MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ochłodzony zapał termalny

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 lipca 2008, 7:33
Aktualizacja: 21:43
Autor: KTL
Fot. KTL/ ARCHIWUM
Ciepliczanie marzą o basenie z gorącą wodą. Powstał nawet projekt zawierający koncepcję przebudowy kąpieliska termalnego. Jednak na pomysłodawców spadł zimny prysznic, a na drodze do realizacji zamierzenia stanął niestety ten sam problem, co zwykle – pieniądze. Potrzebne jest około piętnastu milionów złotych.

Projekt zakłada przebudowę obiektów przy ulicy Leśniczej, których budowę zaczęto w roku 1984 a zaniechano w 1997. Budowę basenów zapowiedziano już w zeszłym roku i przedstawiono projekty. Prace miały się rozpocząć w roku bieżącym, ale na placu robót niewiele się dzieje.

– Mielibyśmy pierwsze w Polsce termalne uzdrowisko – powiedział nam Robert Moskwa, członek zarządu Uzdrowiska Cieplice. – W parku wykonany jest odwiert o głębokości ponad 2 km, pogłębiony przy udziale urzędu miasta. Jest nawet decyzja ministra ochrony środowiska zezwalająca na wykorzystanie źródeł. Woda ma 87 stopni Celsjusza przy wypływie.

Projektowi rzeczywiście trudno jest odmówić innowacyjności. Według niego cały kompleks byłby ogrzewany przy pomocy energii geotermalnej. Zakłada on również podzielenie obiektu na różne strefy. Oprócz tej przeznaczonej dla rehabilitacji wodnej z miejscem do wypoczynku i relaksu oraz zespołem saun i łaźni parowych, w budynku miałyby się znaleźć strefy rehabilitacji światłem oraz rehabilitacji ruchowej i kriokomora.

– Realnie patrząc same prace powinny potrwać około dwóch lat. Jesteśmy zdeterminowani, ale nasze możliwości finansowe są przekroczone – twierdzi Robert Moskwa. Spółka złożyła podanie o dotację w programie „Innowacyjna gospodarka”. Była szansa na zyskanie 40 procent kwoty niezbędnej do stworzenia kompleksu. Spośród 167 wniosków wybrano jedynie 18, niestety nie było wśród nich formularza przygotowanego przez uzdrowisko ani przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze. – Będziemy również zabiegać o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska – usłyszeliśmy.

Wodny raj w perspektywie
Na parterze obiektu miałoby się znajdować przeszklone atrium, wejście dla gości uzdrowiska. Większą część zerowego piętra według projektu zajmuje hala basenowa, a w niej niecka basenu z powierzchnią lustra wody około 164 metrów kwadratowych. Tam temperatura wody mineralnej miałaby wynosić od 33 do 36 stopni. W samym basenie natomiast znajdowałyby się dysze masujące.
W hali można by było znaleźć jeszcze trzy wanny jacuzzi z wodą mineralną, w każdej wannie jednak skład wody nieco by się różnił. W pierwszej byłaby woda solankowa, w drugiej woda aromatyczna, ziołowa, w trzeciej natomiast wody krzemowo-fluorowe. Dodatkowo miałaby zostać zamontowana niecka na cztery osoby z bardzo ciepłą wodą gazowaną.
Ponadto w pomieszczeniu miałaby się znaleźć ścieżka masażu, czyli dwa kanały ciepłej i zimnej wody z masażem ciśnieniowym. Ciekawym pomysłem jest wspomniana rehabilitacja światłem, w której skład wedle projektu wchodzą zbiorowe solaria typu plaża. Co więcej, dostępna byłaby również światłoterapia i inne rodzaje zabiegów światłem.
Na pierwszym piętrze natomiast znajdować by się miał zespół saun, pijalnia wód oraz wszystko, co wchodzić w skład strefy rehabilitacji ruchowej i kriokomory.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Krakowska w budowie

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~kfiatek 11-07-2008 9:50
Wiedziałem, że projekt tej inwestycji nie wypali :P U nas w mieście lepiej wychodzi pisanie strategii rozwoju niż wniosków o dofinansowanie, ale może kiedyś przepisy się zmienią i stratedzy też będą dostawać pieniądze. Wtedy jeleniogórska Platforma ma mój głos ;)
~Oliwer_Kubicki 11-07-2008 12:32
Czy nie wydaję się to już Państwu tragikomiczne. Czy spółka wcześniej sądziła, że inwestycja powstanie za darmo? Dlaczego w naszym mieście strategicznymi inwestycjami zajmują się amatorzy? Takie jest moje zdanie po przeczytaniu tej publikacji. Szerszy komentarz na moim blogu www.ok-jg.pl Pozdrawiam
~Grzesio 11-07-2008 12:47
No to lepiej zapłaćmy prawie 1,5 mln złotych MZK Jelenia Góra
~do kfiatka 11-07-2008 16:43
Jakby Kfiatek nie wiedział, to informuję, że Strategię dla Jeleniej Góry opracował p. Obrębalski i spólka wspólpracowników z AE.
~... 11-07-2008 16:45
Za strategię dla Jeleniej Góry zapłacono wcale nie małe pieniądze
~fan komury z kowar 11-07-2008 16:49
1.5 mln dla MZK, na budowe krzyza na wysokim kamieniu - pare setek, na slizgawke polimerowa , na poprawianie fuszerek drogowo-budowlanych to jest .A na inwestycje naprawde miastu potrzebne kasa pusta.Nie mowie o basenach termalnych ale wlasnie na nieudolnosc,,mala operatywnosc i kreatywnopsc w zakresie promocji i pozyskiwania funduszy ,a i przyciagania inwestorow .Pchac sie na urzedniczy stolek i obiecywac to i ja potrafie i kazdy ,ale byc dobrym menedzerem to jak widac problem wielki ,najwazniejsza pensyjka i zeby utrzymac sie , ze dwie kadencje a potem zmiana.
~do Oliwera 11-07-2008 17:02
W mieście strategicznymi inwestycjami nie zajmują się amatorzy, lecz wybitni specjaliści: 1/ekonomista z PO 2/człowiek ze Świeradowa/znaczące uzdrowisko/ 3/znany mówca po ośmioletniej praktyce w Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej.
~hirsch 11-07-2008 17:39
to trzeba byc chyba doktorem, zeby byc tak malo operatywnym:-)
~sympathy for the president 11-07-2008 18:02
współczuję prezydentowi, który czyta te komentarze; musi być mu przykro, że nic się nie udaje
~Sierżant NSZ 11-07-2008 18:18
A wszystko to wizję ścietej głowy... ...pewnie za kilka lat w miejscu gdzie miały być termy stanjie hipermarket albo mcdonald - bo tak lepiej , a ludzie niech się topią po gliniankach.
~do kubickiego 11-07-2008 19:17
młodzieńcze a Ty co zrobiłeś dla tego regionu, tylko potrafisz ględzić. i nic więcej.
~Kuracjusz 11-07-2008 19:19
A dyrektor Uzdrowiska /megaloman/ dawno powinien być zmieniony./kameleończyk/
~do "do kfiatek" ;) 11-07-2008 19:44
doskonale zdaję sobie sprawę z tego, kto opracowywał strategię rozwoju Jeleniej Góry oraz innych miast na terenie naszego województwa i przedstawicielem jakiej partii politycznej jest ta osoba, wiem również, kto odpowiada za pisanie wniosków o dofinansowanie takich czy innych inwestycji i stąd wypływa mój wniosek, iż na jeleniogórską Platformę najzwyczajniej w świecie nie warto głosować
~kim 11-07-2008 21:44
są inwestycje, które powstaną bez względu na to kto będzie Prezydentem, czyli "duże sklepy" i są inwestycje - "wszystkie inne" (baseny, lotnisko, hala widowiskowa, ...) - które w tej kadencji się nie urodzą, i z tym trzeba się pogodzić (jeszcze dwa lata opowiadania bajek i może będzie lepiej)
~ 12-07-2008 11:09
Moi drodzy - wychodzi na to, że wreszcie dociera do swiadomości powszechnej to o czym ciągle piszę. Baseny termalne i Akwapark powstanie, jak ktoś wyłoży kasę !!!! Obojętnie - miasto, Unia Europejska, czy Inwestor Prywatny !!! Ale jak widzicie, nikt się do tego nie kwapi. Dlaczego ??? Bo to się w naszym Kraju /na dziś/, nie opłaci !!!! Już widzę i słyszę oburzonych, którzy mówią i piszą, jak to inni jednak pobudowali. No tak - ale to ja Was się w tym miejscu zapytuję ?! Czy godzicię się na dalsze milionowe dopłaty do tego interesu jak do MZK ?!!!! Bo ja nie znam tego typu inwestycji w Polsce, na której by zarabiano. Te 15-mln. które potrzebne są na budowę, nie zwróci się za naszego życia. Chyba że NFZ potraktuje to jako inwestycję w nasze /czytaj wybrańców/, zdrowie i tą kasę wyłoży. Ale jak narazie, to mają problem z dofinansowaniem leków dla chorych dzieci... Zreszto ONI też wyłożyli by nasze pieniądze !!! A na to powszechnej zgody nie było i nie będzie. Popatrzcie więc jak to jest z szybko /mam nadzieję/, powstającym FOKUS PARKIEM !! Tam będzie przede wszystkim galeria handlowa. A przy okazji całkiem nieopłacalne MULTIKINO itp. Całościowo więc , będzie to interes w który opłacało się zainwestowac !!! TAK NALEZY PODEJŚC DO SPRAY AKWAPARKU ! Tylko przekonajcie o tym naszych RAJCÓW . Bo nad zgodą na ten Fokus Parki, to oni zastanawiali siię OSIEM LAT !!!! z poważaniem Józef Gajewski ....
zloty666 12-07-2008 15:42
i jest nowy temat obiecanek-cacanek na przyszłe wybory ! ! !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
467
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%