MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Obchody ponad podziałami

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 listopada 2018, 9:05
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2018, 7:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejnym elementem obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, była uroczystość przy dawnym kościele garnizonowym, gdzie przedstawiciele wielu środowisk politycznych, społecznych i mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej – uczestniczyli w odsłonięciu tablic upamiętniających wydarzenie sprzed 100 lat oraz osoby z tym związane. Dodatkowo, nadano sztandar Bractwu Kurkowemu Ziemi Jeleniogórskiej.
Minęło 100 lat od uzyskania niepodległości po I wojnie światowej. Pozostała pamięć o wydarzeniach, które spowodowały, że wróciła nam niepodległość. Ludzie, którzy walczyli o niepodległość to były bardzo różne osoby pod względem politycznym, społecznym, kulturalnym, religijnym, natomiast łączyła ich miłość do Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i szczególna umiejętność współpracy mimo różnic - mówił Marcin Zawiła, ustępujący prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie uroczystości odsłonięto oficjalnie tablice pamiątkowe z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, autorstwa Adama Wolaka, który na swoim koncie ma już kilka tego typu inicjatyw. Po jednej stronie znalazły się nazwiska ojców założycieli Niepodległej, a z drugiej jeleniogórzan, którzy zostali odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari. Jak zaznaczył prezydent miasta, nie wszyscy związani z naszym miastem znaleźli się na niej, ale liczy, że zostanie uzupełniona. Dodatkowo odsłonięto kamień z tablicą na pamiątkę obchodów 100-lecia Niepodległości, przy którym posadzono dąb pamięci.

Co istotne, tego dnia bez względu na poglądy polityczne - jeleniogórzanie świętowali razem. Byli przedstawiciele rządu, parlamentu, władz miasta i organizacji różnego typu.

Myślę, że wielka polityka powinna pozostać w Warszawie, a dla nas najważniejsza jest Jelenia Góra. Podziały polityczne może są dobre, ale w takich sytuacjach, kiedy mówimy o jednoczeniu, niepodległości i wolności, to podziały są niepotrzebne i myślę, że taka będzie najbliższa kadencja - jednocząca, a nie dzieląca - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent elekt Jeleniej Góry.

Podczas uroczystości nadano również sztandar dla Bractwa Kurkowego Ziemi Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

24
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
11%
Nudzi
1
3%
Smuci
2
5%
Złości
7
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Ranny ptasi gość z Afryki

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Krwiodawco – nie czekaj, oddaj krew w wakacje!

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Ilona 13-11-2018 15:18
Piękna uroczystość aż łezka kręci się w oku. Panowie w mundurach wojskowych pięknie się prezentowali i godnie reprezentowali były garnizon wojskowy. Wielki szacunek dla księdza pułkownika Bokieja, że potrafi zorganizować na terenie parafii wiele doniosłych uroczystości bez podziałów politycznych.
~KORA 13-11-2018 15:44
a propos kogo ci Panowie wmundurach reprezentują bo chyba nie wisko.
~Dikanda 18-11-2018 15:27
do: ~KORA (15:44)
wisko?
~ollo 13-11-2018 17:26
Ponad podziałami? z tymi, co łamią KONSTYTUCJĘ, żenada. Wstyd p Łużniak i p Czernow, wielki wstyd. Nie po to glosowałem na p Łużniaka, zeby paradował wspólnie z Machałek.
~Aaaass 13-11-2018 17:37
Np właśnie ludzie w koszulach KOD-u są ponad podziałami😜
~Bezdomny 13-11-2018 20:46
Staroście ma ładne piersi.
~mieszkaniec 13-11-2018 20:51
Anna K. jak zwykle epatuje biustem. Tylko tyle ma dozaoferowania.
~Kiki2 13-11-2018 21:18
Święto powinno jednoczyć - a szczególnie takie, które zdarza się raz na 100 lat. Cieszę się że to się jakoś udało w JG. Możemy się ze sobą niezgadzać, ale święto to święto. Czy ktoś nie będzie świętował np. Nowego Roku, bo ktoś kogo nie lubimy świętuje?
~JAN 14-11-2018 10:39
Dla zwykłego człowieka "niepodległość" - to abstrakcja. Osoby na dobrych stołkach władzy mogą i świętują "niepodległość" (vide- zdjęcia prominentów na ciepłych posadkach). Natomiast dla większości ludzi biednych "niepodległość" lub "podległość" (innej niż polska władzy) - nie ma większego znaczenia. Dowód: tysiące polaków, którzy uciekli z Polski "niepodległej" do innych krajów, bo w tej "niepodległej" Ojczyźnie nie mieli za co żyć. Wniosek i apel do prominentów na wysokopłatnych (z naszych podatków) stołkach: Zróbcie dla biednych, zwykłych ludzi taką "niepodległość", która będzie "nie-podleganiem" biedzie. Wtedy Polska będzie naprawdę Niepodległa.
~Nurek 14-11-2018 11:36
Jerzy Luzniak przecież zaprzecza samemu sobie.a kto stał za ublizajacymu plakatami PISu.gdyby zalezalo władzy na Jeleniej to przestaliby być marionetkami i nie wygłupiali się z tymi plakatami jak im Schetyna przykazal.dziecinna i żenująca strategia
~el@@@ 15-11-2018 15:13
Brawa dla KOD-u. Ubraniem i pięknym wieńcem w formie flagi pięknie się zaprezentowali i zamanifestowali swoje poparcie dla praworządności.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nawałnica nad Lubaniem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Drastyczne billboardy

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Zawody wędkarskie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%