MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

O zapleczu ideologicznym tzw. Państwa Islamskiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 9:22
Aktualizacja: Wtorek, 12 kwietnia 2016, 8:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej hotelu Mercure w Jeleniej Górze odbył się 8 kwietnia wykład otwarty doktorantki Uniwersytetu Wrocławskiego Małgorzaty Samojedny. Tematem wystąpienia, po którym był czas na dyskusję, było zaplecze ideologiczne tzw. Państwa Islamskiego.

Spotkanie zorganizowane wspólnie przez Akademię Patriotów, Narodowców RP, Kongres Nowej Prawicy, partię KORWiN oraz ugrupowanie Kukiz'15 przyciągnęło na salę niespełna 30 słuchaczy. Małgorzata Samojedny rozpoczęła wykład od kwestii historycznych opowiadając o czasach proroka Mahometa, a także o Złotym Wieku Islamu. Wymieniając sunnickie szkoły islamu zwróciła uwagę na to, że jedna z czterech wiodących doktryn prowadzi do niebezpieczeństwa. Mowa tu o szkole hanbalickiej.

Ogłoszenie się Kalifatem przez ISIS było powróceniem do Złotego Wieku w islamie, czyli do okresu wystąpienia Mahometa i do rządu czterech kalifów prawowiernych – mówiła mgr Małgorzata Samojedny przybliżając zgromadzonym postać Mahometa. - W tamtym okresie (VII wiek) Mekka była ośrodkiem religii pogańskiej – podkreśliła doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mówi się, że istnieją dwie części Koranu – mekkańska i medyńska. Ta druga nie porusza kwestii religijnych, tylko funkcjonowanie i budowanie nowej wspólnoty muzułmańskiej – podkreśliła prelegentka. - Mahomet to był genialny strateg, ponieważ w bardzo krótkim okresie czasu zbudował bardzo solidny fundament do rozbudowy i funkcjonowania absolutnie nieznanej koncepcji na tamtym terenie, czyli monoteistycznej religii w ramach wspólnoty wyznaniowej – kontynuowała. - Rosnąć w siłę Mahomet podbijał kolejne plemiona, za tym szły grabieże i bogacenie się, co doskonale wpisywało się w kulturę beduińską tamtego okresu i tamtego rejonu. Mahomet wrócił do Mekki jako zwycięzca, a ta pozostała centrum nowej religii – zaznaczyła M. Samojedny.

W dalszej części prowadząca wykład opowiadała o najbliższych współpracownikach proroka podkreślając, że do rozległych wpływów nowej doktryny doszło w ciągu (zaledwie) 40 lat. Jako „gwóźdź do trumny” jednolitej wspólnoty muzułmańskiej prelegentka określiła sytuację, gdy Ali (bratanek Mahometa) zgodził się na arbitraż Rady Mądrych, kto powinien przejąć władzę w Imperium. Wtedy doszło do pierwszego rozłamu - za Alim poszli szyici (ok. 8-12 proc. społeczności muzułmańskiej), a większość stanowią sunnici.

- Złoty Wiek to nie jedyne kwestie, do których odwołuje się IS – mówiła Małgorzata Samojedny. Bardzo istotnym elementem w budowaniu radykalnego islamu były sunnickie szkoły prawa, a właściwie skupimy się na jednej – podkreśliła doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego uwypuklając rolę szkoły hanbalickiej. - To jest szkoła, która odrzuca wszelką interpretację Koranu, odnosi się do tego bardzo literalnie, odrzuca minimalny czynnik ludzki, czyli opinię własną (co dopuszcza szkoła halaficka). Kiedy mówimy o religii muzułmańskiej, to mówimy także o prawie, państwie i społeczeństwie. To jest jedność – mówiła.

Opowiadając o dżihadzie M. Samojedny podkreśliła, że pierwotnie miała to być koncepcja wewnętrznej walki z własnymi słabościami, aby być lepszym, bardziej wiernym, czystszym muzułmaninem. - Muhamad Ibu Abd al-Wahhab stwierdził, że właściwie wcale tak nie jest i liczy się tylko zbrojne działanie przeciwko niewiernym. Redefiniował podział na „my” - jedyni prawdziwi muzułmanie i „oni” - heretycy, których trzeba się pozbyć – mówiła prelegentka.

Na koniec wykładu była mowa o fali uchodźców, która zalewa Europę, a także o muzułmanach trzeciego pokolenia Europejczyków, których skłonność do przejścia na stronę tzw. Państwa Islamskiego związana jest z brakiem poczucia przynależności do wspólnoty, za co winą doktorantka obwinia poszczególne rządy państw europejskich. Małgorzata Samojedny zwróciła również uwagę na potrzebę „prześwietlenia” osób, które nauczają młodych wyznawców islamu w meczetach na terenie Europy, gdyż dla wiernych są oni jak proboszcz, do którego zwracają się z każdą sprawą. Jeśli głoszą oni szkołę hanbalicką, to właśnie oni są źródłem terroryzmu wśród kolejnych pokoleń muzułmanów zamieszkujących Stary Kontynent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Nowości w muzycznym poranku

Debata o odpadach

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~europejczyk 11-04-2016 12:23
Jako mieszkaniec Europy rzadam wycofania europejskich wojsk z domu muzulmanow. To zakonczy tam wojne i ci z europy beda mogli wracac do siebie. Wojne na bliskim wschodzie podsycaja wojska amerykanskie i wciagaja w to kraje europejskie. Mowie temu stanowcze NIE.
~nvbgf 11-04-2016 12:28
syjoniści do europy specjalnie ich tu wysyłają - chrześcijanie wspólnie z muzułmanami powinni pogonić cały syjon a wraz z nim usa
~mika111 11-04-2016 13:37
Miłość jest najważniejsza na świecie. Kto kocha jest kochany. Nie można kochać bez Miłości. Miłość Ci wszystko wybaczy , bo przecież wiesz , że Miłość to ja.
~zxzxzx 11-04-2016 14:44
@mika111 miłość to jest choroba umysłowa. Dzięki bogom, że mnie tym uchronili.
~Sluchacz 11-04-2016 20:01
Byłam na tym wykładzie i ...moje odczucia są następujące.Jeżeli pani,która mianuje się tytułem eksperta,prowadzi wykład na takim poziomie to,nie martwi mnie los Polski.Wykład ogólnie prowadzony w sposób nieczytely.Poza ciągłymi pauzami yyy yyy dowiedziałam się że do Europy nie idą w śród fali uchodźców bojownicy tylko bojowkarze....a na koniec pani ekspert,która ma ambicje stawiania tytuł dr przed nazwiskiem na pytanie słuchaczy. Co należy zrobić,żeby ten twór powstać?Odpowiada, ze ma nadzieję że IS wygasnie...No cóż,może nie musimy być przezoni, wystarczy mieć nadzieję. Jak dla mnie mało o ideologii IS i strukturach,bardzo mi przykro bo miałam nadzieję że kobieta się obroni. Pozdrawiam
~gluś 11-04-2016 20:59
a może ktoś wie kto zapłacił za to spotkanie, jeśli z prywatnych pieniędzy to OK nic mi do tego, ale jeśli to znowu w ramach jakiegoś projektu z pieniędzy budżetowych , czyli nas wszystkich to uważam, że to skandal, jest tyle miejsc gdzie można bezpłatnie zorganizować tego typu spotkania
~Sluchacz 11-04-2016 21:10
Mała korekta:) Jeżeli pani,która mianuje się tytułem eksperta,prowadzi wykład na takim poziomie to MARTWI MNIE LOS POLSKI!!!!
~zxzxzx 11-04-2016 21:54
Jak ktoś zadaje pytanie "Co należy zrobić,żeby ten twór powstać?" to nic dziwnego, że doktorantka nie wie jak odpowiedzieć.
~Do gluś 12-04-2016 7:30
Z pieniędzy prywatnych. To nie spotkanie nowoczesnejPO , czy PiS-u.
~Ja 12-04-2016 7:59
Były przerwy yyyyy i yyyyyy bo więcej jest zdjęć ( 28 ) niż słuchaczy ( 14 ). Szkoda, bo temat bardzo ciekawy. Lepiej było go zrobić w DK na Zabobrzu. Byłoby więcej widzów.
~ 12-04-2016 8:02
Przy pomocy propagandy medialnej podlaczonej pod jakas ideologie mozna stworzyc kazdy twor. Nasz rzad od powstania okraglego stolu to wlasnie taki twor ktory dyma narod jak chce a Polacy zamiast sie pozbyc pasozyta kloca sie miedzy soba jakby byla jakakolwiek roznica miedzy PO i PIS i redzta partii politycznych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Z Leszkiem na Śnieżkę

Na Polanie praca wre!  

Skarpeta z metamfetaminą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%