MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Oczyścili rzekę Bóbr ze śmieci w Janowicach Wielkich

Wiadomości: Region
Niedziela, 14 kwietnia 2013, 6:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 7:51
Autor: Mea
Fot. Mea
Mnóstwo śmieci zebrali przez pięć dni uczestnicy akcji „Ratujmy Bóbr” w Janowicach Wielkich. – Zgłosiło się wiele osób, które pomogły nam oczyścić brzegi rzeki po obu stronach na odcinku sześciu kilometrów – mówił Paweł Tuła, koordynator akcji z Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja” w Janowicach Wielkich. Akcja skończyła się wczoraj (13. kwietnia br.) ogniskiem z kiełbaskami.

Akcja została zorganizowana już po raz czwarty z inicjatywy Oksany i Jarosława Wasilewskich, dyrektorów ośrodka. Jej celem było oczyszczenie brzegów Bobru.

W tym roku sprzątana była rzeka na odcinku od Trzcińska do Janowic Wielkich. – Jesteśmy mile zaskoczeni, bo śmieci jest mniej niż w zeszłym roku, co świadczy o tym, że nasza akcja przyniosła też efekt edukacyjny – podkreślał Paweł Tuła.

Codziennie pięć osób z ośrodka porządkowało teren, dwie osoby były delegowane do tej akcji z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, przyłączyły się również osoby z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Janowicach Wielkich.

– Wczoraj dołączyli do jeszcze nas strażacy z OSP w Janowicach Wielkich, członkowie Związku Wędkarskiego z Jeleniej Góry, dzieci ze świetlicy środowiskowej w Janowicach Wielkich, airsoftowa Drużyny Braci ze Świdnicy oraz okoliczni mieszkańcy. Łącznie w ostatni dzień akcji 30 osób porządkowało teren przy rzece – opowiadał Paweł Tuła.

Najwięcej było szkła i butelek plastikowych. – W zeszłym roku znajdywaliśmy opony, zderzaki, elementy karoserii, telewizory i elementy wyposażenia domu. W tym roku jest zdecydowanie mniej śmieci wielkogabarytowych. Mamy nadzieję, że ludzie już przestaną zaśmiecać rzekę, bo to przecież nasze wspólne dobro – dodał Paweł Tuła.

Wolontariusze skromnie mówią, że chcieli pomóc przywrócić piękno koryta rzeki Bóbr. – Zależy mi, by przyroda nie cierpiała przez ludzką bezmyślność - powiedział 11-letni Konrad Szukowski, ze Świdnicy.
- Dzięki takiej akcji można też zintegrować się z innymi mieszkańcami, w innych gminach również przydałyby się takie inicjatywy - mówił 13-letni Jakub Tuła, z Janowic Wielkich.

Po sprzątaniu odbyło się ognisko z kiełbaskami, które ufundowało Nadleśnictwo „Śnieżka”.
W przyszłym tygodniu, gdy poziom wody w Bobrze opadnie, planowana jest kolejna zbiórka śmieci, tym razem jednodniowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kuma kumie pomóc umie!

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~18 sqandal 14-04-2013 9:58
ładna jest ta rzeka ( prawie dzika ) i niech tak pozostanie , nie ma już przemysłu w Jeleniej Górze nie ma więc kto truć , może by tak jeszcze jaką przystań kajakową wybudować , uatrakcyjnić przebywanie na brzegiem Bobru , może jak ścieżka roverowa , jest wiele możliwości , więc zróbmy wreście coś co będzie sluzyło mieszkancom kotliny
~... 14-04-2013 10:03
...jest kryzys...duzo ludzi wyjechalo a reszta mniej kupuje...tak wiec mniej ludzi jest do brudzenia i mniej rzeczy do wymiany czyt.do wyrzucenia...ale jest to na plus jak by nie patrzec..
~real 14-04-2013 10:27
Nic to nie da,sporo wsiurów nie ma koszy i czego nie da się spalić to w rzekę idzie.
~janusz maj 14-04-2013 10:30
piękno koryta rzeki? ominęło mnie coś?
~Schengen 14-04-2013 11:16
w kwestii zachowania piękna rzeki: http://www.grodzkie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=424&mode=thread&order=0&thold=0 przecież można to zrobić tak: http://www.youtube.com/watch?v=Aht_60-TpXQ
~luk 14-04-2013 11:16
do real takie mieszczuchy jak ty wywoza smieci na wies chcial bys mieszkac na wsi i jestes zazdrosny tacy jak ty mieszczuchu nic nie robia dla pszyrody jak by nie wiesniak to nie mial bys co zrec
~Schengen 14-04-2013 11:52
do @janusz maj z 10:30 - mam wrażenie, że ominęło Cię wszystko (a z pewnością wiele...)
~Mieszkaniec 14-04-2013 12:47
Przykre, że tylko w Janowicach Wielkich są takie akcje, nasze mieasto śpi.
~miecio 14-04-2013 12:49
to grodzkie mogłoby się zająć w końcu jakąś pożyteczną działalnością dla pzw a nie tylko politykować , po wyborach to się wam zmieni perspektywa
~ 14-04-2013 12:52
@janusz maj... widać, że sporo cię ominęło ;)))))
~do luk 14-04-2013 12:55
Nie łżyj "pszyrodniku" bez szkoły "mieszczuchy" mają kontenery pod blokami/domami więc musieli by być głupi jak ty żeby wywozić cokolwiek na wieś.
~taka prawda 14-04-2013 13:50
ludzie ze wsi po marchewkę przyjeżdzają do miasta i po kurę na rosół, gdyby nie miasto, to wieś nie miałaby co jeść! a producent siedzi gdzieś w argentynie czy maroku i się śmieje z naszego "żywią i bronią"
~ 14-04-2013 13:50
Pięknie pięknie tak ,,czymać,,
~mieszczanka 14-04-2013 13:51
a dlaczego na zdjeciach nie ma WOJTA KOWALSKIEGO???on tak bardzo lubi byc fotografowany i lubi udzielac smetnych wywiadow!!!GDZIE JEST WOJT???
~tato 14-04-2013 17:08
rzeka to pryszcz,ale jana pawla i pod etakada jest piekny smietnik i nie zreszta nie tylko i wladza tego nie widzi.a trawniki pelne psich odchodow.jednym slowem syf wszedzie,a jak jeszcze wejdzie ta ustawa o segregacji smieci to juz wogole rowy i lasy beda pelne worow ze smieciami.
~janusz maj 14-04-2013 17:34
co mnie ominęło? odnaleźliście jakieś frykasy?
~ 14-04-2013 17:43
byliśmy dzisiaj w lesie na spacerze Łomnica -Karpniki i co , jeden wielki syf worki ze śmieciami , gruz itp , masakra
~art 14-04-2013 20:37
W Jeleniej tez trzeba posprzątać, spacer od mostu na Bobrze - elektrownia wodna, garbaty mostek-wiadukt kolejowy - działki, to jeden wielki śmietnik
~ 14-04-2013 20:39
Mijający tydzień wyraźnie podzielił się na dwie części. W pierwszej, dość dobrze już opisanej i skomentowanej, były dwa wydarzenia godne uwagi - egzotyczna wyprawa Donalda Tuska na Czarny Ląd. Można powiedzieć, że do zaliczenia całej serii podróżniczej Alfreda Szklarskiego Tuskowi pozostała już jedynie kraina kangurów. W Nigerii natomiast premier zaliczył podium, na którym stał samotnie, co bardzo współgrało z samotnością w polityce, na którą się niedawno uskarżał. I tak ma szczęście, że Nigeryjczykom nie udało się go przebrać w powłóczystą szatę narodową. Gdyby się udało, Anna Grodzka to byłby mały pikuś.
~myśliciel 15-04-2013 15:08
A ta pani to" nadzorca" robiący dobre wrażenie, sama za robotę się nie weźmie, syf, brud wewnątrz i na zewnątrz klubu nie jest jej obcy.... wstyd !!!!!!! pajaca robi z siebie ..... do roboty!!!!!!! Co ta świetlica środowiskowa pytam dla kogo ona istnieje. To prywatny folwark w ,którym udaje się ,że się pracuje dla społeczności lokalnej. W gruncie rzeczy odwala się swoją prywatną robotę, już o tym zaczynają mówić osoby ciągle tam przebywające- cytuję " Pani Krysia nie ma czasu bo ciągle pisze projekty". To nie są projekty z racji wykonywania pracy ,tylko z racji bycia współwłaścicielką fundacji. Czy to jest zgodne z prawem? Wójt i oczywiście władza wykonawcza (sekretarz) wiedzą ale to ich człowiek. SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! goni skandal !!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wsparcie dla samorządów

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Działka nad zabytek?

Drastyczne billboardy

Wnioski na wymianę pieców

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%