MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Obiekty zabytkowe Kotliny Jeleniogórskiej bohaterami filmu „Daas”

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI- KRAJ
Wtorek, 7 czerwca 2011, 7:35
Aktualizacja: Środa, 8 czerwca 2011, 7:32
Autor: Accipiter
Fot. fotosy: Argomedia Production
Dzisiaj (wtorek) na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni po raz pierwszy światło dzienne ujrzy kameralny film kostiumowy Adriana Panka „Daas”, do którego zdjęcia kręcone były w pałacu w Wojanowie i dworku w Mniszkowie. Film, który zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu i walczyć będzie o Złote Lwy, wkrótce trafi na ekrany kinowe.

Akcja tej mrocznej opowieści rozgrywa się w realiach końca XVIII wieku, w roku 1776. Film oparty na faktach ukazuje historię młodszego radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski) i wynalazcy Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra), przechrzczonego Żyda z Galicji. Za sprawą przypadku obydwoje zostają wplątani w działania sekty żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz), sprzedawcy sukna, który porzuciwszy tradycyjne wyznanie Mojżeszowe, ogłosił się Mesjaszem.

Odrębnymi bohaterami filmu są również dwa obiekty zabytkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej, niesztampowo ukazane obiektywem Artura Sienickiego i Piotra Uznańskiego, które pełnią ważną rolę w budowaniu znaczenia fabuły. Sceny do filmu realizowane był bowiem we wnętrzach i plenerach pałacu w Wojanowie oraz dworu w Mniszkowie koło Janowic Wielkich. A ekipa filmowa obrazu „Daas” z reżyserem i autorem scenariusza Adrianem Pankiem gościła w okolicach Jeleniej Góry na przełomie września i października ub. r.

Warto dodać, że konsultacji kaskaderskich na planie filmowym udzielał rodowity jeleniogórzanin Maciej A. Maciejewski, kaskader filmowy, aranżer i instruktor szermierki teatralno-filmowej, który podczas prób do tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida układał choreografię walk scenicznych.

W pozostałych rolach w filmie występują: Danuta Stenka (księżna), Jan Nowicki (hrabia von Nogai), Maciej Stuhr (cesarz Józef II), Janusz Chabior (Łabędzki), Sławomir Orzechowski (Grossen), Radosław Chrześciański (Schwartz), Ditte Berkeley-Schultz (Marianna), Anna Ilczuk (Joanna), Magdalena Czerwińska (Golińska), Maciej Tomaszewski (Hendel), Krzysztof Dracz (doktor), Edwin Bażański (Hans), Orina Krajewska (Ewa, córka Franka) oraz Wojciech Ziemiański (urzędnik), który w latach 1978-79 i 1981-87 związany był z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~aps 7-06-2011 13:51
Nie dwoje tylko dwóch. Wychodzi nieuctwo.
~Do ~ 7-06-2011 15:15
~aps; Ty sam jesteś dwóch jak jeden z bliźniaków
~aga999999 8-06-2011 2:06
uo matko, takie błędy to robią dzieci w V klasie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Rodzinna wystawa

Zaczytaj się z Jelonką.com

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%