MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Ocalić tramwaje od zapomnienia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 kwietnia 2009, 13:05
Aktualizacja: Czwartek, 30 kwietnia 2009, 7:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Cenne rodzinne pamiątki przekazali dziś Muzeum Karkonoskiemu i Archiwum Państwowemu Bolesław i Mieczysław Osipikowie, jeleniogórscy cykliści i wielbiciele miejskiej komunikacji szynowej. Okazją był rajd z okazji 40–lecia likwidacji tramwajów jeleniogórskich.

Bolesław Osipik z bratem bliźniakiem Mieczysławem oraz kilkoma przyjaciółmi ruszyli dziś na rowerach sprzed dworca PKP, aby w południe dojechać do remizy tramwajowej (dziś siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej) przy ulicy Wolności.

Wcześniej zwiedzili wystawę dotyczącą dziejów komunikacji miejskiej w sali konferencyjnej biurowca Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Przed remizą czekał na nich Ivo Łaborewicz, szef oddziału Archiwum Państwowego. Do wszystkich dołączyła też Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego oraz Robert Rzeszowski, kierownik działu historycznego MK.

– Chcemy ocalić od zapomnienia zdjęcia i dokumenty związane z tramwajami jeleniogórskimi – mówili bracia Osipikowie. Pan Mieczysław przekazał Gabrieli Zawile legitymację swojej mamy, która była konduktorką i motorniczą w tramwajach. Zofia Piotrowska pozowała w 1945 roku do zdjęć jeszcze w niemieckim mundurze. Muzeum Karkonoskie dostało też fotografie z 1 maja 1969 roku z ostatniego przejazdu tramwaju w pochodzie pierwszomajowym z ulicy 1 Maja. –To cenne pamiątki, które będą równie cennymi eksponatami w naszym dziale historycznym – powiedziała G. Zawiła dziękując za ich przekazanie.

Bolesław Osipik wręczył Ivo Łaborewiczowi grubaśny zeszyt, do którego od dzieciństwa wklejał rozmaite fotografie, wycinki prasowe oraz inne materiały drukowane związane z tramwajami. – Ciężko mi się z tym rozstać, ale chciałbym, aby był to dokument dostępny dla wszystkich, również przyszłych pokoleń – powiedział. – Będzie on u nas przechowywany wieczyście – zapewnił Ivo Łaborewicz. – To cenne uzupełnienie archiwaliów o taką „prywatną” dokumentację. No i ktoś, kto jest zainteresowany tramwajami, nie będzie musiał przeglądać całych roczników gazet, które też archiwizujemy – mówił Łaborewicz.

Nostalgiczna wycieczka braci Osipików ruszyła dalej tramwajowym szlakiem. Panowie zamierzają dojechać do Podgórzyna i Sobieszowa, dokąd jeszcze pół wieku temu można było dostać się czerwonym tramwajem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tramwaj już po renowacji

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~brawo 29-04-2009 14:08
BRAWO
~grt 29-04-2009 16:38
Wszystko fajowo, nie rozumiem tylko tego przywiązania do flagi UE widniejącej przy rowerze. Po kiego grzyba ?
~Tramwajarz! 29-04-2009 18:04
A nie lepiej zamiast muzeum wybudowac dwie lub trzy linie torowisk. Pamietam jak szosteczka hulala po Jelonce.Tylko potrzeba dobrego menagera a nie pseudopolitykow ktorzy nic z tym miastem nie robia. Jelenia Gora to jeden brud i zbrzydla od czasow z lat np. 70.
gość niedzielny 29-04-2009 20:41
~Tramwajarz! ty chyba z byka spadłeś, koszt budowy 1km nowoczesnej linii tramwajowej to c.a. 20 mln zł, więcej rozsądku miałyby działania zmierzające do utworzenia na bazie linii kolejowej szybkiej kolejki miejskiej z Jeleniej Góry do Piechowic, w zasadzie sprowadzałoby się to zakupu 4 - 6 szynobusów i niewielkich modernizacji przystanków na bazie istniejącej infrastruktury PKP - ale to też nie tania zabawa, bo w granicach 200-300 mln zł. Być może, ktoś odważnie pomyślałby przy takim projekcie na przeprowadzeniu odnogi takiej linii na Zabobrze...
~;(((( 29-04-2009 21:23
tak chcemy tramwaje ;((((((((((((((

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
302
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%