MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Obrona przed kolejkami w Urzędzie Skarbowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 marca 2011, 8:14
Aktualizacja: 9:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Do złożenia zeznań podatkowych PIT pozostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz pracownicy fiskusa o tym obowiązku przypominają. Powód? Im bliżej ostatecznego terminu rozliczenia się, tym dłuższe kolejki podatników.

W poprawnym wypełnieniu zeznania podatkowego PIT pomóc w tym roku mają ulotki i broszury, które dla podatników przygotowało Ministerstwo Finansów. Znaleźć je można w każdym urzędzie skarbowym. Są to porady bezpłatne, rozłożone na stolikach w korytarzach urzędu. Każdy z mieszkańców może też poprosić o pomoc pracowników Urzędu Skarbowego. Okazuje się, że coraz więcej osób korzysta też z internetowej formy rozliczenia. Pracownicy przekonują, że wypełnienie takiego formularza jest banalnie prostsze i daje wiele korzyści. Jedną z nich jest szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

– Sporo osób już skorzystało z rozliczeń elektronicznych, co nas bardzo cieszy. Osoby, które zdecydowały się na taką formę zeznania podatkowego, mają gwarancję, że zostaną szybciej obsłużone, bo nasi pracownicy nie muszą już wprowadzać danych do systemów informatycznych. Wiąże się to z szybszym zwrotem podatku, jeśli taki wystąpi. By skorzystać z takie formy, wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, gdzie można pobrać elektroniczny druk zeznania – mówi Barbara Gołąb, zastępca naczelnika Urzędu skarbowego w Jelenie Górze.

PIT 37 jest składany bez podpisu kwalifikowanego. Wystarczy tylko wpisać dane osobowe oraz kwoty przychodów za miniony rok. Urzędnicy skarbowi przekonują, że to bardzo prosta forma, prostsza od tradycyjnego wypełniania druku. Dla potwierdzenia wysłania zeznania realizuje się wydruk potwierdzający przyjęcie zgłoszenia przez system elektroniczny

Poza formą internetową podatnicy mogą też skorzystać z tradycyjnego zeznania podatkowego, czyli wypełnienia druku PIT 37, który pobrać można w urzędzie skarbowym. W tym przypadku trzeba pamiętać o podpisie, ale i w tym względzie pojawiły się pewne ułatwienia. Dotychczas małżonkowie, którzy rozliczali się wspólnie, musieli złożyć dwa podpisy. Teraz wystarczy podpis jednego.

Ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych za rok 2010 upływa drugiego maja br. W związku z tym 28, 29 kwietnia oraz 2 maja Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze będzie pracował dłużej niż zwykle, bo do godz. 18.00. 30 kwietnia br. przewidziana jest również pracująca sobota, podczas której urząd będzie czynny w godz. 9.00 – 13.00.

Warto pamiętać, że za nieterminowe złożenie zeznania grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Jeśli ktoś dodatkowo nie wpłaci w terminie naliczonego podatku może spodziewać się odsetek karnych oraz mandatu. Przekroczenie terminu złożenia zeznania zamyka też drogę do przekazania 1% dla organizacji pożytku publicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Potrącenie rowerzysty

Projekt Kom(m)ando

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 14-03-2011 9:28
"pozostalo jeszcze czasu"-po jakiemu to nie kapuje
~:0 14-03-2011 10:39
O ile mi wiadomo wradio zet poruszano ten temat i adres jest niepoprawny.
~Obywatel 14-03-2011 10:52
Dobrze że tydzień temu w sobotę złożyłem PIT-37 bez kolejek :) Bo był otwarty urząd do 13tej by pomóc tym którzy w czasie tygodnia nie mieli czasu.
~Gucci 14-03-2011 18:13
Jak zwykle z błędami jelonka kaligrafuje: "By skorzystać z takie formy".
~Dak 14-03-2011 18:17
Pewnie,że przy takim elektronicznym rozliczaniu zatrudnia się np.informatyków etc.,etc,. Tak robi PO.Władzo z PO a kto będzie nam piekł chleb,budował domy,etc,etc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Wyróżnienie dla samorządowców

Utrudnienia na trasach rowerowych

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
631
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%