MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Od piątku X Festiwal Muzyki Teatralnej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 października 2014, 7:57
Aktualizacja: 0:05
Autor: Manu
Fot. Organizator
Koncerty, spektakle i spotkania znalazły się w programie jubileuszowego 10. Festiwalu Muzyki Teatralnej, który w piątek (10.10.) rozpocznie się w Filharmonii Dolnośląskiej. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest “Muzyka w teatrze lat 70. i 80. XX wieku”. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Cinema w Michałowicach.

- Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze jest jedyną w Europie prezentacją tego rodzaju – informują organizatorzy. - Muzyka teatralna w Europie, komponowana przez wybitnych twórców, żywot swój ogranicza do czasu wystawiania sztuki. Festiwal jest próbą ocalenia muzyki i na powrót oddania jej słuchaczowi.

W nadchodzący piątek (10 października) o godz. 18.45 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się wieczór inauguracyjny. W koncercie na saksofon i kwartet smyczkowy Filharmonii Dolnośląskiej wystąpią: znany pianista Maciej Grzybowski, Alina Mleczko – saksofon, Julian Paprocki – klarnet, Tomasz Światczyński – puzon oraz Karol Marianowski – wiolonczela. W wykonaniu artystów usłyszymy kompozycje Jacka Grudnia: Muzyka, Interludium, Drzewa, Nonstrom, Piosenka, Wiatr od morza, Pavana, Koncert na saksofon i kwartet smyczkowy, Postludium, Ad Naan oraz Gagliarda.

Jacek Grudzień (rocznik 1961) zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej 'Warszawska Jesień' w 1983 r. W roku 2003 jego utwór 'Ad Naan' otrzymał rekomendację na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu. Jest autorem muzyki do dwóch filmów Grega Zglinskiego. Od lat komponuje głównie muzykę teatralną. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Brzozą, Remigiuszem Brzykiem, Grzegorzem Jarzyną i Krzysztofem Warlikowskim.

W sobotni wieczór (11 października) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie w programie “Na szarość naszych nocy” usłyszymy songi ze spektakli Teatru STU w Krakowie w interpretacji zespołu Targanescu, który od lat współpracuje z Teatrem Cinema w Michałowicach. Grupa Targanescu wystąpi w składzie: Katarzyna Klebba - skrzypce, Paweł Paluch – fagot, Arnold Dąbrowski – fortepian oraz Witold Szulc i Ewa Głowacka-Fierek – śpiew.

W niedzielę (12 października) o godz. 19.00 w kościele św. Antoniego Paderewskiego w Piechowicach odbędzie się koncert “Quasi vox humana - duet viol da gamba” (Monogramiści MK) na gamby z XVIII-wieczną muzyką w wykonaniu Macieja Kazińskiego, muzyka specjalizującego się w grze na historycznych instrumentach smyczkowych (viola da gamba, violone, fidel) oraz Mateusza Kowalskiego, absolwenta Krakowskiego Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego i Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

W poniedziałek (13 października) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie Teatr Cinema z Michałowic zaprezentuje fragment najnowszego spektaklu “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego. Występują: Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah.

17 października (w piątek) o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej podczas wieczoru zatytułowanego “Noc albo pięć pięknych pieśni na szary alt i dźwięki niższej rangi” zabrzmią utwory Lecha Jankowskiego, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej z Poznania, także malarza i inscenizatora własnych przedstawień z pogranicza teatru i muzyki, m.in. do przedstawień Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL, Teatru Ósmego Dnia a także przedstawień Pawła Miśkiewicza. Jest autorem muzyki do filmów Braci Quay takich jak “Ulica Krokodyli” i “Instytut Benjamenta”. Wystąpią: Agnieszka Garniewicz - fortepian, rozstrojone pianino, głos oraz Małgorzata Koperska - dzwony szklane, marimba i inne.

18 października (w sobotę) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie w koncercie muzyki elektronicznej Anna Zaradny, kompozytorka, instrumentalistka, artystka zajmująca się sztuką dźwięku i obrazu. Performance dźwiękowy: Matěj Frank/Jakub Frank.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Czyżby Andrzej Duda?

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
731
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%