MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Obwodnica południowa zaklepana

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 sierpnia 2009, 16:15
Aktualizacja: Środa, 19 sierpnia 2009, 7:48
Autor: TEJO
Zakorkowana al. Wojska Polskiego. Nowa droga pomoże ją częściowo udrożnić.
Fot. TEJO
Jeszcze w tym roku zaczną się pierwsze prace przy budowie oczekiwanej przez wielu kierowców obwodnicy południowej, która odciąży od ruchu tranzytowego i turystycznego centrum Jeleniej Góry. Decyzję o dofinansowaniu inwestycji podjął dziś Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Poinformował o tym Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski, który przerwał urlop, aby uczestniczyć w posiedzeniu zarządu poświęconemu, między innymi, tej właśnie sprawie. – 46 milionów złotych pochodzi z Regionalnego Funduszu Operacyjnego – mówi Jerzy Łużniak. – Teraz pozostaje tylko czekać na podpisanie stosowanego porozumienia między prezydentem miasta i marszałkiem oraz wyłonienie wykonawcy. – I można zaczynać budowę. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w listopadzie tego roku – podkreślił samorządowiec.

W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.

Środki na obwodnicę południową Jeleniej Góry już raz przepadły z powodu niedociągnięć formalnych. Niewiele brakowało, a nie dostalibyśmy tych pieniędzy i teraz, choć formalności dopełniono. – Tylko osobista troska wicemarszałka Łużniaka pozwoliła, aby sprawę rozwiązano pomyślnie dla Jeleniej Góry – zaznaczył Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego.

Wicemarszałek Łużniak poinformował także o innych inwestycjach zatwierdzonych przez zarząd województwa. Jest wśród nich budowa obejścia drogi 366 przebiegającej przez Mysłakowice i Kostrzycę. Pochłonie 56 milionów złotych, z tego 26 mln pochodzić ma z RPO). Jerzy Pokój mówił także o planach budowy nowej drogi z Jeleniej Góry do Bolkowa.

Podczas konferencji nawiązano także do spraw kolejnictwa. – Wicemarszałek Łużniak, przewodniczący Pokój i ja będziemy strzelali z trzech luf, aby bronić połączeń Jeleniej Góry z resztą kraju – powiedział poseł Marcin Zawiła. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni planami skrócenia biegu pociągu „Karkonosze”, jedynego stałego składu z Jeleniej Góry do Warszawy. Dochodzą nas też wieści, że w nowym rozkładzie jazdy znacząco mają być ograniczone połączenia dalekobieżne ze stolicą Karkonoszy. Niektóre mają kończyć bieg w Wałbrzychu. Stanowczo się temu sprzeciwimy – zapowiedział poseł Zawiła.

Dodał też, że im bliżej do rozmów o dotacjach samorządów do poszczególnych połączeń, tym lista pociągów zapowiedzianych do likwidacji robi się coraz dłuższa. Zdaniem samorządowców to celowa taktyka przewoźników, którzy chcą jak najwięcej zarobić dla siebie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nad Śnieżnymi Kotłami

Odchudzam się, ale nie chudnę

Wakacje okiem służb  

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~Trzy grosze... 18-08-2009 16:21
...pomyslna wiadomosc...jezeli to prawda...
~hgawj 18-08-2009 16:24
BRAWO!!!
~kombi 18-08-2009 16:34
Super!!! Teraz jadąc z Wroclawia do Karpacza mozna będzie ominąć Jelenią Gorę i jej mieszańców!
~Obserwator jeleniogórski 18-08-2009 16:43
"Tylko osobista troska wicemarszałka Łużniaka pozwoliła, aby sprawę rozwiązano pomyślnie dla Jeleniej Góry – zaznaczył Jerzy Pokój". Gdzie i kiedy będzie odac hołdy pochwalne wicemarszałkowi Łuźniakowi?
~grr 18-08-2009 16:51
nawiazujac do wypowiedzi z 16:34, teraz jelenia przestanie istniec w swiadomosci rodakow jadacych do karpacza ;-) a tak powaznie, to bardzo dobra wiadomosc. :-) przy okazji, panowie wlodarze powinni strzelac z trzech luf nie celem ratowania polaczen kolejowych ale po to, zeby w koncu zaczal sie remont linii kolejowej!!! 2h pospiesznym do wroclawia, taki powinien byc cel ich dzialan!
~ed 18-08-2009 16:58
hehe, teraz to Jelenia nawet nie będzie miastem na drodze do Karpacza i Szklarskiej, jakim jest teraz - całkowita marginalizacja. (to tak w ramach powszechnego malkontenctwa uprawianego na tym forum :-)
~trzy po trzy 18-08-2009 17:10
do kombi dokładnie masz racje będzie jak w Bolesławcu - spadek obrotu w lokalnych stacjach benzynowych, sklepach restauracjach itp.
~Nikt 18-08-2009 17:17
Z tego co pamiętam odcinek ma kosztować 127-6-coś gdzieś w tej okolicy(mln) czy to był koszt całej obwodnicy? Bo jak 2,7 kilometrowy odcinek to zdaje mi się, że jest on bardzo drogi (kilometr będzie kosztować więcej od kilometra autostrady). Czy mógłbym otrzymać odpowiedź(informacje o kosztach widziałem dość dawno)?
kazimierzp 18-08-2009 17:45
Z powodu jakich błędów formalnych nie dano niegdyś środków na obwodnicę!?! Nie dano, bo wtedy Prezydent Miasta nie miał "przełożenia" na Zarząd Województwa. Wtedy na wniosek pana Skorupy radnego wojewódzkiego z poparciem pana Łosia Marszałka Województwa głosami również pana Andrzeja Pawluszka srodki Jeleniej Górze zabrano bo potrzebowano dać na jakieś inwestycje w Brzegu Dolnym (burmistrzem wtedy był tam pan Skorupa) i Wrocławiu. Jak ktoś nie wierzy niech zajrzy do protokołu tamtego posiedzenia mogę też przyprowadzić osoby która te działania ówczesnego Zarządu widziała! Jak widać ze słów pana Pokoja tym razem mielismy szczęście bo mamy rzeczywiście swojego człowieka w Zarządzie Jerzego Łużniaka! Tylko szkoda, że tego typu środki nadal nie są dysponowane w sposób jasny, klarowny i jednoznaczny i bez żadnych podtekstów politycznych!!!
~gregor 18-08-2009 17:53
Dziękujemy za super reportaż z tego wydarzenia.Jednak zbyt chyba małe zbliżenia twarzy naszych szacownych urzędników.Jestem w tym miejscu zgryźliwy ale czy byłoby problemem przypomnieć w tym miejscu wizualizację obwodnicy południowej ( kiedyś była na Waszej stronie) lub chociaż nakreślić przebieg trasy na mapce .Dobrze że jelonka to nie cały internet - to czego oczekiwałem znalazłem na innej stronie.Dziękuję za...
~mts 18-08-2009 18:03
Uwierze jak zobacze.Swoją drogą to obwodnica południowa miała byc oddana do użytku już trzy lata temu.Niezłych urzędników nieudaczników mamy w tej Jeleniej skoro dopiero teraz udało się bezbłędnia napisac wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy.
~ 18-08-2009 18:29
super że wreszcie coś ruszy ,bo jak wjedzie się w Maciejową to potem będzie można pocisnąć-aby dalej od jelonki.kiedyś chodziły słuchy że dla klientów paulinum ,turystów karpacza ,nie chciałem w to wierzyć ale western city to przecież też karpacz !!!!!oby tak dalej to jelonka umrze śmiercią naturalną !!!!
~oko 18-08-2009 19:21
Gdyby brakło asfaltu na budowę, to mogą wziąć z Jeżowa Dudeckiego: jest tego miejscami po 60 (słownie: sześćdziesiąt) centymetrów! Łaty rzucane łopatą corocznie przed procesją Bożego Ciała (żeby nie połamać nóg na dziurach) dały tak wspaniały wynik...
~ 18-08-2009 19:22
jeżeli tak to będzie wyglądać to ładnie :) No ale będę miał ruch koło domu :/
~oko 18-08-2009 19:26
Gdyby brakło asfaltu na budowę, to mogą wziąć z Jeżowa Dudeckiego: jest tego miejscami po 60 (słownie: sześćdziesiąt) centymetrów! Łaty rzucane łopatą corocznie przed procesją Bożego Ciała (żeby nie połamać nóg na dziurach) dały tak wspaniały wynik...
~Nikt po raz drugi 18-08-2009 19:41
Z tej wizualizacji wynika, że obwodnica będzie 2x1(jednojezdniowa). Kiedyś słyszałem obietnice o 2x2. Z samej wizualizacji dowiedziałem się o odcinku podziemnym(?) i, że będą wypadki z uwagi na prawdopodobny brak wyznaczonego pasa do zjazdu co spowoduje sporadyczne ,,ojej jeszcze zahamuje" wywołujące wypadek.
NICpoŃ 18-08-2009 19:51
Cóż za samozachwyt tej wielkiej trójki. Wicemarszałek ledwo wszedł... już załatwił :) Normalnie to "Szybki Lopez". A ta piękna "wazelinka" Pana Przewodniczącego. Strzleanie z luf (przypadku szeryfa Pokoja rozumiem, że z kolta pociągnie) by nie skończyło się tylko pudłem. Mam wrażenie, że gdyby nie oni to również słońce by dzisiaj nad Jelenią nie zaświeciło :P
~myszka 18-08-2009 20:07
biedny pan Łuźniak musiał przerwac urlop,pewnie przydzieli sobie rekompesate za te niedogodnosci
~lesnyludek 18-08-2009 20:51
piipi, ty sie nie boisz??? trzech mezczyzn na zdjeciach, i to z brodami i brzuszkami!!!
~ss 18-08-2009 21:10
W projekcie jest nie potrzebne tam rondo oraz zły wyjazd na osiedle czarne , prosze o przebudowe tego rozwiazania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Tomy M. 18-08-2009 21:24
Rondo pod wiaduktem jest konieczne, stosuje się je zamiast ślimaków bo zajmuje o wiele mniej miejsca.Tego typu rozwiązania są stosowane teraz w całej europie.
~Grendal 18-08-2009 21:25
"Tylko osobista troska wicemarszałka Łużniaka pozwoliła, aby sprawę rozwiązano pomyślnie dla Jeleniej Góry – zaznaczył Jerzy Pokój". Kowboyu, Tobie już chyba owies zaszkodził, że taki kit próbujesz wcisnąć czytelnikom. Zaraz zwymiotuję z nadmiaru słodyczy. Najlepiej, Panowie wycelujcie te trzy lufy posła "Pożal się Boże" Zawiły w siebie nawzajem. Uwolnicie Kotlinę od swoich gierek, które spychają ją na margines. Oprócz buńczucznych wystąpień nic dla regionu nie zrobiliście. RPO było już dawno zatwierdzone i tylko czekało na teatralną odsłonę, której jesteśmy właśnie świadkami.
~ 18-08-2009 21:32
W KOŃCU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teessi 18-08-2009 21:33
To dobrze, że rozładuje się korki np. na Wojska Polskiego i na Sudeckiej. Jak ktoś tylko przejeżdżał przez Jelenią Górę, to niekoniecznie w niej się zatrzymywał. Będzie mniej spalin i wygoda dla kierowców.
rymcycymcy 18-08-2009 22:11
To co jest na obrazku, to etap trzeci ...co go nie będzie :)))
~tutek 18-08-2009 22:17
popatrzcie tutaj: http://www.kilian.wroclaw.pl/wizualizacje/JELENIA%20GORA%20-%20obwodnica/index.html
~:-) 18-08-2009 22:28
a mi sie wydaje ze obwodnica jest nie potrzebna a pieniadze mozna by bylo przeznaczyc na remont drog w jeleniej bo sa wrecz straszne
~TOMWOJ 18-08-2009 22:28
SUUPER !!!!!!! Wiadomość dla pana Pokoja... Tą ścieżkę rowerową co chce wybudować wzdłuż kolei z Karpacza do Jeleniej niech teraz w planach ją wydłuży z Jelenej wzdłuż torów kolejowych do Wrocławia!!!! będzie super EURO-ścieżka rowerowa... Jeleniogórzanie po co nam ta kolej tory sprzedajmy na złom to i na wino będzie a co tam po co nam gonić świat lepiej zaszyć się wtej szarej brudnej Jeleniej Górze
~ed 18-08-2009 23:33
mam takie pytanie, po co obwodnica od Sudeckiej przez czarne, mickiewicza do wolności i dalej do trasy czeskiej??? przecież jak ktoś chce jechać na szklarską z maciejowej jedzie przez zabobrze, z karpacza do szklarskiej nie ma sensu przez jelenią (szybciej przez podgórzyn), jaki sens ciągnąć dwupasmówkę w stronę staniszowa, przecież to wyrzucone pieniądze. sens ma jedynnie odcinek Maciejowa - Sudecka, a ewentualna obodnica maciejowei i poszerzenie sudeckiej i dalej drogi do karpacza byłoby idealne. odcinek sudecka - spółdzielcza to olbrzymie koszty (wiadukty, tunele) a niewielka korzyść, lepiej już przeznaczyć te kase na inne inwestycje drogowe w mieście czy np trase do Bolkowa
~wszystkowiedzący ;) 19-08-2009 7:56
Na zdjęciu jest węzeł który nie będzie teraz realizowany. Obwodnica będzie miała przekrój 2x2. Koszty są wysokie ponieważ budowane będą cztery obiekty inżynierskie: mosty na Bobrze, estakada nad terenem kolejowym i estakada na węźle Grabarów.
~krzysiekM 19-08-2009 8:12
Moim zdaniem obwodnica do Karpacza powinna zaczynać się już za Radomierzem tak,żeby ominąć Maciejową.Ważniejszą sprawą jednak porządna droga dojazdowa do autostrady.
~Grendal 19-08-2009 9:18
Od razu na Śnieżkę tej obwodnicy by się nie dało pociągnąć? Na szczycie można by było zbudować okrągłą platformę żeby zmotoryzowani turyści mogli obejrzeć panoramę Karkonoszy bez wysiadania z auta. Pan Cołokidzi mógłby postawić tam stację benzynową a wodę do myjni pociągnęłoby się z Małego Stawu. Może Pan Cołokidzi zgodziłby się wspomóc Pana kampanię wyborczą Panie Jurku? Myślał Pan o tym? To się nazywa wizja, co? Rodem z Dzikiego Zachodu koło Ściegien. :D
~do wszystkowiedzącego 19-08-2009 11:00
Skąd masz pewność, że będą po 2 pasy w każdym kierunku. Wcześniej były plany, aby zaraz za mostami na Bobrze (jeden miał być całkiem nowy, drugi remontowany) wytyczyć nowy przebieg ul. Wincentego Pola. Ciekawi mnie, jak będzie rozwiązane skrzyżowanie nowej drogi z ul. Wincentego Pola (w kierunku centrum) - jeżeli jednopoziomowo - to po co w ogóle budować drogę. PROBLEM JEST SZERSZY. Wizja stara i teraz raczej nierealna - kiedyś zakładano, że obwodnica Jeleniej Góry zacznie się od Radomierza, jadąc z tamtego kierunku obejdzie Maciejową po prawej stronie, nad dzisiejszą obwodnicą w Grabarowie przejdzie górą, później dwa pasy z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami z Wincentego Pola i Sudecką, a później zgodnie z wizualizacją do Trasy Czeskiej. To byłoby rozwiązanie idealne-wówczas można by pozyskiwać pieniądze z GDDKiA i zmienić przebieg drogi krajowej nr 3. Niestety nasi włodarze miasta pozwolili na inny przebieg DK 3 (przez Lubawkę) i straciliśmy szansę na dobre połączenie drogę ekspresową - dla porównania jeszcze kilka lat temu Gorzów Wlkp. miał najgorsze drogi w Polsce, tylko 1 most drogowy, a teraz - dwie obwodnice, z czego jedna ekspresowa - Jelenia Góra przez swoich decydentów i parlamentarzystów może tylko pomarzyć o takich inwestycjach
~do wszystkowiedzącego 19-08-2009 12:12
a jak będzie wyglądało włączenie nowej drogi w ul. Sudecką oraz wcześniej skrzyżowanie z Wincentego Pola. Jeżeli będą to jednopoziomowe kolizyjne skrzyżowania to po co w ogóle budować tą drogę???
~do Tomy M. 19-08-2009 12:22
ok rondo może być ale to skrzyżowanie jest złe !! ten co projektował nigdy nie był na osiedlu czarne . Trzeba zmienić orgaznizację ruchu i przebudować tak skrzyżowanie aby główna ulica była wjazdowa/wyjazdowa z osiedla . Lub zrobić jeden pas dla staniszowa a drugi który zapewnił by szybki wyjazd z osiedla wtedy wjazd mógłby pozostać taki jaki jest zaplanowany . A poaztym uważam ten pomysl za głupi , lepiej zrobić obwodnicę przez Maciejową oraz porawić drogę do autostrady A4 , droga przynajmniej powinna być szeroka z poboczami .
~Czytelniczka 19-08-2009 12:54
A kiedy zrobja cos z Ulica Powstancow Wielkopolskich .To co sie dzieje w obecnej chwili to ul Marszalkowska w Warszawie .Jest taki ruch a Tiry to utrapienie .W budynkach wszystko sie trzesie przejsc na druga strone ulicy to tylko biegiem bo kierowcy sa tacy Kulturalni ze po pietach jada ale zaden sie nie zatrzyma .Moze ktos by sie zainteresowal Mieszkancami tejze Kiedys cichej pieknej ulicy Powstancow Wielkopolskich.
teessi 19-08-2009 21:03
Co do ul. Powstańców Wielkopolskich (dawniej Pstrowskiego) to "Czytelniczka" z 12:54 ma rację. Ulica wąziutka, a jest tam bardzo duży ruch ciężkich samochodów. Przydałyby się jakieś światła (gdzieś pośrodku, może naprzeciwko sklepu spoż.?). Wiem, że narażam się kierowcom, ale mieszkańców także należy zrozumieć. Tam naprawdę ciężko przejść na drugą stronę. To niebezpieczny trakt również dla rowerzystów.
~Nikt po raz trzeci 19-08-2009 22:53
Czy ktoś wtajemniczony mógłby podać link (jeśli jest) do szczegółowych planów na mapie tegoż odcinka?
~ 22-08-2009 13:40
wtajemniczeni są ci panowie na zdjęciach a to już obiecywali tak jak wykorzystanie wód termalnych i szok baseny wielu ich już było!!!!!!!!
~ 22-08-2009 23:00
Ciemny lud kupi każdy Po Cud!
~ 24-08-2009 8:26
ciekawe czy na euro 2012 zdążą
~redor 31-08-2009 11:01
Wy z Karpacza ,macie coś do Jelonki? Jest spoko i dobrze o tym wiecie, ale ja się ciszę ,bo na narty do Harrachov łatwiej będzie dojechać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto dyrektorem SP 11?

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Kiedy zaczną na Nadbrzeżnej?

Kto strzelał do konia?

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
590
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%