MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Obronili szkołę w Karpnikach… na rok

Wiadomości: Karpniki/region
Wtorek, 14 czerwca 2011, 8:23
Aktualizacja: 14:42
Autor: Angela
Fot. Angela
Wojewoda Dolnośląski odrzucił przyjętą 5 maja br. uchwałę rady gminy Mysłakowice dotyczącą zamknięcia Szkoły Podstawowej w Karpnikach. Uchwałę zaskarżyli rodzice i mieszkańcy Karpnik oraz okolicznych sołectw, którzy protestowali przeciwko temu rozwiązaniu. Przyczynę zamknięcia placówki radni i Wójt argumentowali brakiem pieniędzy.

O planach zamknięcia Szkoły Podstawowej w Karpnikach mówiło się już od 2004 roku. Pierwsze kroki w tym kierunku rada gminy podjęła w 2009 roku, kiedy została stworzona uchwała intencyjna o likwidacji placówki. Decydować o tym miały względy ekonomiczne i brak pieniędzy na jej utrzymanie. Wówczas w obronie szkoły stanęli jednak rodzice i mieszkańcy. Co więcej nie skończyło się na prośbach i rozmowach. By ratować szkołę rada rodziców i mieszkańcy w porozumieniu z władzami gminy rozpoczęli budowę bazy noclegowej na trzecim, nieużytkowanym piętrze placówki. Te działania przyniosły rezultaty. Od 1 września do 31 grudnia 2010 roku szkoła zarobiła na siebie 60 tys. zł, co niemal w całości pokryło koszty jej funkcjonowania w tym okresie.

- W 2010 roku zrobiliśmy też wyliczenia, z których wynikało, że dojazdy dzieci z Gruszkowa, Strużnicy i Karpnik do szkoły w Łomnicy będą kosztowały tyle, co utrzymanie tej placówki. To początkowo przekonało wójta i radę gminy, że likwidacja szkoły się nie opłaca. W tym roku jednak kolejny raz została podjęta uchwał intencyjna, a 5 maja br. uchwała o likwidacji szkoły w Karpnikach. Znów podjęliśmy rozmowy w tym temacie, ale bezskutecznie. 5 maja w tej sprawie występowałem też na sesji rady gminy. Mówiłem o wadach prawnych uchwały, ale moje argumenty nie zostały wysłuchane. Byłem więc zmuszony skierować sprawę do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu – mówi Przemysław Pochmara, członek rady rodziców Szkoły Podstawowej w Karpnikach.

Wytknięte radzie błędy w uchwale dotyczyły m.in. nieskutecznego powiadomienia rodziców o likwidacji szkoły. Zaskarżona została też przyczyna, dla jakiej gmina chciała zamknąć placówkę.

- Prawo wyraźnie mówi, że obowiązek prowadzenia szkół należy do zadań i obowiązków gminy, dlatego czynnik ekonomiczny nie może być podstawą do ich zamknięcia - mówi Przemysław Pochmara.
Wojewoda po rozpatrzeniu wniosku 9 czerwca br. przyznał rodzicom racje i uchwałę rady gminy o likwidacji szkoły w całości uchylił. Jeśli od tej decyzji gmina się nie odwoła, to placówka będzie funkcjonowała jeszcze co najmniej rok.

Rodzice zapowiadają, że w tym czasie chcą założyć stowarzyszenie, które miałoby całkowicie przejąć obowiązki utrzymania placówki.

- Nie wiemy co teraz zrobi Wójt i rada gminy. Na terenie Karpnik i ościennych miejscowości tworzy się grupa osób, która chce założyć stowarzyszenie, które poprowadzi tę placówkę i przejmie w całości obowiązki szkoły. Pan Wójt był przychylił się do tego pomysłu, ale na założenie stowarzyszenia dał nam trzy miesiące, co było niemożliwe prawnie. Mamy nadzieję, że przez ten „rok podarowany przez Wojewodę” uda nam się założyć stowarzyszenie i tę szkołę uratować. Planujemy też otworzyć tu oddział przedszkolny. Ten obiekt to nie tylko szkoła, ale również baza noclegowa w sytuacjach kryzysowych. Nie rozumiemy, dlaczego chcą ją nam zamknąć. Ta placówka jest potrzebna naszym dzieciom, a sami robimy wszystko by zapewnić jej finansowanie. Nie wyobrażamy sobie by maluszki dojeżdżały przepełnionymi autobusami kursowymi do Łomnicy ze starszymi dziećmi – mówią mieszkańcy.
Obecnie w Szkole Podstawowej w Karpnikach uczy się 34 uczniów, ale zdaniem rodziców, gdyby nie plany zamknięcia placówki, tych dzieci byłoby o połowę więcej.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu Tygodnika Jelonka.com, gdzie zamieścimy również stanowisko Wójta i radnych gminy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Remont ulicy Ogińskiego  

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~n/n 14-06-2011 9:47
a może pan wójt ma kupca na ten budynek a mieszkańcy mieszają mu szyki?
~sqandal 14-06-2011 9:51
ja bym takiego wojta już więcej nie wybrał i tyle
~ra 14-06-2011 9:55
Dlaczego pociąg do Gdańska jedzie 8 godzin ? Ano dlatego, żeby delegat partii miłości zdążył się nawalić i wytrzeźwieć... Ja głupi myślałem, że to technika szwankuje, a to poprostu, zwykły pragmatyzm...
~kosmos 14-06-2011 9:57
pozamykac wszystkie szkoły na 4 spusty ;p
paulus88 14-06-2011 10:20
Mysłakowice powinny być perełką w całej kotlinie. Ciekawe położenie, wspaniałe zabytki i ciekawa historia - powinno się to wykorzystać. Tymczasem to jedna z najbrudniejszych i zapyziałych gmin w okolicy. Gratuluję p. wójtowi i jego "towarzyszom" z urzędu samozadowolenia. Ale mieszkańcom widać to odpowiada, skoro wybrali Go na kolejną kadencję. Zal na to patrzyć.
~wszedzie 14-06-2011 10:21
TAKI SAM PORZADEK JEST PAULUS88, AZ LEZKA SIE KRECI. NIKT NIE MA TAKICH FAJNYCH OKOLIC! ;((((((((((((((
~k.n.a.. 14-06-2011 12:02
wielkie ogromne gratulacje dla Przemka:D facet walczy o szkołe z rodzicami i to jest najważniejsze dobro dzieci:P
~zdziwony 14-06-2011 13:22
Co to za Wójt, który nie ma pomysłów i nie potrafi rozwiązać problemu? Dlaczego ludzie go wybrali i utrzymuja?
~:)) 14-06-2011 13:59
Nie chwalcie tak tego Pana P., niech opowie co wyprawiał jak był szefem ochrony w zanim obiekt przejął Carrefour za czasów Delty :)
~dario 14-06-2011 13:59
Brawo Przemek!
strazak10 14-06-2011 14:32
Brawo Panie Przemysławie!!!! Tak trzymać!!!!! Jeszcze tylko Diabła w sutannie razem z konikami i resztą inwentarza się pozbyć i będzie się żyło lepiej w Karpnikach.
~bz 14-06-2011 14:43
Ciekawe, co na to Państwo radni. Od początku wiedzieli, że podejmują uchwałę z pominięciem wymogów prawa
~Zdzich 14-06-2011 14:53
Ja wszystko rozumiem, ale ogrzanie budynku, opłacenie mediów, nauczycieli etc. dla 34 uczniów? Jeżeli podzielimy to przez 6 to wyjdzie nam niecałe 6 uczniów na klasę i tak jest w rzeczywistości, bo mniej więcej w takiej ilości dochodzą uczniowie z Karpnik do Szkoły w Łomnicy. Jeżeli chodzi o dojazdy - jedynym rozsądnym argumentem jest fakt, że autobusów jest chyba niezbyt wiele i jest kawałek drogi to może być uciążliwe dla dzieci z 1 czy 2 klasy, ale kiedyś był jakiś specjalny autobus dla dzieci z Karpnik z tego, co pamiętam. Niemniej jednak koszt biletu to ok. 30PLN (30PLN*10 miesięcy*34 = 10200PLN). Ponadto pewnie sporo rodziców jeździ do pracy do Jeleniej Góry, więc dziecko zawsze można podwieźć. Przecież to nie starczy na nic.
~ 14-06-2011 18:54
Jako profilaktykę stosuje się zmiany pozycji co 2 godziny. Jeżeli już dojdzie do powstania odleżyny....
renate1 14-06-2011 19:53
Ludzie, przecież finanse nie są tu decydującą sprawą! Pomyślał ktoś o bezpieczeństwie maluszków i ich komforcie nauki w małych grupach? Brawa dla walczących rodziców, brawa również dla Pana Dyrektora, dzięki któremu szkoła przetrwała przez ostatni rok szkolny.
~kot 14-06-2011 20:03
Do wyborów samorządowych daleko, radni gminy pewnie liczą na to, że mieszkańcy Karpnik zapomną o ich niechlubnej decyzji?
~jelgór 14-06-2011 20:38
Pani Angelo, lubię Pani artykuły i wie to Pani nie od dziś, ale tym razem muszę się poskarżyć na tendencyjność artykułu. Dlaczego by nie zapytać wójta, ile gminę kosztuje szkoła? Niedawno był w tej sprawie artykuł u konkurencji, która po sędziowsku wysłuchała racji drugiej strony - i wszystko przestało być takie oczywiste. Jasne, ze szkoła jeszcze podziała, bo gmina nawaliła, ale warto przedstawić, ile to działanie kosztuje i kosztem czego zapewnia się wygodę dla grupki dzieci. Pozdrawiam
~karpnikus 14-06-2011 20:43
Jasne, że gmina nawaliła, ale słyszy się głosy, że radni nadal chcą brnąć w zamykanie szkoły wbrew prawu! Czy po to ich wybieraliśmy w imieniu prawa??? A druga strona ma wypowiedzieć się w najblizszym czasie, co wyraźnie napisano pod koniec artykułu. Ciekawe, co nam będą mieli do powiedzenia
~jelgór 14-06-2011 21:13
:)
~realia 14-06-2011 21:18
Oczywiście, już zresztą nie pierwszy raz Pan Przemek znacznie mija się z prawdą. Ciekawe jak to jest, że roczny budżet szkoły w Karpnikach wynosi ponad 600 tyś zł. a oni przeżyli 4 miesiące za 60 tyś. Jeżeli tak, to 12 miesięcy: 4 = 3; czyli 3x 60 tyś. to daje 180 tyś. To na co Pan dyrektor wydał pozostałe 420 tyś.? Tak wszyscy ubolewacie nad dobrem dzieci, więc odpowiedźcie sobie na pytanie, czy dobrem jest dla nich pozostanie w Karpnikach, a co za tym idzie np. : nie uczestniczenie w zawodach sportowych, brak możliwości ćwiczeń na sali gimnastycznej (pan dyrekto jej się pozbył - bo za droga), nauka w klasach łączonych - czasami łączone są trzy roczniki, gdy nauczyciele są chorzy itp., brak inwencji nauczycieli i dyrekcji - nie realizowanie programów edukacyjnych itd.
~gościówka 14-06-2011 23:46
No nie do końca to prawda, że szkołę przetrwa jeszcze rok. Wojewoda zakwestionował tylko brak powiadomienia odpowiednich związków zawodowych, więc gmina je teraz powiadomi i podejmie nową uchwałę i Wojewoda musi ją zatwierdzic, bo tylko to wytknął w poprzedniej uchwale. Radni przeprowadzą to w terminie do końca czerwca, Wojewoda do końca lipca to przyklepie i od 1 września wieś Karpniki niestety szkoły miec nie będzie.
~Telik 15-06-2011 7:53
Przemo popieram i wspieram
~blekarpnik 15-06-2011 9:43
A na jakiej podstawie REALIA twierdzi, że w szkole nie realizuje się programów edukacyjnych i nauczycielom brakuje inwencji??? Liczby mówią same za siebie - tegoroczni uczniowie klasy szóstej osiągnęli na sprawdzianie wynik porównywalny z powiatem i województwem. Gdzie są teraz nasze dzieci - wszystkie na "Zielonej Szkole" nad morzem. A w molochu szkoły w Łomnicy dawno by zginęły w tłumie.
strazak10 15-06-2011 10:07
Zamknąć szkołę w Łomnicy!!! Skończy się wtedy Ćpanie, palenie fajek itp. przez młodzież ze szkoły w Łomnicy.Takie są "realia".
~xxx 15-06-2011 11:43
Kolejny stek bzdur przedstawiony przez nasz lokalny "fakt". Argumentem przemawiającym za zamknięciem szkoły był jej potwornie niski poziom nauczania! (wyniki testów były najniższe w województwie!). W całej szkole liczba uczniów wynosi niedużo powyżej 30-stu, przy liczbie personelu przekraczającej 15 osób. Wiec średnio na 3 uczniów przypada jeden nauczyciel! Jestem z Karpnik i niestety ta szkoła niema prawa bytu, dla dobra naszych dzieci (szkoła w Łomnicy na profesjonalne zaplecze, a większość moich sąsiadów już wysłała do niej swoje dzieci, gdyż zależy im na ich rozwoju a nie na własnej wygodzie). Za obronę szkoły gratuluje. Pozdrawiam
~lomnica 15-06-2011 18:40
do strazak10 Ciekawe rzeczy tutaj wypisujesz!!!! Pokaz mi szkołę , w której nie znajdziesz ucznia palącego papierosy. To już nie te czasy. Moje dzieci chodzą do szkoły w Łomnicy i nie uważam jej za moloch a wręcz przeciwnie, panuje tam naprawdę rodzinna atmosfera a nauczyciele znają swoich uczniów. Wiem również jak wyedukowane przychodzą dzieci z Karpnik- szczerze to wiele im brakuje do wiedzy dzieci uczących się w Łomnicy a wyniki egzaminów weryfikuje ich średnia uzyskana w gimnazjum oraz to, że z reguły to te dzieci później sprawiają najwięcej kłopotów wychowawczych. Nie jestem za zamykaniem szkoły w Karpnikach, bo uważam, że tak małe dzieci powinny uczyć się blisko domu ale nie pozwolę żeby ktoś obrażał nasze dzieci z Łomnicy.
~biegus 16-06-2011 9:23
Uwielbiam, jak tzw. eksperci wypowiadają się na temat, na który nie mają rzetelnych informacji. Pan/-i xxx: co to za bzdura o "potwornie niskim poziomie nauczania"? I że jakoby to miał być argument za zamknięciem szkoły? Wyniki tegorocznego sprawdzianu po szóstej klasie nie odbiegają od wyników w gminie, powiecie a nawet województwie. Szkoła w Karpnikach jest tuż po wizytacji eksperta z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, który nie wykrył żadnych nieprawidłowości, ba, wystawił placówce i dyrektorowi dobrą ocenę pracy! Jedynym argumentem gminy, przesądzającym o zamknięciu szkoły jest powód ekonomiczny!!! A jak będziemy oszczędzać na oświacie i służbie zdrowia, to wyrośnie nam głupie i chore społeczeństwo - a takim łatwiej rządzić, czyż nie?
strazak10 16-06-2011 10:16
do lomnica: Nie napisałem, iż dzieci które Palą papierosy itp. pochodzą z Łomnicy, tylko napisałem ogólnie o dzieciach z tej szkoły, co nie oznacza,iż wszystkie dzieci tak postępują. Jeżeli poczułaś/łeś się urażona to szczerze przepraszam Ciebie i Twoje dzieci!!! Skoro dziecią z Karpnik wiele brakuje do dzieci z Łomnicy to dlaczego szkoła w Karpnikach ma drugie miejsce co do wyników uczniów w gminie?? Pierwsza jest szkoła w Kostrzycy. Skoro szkoła w Łomnicy tak dobrze uczy to skąd te wyniki?? Pozdrawiam
~Karpniczanin 16-06-2011 14:12
Ja myślę że ten człowiek na zdjęciu wie co robi, postawił się Radzie Gminy i wygrał !!! pewnie jak trzeba będzie to zrobi to jeszcze raz !!! - POPIERAM !!! My tu żyjemy a ta szkoła jest nasza !!!!
~bingo 16-06-2011 20:36
nikt niestety nie zauważa, że zamykanie szkoły to wielka tragedia dla każdej miejscowości, czy to Karpniki czy Łagiewniki. Oszczędzanie na oświacie na pewno nie doprowadzi nas do niczego dobrego. Rodzice, którzy na dzień dzisiejszy posyłają swoje pociechy do innych szkół wykorzystują swoje prawa i OK, ale czy nie biorą pod uwagę, ze może niedługo inni będą chcieli posyłać swoje pociechy do szkoły w Karpnikach? Każdy kto w jakimkolwiek stopniu przyczynia się do zamykania jakiejkolwiek szkoły ma nierówno pod sufitem. PS. pozdrowienia dla Pana D.D. dużo zdrowia na tym wszystkim na pewno stracił.
~Madox 16-06-2011 23:11
Lepsza jedna szkoła co poziomem nadrabia niż wiele co dzieci w maliny wyprawia.
~:) 17-06-2011 11:45
tak trzymaj Przemku! oby więcej takich ludzi , którzy nie boja się walczyć o dobro dzieci!...może faktycznie wójt ma kupca na ten budynek i za wszelka cenę dąży do zamknięcia tej szkoły.Taka mała szkoła nikomu nie ma prawa przeszkadzać!...
~;( 18-06-2011 14:45
Brawo Panie Przemku, tylko gdzie jest Dyrektor tej szkoły. Pan i mała grupka osób walczycie o tą małą wiejską szkólkę, a on co siedzi i kawkę popija no pewnie (pensyjka i to pewnie nie mała) będzie co miesiąc na pierwszego, a że dzieci zabierają to niech zabierają, a po co wogóle te dzieci do szkoły przychodzą tak jest bez nich fajnie:) no nie
~wieśniaczek 18-06-2011 15:01
No właśnie Czy to nie Dyrektor tak powinien walczyć o szkołę jak Pan Panie Przemku, gdzie był wczoraj jak była Pani redaktor z Jelonki no przecież po co ;) on ma ważniejsze sprawy na głowie, a Pan niech mu załatwia ciepłą posadkę, a co tam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Debata samorządowców

Wyróżnienie dla samorządowców

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%