informacja dla szarych tutystow ???? Z kad oni maja sie dowiedziec spacerujac ulicami poreby , ze moga sie wybrac koleja do Czech ? Od pani sprzedajacej oscypki ?? Czy od meta pijacego tanie winko ??? Porazajaca promocja !!!!! Sprawdze jak czesi sie do tego przygotowali . pzdr
~RADEK 2-07-2010 17:16
do joter ja tez lubie piwo i bardzo lubie czeskie ale jechac do szklarskiej i grałować pół miasta na dworzec w szklarskiej po tro by się tylko przejechac to lepiej jechać pks do jakuszyc i iść na piwo do harrahova
~~~niweiedząc 2-07-2010 17:22
impreza była przednia
~*piipi* 2-07-2010 17:25
~W imieniu *izerskich pszczółek i motylków ..*PROTESTUJĘ ! ~Te *straszne,dymiące "smoki" ..zniszczą ich ~NIEwinne *dzieciństwo !
~RADEK 2-07-2010 17:29
do joter jak jesteś ze szklarskiej to dla ciebie ma sens a ja jestem z jeleniej i to nie ma sensu i nie myś tylko o sobie tylko o innych miastach regionu kolego
~pdc 2-07-2010 17:38
szkoda ze tylkko kibel ta trase obsluguje a nie normalny pociag.
~p.... 2-07-2010 18:04
ha ha.....to tylko dzisiaj dla VIP...od jutra sobie pojedziecie do Czech PKS.
~dot 2-07-2010 18:08
nie można było zrobić tego otwarcia w sobotę z większym zadęciem a nie jakos tak ukradkowo w piątek kiedy chętni jeszcze w pracy... wszystko jakoś tak byle jak.tyle roboty i kasy wlożone w tą trasę i takie potkniecie już na początku...
~p... 2-07-2010 18:16
Czesi nie mają zgody na wjazd do Polski ze swoim taborem a w Jeleniej Górze jest jeden szynobus .Który jutro jedzie do Trutnowa.To są jaja.
~Joter 2-07-2010 18:26
Do ~RADEK~ Tak czy siak zapraszam na czeskie piwo :-)...i nie jest to wcale istotne, czy do Jakuszyc dojedziesz pociągiem czy tez PKS-em. A połączenie kolejowe, które dzisiaj zostało otwarte i tak prędzej czy później musi dotrzeć do Jeleniej Góry!
~ 2-07-2010 18:31
~Do~p... A to dla czego od jutra PKS? Bo co? BO GUL CI SKOCZYŁ i trasę zamkniesz czy może tory zablokujesz?
~gregor 2-07-2010 19:36
Kto planował wycieczkę 3 lipca nową trasą ze Szklarskiej Poręby Górnej przez Jakuszyce do Harrachowa i Korenova, powinien sprawdzić, czy pociąg do Czech odjedzie. Trasa na razie kończy się w Jakuszycach. Rozmowy z Czechami trwają cały czas, więc niewykluczone,że decyzja ulegnie zmianie. Informacja o tym pojawi się na stronie: www.szklarskaporebanaszemiasto.pl oraz www.szklarskaporeba.pl . oraz stronie przewozów regionalnych. W piątek całą nową trasą przejechał pociąg promocyjny. Świętowano u
*nickt* 2-07-2010 19:43
ale o co kaman: może połączenia nie są ze samej Jeleniej ale są bardzo dobrze zgrane. nic sie nie stanie jak sie przesiądziesz z jedej ciufaji do drugiej. jak sie chce to nie bedzie problemu, a jak sie siedzi przed monitorem i narzeka to juz inna sprawa :)
HankaOdRumcajsa 2-07-2010 20:11
...fajna sprawa z tym pociągiem... Angela czy Karolina.... te zdjęcia się chyba powtarzają czy jakoś tak... weźcie je uporządkujcie.
~RADEK 2-07-2010 20:15
do joter a stawiasz te piwo no cóz tak sobie myśle że dobra by była przesiadka z pks na pociąg do Korenova w Jakuszycach na polanie bo tam jest blisko na POCIĄG TO W TEJ CHWILI NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE A SWOJĄ DROGĄ CZY JEST SENS JAK CZYTAM ŻE POCIĄG BĘDZIE JECHAŁ NA RAZIE DO JAKUSZYC TU NAWIĄZUJE DO POSTU GREGORA
~add 2-07-2010 20:16
no w koncu brawo dla betonu pkp zobaczymy jak długo... a zdjecia swietne nie ma co..
~X 2-07-2010 20:17
Nie żal Wam czasu na takie pierdoły?
~BUHAHAHA 2-07-2010 20:24
NIESTEY NAJPRAWDOPODOBNIE PRZEJAZD W SOBOTĘ do Czech SIĘ NIE ODBĘDZIE Powód jest bardzo ba...lny. Chodzi oto Ze Polskie PKP nie chce dopuścić Czeskiego przewożnika na polską stronę (ten spór trwa już od lat) A niestety polskie PKP nie mają żadnego wolnego szynobusu by go wysłać na trasę ponieważ ciężki pociąg nie wiedzie do czech ze względu na małą nośność toru koło kKorzenova? Dzięki tym chytrośćią ze strony władz PKP przejedziemy się tylko do Jakuszyc a o Czeskim piwkiem możemy pomarzyć!!!!!
~*piipi* 2-07-2010 20:42
~BRAVO ! ~To CUDOWNA *wiadomość ..dla *izerskich żuczków i motylków ! ..Będą mogły dalej *wygrzewać na cieplutkich *szynach ..swoje *fajne brzuszki !
~andi2007 2-07-2010 21:19
Jeleniej Góry i stacja końcowa w Liberce----- kto mi wytłumaczy gdzie to jest???
~TOMWOJ 2-07-2010 21:31
Liberec to miasto w Północnych Czechach, zaś Jelenia Góra to Taka zapomniana jedna WIELKA DZIURA!!!!!!!!! w kotlinie, całkowicie zapomniana przez Polskie Koleje Państwowe..
~ 2-07-2010 21:40
DO~ BUHAHAHA I INNYCH FORUMOWYCH MANIPULANTÓW~ Co wam daje pisanie takich bzdetów?
~ola 2-07-2010 21:42
To atrakcja dla turystów, raz w turnusie można sie przejechać. Innego sensu nie widzę, bo nawet na narty do Harachowa szybciej i pod wyciąg dojedzie się autem. ps. polskie piwo jest lepsze.
~ 2-07-2010 22:04
Szanowni forumowicze z Jeleniej GULLL...y Tak jak sobie czytam to widzę jaką SOLĄ W OCZĘTACH jest dla was połączenie Szklarska Poręba Republika Czeska...Skąd u was tyle zawiści co?
~ 2-07-2010 22:44
Było super , przednia impreza , w czechach kupiłem blanta i zjarałem po drodze , piwko też wypiłem , oby tak dalej.
~vip 2-07-2010 23:09
wszyscy pierdoły gadacie a zostawcie padliny czyt.auto pod domem pojechać pociągiem ,zwiedzić a może nawet piwa sie czeskiego napić a tak siedzicie przed monitorami komputera i pierdoły tylko piszecie żałosne towarzystwo ,ludzie z drugiego końca polski tu przyjeżdżają żeby coś zobaczyć a wy stękacie tylko jak zwykle
~ 3-07-2010 4:41
Kolejarzu, wypowiedz się nt. tego pociągu, ale nie jako piipi!;-)
~ 3-07-2010 8:05
bez sensu.W pociągu z Jeleniej Góra do Szkłarskiej Poręby jadą przeważnie dwie ,trzy osoby.Utrzymywanie tej linii przeczy zdrowemu rozsadkowi. Taniej byłoby wynająć dla tych kilku osób taksówkę
~alka 3-07-2010 9:28
Czyżby jedyną atrakcją przejeżdżki do Czech było wypicie piwka. No to gratulacje.
~TOMWOJ 3-07-2010 10:13
""Niespodzianką był... tunel, o którym mało kto wiedział. """" Jeśli tak to zapraszam na przejazd od tej stacji Korzenov gdzie pociąg zawracał do Polski przejechać się od tej stacji do stacji Tanvald jest to zaledwie 7 km trasy z tego ok. niecałe 2 km przejazd w pięciu tunelach, jeden ma 1 km. i trasa wiedzie OSTRO w DÓŁ!!!!! Do tego też służy trzecia szyna zębata, w Polsce takich kolei nie ma. Też jest problem by jechał bezpośredni skład z Polski do Liberca, niestety ze względu na prze
~TOMWOJ 3-07-2010 10:16
CHOROBCIA!!!!!!!1 czemu tu się tak teksty po dłuższym pisaniu urywają??????????????????
~aaa 3-07-2010 10:17
skoro PKP chce uruchomić dodatkowe połączenia z Jeleniej to dlaczego nie można przedłużyć tego szynobusu do Jeleniej. Przecież to kilkanaście kilometrów. Z przesiadkami to można dojechać tam obecnie przez Goerlitz pociągiem z Cottbus. Miało być wygodne połączenie z możliwościa przewozu rowerów a wyszła kolejka miejska Szklarskiej Poręby.
~aaa 3-07-2010 10:19
skoro PKP chce uruchomić dodatkowe połączenia z Jeleniej to dlaczego nie można przedłużyć tego szynobusu do Jeleniej. Przecież to kilkanaście kilometrów. Z przesiadkami to można dojechać tam obecnie przez Goerlitz pociągiem z Cottbus. Miało być wygodne połączenie z możliwościa przewozu rowerów a wyszła kolejka miejska Szklarskiej Poręby.
~ 3-07-2010 10:23
ALE SIARA! TO WŁAŚCIWIE CZEMU, ALBO KOMU MIAŁO SŁUŻYĆ TO CAŁE MEDIALNE PRZEDSTAWIENIE. PO CO BYŁO OTWIERAĆ TO POŁĄCZENIE SKORO TO WSZYSTKO JEDNA WIELKA LIPA. (A już byłem pewny że wrócę dzisiaj z Kořenowa przez Izerkę do Polski...i nie ja tylko, bo było trochę ludzi na dworcu w Szklarskiej Porębie.) URZĘDNICY, DZIECI, PRZEMÓWIENIE!...DYGNITARZE PRZEJECHALI I NA TYM KONIEC... JAK ZA KOMUNY...ALE WIOCHA, ALE SIARA!
~ 3-07-2010 11:43
Jak za komuny? To wyjasnia dlaczego do panskiego stolu zaproszono Jirzika i jeho mandzelkú. Drzewiej sluzba jadala w kuchni. Faktycznie SIARA, SIARA , I JESZCZE RAZ SIARA!
~podróżniczka 3-07-2010 13:36
Czy ktoś orientuje się, czy na tej trasie funkcjonuje bilet euroregionalny ZVON?
~real 3-07-2010 15:31
Co za bzdury,po jakich 65 latach ???? ja pamiętam jak jakieś 20 lat temu jechałem pociągiem do Korenova ze Szklarskiej
~motorniczy 3-07-2010 20:04
Regularne przewozy są wznowione po 65 latach. Bilet ZVON nie funkcjonuje na tej trasie.Prawdopodobnie do 12 lipca zostanie wyeliminowana ostatnia przeszkoda formalna (łaczność między stacjami w Czechach i Polsce) i kolej ruszy juz na całego. Zabawny jest fragment o tunelu co to miał yć niespodzinką. Widocznie pani redaktor uważa że jak o czymś nie ma pojecia to juz nikt o tym nie wie. Ech....
~były jg 3-07-2010 20:22
Dzięki za film prawie HD z 3 sekundowymi przerwani ale warto było, wybieram się w drugiej połowie lipca do JG i pewnie też na ten pociąg. A co z biletami powrotnymi? Nie ma wzmianki!
~oli 4-07-2010 3:12
Do aaa z 10:19. Lokomotywa i wagony to niby pociąg, ale nie w Polsce. Tu jest ważne po czym torze jedzie skład a do Szklarskiej Por. to pekape, dalej do granicy to Urzad Marszałkowsk no i kicha jak za komuny, malowanie trawy na zielono, wielka feta a potem zonk. Może jestem złośliwy, lecz do jasnej cholery wyremontowane za Unijne pieniądze a tu jacyś hmmm, dwaj panowie nie umiom się dogadać ! To jaja jak berety ! Autobus mogą se wsadzić, co z rowerem wsiądę ??? Kibicowałem przedsięwzięciu
teessi 4-07-2010 6:07
Film jest świetny, szkoda, że tak szybko się kończy!;-) A muzyka, jak zwykle, dobrze dobrana!
teessi 4-07-2010 9:31
Oli, do pociągu tez nie wsiądziesz z rowerem! Nawet panu Osipikowi ta sztuka nie bardzo się udała! To nie wiesz, że Zorro z koniem zajęli wszystkie wagony?;-)
jann15 4-07-2010 13:17
To "żyła " ,pieniędzy . mamy takie piękne okolice . Zakupić wagony turystyczne , przeszklone , puścić do Karpacza , Ogorzelca, Świeradowa czy takie kółeczko z Jelonki do Czech , potem Świeradowa z przerwą na obiadek z piwkiem. Czy w tym kraju naprawdę nic się nie opłaca ???. A tak przy okazji , czy gdzieś było ogłoszone ,że odbędzie się taka impreza ???, bo o ile pamiętam , to kilka lat temu odbył się taki przejazd i też marnie było z nagłośnieniem . :-(
~Matysiak 4-07-2010 22:12
To takie Nasze, to takie Polskie, że dla VIP-ów trasa do Korenowa a dla "zwykłych" tylko do Jakuszyc bo dalej to tylko autobus. Po co ten cały cyrk, że niby można a faktycznie dalej nie pojedziesz. Ciekawe czy uczestnicy tej tragokomedii o tym wiedzieli. Szkoda że nie dane im było jechać pociągiem od Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby to by im kopary opadły widząc przystanki kolejowe na tej trasie. A przejście pod peronami w Jeleniej Górze to woła o pomstę do nieba, to samo obiekty na perona
~zuzia2 5-07-2010 10:04
Poproszę o rozkład jazdy :))
~Zibi 6-07-2010 9:14
Moim skromnym zdaniem zamiast na silę uruchamiać połączenie do Czech spółka Przewozy Regionalne powinna uruchomić połączenie Jelenia Góra - Jakuszyce z możliwością przewozu latem rowerów a Zimą nart. Była by to bardzo dobra alternatywa dostania się na polane Jakuszycką i góry Izerskie i najlepsze wykorzystanie tej inwestycji dla mieszkańców kotliny Jeleniogórskiej oraz turystów odwiedzających miejscowości w kotlinie. Dalsze przedłożenie tej linii do Czech dodały by jeszcze atrakcji turystycznych
~joo 8-07-2010 7:56
więcej aparatów niż podróżników, pstryk pstryk, zwariować można...
rymcycymcy 9-07-2010 23:40
...pociąg wjeżdża na stację i zaraz pakuje się stado dziadków z rowerkami :) ...ta scena powtarza się przy każdej okazji :) ...chłopaki macie rowery, to p...łować ! :) jak byłem w Waszym wieku, to jeździłem o własnych siłach ;)
~ ja 12-07-2010 11:13
popieram zuzie i prosze o rozklad jazdy ktory powinien byc jako stala pozycja jelonki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Śmierć na żwirowni

Patriotki – terrorystki w BWA

Klasyki zjechały do Kowar

Minka na sobotni wieczór

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
290
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%