MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

O wędrówce ludów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 września 2020, 8:05
Autor: WAC
Fot. WAC
Tematyce „wielkiej wędrówki ludów” czyli przesiedleń jakie miały miejsce po II wojnie światowej była poświęcona pierwsza z trzech prelekcji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się wczoraj (13.09) w Muzeum Karkonoskim.

W roli prelegenta wystąpił antropolog kultury, kierownik działu niematerialnego dziedzictwa kultury Muzeum Karkonoskiego Henryk Dumin. W zajmujący sposób opowiadał o różnych drogach Polaków po II wojnie światowej na Dolny Śląsk oraz o dziedzictwie kulturalnym, w tym pieśniach i zwyczajach, jakie przywieźli ze sobą przybywając na tzw. „ziemie zachodnie”.

Temat spotkania dotyczył nie tylko naszych rodaków, którzy przybyli na Dolny Śląsk z Kresów Wschodnich, ale także z Bośni oraz rumuńskiej Bukowiny. Wykładowi towarzyszyła prezentacja unikatowych przedmiotów, z prywatnej kolekcji H. Dumina, należących niegdyś do osób osiedlających się na Dolnym Śląsku po 1945 roku. Były wśród nich stare zdjęcia, naczynia czy też pochodzący z XIX wieku zeszyt do nauki kaligrafii.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 14-09-2020 9:30
Czyli znowu gadanie o czymś, co dawno już zostało zapomniane; stanowiło milisekundę w historii Europy i z chęcią zostało przez przybyłych w ten region zapomniane. Od 1993 r. wydano setki milionów złotych na wymyślone przez eurokratów projekty nijak nie przyczyniające się do unijnej integracji. Nie tylko nie kultywowano tradycji regionów pochodzenia, ale także zniszczono tworzoną tu architekturę, kulturę, tradycje i sztukę. Byliśmy barbarzyńcami, którym dostała się tłusta gęś. Bardzo nad tym ubolewam. Mam jednak świadomość, że to "naturalne" zjawisko społeczne, po okresie wojen i rewolucji. Pomimo, iż się urodziłem na pograniczu trzech krajów i mieszkam tu 60 lat; każdy kamień mówi do mnie po niemiecku.
~ 14-09-2020 10:31
do: ~ (9:30)
A do mnie kamienie mówią po kamiennemu, trzeba się uczyć języków.
~jelonek 14-09-2020 20:44
do: ~ (9:30)
To przejdz sie na Chojnik czy do Siedlecina... do Mauzoleum w Krzeszowie... "Byliśmy barbarzyńcami, każdy kamień mówi do mnie po niemiecku." Niemcy sa z ciebie dumni-wychowali idealnego leminga!
~ 14-09-2020 14:29
Dla mnie to jest niewyobrażalna tragedia. Wszystkich przesiedlonych - Polaków, Niemców. Przecież ci ludzie mieli swoje domy (nie tylko w sensie budynku), pracę, życie a nagle ktoś narysował linię na mapie i taadammm obudzili się w innym kraju. Fajnie? Raczej nie. Zaraz pewnie ktoś mi zarzuci, że "dobrze tak Niemcom, bo wojnę rozpętali". Owszem - rozpętali i pamiętać o tym trzeba. Ale zwykły przesiedlony Kowalski i zwykły przesiedlony Muller miał przez tą wojnę taki sam problem. Tragedia nie ma narodowości.
~soclib 14-09-2020 16:22
Przesiedlono kilkanaście milionów ,dziś ze względu na zmiany klimatyczne już teraz przemieszcza się 100 milionów ludzi . Topnienie lodowców, susza w Afryce zmusza ludzi do ewakuacji i przemieszczanie się na północ. Świat jest jak piekarnik . Przyszłe pokolenie musi przyjąć uchodźców lub będzie wojna.
~ 14-09-2020 20:08
Najgorsze jest przesiedlenie UKRAIŃCÓW ta zaraza wszędzie się wpycha i wszystko chce za darmo,nachalny pozagatunek aludzkości.
~soclib 16-09-2020 9:20
/fakty.interia.pl/polska/news-dr-joanna-goclowska-bolek-w-wielu-miejscach-konflikty-o-wode,nId,4734769

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa wystawa w BWA

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Zmiana na skrzyżowaniu

Fajfy Cieplickie strzałem w 10!

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
908
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%