MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Obrazy zaklęte w szkle

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 28 sierpnia 2010, 10:37
Aktualizacja: 13:23
Autor: Gabi
Fot. gabi
Wczoraj odbył się wernisaż wystawy pt.: „Roszkowski –szkło”. Po wielu staraniach udało się zorganizować tą wystawę, a wernisaż odbył się w dniu otwarcia Art.&Glass Festiwal, co dodało jej splendoru. Przybyło wielu znamienitych gości: Czesław Roszkowski–autor, jego odkrywczyni dr Stefania Żelazko, Prezydent Marek Obrębalski i Miłosz Sajnog, Arkadiusz Wichniak – burmistrz Szklarskiej Poręby, państwo Gabriela i Marcin Zawiłowie oraz przedstawicielki czeskiej potęgi szklarskiej z Nowego Boru.

Autor zdradził zwiedzającym, że stworzenie wystawy zajęło mu cztery lata pracy, a pomysł narodził się dwa lata wcześniej. Najdroższym eksponatem i najbardziej pracochłonnym jest białe szkło wykonane z najczystszych kryształów górskich z Meksyku. Czesław Roszkowski zwrócił uwagę, że nie ma tanich szkieł, z których można zrobić pracę. Niestety jest ono bardzo drogie. Dużo czasu, bo aż 2,5 roku zajęło mu zebranie odpowiednich szkieł, które byłyby wspólnie stapialne. Na co dzień mieszka we Wrocławiu, a jego pracownia mieści się w garażu ( około 20m kw.). Na pytanie, jak to się stało, że zajął się szkłem odpowiedział:

- Kiedyś zobaczyłem piękne szkło w galerii na ul. Kiełbaśniczej we Wrocławiu. Była to wystawa Czecha. Po prostu mnie zachwyciła. Wcześniej zajmowałem się m.in. witrażem, ale po zobaczeniu tej wystawy postanowiłem poświęcić się szkłu, a poza tym dowiedziałem się ile warte są takie dzieła sztuki.

Autor prac najbardziej dumny jest ze szkła pn.: „Inicjacja”. Miał wyjść wybuch Etny, niestety teraz mało kto wzory na tym szkle kojarzy z wybuchem wulkanu. Czesław Roszkowski obrał sobie za cel stworzenie szklanych obrazów, a swoją technikę nazwał grawitacyjnym topieniem szkła w piecu komorowym. Polecamy wystawę, naprawdę warto ją zobaczyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Droga będzie jak nowa

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 29-08-2010 0:09
.. piękne kropelki na szkle ! .. jak °°jabuszka z twczórczośći Tyszkiewicza !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tajemnice Książa

Przeciw inwazji śmieci

Chcą odwołania przewodniczącej

Dojrzały KSON z ambsadorami

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
730
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%