MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Objazdowego kina czar

Wiadomości: REGION
Piątek, 26 listopada 2010, 8:32
Aktualizacja: 14:38
Autor: Accipiter
Fot. TEJO
Wczoraj w Klubie Muzycznym „Jazgot” w Szklarskiej Porębie zawitało na kółkach specjalne objazdowe kino „Orange”. Projekcje trzech filmów trwały od godziny 8–ej do 20–ej.

Kino objazdowe jeżdżące po Polsce na przełomie lat 60. i 70. wyświetlało filmy w różnych miejscowościach kraju. To dało początek rozwoju całego polskiego przemysłu kinematograficznego. Z czasem zainteresowanie stacjonarnym kinem spowodowało wyparcie z naszych dróg obwoźnych kinematografów. A wyrastające dziś jak grzyby po deszczu multipleksy zaczęły wygrywać z małymi kinami stacjonarnymi, czego przykładem jest wiadomość o sprzedaży najstarszego w Jeleniej Górze kina „Marysieńka”.

Jednak mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają możliwości obejrzenia najnowszych produkcji filmowych. Stąd pomysł wizyty objazdowego „Kina Orange” w Szklarskiej Porębie, gdzie nie ma kina stacjonarnego, a nowości ekranowe można dopiero obejrzeć po jakimś czasie w lokalnej wypożyczalni DVD.

W Klubie Muzycznym „Jazgot” odbyły się trzy projekcje z repertuaru kina „Orange”. Dla najmłodszych wyświetlono argentyńsko-hiszpańską animowaną komedię przygodową „Mysi agenci” (El ratón Pérez 2) w reż. Andrésa G. Schaera. W południe zaprezentowano adaptację klasycznej komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” w reż. Filipa Bajona. A ostatni wieczorny sens filmowy to polska komedia „Śniadanie do łóżka” w reż. Krzysztofa Langa.

Warto dodać, że jeszcze na początku lat 70. XX wieku stacjonarne kina działały niemal we wszystkich większych miejscowościach regionu jeleniogórskiego. W Janowicach Wielkich było kino Pokój, w Karpaczu – Snieżka, w Karpnikach – Grań, w Kowarach – Orzeł, w Miłkowie – Grunwald, w Piechowicach – Ludowe, w Sobieszowie – Karkonosze, w Cieplicach – Piast, w Szklarskiej Porębie – Nefryt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Omnibusik 26-11-2010 19:25
Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Czyżby Andrzej Duda?

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

26. edycja "Prezentacji"

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
712
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%