MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

O żołnierzach wyklętych w Gimnazjum Katolickim

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 lutego 2014, 8:08
Aktualizacja: 8:30
Autor: Organizatorzy
Fot. Organizatorzy
Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze, ale także mieszkańcy Jeleniej Góry, mogli wysłuchać prelekcji redaktora Piotra Szubarczyka z Gdańska pt. „Pułkownik Łukasz Ciepliński i żołnierze „wyklęci” jako ostatni obrońcy Polski suwerennej w warunkach powojennego dominium sowieckiego”.

Wykładowca został zaproszony przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, które założyło i prowadzi gimnazjum. Spotkanie z red. P. Szubarczykiem rozpoczęło spotkania poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Kilka słów poświęconych zostało także Powstaniu Warszawskiemu, które wybuchło 70 lat temu.

- Były to słowa prawdziwe, choć bolesne o „pomocy” Armii Czerwonej i zachowaniach jej żołnierzy wobec ludności polskiej – relacjonują organizatorzy. - Prelekcja i prezentacja stały się wypełnieniem wołania Papieża Polaka z 1979 roku, jakże znamiennym i wciąż aktualnym dziś: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Nie można kochać Ojczyzny i nie znać jej historii, nie można kochać i nie analizować jej dziejów, tym bardziej, że jest to opowieść pisana krwią wielu, głównie młodych, Polaków. Dla nich Bóg, Honor, Ojczyzna były wszystkim, dla czego warto było żyć i warto było umrzeć, abyśmy my dziś mogli być dumni, że jesteśmy Polakami. Zasłuchanie młodzieży, a nawet łzy w oczach, to znak, że warto o historii mówić, warto poznawać życiorysy odważnych ludzi, warto marzyć o rosnącym pokoleniu odpowiedzialnych patriotów – dodają.

Piotr Szubarczyk to publicysta i edukator historyczny. Autor i współautor wystaw historycznych, m.in. "Za świętą sprawę - Żołnierze Łupaszki". Autor min. książki "Inka. Zachowałam się jak trzeba" oraz wielu artykułów o tematyce historycznej i patriotycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Umowa partnerska

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Kiedy zniknie ten wykop?

Komentarze (87) Dodaj komentarz

~dokument 17-02-2014 8:38
Trochę prawdy , tzw.żołnierze wyklęci walczyli z legalną polską wladzą , mordowali urzędników, chłopów , ludzi zwykłych ludzi ktorych polityka nie interesowała pociężkich przeżyciach wojennych chcieli noromalnie żyć nie chcieli tym bandytą pomagać.
~prawda katolicka 17-02-2014 8:46
A czy nie mordowwli tych co parcelowali ziemie hrabiów .?
~niezaleznie 17-02-2014 9:35
do dokument: nic dodać nic ująć. Pluć na naszych bohaterów mogą jedynie posowieccy agenci.
~Henryk jg 17-02-2014 9:40
wyklęci - niech tacy pozostaną!
~fakt 17-02-2014 10:12
temat zastępczy
~Skrajność 17-02-2014 10:31
Skrajnie prawicowa Jelonka jak zwykle czatuje na okazje, by wciskać czytelnikom prawicową propagandę. Gorzej, gdy za skrajnie prawicową propagandę bierze się kler katolicki. A kościół katolicki powinien być neutralny i pozostawić całą sprawę rzetelnej ocenie historyków. Bo to już tylko historia. Te przedstawienia z"wykładowcami" mają wzmocnić argumenty strony kościelnej, wrogiej nowoczesnym przemianom społecznym.
~katol 17-02-2014 11:06
Polacy rozgonili czerwoną stonkę przyjdzie czas na czarną
~AK 17-02-2014 11:23
powyżej całkowici ignoranci, Ak`owcy gineli za wolność Polski i wolność wasza d.pki, jak nie rozumiecie tego i nie macie o tym zielonego pojęcia czerwona zarazo to won z kraju jedzie sobie do Korei Północnej tam Kim przyjmie was z otwartymi ramionam, bedziecie budować u niego nowoczesne państwo, Putin pewnie jako tanią siłę roboczą też wami nie pogardzi, wara od wyklętych, a jak wam się kołchozy podobają to żegnam z Polski, będzie przynajmniej normalnie bez czerwonej zarazy
~do AK 17-02-2014 11:49
AK owcy akurat masowo kolaborowali z Sowietami pod dyktando swojego dowódcy,nieliczne zgrupowania wyłamywały się tej zasadzie.Tzw Zołnierze WYklęci to w części autentyczni bohaterowie z NSZ i Cichociemni,ale sporo dziś gloryfikowanych postaci to najzwyklejsi watażkowie i z...ze wyżywajacy się na chłopach i biedocie.Największą zbrodnią zaniechania AK jest pozostawienie na pastwę UPA Wołynia,gdzie spokojnie własnymi siłami mozna było obronić polskie wsie przed Ukraińcami.I nie żegnaj nikogo z Polski,tu kazdy ma prawo być nic ani Tobie,ani Twoim zafajdanym guru do tego,
~AK 17-02-2014 11:57
no Sowieci też skazywali za kolaboracje i wszędzie głosili że AK kolaborowali albo z gestapo albo z aliantami, widzę że propaganda Stalina wciąż u czerwonej stonki żywa tylko lekko przerobiona, czystej maści szkoła KGB, a co do won podtrzymuje, w Polsce każdy ma prawo być ale "być"! a później "mieć" a u was czerwona ... jest odwrotnie! dlatego won!
~do AK 17-02-2014 11:59
AK owcy akurat masowo kolaborowali z Sowietami pod dyktando swojego dowódcy,nieliczne zgrupowania wyłamywały się tej zasadzie.Tzw Zołnierze WYklęci to w części autentyczni bohaterowie z NSZ i Cichociemni,ale sporo dziś gloryfikowanych postaci to najzwyklejsi watażkowie i z...ze wyżywajacy się na chłopach i biedocie.Największą zbrodnią zaniechania AK jest pozostawienie na pastwę UPA Wołynia,gdzie spokojnie własnymi siłami mozna było obronić polskie wsie przed Ukraińcami.I nie żegnaj nikogo z Polski,tu kazdy ma prawo być nic ani Tobie,ani Twoim zafajdanym guru do tego,
~do AK 17-02-2014 12:01
Sowieci mówili prawdę,przecież Łupaszkę dozbrajali Niemcy,a na Wileńszczyźnie SS i AK nie wchodziły sobie w droge,ramię w ramię tępiąc sowiecką partyzantkę.Won możesz sobie mówić swojemu psu,o ile posłucha nieuku.
~ 17-02-2014 12:10
Polityka zaczyna się od Gimnazjum Katolickiego a wypowiedzi zaciekłych moherów to przykład cichego , bogobojnego, przebaczającego, pokornego katolicyzmu !!!
~do AK 17-02-2014 12:11
Historia nie jest listą pobożnych życzeń:) To zestawienie faktów i dat :) Żeby nie było-akurat Łupaszkę oceniam pozytywnie,a jego współpracę z Niemcami i nieposłuszeństwo wobec reprezentującego interesy Zjednoczonego Królestwa,a nie Rzeczpospolitej Bora Komorowskiego uważam za dowód rozsądku.Zachęcam do lektury literatury historycznej i samodzielnych przemyśleń krzykaczu:)
~w13 17-02-2014 12:42
do tego pierwszego..pisac głupoty jest łatwo a obrażać to warto pod swoim nazwiskiem ale czekam choć na udowodnienie ze to była legalna polska władza po 1945 ..pzrpominam ze chodzi o słowo legalna..!!! czekam na naszego historyka
~Do w13 17-02-2014 12:56
Do w13. Co ty człowieku pleciesz? O czym biedaku mówisz?. Co to znaczy legalna? Legalna tzn uznana przez światową społeczność a Polska Rzeczypospolita Ludowa była powszechnie uznawana i szanowana. A z poglądami wewnętrznymi to było jak teraz. Jedni psioczą na obecną prawicową rzeczywistość, inni uważają ją za wybawienie dla Polski. Takie są prawa tej polskiej sterowanej demokracji. Jedni uważają przewrót solidarnościowy za sukces Polski inni uważają, że Solidarność popełniła największe w dziejach Polski oszustwo marketingu politycznego /cyt. Tymochowicz/ Ale w sumie jest przyzwoicie i na tym polega demokracja, chociaż sterowana /to taka polska odmiana/
~niezależna 17-02-2014 12:58
... a tak na marginesie - aresztowano dzisiaj ks.Gila podejrzanego o p...lię... a w telewizji tak się wybielał... taki klimat
~do w13 17-02-2014 13:09
Co wy bierzecie od rana? PRL owi można wiele zarzucać,ale nie nielegalność :) PRL była członkiem ONZ i kilku innych organizacji międzynarodowych i wcale nie myślę o RWPG i UWar :):):):)
~w13 17-02-2014 13:09
niestety widac zyjemy na innych planetach ..pytanie brzmiało w 1945 i 1944 wraz z armia radziecka wladza tzw ludowa nie byla jeszcze uznawana przez żaden rząd poza sowieckim...więc nawet w tym wywodzie była nielegalna a jak wiadomo takze nie byla uznawana ani szanowana przez 70% polakow nawet wyborach w 1947r /chyba ze znowu podasz sowiecki wymiar historii./
~Jerzy 17-02-2014 13:21
do "AK" i do "do AK" 1. w 1945 r Polska nie odzyskała niepodległości zmienił się tylko okupant. w 1989 także nie, ale to inny temat. 2.tzw. legalna władza nigdy nie była legalna mimo, że odbyło się referendum "wolne wybory" 3.Fakt Wołyń można było obronić własnymi siłami przed UPA Ukraińcami. 4.Akcja Burza była wymyślona przez "naszych sojuszników", którzy nas sprzedali, raz 1939 drugi raz w Jałcie. 5.Byli zapewne watażkowie wśród dowódców oddziałów leśnych ale oni byli eliminowani. 6. Łupaszko, Zapora, Orlik itd.. to prawdziwi bohaterowi i im należy się szacunek i pamięć. 7.Są niestety ludzie, którzy budują swój kapitał na tych legendach. Będą niestety szli w Marszach Pamięci 1 marca. 8.Polska wymaga odnowy mo...lnej, dekomunizacji i lustracji.
~fanAK 17-02-2014 13:23
No zrobiła się dyskusja, AK-owiec vs towarzysze od Stalina, niestety towarzysze ale AKowiec ma rację, mało tego, w końcu upadnie komuna w Polsce to obawiam się, że jego won będzie prorocze, zwiniecie się szybciutko szukać raju i naiwnych na wasze słodkie pierdzenie i nieróbstwo, sami towarzysze zrozumiecie, że kręcenie lodów się skończyło na kilka stuleci :)
~dofanAK 17-02-2014 13:59
Chcesz mnie obrazić "towarzyszem" ? Heh,dobre:) Dyskutant "AK" nie wie o czym pisze ,Ty podobnie:) Komuna wyrywała paznokcie i strzelała w tył głowy,na szczęście już jej nie ,czego dowodem są Twoje bezkarnie wypisywane głupoty :) AK raz bohatersko walczyła,raz wspomagałą Sowietów,raz kolaborowała z Niemcami,innym razem nie robiła nic.Tak nimi dowodzono :) W zsadzie nie bardzo jest się czym chwalić,należy czcić ofiarę młodych szeregowców,zwłąszcza tych z barykad Warszawy .Co do "won" wy już dawno ze swoim szczerbatym guru to uczyniliście:) Wykonaliscie wewnętrzne "won" na margines życia:) I tam tkwijcie:)
~fanAK 17-02-2014 14:16
Ja cię nie obrażam, ja napisałem fakt, masz zlansowany mózg przez komunę a oni tak się nazywali nieprawdaż? powinieneś być dumny że tak ładnie do ciebie piszę, w końcu jesteście jednym narodem i braćmi. Jakbyś miał trochę oleju w głowie to byś pisał z cytatami, autorami, źródłami, a nie puste slogany które usłyszałeś od jedynie słusznej władzy z tv, ale jest nadzieja wielu komunistów zmądrzało i przeszło na stronę mądrzejszych, wiec trzymam kciuki.
~dofanAK 17-02-2014 14:24
Zlansowany? A cóż to takiego:) Miałeś na myśli pewnie "zlasowany" :D Nie nie mam:) Wiedzę czerpię z książek i artykułów historyków IPN,w tym Cenckiewicza ,tekstów Mackiewicza,Zychowicza,Daviesa i innych źródeł.Są łatwo dostępne i przejrzyście napisane.Trudno uznać kogolwiek z wymienionych za komunistę,raczej przeciwnie.Moje poglądy sa zdecydowanie antykomunistyczne,z tv preferuję HBO i polskie premiery na C+ ,ostatnio TVPSport,bo olimpiada -no wiem wiem,to sie dzieje T A M .Nic nie poradzę hahahaha :D:D:D:D Slogany ? Nevermind :) Suche fakty krzykaczu :)
~syn akowca 17-02-2014 14:30
Widac jak dobrze jest bolszewizm usadowiony w Jel.Gorze. Jezeli "rzad" z Lublina byl legalny, bolszewicy nigdy nie podpisali ukladu o przyjazni z Hitlerem. nigdy Polski sobie nie podporzadkowali a waszym tatusiom nie dali pepesz i pal do walki z "wykletymi". Bolszewizm byl w wiekszym stopniu morderczy niz Hitler moglby sobie pomarzyc.
~fanAK 17-02-2014 14:56
Paroma znanymi nazwiskami rzucisz i myślisz że to kupie? Założę się że nie przeczytałeś żadnego z tych autorów, bo gdybyś przeczytał to odpisałbyś np. Jerzemu który pisze jak jest, konkretnie punkt po punkcie i napisałbyś co jest nie tak, myślisz że mnie zagniesz towarzyszu? przeczytaj te książki i się zgłoś, wtedy pogadamy, aha i żadnego faktu nie przytoczyłeś cwaniaczku, ale nie zemną takie numery. A tak na marginesie Normana wrzucić do jednego kotła, przecież to zupełnie inna bajka. Ale w końcu ponoć ich czytałeś to przecież wiesz :)
~soc-lib 17-02-2014 14:58
HO ho , byli żołnierze AK i byli ak , od kur i kaczek Pytanie ilu tych akwykletych było w 45 ? czy nie zdawali sobie sprawy z przewagi armii sowieckiej? Chcieli lud zniszczyć jak w powstaniu warszawskim. Powdziewali bryczesy, oficerki,pistoleciki i chcieli być "nowymi panami " Naród spragniony pokoju i spokoju nie kwapilł się do boju, Dlaczego nie piszecie o zgubnych praktykach kleru katolickiego? . Nie udało się przejąć władzy w 45 ale się udało w 93.
~mich 17-02-2014 15:29
Jeżeli w 2014 r Przewodniczący Komunistycznej Partii Polski gloryfikuje Stalina i twierdzi ze mordu w Katyniu dokonali Niemcy to czego spodziewać się po Jego PRL...kich uczniach.A na to że ich tylu osiadło w czerwonej kotlinie nic nie poradzimy.Mogą tylko podziękować że żyją w wolnej demokratyczne demokratycznej Polsce.I za wypisywanie takich podlych i haniebnych tekstów nic im nie grozi!!!!!!!!!! !Na szczęście nie oni dzisiaj decydują o losach Polski!.
~x do fanAK 17-02-2014 15:37
Polemizowanie z czerwonym pomiotem nie ma sensu,jak ich nauczyli tatusiowie komisarze, tak szczekają do dzisiaj.
~do mich 17-02-2014 16:23
Jeśli dzisiejsi fani NSZ twierdzą, że NSZ - niemieccy kolaboranci i często zwykli bandyci i mordercy to bohaterzy narodowi, to czego można spodziewać się po ich prawicowych uczniach.
~Szkoda 17-02-2014 16:32
Dziś w Onecie pisano o bogactwie Watykanu a konkretnie o pewnym parabanku watykańskim, o jego przekrętach, o praniu brudnych pieniędzy o dochodzeniu prowadzonym w związku z tym przez włoską prokuraturę. A Włosi mają doświadczenia w walce z mafią. Wokół kościoła katolickiego zbiera się coraz większy smród. A szkoda.
~fanAK 17-02-2014 16:36
do x: staram się być nowoczesny i dyskutować, tłumaczyć, choć wiem że do nich tylko przemawia sierp i młot! nawet jest takie przysłowie "czerwoną hołotę - raz sierpem, raz młotem" :)
~Dla odmiany 17-02-2014 17:38
Do fana AK. Jest też mój drogi inne powiedzenia: raz batem raz młotem lać po łbach czarną hołotę
~do 16,36 17-02-2014 17:52
prymitywna argumentacja, z Kuklińskiego nie zrobicie bohatera, zaś " wyklęci" widocznie zasłużyli na ten przymiotnik. Zgadzam się, że "Jelon -ka cierpi na ostre odchylanie prawicowe..
~do fanAK 17-02-2014 17:53
Dyskutować trzeba umieć,Ty tej umiejętności nie posiadasz,obrażasz,poniżasz,insynuujesz.Ty po prostu wiesz lepiej.Nie wiem skąd wiesz-ja swoje źródła wiedzy podałem,ale wiesz:):):),jestem w stanie zrozumieć niewiarę nieuka,że ktoś czyta książki,ale zrozumieć mi tego nie każ:) Tak jak niewiarę w to,że można czytać autorów o róznych stanowiskach w różnych sprawach:) Niepojete dla idioty :D A co do jerzego-facet ne napisął niczego,z czym bym sie mógł fundamentalnie nie zgadzać:) Ty bredzisz,a bredzącemu trzeba zwracac uwagę,bo głupi umrze:)
~ 17-02-2014 18:22
Wyklęci to Wesołowski, Petz , Gil i inni niby duchowni i to należy uczyć w Katolickim Gimnazjum a nie bawić się w politykę którą młodzi na pewno nie pojmują a stare mohery też bo im się wszystko miesza !!!!
~fanAK 17-02-2014 19:33
Ja cie obrażam a ty jesteś święty :) dobre, nawet się nie umiesz podpisać, ja w przeciwieństwie do ciebie nie boje się podpisać i nie pisze z kilku ip żeby sobie dodać otuchy, zaczepiasz o jakimś guru, Bogu i kościele chociaż ja ani raz na ten temat nie wchodziłem, mój dziadek uciekł z niemieckiego obozu, w partyzantce został poważnie ranny i cierpiał resztę życia m.in. żebyś ty teraz mógł pluć i jadzić przed monitorem choć sam pewnie boisz się własnego cienia Po twoich wpisach jestem przekonany, że nie masz pojęcia co to znaczy poświecenie Na koniec możesz zameldować: towarzysze trollowanie forum wykonane, młodzi zamiast się czegoś dowiedzieć zobaczyli czerwony beton i się załamali. PS. Wybacz, że się do ostatniego komentarza w całości nie odniosłem ale to bełkot.
~fanAK 17-02-2014 19:36
do 17:52 - to nie była żadna argumentacja tylko luźna odpowiedź, a już mieszanie Jelonki zupełnie nie rozumiem, ale też nie rozumiem np. tego ze nie umiesz się podpisać.
~ 17-02-2014 19:39
DOLNOŚLĄZAK. Katolickie Gimnazjum zaprosiło "wybitnego" prelegenta dla historycznej edukacji dzieci i młodzieży w temacie: "żołnierze wyklęci, ich rola i zadania w walce o niepodległość naszej umiłowanej Ojczyzny". Przy czym określenie "żołnierze wyklęci" odnosi się do tych, którzy pozostali pod bronią i w gotowości bojowej pomimo, iż 8/9 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji, a Europę podzielono /bez udziału Polaków/ na strefę radziecką /sowiecką, bolszewicką, komunistyczną - właściwe podkreślić/ i strefę nie radziecką.
~ 17-02-2014 19:58
Cd. z 19:39. Po 9.05.1945 r. w strefie radzieckiej /sowieckiej, bolszewickiej, komunistycznej - właściwe podkreślić/ na terytorium przydzielonym Polakom grasowało wojsko /dziś zwane polskojęzycznym/, które wprawdzie walczyło przeciw niemieckiemu /hitlerowskiemu, nazistowskiemu, brunatnemu - właściwe podkreślić/ agresorowi, lecz po 4.06.1989 r. styropianowi reformatorzy ustalili, że to wojsko, które przelewało krew w walce z III Rzeszą, przydzielono niewłaściwego sojusznika /a może sami sobie tego sojusznika wybrali/. Od 1989 roku ci żołnierze noszą miano "żołnierzy przeklętych". DOLNOŚLĄZAK. cdn.
~do fanAK 17-02-2014 20:05
Jak się mam podpisać nie kumam ????? Mnożysz zarzuty stary bez sensu . Kilka ip bo z kilku źródeł net to takie dziwne ? Bolaczka polskiej prawicy jest są tacy denni goście jak Ty.Ignoranci nadrabiajacy niewiedze arogancją.
~fanAK 17-02-2014 20:22
Żołnierze wyklęci to mówiąc w uproszczeniu Polskie powojenne podziemie antykomunistyczne. Kluczem tutaj jest wielka trójka która zrobiła nasz na szaro, a upraszczając to kluczem jest Stalin który wszystkich zrobił na szaro. Zainteresowanych do lektury, Zdrajcy byli, są i będą. Dlaczego walczyliśmy ze Stalinem i jego systemem? Z tego też powodu wybuchło Powstanie Warszawskie. Powód jest ba...lny, Stalin nie znal kompromisu, albo się podporządkowałeś albo ginąłeś. Proste? Ba...lne. (To podporządkowanie nie oznaczało wcale, że umrze się śmiercią naturalną). Trzeba jeszcze dodać że Stalin jak i Nasi dokładnie wiedzieli że nie ma opcji na podporządkowanie, dlaczego? Stalin wszystkich wyczyścił u siebie, nawet wiernych żołnierzy, w przeciwieństwie do Hitlera był bezwzględny nawet wobec przyjaciół
~fanAK 17-02-2014 20:25
do 20:05 - Towarzyszu bez podpisu, ja już z tobą skończyłem rozmowę, ... z tego forum i najlepiej z Polski. A do mnie się już nie odzywaj, jeśli myślisz że zejdę do twojego poziomu i będę bluzgać na ciebie to marzyć sobie możesz tyle ci zostało.
~ 17-02-2014 20:27
Cd.~ Po 8/9.05.1945 r. teoretycznie istniała możliwość aby ówcześni"wyklęci" i połączyli się z "przeklętymi". Należy jednak udzielić odpowiedzi na pytanie czy nie spowodowałoby to III wojny światowej i całkowite wymordowanie Polaków przez ich dotychczasowych sojuszników, pogromców III Rzeszy. Wraz z zakończeniem II W.Ś Polacy otrzymali od Stalina gratis - w pakiecie wolnościowym - marszałka ZSRR Konstatntego Rokossowskiego, który z radością objął funkcję polskiego Ministra Obrony Narodowej. Zanim zaczniemy sobie wzajemnie ubliżać i skakać do gardeł, warto poznać w detalach historię i naprawdę trudne decyzje, które naród Polski musiał podjąć tuż po kapitulacji III Rzeszy. Polacy dokonywali wyboru aby nie tylko za Ojczyznę umierać, ale - przede wszystkim - dla niej żyć! DOLNOŚLĄZAK.
~fanAK 17-02-2014 20:39
DOLNOŚLĄZAK "Polacy dokonywali wyboru aby nie tylko za Ojczyznę umierać, ale - przede wszystkim - dla niej żyć!" - i tu Twoja ignorancja albo brak wiedzy wyszedł, zapamiętaj sobie raz na zawsze - Polacy nie dokonali żadnego wyboru, nie mieli żadnego wyboru. Ci co "wybrali wolność" w większości zginęli, reszta się podporządkowała albo zeszła do podziemi na dziesiątki lat ewentualnie wyemigrowała (również nie wróciła do PRL), ale nikt nie dokonał żadnego wyboru! Zapamiętaj to do końca życia i nie mieszaj!
~grot 17-02-2014 21:21
Do 19:58.Wiele lat temu na lekcji historii w PRL, poświęconej formowaniu się w ZSRR I i II Armii Wojska polskiego ( o Armii Andersa nie wspominano) zadałem nauczycielowi pytanie. Skąd tylu Polaków znalazło się w tym czasie w ZSRR? PRL-owski nauczyciel odpowiedział mi ze lato w 1939r bylo bardzo gorące( to akurat była prawda ) i tysiace Polakow wypoczywalo na Krymie i tam ich zastal wybuch wojny!!!!!!!!!! To jest taka prawda jak ta że" Polacy sami sobie wybrali sojusznika" Szkoda że nie napisales jeszcze ze Rosjanie w "zadoscuczynieniu wyposazyli ją w swoja kadre oficerską.( bo polską wczesniej wymordowali w Katyniu). Modl sie o zdrowie bo o rozum to juz chyba za pózno!!!!!!!!!!!!!!!
~grot 17-02-2014 21:33
Do 19:58. Dodami Ci jeszcze ze dzisiaj w wolnej Polsce Ci zolnierze sa tak samo szanowani jak Ci co walczyli na zachodzie.Biora udzial w defiladach z okazji roznych uroczystości panstwowych. I nikt ich tak nie okresla jak napisałes!!!!!!!!!!
~ 17-02-2014 22:13
Dla Katolickich Gimnazjów prelegenci wyznaczani są z PIS muszą mieć namaszczenia prezesa np. Maciarewicz, Pawłowska, Błaszczak , Hofman to są światli ludzie !!!!!!!!!!!!
~do fanAK 17-02-2014 22:22
Jesteś prymitywem,rozhisteryzowanym ,tępym nieukiem.Wycierasz sobie głupią gębę skrótem AK,która jaka by nie była,na takich "fanów" nie zasłużyła sobie nigdy.Za towarzysza normalnie powinienem Cięstrzelić w gębę,ale prymitywy nie posiadają zdolności honorowej,nalezy ich traktowac jak ujadającego kundla:)
~fanAK 17-02-2014 22:31
Cóż, możesz tylko sobie tutaj pobeczeć i pobluzgać, już ci pisałem skończyłem z tobą rozmowę i nie zniżę się do twojego poziomu towarzyszu. Ps. Wyszło szydło z worka, sorry miało być wylazł komuch z szuflady...
~ 17-02-2014 22:35
Brawo i to mi się podoba to są wpisy godne Katolickich Gimnazjów i wyżej, wyklęty powstań ludu ziemi !!
~w13 17-02-2014 22:37
jak widać największym błędem/a nawet zbrodnią/ było nie rozliczenie komuny w rożnych jej aspektach po 1989roku i teraz widać efekty ze jest jeszcze tylu apologetów czasów zniewolenia sowieckiego/nazywanego przez nich powszechnie szanowanym na świecie PRlem/w czasach zaboru rosyjskiego tez wielu żyło się dobrze ze nawet rosyjski im nie przeszkadzał i tez argumentowali ze należy budować i żyć dla kraju nawet jako prowincja rosji a powstańcy to niemądrzy zdrajcy przyjaźni polsko rosyjskiej...a co do 1945/44r/ to większość narodu była przeciwko nowej okupacji a tylko nieliczne jednostki były za kolaboracja z sowietami często jako dawni agenci jak bierut albo sowieccy generałowie jak rokossowski i elita UB wiemy tez skąd..to już chyba powszechnie wiadoma prawda choć jak widać nie dla wszystkich
~do w13 17-02-2014 23:00
To już bełkot rusofoba. Ci wspaniali amerykańscy demokraci, wzorcy wolności i pokoju,wysługując się polskim żołnierzem w zawłaszczaniu świata, nie ofiarują Polakom jałmużny, chocby w postaci wiz wjazdowych.Wolę już Rosjan, bo na Olimpiadę w Soczi, wyjechać mogę bez problemu
~do fanAK 17-02-2014 23:12
Nawet dobrze,że Ci puszczają zwieracze:) Wystawiasz świadectwo sobie podobnym :) Jesteś cienki i równocześnie tępy jak ongiś zyletka polsilver :):):):):) Nastepnym razem przygotuj się do dyskusji ,czytanie nie boli prawacka mendo:):):)
~fanAK 17-02-2014 23:30
Jakbyś czytał tych autorów co pisałeś to byś wiedział że jedną z metod tortur jakie używali sowieci i Polacy przeciwko wyklętym do było nękanie i ubliżanie słowne, miedzy innymi padały słowa które kierujesz do mnie, np: "menda, tępy, imperialistyczny kundlu" itd... No ale przecież czytałeś :) to wiesz jak się do mnie zwracać, a mnie to osobiście schlebia.
~do fanAK 17-02-2014 23:52
Hahahahahahah!!!!! Mój Ty Żołnierzu Wyklęty :D:D:D:D:D:D:D
~do fanAK 17-02-2014 23:53
Hahahah:) Mój Ty Zołnierzu Wyklęty :D
~s. 18-02-2014 0:09
Duch Marksa i Engelsa wiecznie żywy w kotlinie. Nie mi ktoś wskaże kraj, który pod rządami czerwonych rósł w siłę a ludzie żyli dostatniej. Tak na marginesie, więcej było ofiar pijackich awantur na komisariatach, samobójstw w jednostkach wojskowych i nagonki na swoich w strukturach odrodzonej władzy i niż poległo w walkach z żołnierzami zapomnianymi.
~paf 18-02-2014 7:29
I tak żarli się od stuleci i żrą się dalej. Biedny ,otumaniony naród.
~ebi 18-02-2014 8:53
Mantry o duchu Marksa i otumanieniu są typowe dla naszych narodiwych socjalistów zakładających, , że wszyscy są idiotami którym trzeba mówić nie tylko co mają robić , ale i co mają myśleć .Nie te czasy nie ci ludzie .To se ne vrati.Nawet tworzenie na siłę zalozycielskich mitów z nieudolnej powojennej partyzantki , czy debesciakow za sterami Tupolewa nic tu nie da.Ludzie dzis juz myślą i wyciągają wnioski :)
~x do paf 18-02-2014 9:14
Niestety tak będzie jeszcze długo,we wszystkich postkomunistycznych krajach trwają takie dyskusje.Muszą wymrzeć przynajmniej dwa pokolenia żeby emocje dotyczące 2 wojny światowej opadły.
~do ebi 18-02-2014 9:50
Nazizm i komunizm mają te same korzenie i nic tego nie zmieni. Skoro zakazano jednego to czemu drugie ma się dobrze. Z tego wniosek, że ludzie jednak nie myślą i niestety możni tego świata myślą za nich.
~w13 18-02-2014 10:02
z wpisów widać ze mamy podział na dwie grupy a jedna wydawałoby sie na wymarciu ma się wyjątkowo dobrze...można kochać ruskich lubić soczi i wybaczyć im katyn zabory i wszelki mordy na polakach/naszych rodakach/ i uważać ze nic się nie stało trzeba żyć przyszłością ale taki naród nie szanujący swojej historii jest nic nie wart..i pewnie dla tych od wyjazdów do soczi lepiej byłoby w zaborze rosyjskim to nawet tory byłyby te same
~:) 18-02-2014 10:26
Oj.... w13:):):):) Aż mi głupio czytać te pierdoły:) Żeby jarać się wydarzeniami sprzed 70 lat,warto je trochę poznać,a nie bazowac natym,co księżulo,któremu się pomyliły powołania na pogadance powie:) Wytłumacz swoje rozterki małolatom z Polski stadnie podróżującym koleją transsyberyjską i i grzejącym ruską wódeczkę z miejscowymi,albo dzieciakom tańczącym pogo na setach Rammstein.Narody od czasu do czasu niegdyś brały się za łby,teraz ,przynajmniej tu się nie biorą,a że sukienkowym lepiej,gdy przerażone tłumy uciekają pod ich kiecki,no cóż..Chyba nie ma do tego powrotu:) A Sochi jak Sochi :) Hot,cold,yours :D
~:) 18-02-2014 10:31
PS Bodajże Patton zauwazył,że w wojnach niekoniecznie chodzi o to,by ginąc za ojczyznę,a raczej o to by s..syn po drugiej stronie zginął za swoją :) Czesi się nie jarają swoją partyzantką,jak my swoja,a to oni jednak zaciukali Reinharda Heydricha i wyzwolili Pragę.Szczytem możliwości naszych zuchów był Kuczera,nawet Kamińskiego musieli załatwić zaniepokojeni jego brutalnością swoi,bo nasze "Gromy" ,"Pioruny" i in.nie dali rady:) E.....czy łapiesz w ogóle o czym mowa?
~dlaczego 18-02-2014 11:09
Nie piszecie ,kto dowodził partyzantami?I czy ,aby nie chodzilo o ruskich -,do 1948r ,władze modliły się w kosciołach-a o walkę z nacjonalizacją i uwa?łszczeniem.
~Z innej becz 18-02-2014 12:17
Trochę z innej beczki. Po co klerowi katolickiemu gimnazjum i trud wychowawczy? Pomijając oczywistą chęć zrobienia dobrego interesu finansowego nasuwa się natrętna myśl: przecież ci absolwenci z czasem rozejdą się po szkołach ponadgimnazjalnych i tam będą czynnie realizować jedynie słuszną propagandę prokatolicką, będą pletli o uciemiężonym i prześladowanym biznesmenie Rydzyku, o prześladowanych przez natrętne dzieci biskupach i księżach /Wesołowskim, Gilu, Paetzu,.../, o przykładnym, uczciwym i bogobojnym życiu przynajmniej części katolików, o skromnych i ubogich duchownych katolickich,...itp
~do 12:17 18-02-2014 16:28
Może dlatego, że kiedyś wszystkie szkoły katolickie miały uznanie. Kto nie skończył takiej szkoły mógł pasać świnie lub zostać I sekretarzem POP.
~ 18-02-2014 18:41
Ad.~fanAK z 20:39 i ~grot z 21:21. Wstrzymywałem się z repliką, uznając że dyskurs z nie umiejącymi czytać ze zrozumieniem, jest jałowy. Zamiast kontr komentarza zacytuję samego siebie, w nadziei że ponowne przeczytanie tekstu da pomyślny wynik; "..........warto w detalach poznać historię i naprawdę trudne decyzje, które naród Polski musiał podjąć po kapitulacji III Rzeszy....". Polacy po zakończeniu II W.Ś. dokonywali wyboru. Śmierć, życie. Śmierć - w przypadku przeciwstawienie się, ustalonym przez aliantów, radzieckim władcom Europy Wschodniej. Życie - w przypadku zaniechania aktywności zbrojnej wobec pogromców III Rzeszy. "...Polacy dokonywali wyboru, aby nie tylko z ojczyznę umierać ale - przede wszystkim - dla niej żyć. DOLNOŚLĄZAK
~grot 18-02-2014 20:27
Do 18:41 Piłeś! Nie pisz!
~do grot 18-02-2014 21:18
Bardzo rzeczowa replika.Ogarnij się
~fanAK 18-02-2014 21:53
DOLNOŚLĄZAK 18:41 - ty bredzisz, alianci ustanowili radzieckich władców? człowieku ty chyba naprawdę piłeś bo nie wierze, że wierzysz w to co piszesz, II wojnę w europie wygrali sowieci i alianci mieli wielkie G do powiedzenia, zostali przez Stalina rozpracowani jak male samochodziki, Polacy również nie mieli żadnego wyboru. Mam wrażenie że próbujesz historie pod swoje tezy przerabiać, zauważyłem też że wcale nie znasz historii Stalina i Rosji Sowieckiej, odnoszę wrażenie, że edukacje skończyłeś na"czasie honoru" i kilku hollywoodzkich filmach.
~fanAK 18-02-2014 21:57
Do towarzysza z 17-02-2014 23:52, "mój" możesz sobie pisać do tego co ci merda pod pępkiem, nie jestem twoim kolegą ani być nim nie zamierzam.
~ 18-02-2014 22:47
Ad.~fanAK. Polacy zawsze mają i mieli wybór. Nawet dziś mogą wybierać pomiędzy różnymi partiami, atrapami i kanapami politycznymi. Zadziwiasz mnie. Urębany jestem jak stodoła. Faktycznie tylko sowieci uczestniczyli w II W.Ś i ją wygrali. A tzw alianci mieli G do powiedzenia gdyż w latach 1939 - 1945 miąsto Teheran i Jałta były dopiero w budowie. Natomiast Churchill i Roosvelt /czytaj Rosenfeld/ i de'Gaulle jeszcze się nie narodzili. Histerii Stalina i sowiecko-bolszewickiej Rosji też nie znam, gdyż edukację skończyłem po przeczytaniu pierwszych stron dziejów Wielkiej Komunistycznej Partii Bolszewików. Traktuję Cię po przyjacielsku i jak czekista czekistę i przepraszam, że w pijanym widzie takie bzdury powypisywałem, urażając godność "przeklętych" oraz "wyklętych". Niepotrzebne skreśl.
~do fanAK 18-02-2014 22:58
Nie prowadze korespondencji z tym pod pępkiem,zasadniczo nie wnikam w Twoje dziwactwa,każdy bawi się jak lubi:) Próbowałem przypomnieć sobie moment w którym zapragnąłem bliższej znajomości z Tobą i-wybacz-skleroza czy jak? Nie przypomniałem sobie ,dasz wiarę? Na Czasie Honoru edukację skończyłeś Ty ,a Twoje uwielbienie i wiara w wielkość i wszechmoc tow Stalina zdradza ,co Ci w duszy gra:) Btw wiesz,kto wymyślił pojęcie żołnierzy wyklętych i kiedy? WIedziałem,że nie wiesz,poszukaj w necie:) Kolorowych snów i nie gadaj z tym pod pępkiem,to głupie:)
~fanAK 18-02-2014 23:11
do towarzysza z 18-02-2014 22:47, w twoim toku rozumowania Polacy mogli wybrać związek z sowietami, unie z aliantami lub wolna polskie ludowa, no ale ponieważ nasza władza była tak życzliwa jak ty, wiec postanowiła zbratać się ze Stalinem, żal się chłopakom zrobiło faceta z Gruzji zeby sie samotnie nie czul po zabiciu 50 mln swoich rodakow to postanowili razem budowac kraj rad, hahaha, jednak czerwony żelbeton zostanie czerwonym żelbetonem i basta
~fanAK 18-02-2014 23:23
i jeszcze jedno czerwony ignorancie z 18-02-2014 22:47, jak już piszesz o Teheranie i Jałcie to małe zagadki: kto wybrał akurat te miejsca i dlaczego?, kto zdobył stolice III Rzeszy? Kto zdobył pół Europy? Odpowiem ci bo zapewne nawet nie będziesz wiedział gdzie to sprawdzić... Stalin to odpowiedz na zagadki. A co do Churchila i Rosvelta to zdaj sobie sprawę że pod samym Stalingradem zginęło więcej Rosjan niż w całej II WŚ aliantów w Europie, i takież samo było zaangażowanie w tej wojnie obu przywódców co wymieniłeś, nawet Norman o tym pisał i robił tabelki, kurcze przecież pisałeś że ich czytałeś, żałosny jesteś, ot tyle konkretów, na dziś wystarczy, żeby ci mózg nie wyparował od ilości danych. Komuch i tyle, kończę o z tobą dyskusje bo nie masz elementarnej wiedzy o tym co piszesz.
~POlaczek 19-02-2014 7:51
O co sie sprzeczacie POlaczki, myslicie ze jestescie wolni, byliscie ! ale tyko przez rok po okraglym stole. Sa trzy 3 kolory paszportow ktore mowia jaki masz jezyk rodaku. Czerwony, zielony czy niebieski - byl ale go nima. Byla Japonia, Jest Irlandia a Jest POlska DonKomarka. Pieprzyk syn wykletego.
~POlaczek 19-02-2014 8:01
Kolory określają status danego państwa. NIEBIESKI kolor przysługuje krajowi który jest suwerenny. ZIELONY kolor przyznawany jest państwu w okresie przejściowym – suwerenny – niesuwerenny CZERWONY ten ostatni kolor „jasno” pokazuje że obywatel pochodzi z kraju który nie jest suwerenny. Teraz pytanie za 100 punktów ! Jaki kolor paszportu na POlak ?
~do fanAK 19-02-2014 11:31
Posłuchaj,skup się.Rozmawiasz z kilkoma osoba,ja podpisuję się "do fanAK" .Ad rem: Elementarna wiedza? A kto zdobył drugie pół Europy i większość terytorium niemieckiego z najwazniejszymi ośrodkami przemysłowymi i naukowymi? Co ma ilość zabitych Rosjan do faktycznych zdobyczy terytorialnych ponad przyczynek do uznania,że taktyka działania Armii Czerwonej to stawiające włosy na głowie barbarzyństwo? Już w Casablance bez udziału Stalina okreslono stosunek aliantów do Związku Sowieckiego,widze,że złapałeś coś Daviesa i pobieżnie przeleciałeś ,ale bez zrozumienia.Polacy mogli wybrać unię z aliantami? Widze ,że masz skosy w mieszkaniu i nieostrożnie się po nim poruszasz .Twoja głupota jest zatrważająca,a pewność z jaką wygłaszasz swoje wynurzenia szaleńca-żałośnie śmieszna:):):):)
~ 19-02-2014 12:32
Ad.~fanAK. Nieprawdą jest że pod Stalingradem padło najwięcej bolszewików. Takiego miasta nie ma na mapie. Wręcz przeciwnie w kociołku pod Wołgogradem utknęli dzielni bojownicy w garniturkach koloru feldgrau, którzy zawitali tam z kurtuazyjną wizytą. Najwięcej Rosjan zginęło w XII.2013 r. w Wołgogradzie w wyniku zamachu. Norman /kto to jest?/ chyba o tym nie napisał. Do "Czasu Honoru" jeszcze nie doszedłem. Fakt jestem edukacyjnie - i nie tylko -opóźniony. Ala dzięki Twoim komentom nadrabiam historyczne zaległości. Nie jestem fanem Adolfa i Wisarionowicza - uważanych, niesłusznie, za inicjatorów II WŚ. Film dokumentalny "Jak rozpętałem II W.Ś." ukazuje prawdziwego sprawcę hekatomby 1.09.1939 r. Oglądnij! Tam jest cała prawda. DOLNOŚLĄZAK.
~fanAK 19-02-2014 12:56
Do czerwonego z 19-02-2014 11:31, pisałem Ci ze nie dyskutuje z tobą, nie masz wiedzy a się plujesz i obrażasz, nie zejdę do twojego poziomu już ci pisałem to ale tego tez nie zrozumiałeś, jak poczytasz trochę to może dojdzie do ciebie jak mało wiesz, temat ucinam bo szkoda mi czasu na żelbeton który ma pustkę w głowie i ani jednego konkretnego argumentu nie przytoczył a na moje bardzo konkretne nie dopowiada wcale, tylko obraza. Żegnam. Won.
~fanAK 19-02-2014 13:01
do DOLNOŚLĄZAK - piszesz nieprawdę i kłamiesz, ale na ciebie też mi szkoda czasu wiec się pultaj sam przed ekranem, już nigdy z tobą nie będę dyskutował bo czerwony nie ma wiedzy i przynajmniej tego nie ukrywa, nadrabiając to głupimi wstawkami a ty kłamiesz, jesteś poziom wyżej od czerwonego żelbetona.
~ 19-02-2014 13:26
Ad.~fanAK. Sorry za wszystko co napisałem. Nie jest moim zamiarem aby Ci ubliżać. "Komuszej" natury nie mam, ażeby tak sympatycznego interlokutora - fanAK - obdarowywać impertynencjami. Przyznaję, jak na spowiedzi świętej, że ongiś "komuszyłem", jednak po 1989 r. przyjaciele ze Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego - widząc, jak okrutnie błądziłem - po samarytańsku się mną zajęli. Dzięki temu mózg mi wyprano z "komuszych" naleciałości, osiągając idealną - chrześcijańską - sterylność. Dali mi nawet licencję, że mogę ponownie grasować w politycznej przestrzeni publicznej III RP. Błagam - nie mów "won", okaż swoje miłosierdzie. Być może nadal błądzę. Wyprowadź mnie z błędu. Doedukuj! Kontynuuj, gdyż Twoja wersja historyczna jest godna uwagi i powinna być opublikowana przez IPN. DOLNOŚLĄZAK
~do fanAK 19-02-2014 17:43
<i>Przyglądam się dyskusji i tym razem Szanowny Internauto przesadziłeś. Proszę swoje myśli sformułować w taki sposób aby nie obrażać swojego rozmówcy. Moderator</i>
~do fanAK 19-02-2014 23:14
Uwaga powinna brzmieć "Proszę swoje myśli sformułować w taki sposób aby nie obrażać swojego rozmówcy". Rozmówcę możemy jedynie obrazić-biernik.W przeciwnym razie stosujemy dopełniacz.Nieuctwa nie toleruję,dlatego m.in.zirytował mnie ten cały "fanAK". Z tego wszystkiego robię "won".Ale żeby nie było za wesoło,tylko na tydzień podgrzać akumulatory w Afryce,potem wracam:)
~ 22-02-2014 23:28
Dla mnie wyklętymi są PO, PiS i inne cwaniackie sekty, proszę uczcie to w szkołach, szczególnie katolickich, piętnujcie durni typu Maciarewicz, Pawłowicz, Wesołowski, Gil i innych !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Budują chodnik

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
429
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%