MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Od 20 lat pomagają chorym na stwardnienie rozsiane

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 1 października 2016, 7:44
Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2016, 7:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (30.09) w Hotelu Cieplice uroczyście obchodzono 20–lecie Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane, na które licznie przybyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, parlamentarzyści, sponsorzy oraz przyjaciele i członkowie organizacji.

Wydawało się, że tyle lat nie wytrzymamy, ale okazuje się, że towarzystwo nadal jest potrzebne, bo są ludzie, którzy znajdują tu swoje miejsce, nawiązują się przyjaźnie, nawet niektórzy zdrowieją – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze.

Towarzystwo stara się przekazywać maksymalnie dużo wiedzy na temat choroby, aby nią dotknięci byli zorientowani, co mogą robić. Jak przyznaje przewodnicząca, wiele zadań statutowych trudno byłoby wykonywać bez pomocy darczyńców. - Taka uroczystość jest też okazją, żeby podziękować tym osobom i instytucjom – przyznała Ligia Jamer.

Co jakiś czas powraca temat ewentualnej legalizacji marihuany do celów medycznych, m.in. przy stwardnieniu rozsianym. Czy rzeczywiście przynosi to pożądane efekty? - Nie jest to zbyt powszechnie stosowane. Są osoby, które nie mogą brać leku z marihuaną (Sativex – red.), bo mają złe samopoczucie po tym. Podobno kiedyś Holendrzy stwierdzili, że jak nie można im pomóc, to może chociaż poprawić humor, ale wciąż nie możemy zbyt wiele na ten temat powiedzieć – powiedziała Ligia Jamer.

Towarzystwo liczy ponad 100 członków, z czego ok. 70 aktywnych. - Tam są też ludzie, którzy leżą w łóżkach. Od czterech lat jesteśmy organizacją pożytku publicznego i staramy się wysyłać rehabilitantkę do osób leżących – o nich też trzeba pamiętać – dodała społeczniczka, która na pytanie o plany na przyszłość, nie wybiega zbyt daleko. - Życie niesie swoje scenariusze, zobaczymy jak to będzie. Może lekarze będą potrafili leczyć tę chorobę i nie będzie potrzebne takie towarzystwo, ale póki co musi być – stwierdziła Ligia Jamer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Zimowa wycieczka

Kto do Senatu?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~no i? 1-10-2016 10:34
Zarabiają kasę na cudzym nieszczęściu ...
czlowiekpuszcza 1-10-2016 11:08
Czy o godzinie 14tej te urzędasy nie mają przypadkiem siedzieć za biurkami? Tylko rauty, spotkania i lecia. PRL.
~gluś 1-10-2016 14:41
szanowny "no i?" akurat w towarzystwie chorych na SM nikt nie bierze złotówki za pomoc innym, z własnych składek towarzystwo opłaca wynajmowany pokój w MOPS i symbolicznie płaci rehabilitantce która od ponad 10-lat prowadzi 2 razy w tygodniu gimnastykę dla chorych na SM, ale oczywiście są organizacje w Jeleniej Górze, które do 70% środków publicznych pozyskanych ,min. pfron przeznacza na wynagrodzenia a niepełnosprawni to tylko "mięso armatnie" służące do zarabiania, takim praktykom kategoryczne NIE
~Tosia 11 1-10-2016 19:08
Jaki obrzydliwy ten pierwszy wpis. JEGO AUTORGANIZACJA LUB AUTORKA BO NIE UJAWNIł SIĘ . PRZEPRASZAM ZA OKREŚLENIE? ALE TAK JAKBY WYRZYGAŁ swoje frustracje na zasadzie reakcji przeniesienia. Pani Ligii pełen szacun podziękowania i życzenia zdrowia
~gluś 1-10-2016 21:28
do Tosia11 - nie ma co piętnować wpis z 10:34 może ktoś ma doświadczenia z organizacjami z niepełnosprawnością na sztandarach, które z wolontariatu zrobiły dochodowy biznes , bo i takie niestety są i to w Jeleniej Górze także - niestety
~-x 7-10-2016 11:20
Sama Elita.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dyski do remontu

Kolejny test w MZK

Dla bezpieczeństwa

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Koncert Papieski  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%