MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Obwodnica za horyzontem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Autor: Angela/ TEJO
Fot. Jelonka.com
Budowa obejścia drogowego miasta coraz bardziej się oddala.

Kierowcy, którzy stoją w tasiemcowych korkach w centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu, zastanawiają się, czy ta jeleniogórska gehenna wreszcie się skończy. Wszystko zależy od budowy obwodnicy południowej, która – jak na razie – jest w powijakach.

Czy w indykatywnej liście projektów Regionalnego Programu Operacyjnego w ogóle pojawią się jakiekolwiek projekty dotyczące Jeleniej Góry? Jak do tej pory żaden z nich tam nie trafił.

– Indykatywna lista projektów już została zmieniona – wyjaśnia Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Zdjęta została część obwodnicy Wrocławia i pieniądze początkowo na nią przeznaczone, będą przesunięte na finansowanie potrzeb regionu, a między innymi również na Jelenią Górę.

Powinna się tu pojawić obwodnica południowa miasta. Jak na razie nie jest to jeszcze nic pewnego, ponieważ nie zaczęto nawet omawiania spraw priorytetowych dotyczących transportu. Karty projektowe nie są jeszcze przyjmowane.

Jak mówi Jerzy Łużniak, projekt obwodnicy znalazł uznanie wśród zarządu województwa dolnośląskiego.
– Obwodnica nie jest tylko naszym wymysłem. Jest ona potrzebna regionowi i Dolnemu Śląskowi. Bez niej Jelenia Góra zostanie zakorkowana, ale również nikt nie dojedzie do Szklarskiej Poręby czy Karpacza – mówi Jerzy Pokój, radny sejmiku dolnośląskiego.

Czy część pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przeznaczona na powstanie obwodnicy, dowiemy się pod koniec roku. Póki co prace przy obwodnicy są w bardzo wstępnej fazie. Prowadzone są dopiero przymiarki do zmian własnościowych gruntów, przez które ma ona przebiegać.

Pierwszy projekt przewidujący połączenie tak zwanego węzła grabarowskiego z ulicą Sudecką w zasadzie już jest zamknięty. Dalsza część będzie przebiegała między osiedlem Czarne a sąsiednią częścią Jeleniej Góry. Powstanie tunel pod górą Złomy, a trasa ma być wytyczona przez pola oraz nieużytki i nie będzie przebiegała po już istniejących traktach i w oddaleniu od zabudowań. Obwodnica ma zostać połączona z Trasą Czeską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Śmierć na żwirowni

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~............... 5-07-2007 10:32
Jakie foto 3 facetów w jednej ławie tak nei moze byc a jeszcze za nimi 2 eh porażka :D
~jeleniogórzanin 5-07-2007 10:42
Brak słów, tylko kraść, kręcić, opowiadać bzdury, całować się na przyjęciach to potrafią politcy i włodarze tego miasta, tego kraju. W tym mieście nie ma nic, nie ma lokalu, nie ma galerii, prawie nie ma basenu krytego, nie ma żadnych rozrywek!!! Może zacny pan prezydent sobie to poczyta. Koleś otwórz oczy i popatrz na miasto, którym rządzisz, popatrz na ludzi i na młodzież, a potem pojedz do biedronki na zakupy, kupisz sobie lekko podgnite banany, no może trfaisz na całkiem zielone! Nie ma co się dziwić młodym ludziom, że w weekendy większość trafia na izbe wytzreźwień. Co nam to miasto, ten kraj daje od siebie?????? Oprócz tlenu, podatków i beznadziejnej sytuacji to nic!!!
~cr@zy 5-07-2007 10:49
A podobno euro 2012 sie zbliza... znow sie zaczna roboty na lapu capu kilka miesiecy przed impreza (jesli sie zaczna w ogole)
~wind 5-07-2007 11:52
Przymiarki, projekty, omówienia, fazy, przygotowania do przygotowań..... a może tak do roboty !!!
~lx 5-07-2007 12:39
To nieprawda, że Indykatywny Plan Inwestycyjny został już zmieniony. Na dzień dzisiejszy droga Bielany–Łany–Długołęka cały czas się w nim znajduje. Wpłynął co prawda wniosek do Zarządu Województwa Dolnośląskiego o wykreślenie tej inwestycji. Wg informacji Urzędu Marszałkowskiego w pierwszej kolejności pieniądze pójdą na Wrocław i okolice z przeznaczeniem na drogi związane z Euro 2012. Po drugie problemem jest finansowanie inwestycji. Wg. Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Jeleniej Góry obwodnica (od Trasy Czeskiej do Grabarowa) ma kosztować prawie 240 mln zł. Biorąc pod uwagę, że były to szacunki z lat 2005/2006 koszt pewnie będzie jeszcze większy. Po zdjęciu fragmentu obwodnicy Wrocławia do dyspozycji dla całego województwa pozostanie ok. 375 mln zł. Najbardziej zaawansowany jest odcinek W.Pola–Sudecka. Koszt ca. 80–90 mln zł. Być może do ugrania. Problem jest taki, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastanawia się nad zmniejszeniem poziomu dofinansowania do 50%. Czyli całość obwodnicy (zakładając dotację) musiałaby spowodować wydatek z kasy miasta lub ewentualnych innych źródeł ca 120 mln zł (przy etapie W.Pola–Sudecka 40–45 mln). Za 50 mln Bukowina Tatrzańska buduje miasteczko wodne. W projekcie kompleksu znalazło się 12 basenów, połowa z nich pod gołym niebem. Woda będzie pochodziła z naturalnych ciepłych źródeł. Obiekt ma być wyposażony w zjeżdżalnie, sauny, wodne leżanki do masażu i w wiele sprzętów służących do odnowy biologicznej. Dodatkowym atutem ma być ulepszona baza narciarska. Powstaną cztery nowe wyciągi krzesełkowe. A w ciągu najbliższych 2–3 lat Bukowina Tatrzańska i pobliska Białka mają stworzyć jedną wielką stację narciarską. (info – PAP).
~xyz 5-07-2007 12:40
"....a trasa ma być wytyczona przez pola oraz nieużytki i nie będzie przebiegała po już istniejących traktach i w oddaleniu od zabudowań". Prawda,nie będzie przebiegała z dala od zabudowań lecz całkiem blisko, co można zobaczyć na stronie internetowej Osiedla Czarne.
~Plany 5-07-2007 13:22
Proszę przeczytać w Onecie plany ministra Polaczka dotyczące inwestycji drogowych. Wrocław ma nas głęboko w siedzeniu. Traktują nas, jeleniogórzan jak półgłówki. Nam opowiadają bajki /gębą marszałka/, czarują i robią swoje.
~Mirek 5-07-2007 15:01
Czy ktoś z kolegów może podac jak dalej od Czarnego będzie ta trasa przebiegała? Bo za SLS to miała przebiegać przez Sobieszów i łączyć się z Trasą Czeską w okolicach Piastowa.
~Do Mirka 5-07-2007 15:32
Zajrzyj na stronę Osiedla Czarne.
~szpieg 5-07-2007 16:32
przecież niedawno roztrzygnięto przetarg na aktualizację projektu od Wincentego Pola do Sudeckiej (czyli troche potrwa). a odcinek od Węzła Grabarów do punktu początkowego wyzej wymienionego projektu został rozłożony na łopatki przez niekompetencję urzędasów. czyli hmmmmmmm długo jeszcze poczekamy aż wreszcie zostanie wbita łopata w którymkolwiek miejscu. pozdrawiam. drogowiec
~hugo 5-07-2007 17:44
ale bedzie siara dla polakow w 2012 ciekawe gdzie beda mistrzostwa swiata ??????????
~lx 5-07-2007 21:44
do Hugo W 2012 Mistrzostw Świata (przynajmniej w piłce nożnej) nie będzie, bo i nie miało być. Będą Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie w Polsce i na Ukrainie. Nie martw się. Będą.
~xxx 5-07-2007 22:46
240 mln złotych na samą obwodnicę?? 4 razy tyle albo i mniej i mamy wyremontowaną całą linię kolejową z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Czas jazdy skrócił by się znacznie, ludzie przeżucili by się na pociągi zamiast wozić się samochodami. Korki również by się zmniejszyły.
~Nie wierzę 6-07-2007 8:51
Nie wierzę w dobrą wolę zarządu tego przeklętego województwa! Jeśli nie będzie w tym interesu wrocławia nie dostaniemy marnego grosza. Najpierw musi sie napaść wrocław, potem jak coś spadnie przypadkiem z pańskiego stołu dostanie reszta. Jak zwykle dostanie ochłapy.
~czytelniczka 6-07-2007 9:47
Obwodnica zrobiona na Zgorzelec ale prosze sprawdzic co sie dzieje w godzinach szczytowych i nie tylko na ulicy Powstancow Wielkopolskich czasami stoimy po pol godziny aby przejsc z jednej strony na druga i tak jest na zakrecie z ulica Lipowa moze ktos sie zainteresuje i zrobi zakaz dla ciezarowych aut przeciez mozna jechac obwodnica i blagamy o pasy na ulicy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 rund na 60 lat miasta  

Odpust na Śnieżce

Parking na... przejściu

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%