MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Oblicza bieli. Spojrzenie z Niderlandów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 marca 2011, 9:16
Aktualizacja: 9:17
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Otwarta wczoraj wystawa Andre van der Wenden’a „Polska – Holandia – Wokół Krajobrazu” zachwyciła gości Galerii „Promocje” w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Autor od kilkunastu lat uwiecznia na obrazach zimowe widoki Szczawna Zdrój.

Wystawa „Polska – Holandia – Wokół Krajobrazu” pokazuje prace, które przedstawiają Szczawno Zdrój. Jak podaje katalog Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”: śnieg i szadź, wszystkie tonacje bieli zafascynowały artystę na tyle, że powstały obrazy niezwykłe, uderzające akuratnością, które przekonująco odtwarzają jasną i śnieżną atmosferę podwałbrzyskiego kurortu.

Artysta maluje dzieła sprawiające wrażenie obiektywnego, prawie fotograficznego zapisu sytuacji rzeczywistej, lecz interpretowanego przez człowieka wychowanego i ukształtowanego przez kulturę holenderską, a dokładniej kulturę Flandrii. Tak więc w jego pracach pobrzmiewają arcydzieła Brougla, czy też widzenia ukochanego widoku przez Veermera van Delft w panoramie Delft.

Choć czuć w jego obrazach powiew mistrzów malarstwa niderlandzkiego, malarz wykorzystuje te arcydzieła podświadomie. Konstruuje swe prace na modłę starych, japońskich drzeworytów, liniami i asymetryczną kompozycją, a także monochromatycznymi tonacjami, architekturą miasta i krajobrazem go otaczającym.

Andre van der Wenden urodził się 30 września 1945 roku w portowym mieście Den Heder na polderach. Uzyskał dyplom projektanta – mechanika na Politechnice w Hadze. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, którą porzucił dla Akademii Wzornictwa Przemysłowego w Eindhoven. Jest ilustratorem technicznym, autorem komiksów oraz malarstwa pejzażowego, wykonywanymi farbami akrylowymi, także z użyciem aerografu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wspaniały koncert na Inaugurację Września

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

W Teatrze im. Norwida premiera online “Pustostanu”

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Fachowiec 8-03-2011 11:03
Czym wy zdjęcia robicie? Kalkulatorem? Postarajcie się o dobrego fotografa. A co do obrazów to nic specjalnego... Na giełdzie czasami się lepsze trafiają.
~max 8-03-2011 14:59
Publika też dopisała, sama młodzież geriatryczna :)
~tr 8-03-2011 15:11
Rzeczywiście, zdjęcia fatalne. Takich fotek lepiej w ogóle nie zamies...ć, bo to wstyd dla redakcji. Może by się ujawnił autor fotografii?
~ 8-03-2011 15:24
Pieter Bruegel Starszy(1525-1569) -określany też jest pierwszym pejzażystą, malował pejzaże z postaciami chłopów (dlatego nazywany również "chłopskim"). Od 1559 roku podawał swoje nazwisko z literą "h" -- Brughel. Stąd jego synowie, również malarze ; Pieter (Młodszy) i Jan, a także syn Jana -Jan podpisują się Brueghel. Natomiast Johannes Veermer (1632-1675) zostawił po sobie tylko trzydzieści parę obrazów. Malował sceny rodzajowe, najczęściej we wnętrzu kamienic (m.in portret Dziewczyna z perłą) i tylko dwa widoki miast.
~min 8-03-2011 15:45
Do max: mam nadzieję ,że szybko ci zleci te drobne 50 lat. Też będziesz młodzież geriatryczna.
~do min 8-03-2011 17:21
Mam nadzieję, że też będę tak się nudził na emeryturze jak ty :)
~min 10-03-2011 12:31
A ja mam nadzieję że jeszcze usłyszysz lub przeczytasz taki sam "komplement".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Operetka na wynos

Tym razem "Malala"  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Wreszcie roboty na ulicy Dworcowej

Zagra Sonori Ensemble

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
944
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%