MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Od miłości do przyrody po twardy biznes. W Jagniątkowie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 14 maja 2011, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 15 maja 2011, 16:08
Autor: Angela
Fot. Angela
Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła mówił o promocji Jagniątkowa, Sobieszowa i Cieplic, gdzie miasto razem z Karkonoskim Parkiem Narodowym chce ściągnąć jak największą grupę turystów. Jak chcą tego dokonać? Mnożąc atrakcje turystyczne w regionie.

Wczoraj prezydent Marcin Zawiła i dyrektor KPN Andrzej Raj podpisali porozumienie o współpracy między miastem Jelenia Góra a Karkonoskim Parkiem Narodowym. W jej ramach znalazło się m.in. przekazanie w użyczenie łąki położonej pod Chojnikiem, gdzie KPN będzie uprawiał połacie rzadkich i atrakcyjnych roślin, w tym m.in. krokusów.

- Chcemy by ta część miasta, która zaczyna się w Jagniątkowie, obejmuje Sobieszów i Cieplice generowała ruch turystyczny i wszystko co za tym idzie: miejsca pracy i dochody dla mieszkańców Jeleniej Góry. Do zrealizowania tej wizji potrzebne są jednak atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest zamek Chojnik, który rocznie zwiedza ponad 200 tysięcy osób. Zastanawialiśmy się jednak co zrobić by ci ludzie poszli w głąb, m.in. do Jagniątkowa – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry.

Efektem tych przemyśleń jest wiele pomysłów. Nowe atrakcje turystyczne mają powstać w samym Jagniątkowie, jak i w Sobieszowie i Cieplicach. Cześć z nich jest w fazie planów, a część już w fazie realizacji. Jednym z pomysłów jest ożywienie Czarnego Kotła w Jagniątkowie, gdzie jeszcze w tym roku na wycieczki z przewodnikiem KPN będą wychodzili uczniowie jeleniogórskich szkół. Inne to wytyczenie tras turystycznych.

– Pomysły na promocję Jagniątkowa, Sobieszowa i Cieplic w naszych głowach rodziły się od lat i powstały na bazie doświadczeń z turystami i kuracjuszami, którzy po dojechaniu podmiejskimi autobusami do Jagniątkowa szukali bezpiecznych tras turystycznych, którymi mogliby wrócić do Cieplic, nie wchodząc w ciągi komunikacyjne o dużym natężeniu. Istnieje szereg barier, które to uniemożliwiają, dlatego aby połączyć atrakcje turystyczne i kulturowe oraz zdynamizować ten ruch turystyczny trzeba wytyczyć szlaki i podjąć działania infrastrukturalne. Z naszej strony deklarujemy szereg działań, które umożliwią realizację tego przedsięwzięcia – mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN – u.

Do tych już realizowanych należy m.in. zmodernizowanie szlaków w rejonie Czarnego Kotła w Jagniątkowie oraz stworzenie ścieżek edukacyjnych z tablicami informacyjnymi i przewodnikami. Kolejne to trzy wytyczone trasy do uprawiania nordic walking czyli chodu z kijkami.

– Dwie trasy już zostały oznakowane, trzecią znakujemy. Zaczynają się one przy parkingu Domu Gerharda Hauptmanna i są o różnej skali długości i trudności. Najkrótsza ma 4 km 700 km, a najdłuższa 7 km. Każda z nich jest oznakowana. Chcemy ten system rozwijać – mówi Andrzej Raj.

W rejonie Jagniątkowa wytyczone zostały też trzy ścieżki edukacyjne, dwie po ekosystemach leśnych zaczynające się przy Karkonoskim Banku Genów oraz mała pętla wokół Jagniątkowa przedstawiająca najciekawsze elementy środowiska przyrodniczego. Kolejna ścieżka ma być wytyczona pomiędzy Sobieszowem i Jagniątkowem.

Największym realizowanym obecnie zadaniem jest natomiast tworzenie przez KPN Karkonoskiego Parku Genów, gdzie na bazie dawnej szkółki leśnej tworzone jest archiwum genetyczne najrzadszych gatunków roślin występujących w Karkonoszach. Jedna część tej kolekcji będzie udostępniona dla turystów i zwiedzających, z alejką, opisem i objaśnieniami. Druga część posłuży do rozmnażania, kolekcjonowana i odtwarzania ich w środowisku naturalnym czyli w górach.

– Obecnie mamy 41 takich gatunków, z czego niektóre z nich nie występują nigdzie indziej na świecie, a spora grupa to reliktu polodowcowe, które występują tylko w tundrze na dalekiej północy, a jedynym miejscem występowania ich w Europie są Karkonosze – mówi Andrzej Raj.

Niebywałą atrakcją mają być też pomieszczenia, w których turyści i mieszkańcy będą mogli obserwować rzadkie gatunki hodowanych przez KPN zwierząt. Karkonoski Park Narodowy chce stworzyć ośrodek do gromadzenia zasobów genowych i rozmnażania rzadkich gatunków zwierząt. Pierwszy taki obiekt powstanie jeszcze w tym roku i będzie przeznaczony dla motyla „Niepylaka Apollo”.

- Jedno pomieszczenie będzie przeznaczone do rozmnażania motyli, a drugie dla osób zwiedzających, gdzie motyle będą przenoszone i gdzie będzie można ich obserwować, a nawet dotknąć – mówi Andrzej Raj.

KPN przygotował też projekt hodowli głuszca, zagrożonego w całej Europie gatunku ptaka. Ostatniego przedstawiciela tego ptaka w KPN widziano w 2006 roku. Pierwsze 80 – 100 osobników KPN planuje wypuścić do środowiska za około cztery lata. W planach jest również hodowla drobnych ssaków: popielicy, orzesznicy czy innych.

- Te hodowle będą kolejną atrakcją turystyczną ponieważ planujemy stworzenie woliery pokazowej osobników starszych, które będą umieszczone w pomieszczeniu przedzielonym weneckim, wyciszonym lustrem, dzięki któremu będzie można je oglądać. Takie woliery już są przygotowywane, efekty obecnie prowadzonych prac będą widoczne już niebawem– mówi Andrzej Raj.
Mówiono też o potencjale promocyjnym Chojnika w Sobieszowie, do którego niebawem ma być doprowadzona woda i łącze kanalizacyjne. Modernizacji poddana zostanie również czerwony szlak drogi prowadzącej na Chojnik.
- Uzyskaliśmy dotację ponad 2 mln zł na modernizację drogi na Chojnik, natomiast właściciel zabytku, PTTK Sudety Zachodnie, przygotowuje dokumenty i projekt doprowadzenia tam wody i odprowadzenia ścieków – mówi Andrzej Raj.

U podnóża Chojnika ma natomiast stanąć Ośrodek Informacyjno – Edukacyjny. Obecnie jest on na etapie projektowania. Będzie on poświęcony problematyce lasów z całym procesem funkcjonowania ekosystemów. Wokół pojawią się trasy spacerowe o charakterze edukacyjnym. Wokół Chojnika mają powstać też dwie – trzy pętle ścieżek edukacyjnych, w tym jednej ścieżki dla osób niewidomych wyposażonych w opisy językiem Braille’a możliwością odsłuchania dźwięków wydawanych przez ptaki czy inne zwierzęta tam zamieszkujące.

KPN pochwalił się też sumą, jaką udało się pozyskać na wykup gruntów prywatnych graniczących z Chojnikiem, które w przyszłości mają być wykorzystane m.in. do wytyczenia tras spacerowych i edukacyjnych. Miasto Jelenia Góra wystąpiło natomiast z wnioskiem o dofinansowanie w tym regionie budowy trasy spacerowo-rekreacyjnej, w tym do jeżdżenia na rolkach.

Inne atrakcje, o których mówiono, to wytyczenie ponad 40 km tras biegnących po istniejących drogach między Chojnikiem – Jagniątkowem - Michałowicami i Przesieką, które mogłyby być wykorzystane na potrzeby narciarstwa.
Zarówno prezydent Marcin Zawiła, jak i dyrektor Andrzej Raj podkreślali, że jest to dopiero początek pomysłów na promocję tej części miasta i już zapowiedzieli, że będą kolejne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Plac "Tęcza" gotowy

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~sqandal 14-05-2011 8:52
no i fajnie , teraz czekamy ile z tych pomysłów wprowadzi się w życie i jeszcze jedno mnie ciekawi jak < mnoży się pomysły > no jak?
~............ 14-05-2011 9:25
Jeszcze tylko tor dla quadowców i motocyklistów, i innych harleyowcow, i będzie git. ;-) Uczniowie ze szkoł, z nawet najlepszymi przewodnikami, nie przyniosą kasy dla Jagniątkowa, bo nie zarabiają, więc nie będą robić zakupów ani kupować biletów wstępu. Albo turystyka i wielka kasa, albo święty spokój, ale bez kasy od ludzi, za to wszystko z kasy podatników, czyli dotacji państwa na tę enklawę spokoju z roślinkami i zwierzątkami.
~sowa 14-05-2011 9:31
Fajna droga do osiagniecia celu.W koncu trzeba od czegos zaczac znakomite pomysly i juz w tej czesci procesu widze potrzebe pogratulowania P.Prez.Zawile jak i A.Raj za checi i fajne pomysly.
~Shakalaka. 14-05-2011 10:03
.. buuuaaaahahahaha.., już widzę jak nowobogaccy z wielkich miast i nie tylko z napchanym portfelem pędzą do Jagniątkowa, zeby obejżeć motyla „Niepylaka Apollo” ,hehe ;-) Tu potrzebne są spektakularne inwestycje w infrastrukturę turystyczną, pożadny Aquapark, w połączeniu z polem golfowym, park rozrywki z młńskim kołem z którego moznaby podziwiać kotlinę i góry, kolejka górska i wszystkie inne atrakcje jakie wystepuja w tego typu parkach rozrywki , tor gokardowy, tor dla motocrosu, do tego pozadne centrum handlowe, może z małą strefą wolnocłową, baza hotelowa. Są pola między ul. Lubańską a Wojcieszycami, atrakcyjne z dobrym dojazdem i potencjałem gabarytowym, dlaczego nic się tam jeszcze takiego nie robi..? Przygotować działkę, zciągnąć inwestora a później już tylko zarabiać !!!
~@ 14-05-2011 10:51
Sprawa nie jest wcale tak Zawiła, jak by się to mogło wydawać - trochę fantazji - i Raj na ziemi! Aż miło słuchać - przecież wszystko zaczyna@ się od pomysłu!
~trew 14-05-2011 11:27
Panie Zawiła, podczas kampanii wyborczej na Pańskiej mapce Jeleniej Góry NIE BYŁO ANI JAGNIĄTKOWA ANI CHOJNIK, a Jelenia Góra kończyła się na Pizzeri Coloseum w Sobieszowie. Przestać Pan kłamać. Ludzie z ratusza NIE MAJĄ POJĘCIA jak promować i rozwijać to miasto, niech po prostu RZĄDZĄ a promocje i projektowanie pozostawią FACHOWCOM!
~smag 14-05-2011 11:42
Bravo Panie prezydencie ! w koncu ktos cos chce zrobic dla naszego miasta. A nie tylko budowac hipermarkety. Dla tych co nie wiedza Jelenia gora przed wojna byla pieknym turystycznym resortem dla niemcow. W czasach komunistycznych i po wszystko zostalo zaniedbane i rozgrabione. Jelenia Gora jest tak pieknym regionem sobieszow cieplice , karpacz, szklarska poreba, wojanow. To wszystko powinno zostac polaczone tak jak Pan Marcic chce zrobic bravo ! Jesli Panu zawile uda sie plan sciagniecia turystow jelenia gora odzyje ! Trzymam Kciuki PAnie Marcinie !
~Zbyszek L. 14-05-2011 13:10
Bażynowe Skały w Jagniątkowie - zapomniana atrakcja turystyczna - warto obejrzeć - www.youtube.com/watch?v=3MnhgCU7qDU
~ 14-05-2011 13:14
Przede wszystkim potrzebna jest rozbudowa infrastruktury turystycznej w rejonie Parku a na to p.Raj sie nie zgodzi, więc moze małymi kroczkami zakładać plantacje krokusow tylko ze kto je będzie chronił przed złodziejami i handlarzami...! Panie dyrektorze wyzwol sie pan z jarzma ochronnego i pozwol na rozwoj turystyki i regionu!!! Czesi radza doskonale z tymi wyimaginowanymi przez ekologów problemami i snie na tym wychodza,a u nas same zakazy i nakazy !!!
~przewodnik 14-05-2011 13:16
Szkoda tylko, że dyrektor Raj wykupuje łączkę pod Chojnikiem, żeby sadzić na niej krokusy, a przy okazji likwiduje po cichu muzeum przyrodnicze KPN, licznie odwiedzane przez wycieczki i indywidualnych turystów w drodze na Chojnik. Pan Raj widocznie tak ma, że dla niego jeden krok do przodu oznacza przy okazji dwa kroki do tyłu.
~miś 14-05-2011 13:44
Przepraszam, ale wszystkie te propozycję, to pomysły dyrektora Raja na merytoryczne działania KPNu, pod które Pan Zawiła swoim sposobem się podpina. Gdzie tu była mowa o jakichkolwiek działaniach promocyjnych lub marketingowych ze strony miasta, bo nie zauważyłem. Dziennikarzom proponuję trochę bardziej krytyczne podejście do informacji przedstawianych jako sukcesy władzy, a nie jedynie ograniczenie się do suchego przepisania komunikatów przekazanych na konferencji.
~sobieszowianin 14-05-2011 14:29
Taaa... Oddajmy/sprzedajmy Jagniątków, Sobieszów, a najlepiej pół Jeleniej Góry dyr. Rajowi, to będziemy mieć... jak w Raju. Już pan Raj niejednokrotnie udowodnił, co potrafi, temu panu już dziękujemy!
~Lechu2311 14-05-2011 14:44
Panie i Panowie z Ratusza, Nie upiększajcie na siłę krokusikami , łąk pod Chojnikiem, a zróbcie w końcu porządek z placem zabaw w Sobieszowie, bo same tablice zakazu palenia papierosów, i nie wpuszczania psów nie wystarczą.Trzeba je respektować .Na zwróconą uwagę , odpowiadają niektórzy ( a kto to sprawdza).Straż Miejska uważa ,że jak się przejedzie obok placu to wystarczy.Trzeba czasami dupę ruszyć i wysiąść z samochodu.Dlaczego w Sobieszowie nie ma patroli policji,czy Straży Miejskiej. Ponadto, Jeżeli już coś się ulepsza na tym, placu , to niech to robią ludzie co się na tym znają, a nie partacze, którzy nie mają zielonego pojęcia w tym co robią, bo więcej pozostawiają szkód jak pożytku.Przykładem piaskownica , po pozostawionym smarze czy smole, odzież dziecka nadawała się tylko do wyrzucenia.
~jan019191 14-05-2011 15:24
Ale atrakcja wycieczka do Jagniątkowa i Sobieszowa ;-) to już lepszych pomysłów nie ma , lepiej już w Jeleniej Górze w mieście coś zorganizować od czasu do czasu, bo ostatnie atrakcje w Cieplicach to do bani tam nic sie nie udaje
~K Pik 14-05-2011 15:50
Ubolewam nad wprowadzeniem w błąd opinii publicznej ponieważ właścicielem lasów pomiędzy Jagniątkowem ,a Sobieszowem jest Nadleśnictwo Śnieżka w Kowarach. Z właścicielem tych terenów powinno być podpisane drugie porozumienie.Zwłaszcza ,że są na to pieniądze w ramach projektu "Las zrównoważony" prowadzonego przez Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach,Nadleśnictwa Świeradów i Nadleśnictwa Szklarska Poręba.Proszę o sprostowanie autora artykułu zawartych w nim treści.
~marlena 14-05-2011 19:50
Wszystko byłoby pieknie gdyby w Sobieszowie uruchomiono basen. teren zarasta chwastami i jest Mekką odwiedzana przez meneli. A kiedyś bywała u nas cała Jelenia Góra. Można tylko pomarzyć......
~artysta 14-05-2011 20:05
mam pomysł fajny na miarę odwiedzin turystycznych jak najbardziej dla Sobieszowa czy Jagniątkowa ,ale Sobieszow, byłby lepszy. Podam szczegóły kontakt: artpokaz@go2.pl
~do 13.1o 14-05-2011 20:21
Jak się idzie na Bażynowe Skały ?
~Ło matko! 14-05-2011 21:51
Matko jedyno! Kiedy wreszcie Zawiła zdejmie ten p...ny ,czerwony ,stuletni sweterek?
~poiu 15-05-2011 9:06
Pan zawiła, jak zawsze, potrafi zadbać o PR i umiejętnie podpiąć się pod cudze działania. Ale oprócz działań typowo piarowskich (nie oszukujmy się, też są niezbędne o czym zapomniał poprzedni prezydent i kosztowało go to przegranie wyborów), chciałbym przecyztać info, co z tą budową pod Chojnikiem, o której nikt nawet KPN nie powiadomił , a miejscy urzędnicy załatwili "swoimi sposobami". Kto się pod tym podpisał i dlaczego w bezpośrednim sąsiedztwie takiego terenu idą jakiekolwiek budowy ?
~poiu 15-05-2011 9:18
Co do Bażynowych Skał, to sprawa wygląda tak: kto chce, ten wie. To jedno z ostatnich miejsc, gdzie słychać motor piły spalinowej (bo prądu nie ma) jedynie jak tnie opał na zimę. Nie ma "kładów" i "krosów". Nie ma tu panienek z kilkoma drutami na twarzy i typków z rozporkiem poniżej kolan. Nie ma też niuń z tipsami i w lateksowych bluzach ani wyżelowanych pajaców. Są tylko mocno zakręceni ludzie, którym tu dobrze. I niech tak zostanie.
~sob-jag 15-05-2011 9:36
takie "wspaniałe" pomysły,programy, działnia, biznesy w Sobieszowie i Jagniatkowie, a miny Panów Prezydenta i Dyrektora jak na stypie!!. Sami nie wierzą w ten biznes, a bieda w tych dzielnicach wyprzediła ich o 10 lat. Życzę tym Panom dobrego samopoczucia.
~Blacck 15-05-2011 9:48
Standardowy Czerwony Sweterek :) Panie Prezydencie proponuje pulower bo już Lato
~x 15-05-2011 10:18
łaski bez ,znam wiele ciekawych miejsc w Karkonoszach ogólnie nie znanych.To i to znajdę.
~ra 15-05-2011 22:28
Co wyśta zrobili ,że was los obdarzył czerwonym sweterkiem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Rodzinna wystawa

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
817
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%