MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Ocalić Jagniątków od zapomnienia

Wiadomości: Region
Piątek, 25 stycznia 2019, 7:13
Aktualizacja: Sobota, 26 stycznia 2019, 6:17
Autor: Krzysztof Pik
Fot. Archiwum Autora
Jagniątków – mała zapomniana miejscowość górska, dziś dzielnica Jeleniej Góry pełniąca bardziej rolę osiedla mieszkaniowego, niż ośrodka turystycznego, który w przeszłości tętnił życiem i gościł setki turystów. Warto zadbać o to, żeby turyści tutaj wrócili.

Największy rozkwit turystyki przypada na koniec XIX i początek XX wieku, kiedy to do tej małej miejscowości zjeżdżali goście z Berlina i Wrocławia.W lutym 1906 Jan Henryk XV z małżonką Daisy przyjechali salonką do Cieplic, a stąd w trzy zaprzęgi udali się do Jagniątkowa.

W Karkonoszach do popularnych rozrywek należały wtedy zjazdy saniami rogatymi i z atrakcji tej korzystali przybywający tutaj turyści różnych stanów, także arystokracja. Bliższe okolice były dla nich zapewne także interesujące, o czym świadczyć może epizod z zimy 1906 roku. W Karkonoszach do popularnych rozrywek należały wtedy zjazdy saniami rogatymi i z atrakcji tej korzystali przybywający tutaj turyści różnych stanów, także arystokracja. Saniami rogatymi zjechali ze schroniska Peterbaude (Petrovka) w dół i wieczorem zajęli kwaterę w hotelu „de Prusse” przy obecnym Placu Piastowskim 20. Dwa dni później powtórzyli zjazd saniami tą samą trasą, do hotelu wrócili o godzinie 18:00, zjedli kolację i trzy godziny później udali się w podróż powrotną do Książa. W owym czasie było tam trzy tysiące miejsc noclegowych, funkcjonowały hotele i pensjonaty. Do najsławniejszych należał „Beyers Hotel”am Kynnwaser im Agentendorf (dzisiaj Jagniątków).

To właśnie tutaj mieściła się stacja przewodników górskich i tragarzy lektyk. Pod górę Piotrówka wjeżdżali na saniach ciągniętych przez jednego konia do schroniska Petrova Buda..W restauracji przez cały dzień urządzano zabawy, przybywający słuchali żywej muzyki i słono płacili za doskonałe posiłki i znakomite napoje. Niektórzy jeszcze tego samego dnia zjeżdżali na saniach, kierowanych przez doświadczonego górala w dolinę. Wówczas była to największa atrakcja w Karkonoszach. Licencję po obu stronach gór posiadało wówczas przeszło stu sankarzy.

Tor do zjazdu rogatymi saniami istnieje do dziś, można na nim w okresie zimowym zjeżdżać na saniach. Jednak, żeby ominąć tereny chronione trzeba go znacznie skrócić z 6 km do 3,5 km. Obecna trasa przebiegałaby od Drugiej Drogi przy Schronie Turystycznym do Rozdroża Pod Obwodem przy Leśniczówce KPN w Jagniątkowie. Na trzech tysiącach dwustu metrów długości toru różnica wzniesień wynosi ok 500 m.

Jednak największymi atrakcjami terenów powyżej Jagniątkowa, są piesze szlaki turystyczne, które nie promowane i zaniedbane uległy znacznej degradacji. Możemy się nimi wybrać na Bażynowe Skały, Czarny Kocioł Jagniątkowski oraz Śmielec, Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły.

Chcąc uatrakcyjnić turystycznie dotąd zaniedbane i niepromowane Karkonosze powyżej Jagniątkowa potrzebne są inwestycje turystyczne niezbędne dla odwiedzających nas gości. Główną rzeczą będzie przywrócenie i udrożnienie dawnych, atrakcyjnych i przedwojennych szlaków turystycznych, które uległy znacznej degradacji i nie nadają się do udostępnienia turystom.

Pierwszy z nich to dawny szlak niemiecki, wiodący od tamy w Jagniątkowie drogą przez Hucisko, Doliną Potoku Sopot do skały zwanej Foczką z pięknym punktem widokowym na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. W tym rejonie znajduje się również skała Wilk z oryginalną platformą widokową, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Masyw Ślęży. Drugi z nich to Bażynowa Ścieżka wiodąca Grzbietem Hutniczego Grzbietu poprzez najpiękniejsze skalne obiekty fizjograficzne Karkonoszy, takie jak: Pałacyk, Nocny Kopczyk, Dromader, Różowe Skałki, Wilk, Foczka, Rudnica, Maszkara, Lew i Wysoczyniec - najwyżej położony obiekt Bażynowych Skał na1207 m npm. Nieprzecinana od czasów wojny ścieżka całkowicie zarosła. Trzecią sprawą będą nowo wyremontowane szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego. Brakuje tzw. sieci łączącej szlaki: czarny Piotrówka z Koralową Ścieżką i szlakiem czarnym do Kotła Jagniątkowskiego. Chodzi o połączenie tych szlaków z już istniejącymi Trzecią i Drugą Drogą.

Następna kwestia to całkowity brak punktów widokowych na szlakach turystycznych. W Jagniątkowie zarósł przedwojenny punkt widokowy na Kotliskach, z którego widać znakomicie panoramę Sudetów Zachodnich. Kolejny punkt widokowy to Kurzacki Dom, poniżej Pohuckiej Drogi. Możemy podziwiać z niego krajobraz Karkonoszy Wschodnich i Rudaw Janowickich. Kiedyś można było dostać się tam kamiennymi schodkami, które z biegiem lat uległy zniszczeniu. Powyżej tysiąca metrów poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, znajdują się jeszcze punkty widokowe na Pałacyku, Wilku oraz Foczce.

Niestety na nowo wyremontowanym szlaku Karkonoskiego Parku Narodowego nie przewidziano tarasów widokowych, z których turyści mogliby fotografować Panoramę Zachodnich Karkonoszy. Taki taras do fotografowania mógłby znajdować się na Paciorkach zaledwie 10 m od nowej drewnianej kładki.

Dla kuracjuszy z Cieplic i turystów nie bardzo wprawionych w forsowne wędrówki, wyznaczone trasy po górach są zbyt trudne. Najtrudniejszy moment podejścia i zejścia jest odcinek czarnego szlaku Piotrówka od Rozdroża Pod Obwodem KPN do Drugiej Drogi. Choć na tym odcinku znajduje się również ścieżka dydaktyczna KPN jest ona bardzo mało atrakcyjna przyrodniczo. Wejście tą drogą to prawdziwe wyzwanie kondycyjne dla turystów, co zniechęca do odwiedzenia pięknego rezerwatu Karkonoszy powyżej Drugiej Drogi.

Jedynym rozwiązaniem byłoby wybudowanie wyciągu krzesełkowego, który by dowiózł turystów Doliną Potoku Sopot do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego przy schronie turystycznym na Drugiej Drodze. Latem wyciąg służyłby turystom pieszym, natomiast zimą wczasowiczom korzystającym z toru do Zjazdu Rogatymi Saniami oraz narciarzom korzystającym z nartostrad Dolina Sopotu i znacznie trudniejszej technicznie Doliną Ziębnika. Trasa wyciągu i nartostrad przebiegałaby poza terenami Karkonoskiego Parku Narodowego.

Obecnie teren ten jest mocno zdegradowany przyrodniczo, ponieważ znajduje się tam mnóstwo wiatrołomów, zalegających od dwudziestu lat. Przebieg trasy nie kolidowałby z krajobrazem Hutniczego Grzbietu jak ma to miejsce na Kopie w Karpaczu czy na Szrenicy w Szklarskiej Porębie w najpiękniejszych ekosystemach Karkonoskiego Parku Narodowego.

Twoja reakcja na artykuł?

8
35%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
5
22%
Smuci
1
4%
Złości
6
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Budowa drogi S3

Maraton zumby w Siedlęcinie

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Ciekawy 25-01-2019 7:33
Punkty widokowe jak najbardziej. A co z podłączeniem ka...lizacji w Jagniatkowie? Turystyczna dzielnica zrzucajaca ścieki do rzeki i cieknace szamba do gruntu. Tym chcecie orzyciagnąć turystów? Wstyd w tych czasach, kolejni prezydenci i przed wyborami kandydaci, obiecują już od lat tą inwestycję. A g... dalej wsiąka w ziemię. Tym trzeba się zająć, nie wspominając o fatalnej nawierzchni ul. Karkoniskiej
~Ced 29-01-2019 20:39
do: ~Ciekawy (7:33)
Jagniątków zbrzydł, bo zarósł drzewami. Obejrzyjcie zdjęcia na fotopolis, jak te okolice wyglądały za hitlerowców. Ile w nim było tartaków. Chcecie ratować tą dzielnicę ? Bierz cie piły w ręce i wycinajcie drzewa. Jagniątków i Michałowice zarosły i straciły urok.
Holender40 25-01-2019 7:34
Dobre pomysły ale już lepiej bez tego wyciągu. Wspinaczka turyście nie zaszkodzi.
~jamjesttu 25-01-2019 7:50
Plan mega fajny. Tylko czy zycia wystarczy zeby go zrealizowac. I czy wladze wyjda z jakakolwiek inicjatywa zeby cokolwiek zadzialac w temacie. No i ochrona terenow zielonych. Ekologom tez czasem kilku klepek brakuje. Zamiast rozwijac sie w kier turystycznym,zeby ta Jelenia zaczela czyms przyciagac turystow,to bedziemy przepychac sie pismami,a co przez to idzie,wszystko odwleczone w czasie.
~HJj 25-01-2019 8:11
Te wszystkie pomysły, gdyby zostały zrealizowane, to zwiększenie ilości turystów. A większa ilość turystów to największe zło wg KPN
~ 25-01-2019 18:54
do: ~HJj (8:11)
Uwielbiam dzikie szlaki wokół tej dzielnicy Jeleniej Góry i nie wyobrażam siebie , że to wszystko ma zostać "ucywilizowane". Promujmy raczej wśród turystów te nietknięte przez infrastrukturę miejsca: komu zależy na ciszy, niewybetonowanych drogach, odrobinie wysiłku, i wciąż jeszcze niezadeptanych ścieżkach to tu z pewności przyjedzie.
~eco 25-01-2019 9:16
Kiedyś pod artykulikiem o odnalezionych obrazach J.Matejki ( w Matejkowicach) świadomie i celowo przekręciłem nazwę miejscowości i napisałem AGENTENDORF, zamiast Agnetendorf. Nie sądziłem, że mój żart o mieszkańcach Agnieszkowa stanie się obowiązującą i oficjalną nazwą Jagniątkowa! :-), co wynika z powyższego artykułu! :-)
~inaczej 26-01-2019 12:30
do: ~eco (9:16)
Do najsławniejszych należał „Beyers Hotel”am Kynnwaser im Agentendorf (dzisiaj Jagniątków).
~PATYKIEM PISANE 25-01-2019 9:57
Ocalmy od zapomnienia Centrum Jeleniej Góry bo umiera.
rymcycymcy 25-01-2019 10:52
Jagniątków ...Jagniątków ? ...a co to jest ? :)
~ 25-01-2019 11:26
Przede wszystkim ożywić i ocalić wymarłe centrum i zadbać o Cieplice bo to są wizytówki Jeleniej Góry.
~RABUNEK 25-01-2019 13:20
zBRALI SZKOŁĘ ,POCZTĘ ,został kościół .Ot i cala tajemnica.
~RABUNEK 25-01-2019 13:20
Bo komuś zachciało się nie mieszkać na wsi.
~Yrezi Rewor 25-01-2019 15:06
Jagniatkow jest przepiękny... Natomiast szlaki turystyczne prowadzące z Jagniatkowa w góry to czysta radość i przyjemność... No i do tego powstają singletracki... To dopiero będzie szalona zabawa :-)
użytkownik facebook 25-01-2019 18:23
Super pomysł. Jagniatków ma wielki potencjał jako atrakcja turystyczna.
~Dzoana 26-01-2019 18:07
Cala Jelenia to skansen. Dymy z palenisk ciagna sie kilometrami, nie ma czym oddychac. Smog wisi nad kotlina, ze gor nie widac. Centrum miasta puste, galerie puste, ulice puste. Zero pomysłu na to miasto i jego obrzeza. Sobieszow straszy odrapanymi budynkami, Cieplice smierdza weglem, Jagniatkow zapomniany. Brod, smrod i ubóstwo. Szkoda tych terenów ale wladza ma to gdzies. Zal...
użytkownik facebook 26-01-2019 19:49
My niezmiennie wracamy od lat...dla jeleniogórskich emerytów super miejsce na spacery o każdej porze roku.
użytkownik facebook 26-01-2019 21:28
Zapewne.popieram.
~Mieszkaniec Jagniątkowa 29-01-2019 12:44
Mieszkam w Jagniatkowie od urodzenia i cieszę się że panuje tu spokój. Jak najbardziej turyści cieszą , jednak nie róbmy z jagniatkowa kolejnej Szklarskiej Potęby czy Karpacza ! To bedzie największa tragedia dla otaczającej przyrody! Czy wyobrażacie sobie Państwo stragany z badziewiem i wieczne korki w tej pięknej miejscowości!? Albo biedronkę lidla i zamiast lasów coraz to nowe hotele. Niech Jagniatkow jak najdłużej pozostanie w takiej formie jak jest. Na pewno nie jest zapomniany.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozbudowa szpitala  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

"Artysta" słono zapłaci

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wyróżnienie dla samorządowców

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
816
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%