MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

O turystyce nieodkrytej i nie tylko

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 października 2014, 9:05
Aktualizacja: Środa, 15 października 2014, 8:11
Autor: Org/Mea
Fot. Natalia Magazowska KARR
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. dostrzegła możliwość odtworzenia lokalnego produktu turystycznego, jakim są punkty widokowe, poprzez inwentaryzację tych miejsc na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Izerskich. Powstał Karkonosko–Izerski Klaster Turystyczny.

W tym celu odbyła się konferencja w Hotelu Mercury pt. „Turystyka nieodkryta“. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu prezes KARR Grzegorz Rychter, w Republice Czeskiej punkty widokowe są zinwentaryzowane, odsłonięte i dostępne dla turystów. Tworzone są nawet nowe. W Jeleniej Górze niestety zapomniano o takich miejscach. Idea opiera się na przedstawieniu potencjału punktów widokowych inwestorom i właścicielom terenu, którymi są zazwyczaj gminy i Lasy Państwowe, by zagospodarować te miejsca dla turystów.

Podczas konferencji przedstawione zostały czeskie i polskie doświadczenia, także inwestycyjne. Ważnym efektem realizacji projektu jest analiza prawnych uwarunkowań odtworzenia każdego z proponowanych punktów widokowych. Uczestnicy konferencji rozważali także problemy związane z zagrożeniami dla istnienia przedsiębiorstw turystycznych, w tym hotelowych: finansowe symptomy powstania sytuacji zagrożenia działalności przedsiębiorstwa, scenariusze działań zapobiegawczych, zachowania przedsiębiorcy w konkretnych okolicznościach prawnych, w tym powstania okoliczności uzasadniających upadłość przedsiębiorcy i po ogłoszeniu upadłości.

Ważnym wydarzeniem podczas konferencji było podpisanie aktu utworzenia Karkonosko-Izerskiego Klastra Turystycznego, obejmującego swoimi działaniami obszar Aglomeracji Jeleniogórskiej i Świeradówa Zdrój. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in. marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego Grażyna Malczuk i prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła.

- Jest to nowa inicjatywa gestorów turystycznych, której celem jest zagospodarowanie bogatego, różnorodnego i unikalnego potencjału regionu, jak również podniesienie znaczenia rozwoju turystyki, jako najistotniejszego elementu jego gospodarczego rozwoju. Do współpracy udało się pozyskać, po raz pierwszy naukowców z jeleniogórskiego Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Uczestnikiem przedsięwzięcia jest także Powiat Jeleniogórski, jako reprezentant promocyjnego porozumienia samorządów oraz Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, która stworzyła warunki do rozpoczęcia dzialalności klastra – mówił Krzysztof Korzeń, jeden z inicjatorów klastra, właściciel biura podróży Discover Silesia.

Wśrod członków założycieli opróczy wymienionych wyżej instutucji znałazły się także: Hotel Artus z Karpacza, Hotel Caspar i Dom Gościnny Villa Nova z Jeleniej Góry, Pałac Wojanów, Instytut Gospodraki Turystycznej oraz Huta Julia z Piechowic.

- Chcemy tworzyć nowe innowacyjne produkty turystyczne dla regionu, powodujące większy ruch turystyczny – powiedział Robert Futerhendler, właściciel Hotelu Caspar i inicjator Karkonoskiego Festiwalu Światła.

Głównym zadaniem jakie stawia sobie Karkonosko Izerski Klaster Turystyczny to wypracowanie i realizacja wspólnej strategii promocji regionu, obejmującego Aglomerację Jeleniogórską i Miasto Świeradów-Zdrój, w oparciu o środki własne przedsiębiorstw, budżety promocyjne gmin i środki pozyskiwane w ramach programów unijnych. Działania w ramach strategii mają na celu wypromowanie Regionu Karkonosko-Izerskiego poprzez produkty turystyczne oparte o walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturalne, architektoniczne oraz związane z unikalnym dziedzictwem kulturowo-historycznym.

Jeszcze przed oficjalnym podpisaniem umowy inicjatorzy klastra zrealiowali kilka przedsięwzięć. Było to m.in wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze wydanie mapy atrakcji regionu, uzyskanie wsparcia Agencji Rowoju Regionalnego ARLEG z Legnicy dla wstępnych prac związanych z tworzeniem Klastra oraz uzyskanie wsparcia finansowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dla prac informacyjno - promocyjno – badawczych związanych z powołaniem Klastra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sytuacja w spółce Sanikom

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~18 sqandal 14-10-2014 11:10
..... same ustawienie tabliczki z napisem < Miejsce widokowe > nie uczyni z tego miejsca atrakcje turystyczną, potrzeba przetrzebiorczości , zagospodarowania terenu a na to potrzebna kasa , samymi postylatami i zyczeniami to nic się nie zrobi , więc zakasać rękawy a nie biesiadować w hotelu , kropka.
~... 14-10-2014 12:19
Z jaka miłością w oczach Piotr Miedziński na zdjęciu nr 2 patrzy się na swego ukochanego prezydenta miasta Marcina Zawiłę!
~globtrotter 14-10-2014 19:06
Takich a...liz jest na pęczki. Jak zwykle ktoś komuś dał zarobić za pseudoa...lizy, a z punktami widokowymi nikt nie nie zrobi. I będzie tak jak jest. "Experci" z Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego pewnie nawet nie wiedzą, gdzie większość tych punktów jest, bo nie ruszają się ze swoich akademickich stołków. Tacy z nic fachoffcy - zrobili dochtoraty i już myślą że są specjalistami od turystyki. A tak niestety nie jest - zwykły turysta, który często chodzi po górach, ma zwykle więcej wiedzy od nich. Wystarczy popatrzeć na którym miejscu w rankingach jest UE - typowa szkoła gotowania na gazie. "Gadające głowy" pogadały, kasa została rozdana, a tradycyjnie nic z tego nie wyniknie.
~pan buk 14-10-2014 19:34
do Czechów z ich punktami i wieżami widokowymi jest nam baaaardzo daleko... :/
~fico 14-10-2014 20:35
Zgadzam się z "~globtrotter ". Na tych zdjęciach najważniejsze były umowy lub patrząc inaczej LISTY PŁAC.
~WT 14-10-2014 20:49
Zajrzałem sobie na stronę KARR. Połowa z tych "nieodkrytych" punktów widokowych to obiekty od dawna znane (np. wieże widokowe na Sołtysiej, w Maciejowej albo na Grodnej), na które nie ma pieniędzy, reszta to punkty widokowe które od dawna funkcjonują (np. Zakręt Śmierci albo Witosza), więc wcale nie takie "nieodkryte". Coś nie popisali się ci nałkoffcy. A gdzie np. takie popularne dawniej punkty widokowe jak Helikon albo Skały Wilhelma pomiędzy zajezdnią MZK a Czarnem? Zapomnieli? Ktoś wziął kasę za opisanie tego co jest dobrze znane, ale żeby naprawdę przedstawić dawne, zapomniane punkty widokowe w Kotlinie i okolicach to już trzeba mieć jakąś wiedzę, której tym "ekspertom" od turystyki z UE brakuje.
~łazik 14-10-2014 21:21
tymczasem Karkonoski park narodowy likwiduje punkty widokowe n.p. po cichu zlikwidował czarny szlak do Końskich łbów które były punktem widokowym. albo zielony szlak przez Bazynowe skały który też był bardzo widokowy. nawet nie wiecie ile takich punktów ukrywa się w Karkonoszach nad którymi sztamę trzyma KPN. tylko wywalanie pieniędzy w błoto,co z tego że zinwentaryzuje się punkty widokowe jak i tak KPN nikogo nie wpuści ??
~gluś 15-10-2014 9:23
bardzo cenna inicjatywa :)
~kk 15-10-2014 21:17
Okazja do popitki zawsze się znajdzie. I wydania nieswojej kasy. Kto tym razem dostał w łapę?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Niewybuch w Złotoryi

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Most do rozbiórki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2223
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%