MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Obwodnica południowa drogą krajową?

Wiadomości: REGION
Piątek, 21 maja 2010, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 22 maja 2010, 14:15
Autor: Angela
Fot. .....
Trwa procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu budowy obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry, a przedstawiciele Sejmiku Wojewódzkiego już myślą o znalezieniu sposobu sfinansowania jej kolejnego etapu. Jednym z pomysłów jest zmiana kwalifikacji tej drogi z wojewódzkiej na krajową.

O zmianę kwalifikacji obwodnicy południowej z drogi wojewódzkiej na drogę krajową samorząd wojewódzki planuje ubiegać się po wybudowaniu jej pierwszego etapu, czyli zakończeniu prac odbiorze i jej uruchomieniu.

– Już dzisiaj myślimy jak dokończyć obwodnicę południową, bo koszt wybudowania drugiej jej części czyli od ulicy Sudeckiej w kierunku do Szklarskiej Poręby, to kwoty niebagatelne, na które Jeleniej Góry nie będzie już stać. Miasto tego nie udźwignie – mówi Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

– Dlatego rozmawiamy o tym, by przerzucić to zadanie na barki rządu. W tym celu trzeba zmienić kwalifikację drogi z wojewódzkiej na krajową. To jest możliwe, ale wymaga pewnych prac legislacyjnych. Po wybudowaniu tej obwodnicy, chcemy by przejął ją zarząd dróg krajowych i dokończył jej budowę już jako obwodnicę krajową. Mamy w tym temacie wsparcie i nad tym pracujemy, bo chcemy zakończyć te prace w ciągu 4 – 8 najbliższych lat. Nie wiemy bowiem, na ile rząd się zgodzi – dodaje Pokój.

W pierwszym etapie obwodnica południowa zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej. Pieniądze na pierwszy etap, 46 milionów złotych, pochodzą z Regionalnego Funduszu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 125 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietrzeźwa wjechała do rowu

Nawałnica nad Lubaniem

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 21-05-2010 8:02
a wiecie może co się paliło na Warszawskiej??? 5 wozów straży pożarnej leciało???
~kam :) 21-05-2010 8:30
mieszkam tu nic sie nie paliło:)
~J@CK 21-05-2010 8:35
A nie można było wybudować całej obwodnicy ,na razie z jednym pasem ruchu? tak niemcy budowali autostrady
~kam:) 21-05-2010 8:41
sorki juz wiem warszawska 62 splonol doszczetnie
~DINO 21-05-2010 9:27
TAK OBWODNICE BUDUJĄ OD STRONY NAJ MIEJ POTRZEBNEJ A OD STRONY PODWALA I BANKOWEJ TO LEPIEJ NIE PATRZEC BO SIĘ SAMO WSZYSTKO ZAPYCHA
~rocker 21-05-2010 9:48
BRAWO JUREK POKÓJ! jak już będzie skrót do western przybytek to przemianujemy obwodnicę na autostradę (do nieba).
~jan 21-05-2010 10:00
Jeszcze się taki nie urodził by wszystkim dogodzil
~romi 21-05-2010 21:01
jak w całym normalnym świecie markety powstają na peryferiach miast Karpacz właśnie dzięki obwodnicy to osiągnie turyści ominą Jelonkę szerokim łukiem a Hotelarze szeroką obwodnicą przyjadą na zakupy do marketów po pietruszkę itp ...
jgajewski 22-05-2010 8:48
Szanowni Państwo !! Drodzy Jeleniogórzanie !! Czy Wy czytacie to samo co ja ??? Nasz kochany "EKONOMISTA" , nagle sie przestraszył tego co zrobił tzn. wydał naszych prawie 100 baniek na "autostradę do nikąd" i OBECNIE CHCE PRZEKWALIFIKOWAĆ, to cudo z drogi wojewódzkiej na krajową , bo dopiero "TERAZ "się dowiedział , że takowe są finansowane z BUDŻETU CENTRALNEGO !!!!! Przecież wszyscy rozumni ludzie od dawna o tym WIEDZIELI !!!! No tak - ale Panu Markowi, potrzebny był "SUKCES" już, a procedura z przkwalifikowaniem trwa i trwa ...... Dlatego my WSZYSCY PODATNICY musimy ten sukces SFINANSOWAĆ !!!! Panie Prezydencie - dobrego samopoczucia życzę : Józef Gajewski .....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Nadbrzeżna gotowa

Drastyczne billboardy

Ranny ptasi gość z Afryki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%