MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

O wystawie o jeleniogórskiej secesji – z uznaniem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 listopada 2017, 9:29
Autor: WAC
Fot. WAC
Wiele pozytywnych recenzji zbiera wystawa poświęcona jeleniogórskiej secesji, która prezentowana jest w Muzeum Karkonoskim. Jedną z osób, którym podobała się forma i treść ekspozycji jest krajoznawca i przewodnik turystyczny z Łodzi Jarosław A. Janowski . Ma on też pomysły na dalsze „życie” ekspozycji po jej zamknięciu.

- Jako krajoznawca, a zarazem łódzki przewodnik turystyczny, z uznaniem i ogromnym szacunkiem odnoszę się do wystawy czasowej „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki” prezentowanej w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, która zdaje mi się być w pełni kompletnym i bardzo poprawnie poukładanym zbiorem secesyjnych muzealiów. Dlatego też jestem w pełni przekonany, że jej przesłanie powinno być znacznie trwalsze i zaistnieć m.in. w przestrzeni miejskiej Jeleniej Góry w postaci dobrze oznakowanego i zilustrowanego szlaku turystycznego. Poza tym uważam, że ta konkretna ekspozycja, w miarę możliwości organizacyjnych, winna być pokazana także w innych placówkach muzealnych naszego kraju, znajdujących się przede wszystkim w Płocku, Kłodzku, Wrocławiu oraz w Łodzi. Staranność jaką nosi w sobie ta szczególna wystawa winna być wzorem dla innych i to nie tylko ze względu na jej tematykę, ale również ze względu na solidność jej wykonania – napisał Jarosław A. Janowski do naszej redakcji.

- Bardzo się cieszymy z każdego dobrego słowa na temat naszej pracy - mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. - Motywuje nas to do dalszego działania Odnosząc się do pomysłów pana Jarosława, to żadne z muzeów, które wymienia - do tej pory - nie skontaktowało się z nami i nie wyraziło zainteresowania jej wypożyczeniem. Wszystkie te placówki posiadają ekspozycja na temat secesji, nie wiem jednak czy nasza wystawa mająca wymiar bardzo lokalny jeleniogórski byłaby dla nich interesująca. Dodatkowy, kłopot z pokazaniem wystawy w innym mieście wiąże się też z faktem, że część eksponatów pochodzi od różnych muzeów oraz kolekcjonerów prywatnych, którzy musieliby wyrazić na to zgodę. – wyjaśnia dyrektor.

Jak mówi G. Zawiła, Muzeum Karkonoskie zamierza wkrótce wydać mapkę centrum miasta, na której znajdą się najważniejsze jeleniogórskie zabytki. Będą na niej też zaznaczone najbardziej reprezentatywne przykłady secesyjnych kamienic przy ul. Zamenhofa i Matejki. Publikacja będzie dostępna m.in. w Muzeum Karkonoskim oraz Informacji Turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radośnie i bezpiecznie

W cieniu wygasłych wulkanów – w środę

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Pazerny Wrocław 9-11-2017 10:08
Byłem na tej wystawie. Z niesmakiem odebrałem fakt, że dużą część wystawy, tą z planszami, zajmują plansze o secesji we Wrocławiu. Znowu pcha się to wrocławskie chamstwo do naszego pięknego miasta. Wszędzie ich pełno.
~Do ~Pazerny Wrocław 9-11-2017 10:43
Ani jedna plansza na wystawie nie jest poświęcona secesji we Wrocławiu. Polecam lepsze okulary ;-)
~gigaset 9-11-2017 15:05
Byłem na otwarciu i nie pamiętam żadnego eksponatu z Wrocławia. Ale może to była inna wystawa?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O fontannie Donatella

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
513
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%