MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Oblicza jeleniogórskiej secesji w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 2 września 2017, 8:00
Aktualizacja: Wtorek, 12 września 2017, 8:31
Autor: WAC
Fot. WAC
W Muzeum Karkonoskim odbył się wczoraj (01.09) wernisaż najnowszej wystawy czasowej „Secesja i Jelenia Góra – obraz miasta i epoki”. Prezentowane na niej zbiory można oglądać do 2 grudnia.

Wystawa jest kolejną, podczas której prezentowane jest oblicze Jeleniej Góry w konkretnej epoce historycznej. Jej autorami są młodzi pracownicy Muzeum Karkonoskiego: Dominik Kunysz i Anna Jezierska. Prace nad jej przygotowaniem trwały około rok i wymagały spędzenia wielu godzin w oddziale Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze oraz w bibliotekach, głównie we Wrocławiu. To dlatego, że jeleniogórska secesja do tej pory była tematem mało zbadanym. Dzięki benedyktyńskiej pracy młodych autorów wiele z tajemnic tej epoki zostało odkrytych. Dodajmy, że wystawie towarzyszy publikacja książkowa. Jej treść stanowi siedem artykułów poświęconych różnym aspektom secesji w stolicy Karkonoszy.

Sama wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza na planszach prezentuje secesyjne budowle (wraz z ich charakterystycznymi detalami architektonicznymi) z centrum miasta. Są wśród nich kamienice, jak również budynki użyteczności publicznej, jak: gmach I Liceum, budynki Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1Maja oraz Teatru im. C.K. Norwida. Przykładem architektury z tej epoki jest również kaplica ze starego cmentarza przy ul Sudeckiej.

W drugiej części wystawy w zaaranżowanych wnętrzach można podziwiać przykłady secesyjnych dzieł sztuk: mebli, naczyń, sprzętów domowych oraz bibelotów. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Schlesisches Museum z Görlitz oraz zbiorów prywatnych.

- Początkowo planowaliśmy, żeby przedmioty pokazywane na wystawie pochodziły z Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej – mówi kurator wystawy Dominik Kunysz. - Niestety, takich zbiorów zachowało się stosunkowo niewiele. W tej sytuacji zdecydowaliśmy, aby wspólną cechą eksponatów było ich pochodzenie z zasobów regionalnych muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów z okolicy - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zaczytaj się z Jelonką.com

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~byłem polecam 2-09-2017 9:45
Jak zwykle bardzo ładna wystawa. Brawo muzeum Karkonoskie. Często nie widzimy jakie urodziwe są budynki które mijamy.
~entuzjasta 2-09-2017 10:36
Ładna wystawa to mało, to jest wydarzenie na bardzo szeroka skalę. Oj zjadą się teraz do Jeleniej Góry turyści ze wszystkich stron. Brawo Pomysłodawcy i Wykonawcy tego Wydarzenia!
~kljhkjhl 2-09-2017 14:37
Zjadą, nie zjadą, ale na wystawę warto się wybrać.
~moi 2-09-2017 20:56
Pani ze zdj.36(m.in). to najsłynniejszy,znany nawet pod Kilimandżaro ,obiekt secesji jeleniogórskiej.
~do moi 3-09-2017 6:46
Masz rację, precz z elitami, ulica do władzy!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Emocje filmowe w Lwówku Śląskim

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
307
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%