MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Ochroni przed gromem z jasnego nieba

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 sierpnia 2008, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: KTL
Fot. KTL
Niecodzienne piorunochrony pojawiły się w Sobieszowie na przypominającej kapliczkę budce zbudowanej na grucie u stóp zamku Chojnik. Mają kształt krucyfiksów. Proboszcz uznał, że projekt odgromnika może wymagać dyskusji. Miejscowi plotkują, że w budowli niebawem pojawi się figurka św. Ojca Pio, znanego stygmatyka cudotwórcy. Wszystko ma być przykrywką dla nieznanej wciąż inwestycji.

Działka leży pod oknami mieszkańców ulic Chałubińskiego i Zamkowej. O ich zaniepokojeniu w związku z oddzieleniem gruntu zielonym płotkiem już pisaliśmy. Teraz z czegoś, co początkowo wyglądało na budę na psa lub na gołębnik obok dziwnej kolumny, powstało coś, co przypomina kapliczkę. Na dachu zagadkowego obiektu znajduje się piorunochron wykonany... z dwóch krzyży. W drewniany sześcian wstawiono po jednej szybie z każdej strony, przy czym z tyłu całą konstrukcję można otworzyć za pomocą klamki.

– To bardzo dobrze, że mieszkańcy chcą postawić kapliczkę na własnym, prywatnym terenie. Nasze okolice były pozbawione krzyży i figur, jako tereny ewangelickie. – powiedział nam ks. Józef Frąc, proboszcz sobieszowskiej parafii. – Słyszałem o pomyśle stworzenia takiego obiektu jednak nikt nie był u mnie z projektem. Chcemy, aby kapliczka była jak najpiękniejsza i jak najgodniejsza – dodaje. Ksiądz proboszcz uznał, że projekt piorunochronu może wymagać dyskusji.
Fakt: jest oryginalny, bo figurę Ukrzyżowanego na piorunochronie raczej rzadko można spotkać. Tym bardziej, że nie jest to, póki co, budowla sakralna. Stanie się nią dopiero po poświęceniu przez kapłana.

Plotki wokół „kapliczki” i krucyfiksów na odgromnikach tylko podsycają nowe nowe teorie, którymi mieszkańcy dzielą się podczas spaceru na Chojnik, podziwiając ten niecodzienny element krajobrazu.
– Słyszałem, że właściciel gruntu wybudował tę kapliczkę, aby wykorzystać lukę prawną – powiedział nam jeden z mieszkańców Sobieszowa, prosi o niepodawanie nazwiska. – Dzięki temu wybuduje, co zechce: restaurację albo parking.

Część sobieszowian nie dopatruje się jednak niczego złego w obiekcie na białej kolumnie, widząc w nim jedynie manifestację wiary. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, niektórzy z mieszkańców dzielnicy pod Chojnikiem spodziewają się, że za szybą znajdować się będzie figurka św. Ojca Pio.

– Nie dotarły do nas żadne nowe informacje na ten temat – słyszymy wśród mieszkańców Sobieszowa. Działka za zielonym płotem pozostaje więc wciąż zagadkowa, a sobieszowianie będą prawdopodobnie mogli zaczerpnąć wiedzy jedynie wyglądając przez okno i przyglądając się postępowi prac.

Pobliscy mieszkańcy obawiają się, że kapliczka ze świętym Ojcem Pio to przykrywka na mniej święte zamiary zeszpecenia krajobrazu w tej części Sobieszowa. Na razie jednak wciąż nie wiadomo, co tam powstanie. – To własność prywatna i właściciel może postawić tam wszystko, co mu się spodoba, byle zgodnie ze studium zagospodarowania tego terenu – usłyszeliśmy w jeleniogórskim magistracie.

Przypomnijmy: w odpowiedzi na pismo sobieszowian zaniepokojonych sytuacją Wydział Architektury, Urbanistyki i Budownictwa przy Urzędzie Miasta Jelenia Góra zawiadomił, że w studium zagospodarowania przestrzennego grunt oznaczony jest symbolem „R”. Oznacza to, że można na nim wybudować praktycznie wszystko („obiekty, urządzenia i sieci infrastruktury technicznej i komunikacji”), tylko nie budynek mieszkalny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Będzie taniej za wodę i ścieki

Wrocławski festiwal światła – tego nie było!

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 15-08-2008 9:58
Władzom Kościelnym pewnie spodoba się taki koszmarek, podobnie jak krzyż w kształcie słupa energetycznego ;) Kościół, oprócz wielu wartościowych dzieł sztuki, to zagłębie kiczu i bezguścia. Ciekawostką jest, że są tego świadomi: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/20.htm
piipi 15-08-2008 10:14
..a co woda swiecona juz ...NIE POMAGA !!!
~=| 15-08-2008 12:14
przecież tam maja wydudowac dom..i to nie jest zanda nie wiemoma inwestycja :|
~bary33 15-08-2008 12:41
Na działce (nie ogrodzonej) koło mojego domku leży tajemniczy kamień. Jest obły i twardy. Siadają na nim ptaki. Później te ptaki z niego odlatują. Czasem wracają, czasem nie.... Może jakiś artykuł na ten temat byś ta napisali?
~M 15-08-2008 12:44
Wystarczy wejść na stronę www.bozir.pl i spawdzić u źródła o co chodzi. W zakładce "nasze domy" jest wyraźnie napisane, że chodzi o kapliczkę poświęconą św. Ojcu Pio. Nie reklamuję firmy - nie jestem jej pracownikiem :-) Tylko przez przypadek natknąłem się na tą "budowlę" przeglądając domy budowane przez tą firmę.
~_ojdiridirachciach___ 15-08-2008 13:36
Może to dzieło... szatana ? ;)
~do =| 15-08-2008 15:42
przeczytaj ostatnie zdanie
piipi 15-08-2008 17:35
...do - [~Bary33..]...ten kamiem spadl z Piekiel i moze tam znowu powrocic !!.~Bary33,..adres dawaj !!.~Mam jeszcze kogos na ten "adres powrotny" !.
~Aborygen 15-08-2008 17:54
W czym tkwi problem? Chyba wszystko zgodnie z prawem.
ulvhedin 16-08-2008 0:51
chodzi o ochrone , z panem bogiem lepiej w zgodzie zyc, pamiętajcie ze wiara to jedyna droga do zbawienia a dobra materialne są nie wazne, powinnismy je oddawać na kosciól zeby księza mogli utrwalac wiare katolicką
~fan komury z kowar 19-08-2008 1:11
ciemnogrod ,i powracajaca inkwizycja ,to tu w polsce znalazly przyczolek .Niedlugo jak nie bedziesz poprawny katolicko to nas spala .Oczywiscie w imie dobrze zrozumianej wiary i nawrocenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Parada już po raz 20.  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wkrótce święto kolorów

Zygzakiem po ulicy

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
588
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%