MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Obwodnica południowa. Inwestycja nabiera rozpędu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 27 kwietnia 2011, 7:25
Aktualizacja: Czwartek, 28 kwietnia 2011, 7:21
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Trwają intensywne prace przy realizacji najdroższego zadania z zakresu drogownictwa: budowie pierwszego odcinka obwodnicy południowej. Do końca roku mają zostać ukończone prace na ulicy Konstytucji 3 Maja. Tam powstaje już jednoprzęsłowa przeprawa. Na ulicy Wincentego Pola budowany jest most nad Bobrem.

Projekt zakłada budowę ponad dwukilometrowego odcinka drogi z wielopoziomowym węzłem drogowym w Grabarowie, estakadą i dwoma mostami przebiegającymi nad Bobrem. Inwestycja połączy tzw. węzeł grabarowski z ulicą Sudecką. Takie rozwiązanie odciąży z ruchu samochodowego m.in. ulicę Wojska Polskiego, a także poprawi przejezdność ul. Jana Pawła II.

– Jednoprzęsłowy most powstaje zgodnie z planami. Trwa realizacja budowy przyczółku, na której zostanie wsparta konstrukcja. Ponieważ ten węzeł komunikacyjny powstawał około 40 lat temu i nie został wtedy ukończony, wraz z pracami mostowymi trwają na tym odcinku także prace drogowe związane z uzbrojeniem węzła w sieć odprowadzającą wody opadowe, a także przebudowa urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych oraz gazowych – poinformował Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Obwodnica zacznie się na węźle Grabarów. Potem będzie przebiegać istniejącą ul. Wincentego Pola, gdzie także trwa już budowa mostu przez rzekę Bóbr, a następnie aż do ulicy Sudeckiej wybudowany zostanie nowy odcinek, który będzie się kończył skrzyżowaniem. Ruch samochodowy w stronę Szklarskiej Poręby, Karpacza czy Niemiec będzie mógł odbywać się właśnie przez obwodnicę. ale dopiero po zakończeniu całości inwestycji, z której na razie realizowany jest tylko etap pierwszy. Dobudowane będą także zjazdy, między innymi w kierunku ulicy Krakowskiej, która zyska na znaczeniu komunikacyjnym. Wzdłuż obwodnicy będą też trakty dla rowerzystów. Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się realizacja całości projektu. Aktualnie budowana droga ma być gotowa w 2012 roku.

To najdroższa inwestycja Jeleniej Góry: prace kosztują 82 miliony 930 tysięcy złotych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego). W kosztach partycypuje także urząd marszałkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiadomo kto postawi szatnie – kontenery

Wypadek przy baniakach  

Spodziewany silny wiatr

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~grupa 27-04-2011 7:54
MIMO ZGŁOSZEN I PROSB SLUZBY NIE CHCA ZAANGAZOWAC SIĘ W SCIGANIE ZACHOWAN ZABRONIONYCH PRAWEM UPUBLICZNIAMY PROSBE BY POLICJA ZROBILA PORZĄDEK Z LUDZMI ZAGRAZAJACYMI ZDROWIU I ZYCIU SPACEROWICZOW . MIANOWICIE CHODZI O LUDZI JEZDZACYCH NA MOTORACH I QUADACH PO OKOLICZNYCH LASACH. MALO ZE JE ROZJEZDZAJA TO DOCHODZI DO ZAGROZENIA I NIEMAL POTRACEN. PANOWIE POLICJANCI PROSIMY- TRZY LOKALIZACJE- TZW DROGA SPACEROWA LASKIEM NA GORE SZYBOWCOWA, DROGA OD DZIALEK PRZY WYJEZDZIE NA DZIWISZOW, DO GORY I PO TZW GROBLI, LASEK PRZY MIEJSCU WYPASU KROW KOLO FIRMY PRODUKUJACEJ ZNICZE(PLAC BUDOWY OBWODNICY kupują paliwo na stacji Orlen w Maciejowej). CZAS? KAZDA SOBOTA I NIEDZIELA GODZINY 11-14. GRUPY LUDZI NA NIEREJESTROWANYCH MOTORACH -. Prosimy o zajecie się sprawą. CHCECIE POMÓC? CZUJECIE ZE SLUZBY NIE POMAGAJA WAM JAKO OBYWATELOM-NIE BADZCIE PASYWANI-PUBLIKUJCIE SWE GLOSY,NA FORACH,ROBCIE ZDJECIA-INFORMUJCIE SLUZBY O ZAUWAZONYCH SZALENCACH-ZADAJCIE INTERWENCJI-CHRONCE SIEBIE I SWOJE DZIECI
~mjmarko 27-04-2011 8:01
popieram, quady i motóry nie stoją ponad prawem!
~sqandal 27-04-2011 8:09
fajnie , tylko żeby dotrzymali terminów no i porządnie zrobili
~Miś 27-04-2011 8:11
POPIERAM Dwawny Poligon Wojskowy- też tam jeźdzą i co ciekawe nawet w Niedziele odbywa się ścinka drzew przez osoby prywatne na górze Ziębiec od strony Łomnicy, wywożą drzewo starym mercedesem Ciekawe czy jest to legalne???
~laik 27-04-2011 8:11
ale zardzewiałe te pręty... powinni dać nowe!!!
~leniwy 27-04-2011 8:44
Autor zdjęć zbytnio się nie wysilił. Jak by pofatygował się kawałek dalej to mógłby zrobić zdjęcia drugiej części budowy przy ul Łomnickiej. A tak zamiast Jakość wyszło jakoś
~a to bandyci 27-04-2011 8:56
Jak oni śmiom jeździć na nierejestrowanych pojazdach. Zamiast w domu siedzieć i spożywać napoje wyskokowe jak większość malkontentów a później narzekać na swój marny los i tłuc towarzyszki życia i pociechy. Pozabierać im te zabawki i na złom oddać. I to publicznie, żeby wszyscy co tak im zazdroszczą mogli oczy nacieszyć pięknym widokiem.
~budowniczy 27-04-2011 9:04
Agrafkio więcej dociekliwości i rzetelności dziennikarskiej. Jak na razie realziowany jest tylko pierwszy (daj Boże nie ostatni) etap budowy obwodnicy południowej, który wyprowadzi ruch tylko w kierunku do Karpacza. Nie obsłuży ruchu samochodowego w kierunku do Szklarskiej Poręby czy Niemiec.
~fer 27-04-2011 9:06
niech sie lepwiej wezmą za oznakowanie robót bo grozi to wypadkiem
~mostowiec 27-04-2011 9:09
Panie Readaktorze do jakich \"Niemiec i Szklarskiej Poręby\" którędy przez działki koło cmentarza? czy przez wąski Miłków? To jest dopiero I etap i najwygodniej bedzie tym co jadą od strony z i do Karpacza obecnie. Most sie stawia na przyczółkach a nie na przyczólku bo przęsło spadło by do wody, a w tym przypadku dodatkowo na filarach. Nic także nie wspomniał Pan o budowanym wiadukcie przez linię kolejową koło lotniska a sporo już wybudowane. Co to za informacje? dla kogo?
~Shakalaka. 27-04-2011 9:25
Super że budują, ale obwodnicą bym to nazwał dopiero jak od Sudeckiej będzie doprowadzona z powrotem do drogi DK3 na Szklarską Porebę i jakiś łącznik do DK30 na Zgorzelec, wówczas faktycznie będzie okalac miasto po obwodzie i przejmie tranzyt w tych kierunkach, bo ten odcinek to dopiero I etap całości. A ktoś coś może wie o kolejnym właśnie etapie od Sudeckiej do Trasy Czeskiej, czy jest szansa na realizację i kiedy..?
~do Shakalaka 27-04-2011 9:38
Drugi odcinek powstanie jak Gołębiewski zacznie budować hotel w Szklarskiej Porębie. A na razie mu to nie potrzebne.
~ 27-04-2011 9:46
Jelenia sto lat za murzynami, teraz się budują ,ulepszają i podniecają , a pracy nie ma i godnych wypłat, gówniany kraj i miasto.
~Obiektywna 27-04-2011 9:59
Budowa potężnie droga , chodzi chyba o wyciagniecie jak najwiekszej kasy dla zleceniobiorcow i potem podział na wpływowych . Dlaczego buduje sie taki jednoprzęsłowy drogi most skoro maja byc tylko trzy zjazdy czy podjazdy Karpacz , miasto , Maciejowa, przeciez to nie autostrada ,lecz skrzyzowanie . Dlaczego nie buduje sie taniego prostego ronda skoro wjeżdza sie z wiochy Maciejowa 40 czy 50 km/godz i odwrotnie - kierowcy wiecej spalą benzyny na tych podjazdach a rondo byłoby prostrze wygodniejsze i 90% tańsze od tego zbójecko drogiego monstrum. A ten most wykonuje sie w celu odjazdu do Karpacza. Istna bezmyslnośc , kpina z szacunku dla racjonalnej gospodarki pieniedzmi publicznymi i marnotrastwo. Radni to jednalk tegie głowy.
~b_budowniczy 27-04-2011 10:03
i niech na Węźle Grabarów wybudują olbrzymią galerie handlową a'la Bielany Wrocławskie...to może nawet A4.5 podciągną pod JG
~Anty-kryzyso 27-04-2011 10:06
Taki wiadukt - czym uzasadnić jego droga droga budowe , czy faktycznie nie mozna było wybudować ładnego taniego ronda z herbam Jeleniej Gory ? Ile tam bedzie wypadkow . Ciężkie tiry bedą sie wtaczać na łukach i zjeżdzać do wioski Maciejowa .Popieram obiektywną .
~Shakalaka. 27-04-2011 10:11
do 09:38 => mało obiektywna odpowiedź, z lekką nutką dekadencji. Ma ktoś lepsze informacje na temat kolejnego etapu obwodnicy południowej..?
~tt 27-04-2011 10:33
e tam - na quadzie im zwieje -lepiej kasować kierowców na drodze :)
~gość google 27-04-2011 10:34
Kolejne etapy: http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/557514,jelenia-gora-wreszcie-startuja-z-obwodnica,id,t.html
~łoberżyświat 27-04-2011 10:35
Do jelonki i tak już nikt nie będzie przyjeżdżał ....lepiej będzie ją ominąć właśnie i hajda na Karpacz, Szklarską i Niemce...
~gosciu 27-04-2011 11:08
Zdjęcia są źle skadrowane, to nawet dziecko zauważy. Aż sięnie chce oglądać.
~Jola 27-04-2011 11:50
Cieszę się ,że równocześnie z obwodnicą powstają ścieżki rowerowe, idziemy do przodu!!!!Tak trzymać!!!!!
~spacerowicz 27-04-2011 13:01
teren Zamkowej Gory, Ziebinca, czyli jednym slowem teren po bylej jednosce przy ulicy Sudeckiej jest dewastowany przez nieoznakowane Quady i motory crosowe. Lasy sa rozjezdzone, drogi rozwalone, zajme sie tym niedlugo, pozaluja swoich czynow.
~bren 27-04-2011 13:20
W Polsce, właściciele tych pojazdów są bezmózgowcami. Liczy się tylko ich przyjemność. Smród, hałas i zniszczenia jakie czynią to nie ich zmartwienie. Policja i Straż Miejska, jak zwykle są bezradni. Niech jadą do Niemiec sobie poszaleć po polach i lasach. Tam ich nauczą szybko szacunku dla ludzi i przyrody. Po ulicach jeżdżą pojazdy czyniące nadmierny hałas. Tutaj też Policja jest bezradna.
~Shakalaka. 27-04-2011 13:49
~ do gość google => "Jelenia Góra chciałaby w przyszłości zrealizować drugi etap obwodnicy. Wtedy z ul. Sudeckiej można byłoby dojechać do Trasy Czeskiej w kierunku Szklarskiej Poręby. Na budowę tego odcinka nie ma jeszcze pieniędzy", no to może każdy z nas znaleźć w sieci, ale czy ma ktoś info z ratusza odnośnie finansowania i terminu rozpoczęcia drugiego etapu...?
~ss 27-04-2011 14:07
RONDO W GRABAROWIE , BUAHAHA . Co wy tu w komentarzach piszecie ? Nie chcę nikogo obrażać ,ale jak najbardziej popieram budowę obiektu mostowego w tym punkcie , jest słuszna :) . A tyle kasy bo materiały są drogie . DOBRZE JEST , OBY TAK DALEJ .
~Asaliah 27-04-2011 14:59
NIECH OD RAZU ZAPLANUJĄ JUŻ REMONT TEJ OBWODNICY,HEHEHEHE
~pawelc13 27-04-2011 15:22
węzeł wielopoziomowy? chyba dwupoziomowy??
~Keep it cool 27-04-2011 16:12
Ta budowa tyle kosztuje nie bez powodu. Wezel bezkolizyjny, most i odcinek dwujezdniowej drogi w trudnym terenie... Budowa II etapu bedzie jeszcze drozsza... Nie narzekajcie bo za kilkanascie lat ceny inwestycji w infrastrukture beda astronomiczne tak jak na zachodzie gdzie poszerzenie kilkunastu kilometrow autostrady (bez wykupu dodatkowych terenow!) kosztuje w przeliczeniu grubo ponad 20 miliardow zlotych...
~obserwatorek 27-04-2011 16:18
a komu te motory i quady przeszkadzaja to niech wpadna na stacje Sombin w niedziele i tam mozna wtedy na zywo wyrazic swoje skargi!ja latam quadem a czasem motorem i zeby bylo smieszniej to znam kilku policjantow co tez dosiadaja takie maszyny!pozdrawiam crossowcow!!!
~ed 27-04-2011 16:31
tu wyraziłem swoje zdanie o tej pożal się boże obwodnicy, nie będę się powtarzał http://www.jelonka.com/news,single,init,article,31769
~do mostowca 27-04-2011 16:36
Jeśli most jest jednoprzęsłowy, to nie sądze żeby miał filary, o których piszesz.
~piotr12 27-04-2011 16:58
czy może ktoś mi pomoże i poda stronę lub inne źródła jak będzie przebiegała obwodnica jakiś plan ....dzięki za podpowiedź
~lony-wojtek 27-04-2011 17:13
!!!!!!UWAGA!!!!! PRACE BUDOWLANE RUSZA PELNA PARA JESLI NASZ RZAD ZALEGALIZUJE NARKOTYKI,PRACOWNICY I NADZORUJACY BUDOWA BEDA SZYBCIEJ MYSLEC I PRACOWAC,PRZESTANA OKRADAC NAS I OBIJAC SIE W PRACY,ZOSZCZEDZIMY WTEDY PIENIADZE Z BUDZETU PANSTWA I WSZYSCY BEDZIEMY ZYLI DLUGO I SZCZESLIWIE,POZDRAWIAM WAS HEJO BAJO PAPAPAPA,
~ZablBezPow 27-04-2011 17:31
~piotr12 | jak znajdę to zapodam,na razie mam tę drugą obwodnicę http://www.kilian.wroclaw.pl/wizualizacje/JELENIA%20GORA%20-%20obwodnica/index.html
~do piotr12 27-04-2011 17:52
przecież to jest improwizacja tu nie ma żadnych planów
~oho 27-04-2011 18:58
do ~grupa Jak nie podoba ci się że jeżdżą quadami po lesie raz w tygodniu to przestań tamtędy łazić w tych własnie godzinach. Ja wtedy tam nie chodzę i moje dzieci są bezpieczne. Nic nikomu nie pasuje!!! Jak w mieście - ŹLE! Jak w Lesie - ŹLE!!! jak na polach - ŹLE!!! To co w końcu będzie Tobie pasowało??? Obojętnie co odpowiem to NIC!!! Więc to Twój problem.
~grupa 27-04-2011 19:29
do`oho-musze Cie uswiadomic-jezdzenie po lesie jest nielegalne. W miescie nie jest. Pojazd trzeba zarejestrowac, ubezpieczyc i jezdzic do woli. Prosze o czytanie ze zrozumieniem-pozdrawiam:)
~emr 27-04-2011 19:46
Dokładną trasę przebiegu II etapu obwodnicy można znaleźć na stronach po wpisaniu np. w google \"Jelenia Góra- obwodnica\". Pozdrawiam.
~do grupakupa 27-04-2011 19:52
Prędzej cię w tym lesie ktoś lub coś puknie w kakao niż kolesie na bzykach cię rozjadą więc wyluzuj miednicę i nie łaź po krzaczorach:D
~paradise 27-04-2011 20:16
Czy przewidziany jest tunel, lub kładka dla dzikich zwierząt!???? Obwodnica włazi na tereny saren zajecy, dzików! Tak jak półgłówki na quadach....ale oni sami się powoli eliminują. A co z bezkolizyjnym i bezpiecznym przejściem dla zwierząt!!!!???
~hibitny 27-04-2011 20:18
Obiektywna nie masz racji, że budowa jest droga bo kosztorys inwestorski opiewał na ok. 120 mln., bardziej mnie martwi, że za te pieniądze część robót może nie być wykonana tak jak powinna być (pod względem jakości) co później przełoży się na koszty eksploatacyjne. Inspektorzy powinni uważnie przyglądać się firmie Pol-Dróg.
~spacerowicz 27-04-2011 20:19
Na debili co się zwą - krosowcami czy kładowcami jest jedna rada LINKA STALOWA OD DRZEWA ....... .
~ed 27-04-2011 20:34
ty spacerowicz, a pomyślałeś przypadkiem zakładając tę linkę o rowerzystach którzy na takiej lince mogą życie skończyć. rowerzyści też ci przeszkadzają? ja nie trawię quadowców i nie mam nic przeciwko ich eliminowaniu z lasów, ale sposobem, który proponujesz powinien się zainteresowac prokurator, tobą zresztą też, zanim komuś, np. mnie, stanie sie krzywda.
~prinel 27-04-2011 21:46
Kilkanaście dni temu oddano po remoncie ul. Sygietyńskiego. Nawierzchnia jak fale Dunaju. Ciekawe kto podpisał odbiór robót. Dwa lata mijają od remontu ul. Kiepury - już powstają przełomy i dziury. Za kolejne dwa lata do remontu. I tak w koło Macieju. Po ustaniu dotacji miasto sobie nie poradzi z remontami ulic. Ludzie nie bądźcie obojętni na jakość wykonywanych robót drogowych, bo nas ogromnie dużo kosztują. Za jaja trzeba wziąć odpowiedzialnego urzędnika, niech nie przymyka oczu na fuszerki. Zobaczcie na ul. Wiłokomirskiego - ten nowy odcinek. Trzy lata minęły i już niedługo do remontu. idt, itd.
~Motocyklista 27-04-2011 21:52
do " ~spacerowicz " linke to sobie na szyi zawieś, przywiąż do mostu i skocz na to samo wyjdzie przynajmniej takiego jednego jak Ty będzie mniej. Zastanów się co piszesz przez taką linkę nie jeden kierowca już zginął. Jak nie masz pasji to zacznij grać w szachy albo w bierki pod wodą bo tylko do tego się nadajesz... Pozdrawiam motocyklistów Lewa w górę :)
~normalny 27-04-2011 23:16
do motocyklista-zarejestruj motor oplac oc jezdzij po terenach przeznaczonych i luz-ale ogarnij sie czlowieku zl lasem-przez takich jak ty dalej zyjemy w zascianku Europy
~czytelnik JG 27-04-2011 23:23
BIORĄC POD UWAGE ZE NA ULICY W.POLA NIE WYKUPIONO JESZCZE PRYWATNYCH POSESJI A WLASCICIELOM NIE ZŁOZONO NAWET PROPOZYCJI POCZEKAMY AZ DROGA DOBRNIE DO MOJEGO PŁOTU ... ZA 1M KW ZAPLACA MI 10000PLN ;)
~ 27-04-2011 23:51
Ukłony dla byłego Prezydenta :)
~lony-wojtek 28-04-2011 0:22
hmmm fuszerka??jasne wy to nazywacie fruszerka ale to jest brak pomyslu na polozenie nowej nawierzchni,przedewszystkim powykonawcy biora za malo narkotykow!!!!!!!!!!za duzo sie obijaja!!!!!!!i my za to placimy kolesie powinni zapalic sobie skreta wciagnac troche amfy i wtedy robota poszla by jak ta lala!!!!!!i bez fuszerki!!!to tyle odemnie,Hejo-bajo papapapapapapapa
~grr 28-04-2011 1:05
niech mi ktos wytlumaczy, co to za obwodnica co nie omija maciejowej??? polska beznadzieja w pelnej krasie i okazalosc... :( no ale znajac polskie realia taniej by wyszlo przekopanie tunelu identycznej dlugosci przez alpy w szwajcarii niz wybudowanie obwodicy omijajacej maciejowa ;(
~ 28-04-2011 6:17
drogo sie cenisz
~ss 28-04-2011 10:55
~grr . hehe no tak , masz rację :) , ale z tego co wiem są jakieś plany ominięcia tej wichury :)
~maruda 29-04-2011 21:37
a ścieżki dla rowerzystów przy okazji będą budowane
~ 2-05-2011 8:38
no właśnie kiedy policja i inne służby wezmą się za motocyklistów"crosowców" i czterokołowce rozjeżdżające lasy np. teren wokół jeziora pilichowickiego, siedlęcina i szklarskiej poręby, totalnie zjeżdżone korzenie drzew i wyrwy na głębokość po 0,5mb, drzewa niestety uschną za jakiś czas - oczywiście jakiś "mądry" powie to tylko przecież drzewa one nie czują , są do jeżdżenia przeznaczone specjalne tory i tam należy jeździć!!! a nie niszczyć to co nas otacza
~fajnagadka 3-05-2011 16:42
zlitujcie sie pajace z ta dyskusja o motorach. jedni jezdza i beda jezdzic, a drudzy beda psioczyc. jak krosowiec umie jezdzic to pieszemu nie bedzie przeszkadzal. a jak ktos potrzebuje spokoju, to sorry nie ta rasa, nie ten czas i nie ta planeta. za linke ucialbym jaja, jakbym zobaczyl jak ktos ja wiesza. na rowerze jechalem i przez nia spadlem z roweru i mialem pekniecie czaszki...
~xxx 11-05-2011 20:22
Jeżdzą takie pajace po terenach byłej jednostki wojskowej na Sudeckiejm A wygląda to tak,jedzie parę aut terenowych a na nich siedzą jakieś panienki wyglądają jak małpy w ZOO.
~kropa 27-05-2011 17:13
Brawo \"grupo\"w pełni popieram Wasz apel. Quady i motory dają się również we znaki w Grabarowie na drodze obok folwarku z Dąbrowicy do Grabarowa. W sobotę i niedzielę, kiedy jedynie mam możliwość iść z dzieckiem na spacer, lub pojeżdzić rowerem to niestety nie mogę, ponieważ boję się o zycie i zdrowie moje i mojej rodziny. Nie mam nic przeciwko Państwa \"pasji\", ale róbcie to legalnie i poruszajcie sie po drogach do tego przeznaczonych. Dziwne, że stać was na quady a nie stać was na zarejestrowanie ich i uiszczenie opłat z tym związanych :( Panowie, trochę rozsądku i wyobraźni, nie jesteście sami na tym świecie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

„Grabarów” bezpieczny

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Spotkanie z historią

Jubileusze małżeńskie

Studium na początek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
116
Tak
64%
Nie
34%
Nie wiem
2%