MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Obserwatorium Karkonoskie. „Promocja sztuki i chęć jej odbioru kuleją”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 czerwca 2012, 7:32
Aktualizacja: 7:33
Autor: Petr
Fot. Petr
Część druga debaty o potencjale artystycznym regionu jeleniogórskiego odbyła się wczoraj, tj. 14 marca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze w ramach kolejnego z cyklu spotkań Obserwatorium Karkonoskie. – Żyjemy w niezwykłym mieście i regionie, w którym są niezwykli artyści, i który przyciąga niezwykłych artystów. Niestety, promocja kultury i sztuki, a także chęć obcowania ze sztuką u nas kuleje – mówili dyskutanci.

Podczas kolejnego Obserwatorium Karkonoskiego – które wstępem poprzedził i poprowadził Andrzej Więckowski, próbowano znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: Czy Jelenia Góra, a także region jeleniogórski ma jeszcze potencjał artystyczny? Co zrobić, aby polepszyć jakość kultury i imprez kulturalnych w mieście? Czy młodzi-zdolni mają tu szansę przebicia i na co są przeznaczane miejskie pieniądze, które powinny wspierać projekty artystyczne.

– Jelenia Góra i region mają niezwykłych artystów i niezwykłych artystów tutaj przyciągają. Ci ludzie nie są tu jednak właściwie promowani i wspierani finansowo a co za tym idzie – często muszą porzucić sztukę i zająć się czymś innym. Bo tu sztuki się nie kupuje; artysta pracuje na roli by zarobić na życie i nie może poświęcać się czemuś, co powinno być naszą wizytówką – mówiła Joanna Mielech, historyk sztuki, wykładowca i kurator wystaw w BWA.

– Czy mamy potencjał artystyczny? Mamy, ale powinno się go skutecznie wydobyć. Postawić na przedsięwzięcia ambitne, dyskursywne, promować projekty rozwojowe takie jak Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA, w którym upatruję wielką siłę – tłumaczyła Sylwia Motyl-Cinkowska, kulturoznawca, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury „Zabobrze”.

Z promocją wiążą się jednak środki finansowe, które zdaniem Andrzeja Więckowskiego, który moderował dyskusję idą wszędzie tylko nie na kulturę. – Ot, choćby na projekty pszczelarskie a nie artystyczne. Kultura wymaga naprawdę niewielkich środków, ale i takich nie dostaje od miasta. Co więcej, u nas nawet nie możemy być pewni, czy dana impreza się odbędzie. Nigdy nie wiadomo, czy festiwal faktycznie dojdzie do skutku i czy coś nie zmieni się w ciągu kilku tygodni – mówił moderator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Znikną bariery w podstawówkach

Tłumy we dworze

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~SH 15-06-2012 9:21
Projekt SUDECKIE HORYZONTY, jako pomysłodawcy prosimy o wsparcie tego projektu, rozreklamujemy nim nasz rejon na całą Polskę i nie tylko, będzie to pracować przez całe lata. Nie ma w tym żadnej polityki, żadnej niewygodnej treści, rzecz dotyczy tylko prezentowania walorów naszego regionu, bez wsparcia miasta ten projekt będzie mocno niszowy, a ma szanse stać się katalogiem regionalnym itd. itp.
~jas 15-06-2012 9:22
Toć to \"smutek tropików\"; ciekawe jaka była średnia wieku słuchaczy ? Decydenci zaliczyli kolejny kontakt ze środowiskiem artytstycznym ... a gdzie są pozostali [prócz tych paru] dyrektorzy instytucji kultury, galerii, muzeów, bobliotek, MOK-ów z Jeleniej Góry i okolic ?
~Arno 15-06-2012 9:47
Komentarz usunięty...
~mm 15-06-2012 11:09
Wbrew utartym opiniom, w Jeleniej Górze jest grupa młodych ludzi, którzy chcą czynnie, zawodowo, działać w kulturze. Mają oni mnóstwo dobrych pomysłów, jednak wsparcia materialnego i poparcia ze strony decydentów brak. Zamiast działać na polu kultury, trudnią się innymi zajęciami, by się utrzymać. Jeśli ktoś przychodzi z ciekawym pomysłem do JCK czy ODK, to słyszy, tak podoba nam się, ale nie mamy na to pieniędzy. Potrzebne są stypendia dla wszechstronnie uzdolnionych jeleniogórzan, dla tych o potencje artystycznym i kulturotwórczym. Miasto powinno zachęcić ludzi do działań na polu kultury, a nie tylko remontować budynki. To wspaniałe, że one są w dobrym stanie i cieszą oko. Ale bez sprawnie ożywiających je ludzi są tylko martwymi obiektami.
~Arno 15-06-2012 11:14
Komentarz jeszcze nie usunięty?????
~jasm 15-06-2012 16:03
do ~jas, pozostali dyrektorzy instytucji kultury byli najpewniej w Filharmonii na zakończeniu sezonu(taki żarcik!), do organizatorów - dyskusja mogła się odbyć w innym terminie, mniej kolidującym z ważnym wydarzeniem naszego "kulturalnego" miasteczka.
~DOLNOŚLĄZAK 15-06-2012 16:22
Zawsze te same pierdzistołki chodzą na te spotkania. Każdy normalny człowiek w tym czasie pracuje albo nie ma już sił iść na miasto. Oni siedzą i nudzą się, urywając się ze swoich ciepłych państwowych posadek gdzie nikt nie rozlicza ich z pracy. Jaki jest wynik owych "debat"? Wszyscy widzimy. Posiedzą, pośmieją się w towarzystwie znającym się jak łyse konie, ponarzekają że miasto znowu im nie dało pieniędzy i na tym koniec. Bierzcie się za uczciwą pracę ludzie, bo jak na razie dużo żądacie a mało sami dajecie!
~opraffca 15-06-2012 18:11
Nawet jakbyś mógł wziąć to byś nie umiał ;D
~fiki 16-06-2012 0:11
"na co są przeznaczane miejskie pieniądze,które powinny wspierać projekty artystyczne?"......między innymi na jałowe dyskusje i wykłady w miejscu gdzie winna być galeria ,a jest obserwatorium..... zaobserwowaliście już coś?....macie tam lornetki ,teleskop,lunetę??? zastanówcie się jak robić pieniądze...a nie jak wyrwać je od miasta.... być może "potencjał artystyczny" jest za duży na masteczko Jel.G.
~fiki 16-06-2012 0:18
najpiękniejsza jest Pani Joanna....
~ 16-06-2012 18:33
Uczestnicy sobie pogadali, media zrobiły temat, my pokomentowalismy i dalej będzie tak jak było lub jeszcze gorzej wedle tradycji, na nic nie liczę z tych rozwiązań chleba nam nie przybędzie.
~do opraffca 17-06-2012 15:29
Opraffca, ty umiesz jedynie wklepać w klawiaturę głupi komentarz (zawsze te sam) ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Potrzebna karetka

Areszt za ucieczkę

Kto do Senatu?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
637
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%