MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

O turystyce kulturowej w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Wiadomości: Region
Czwartek, 17 października 2013, 7:46
Aktualizacja: 7:48
Autor: Org
Fot. Organizator
Każdy zainteresowany wszelkimi odmianami turystyki połączonej z poznawaniem dziedzictwa kulturowego powinien w dniach 18–19 października zawitać do Wojanowa, gdzie przez dwa dni odbywać się będzie Kongres turystyki kulturowej. Udział jest bezpłatny.

Hasłem przewodnim spotkania jest „Dziedzictwo kulturowe motorem rozwoju regionu”. W programie znalazło się ponad 20 referatów, które wygłoszą osoby od lat związane z kulturą i turystyką Dolnego Śląska, i nie tylko.

Podstawowym celem tego interdyscyplinarnego spotkania jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe walory kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z wyprawami w Karkonosze i Góry Izerskie. Od niedawna dostrzega się także wyjątkowe dziedzictwo kulturowe regionu, nazywanego Doliną Pałaców i Ogrodów. Potrzeba jednak wzmożonych działań promocyjnych, które uwzględnią wszystkie walory tego niezwykle atrakcyjnego turystycznie rejonu.

- Nie ma w Polsce regionu o tak ogromnym nasyceniu zabytkami, obiektami o wybitnych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe bogactwo kulturowe wpisane jest we wspaniały krajobraz górski. Regiony o takim potencjale kulturowym, wzbogaconym o walory krajobrazowe są w Europie postrzegane jako „turystyczne raje” – podkreśla Piotra Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.
Ideą kongresu jest pokazanie, że w Kotlinie Jeleniogórskiej można jednocześnie zwiedzać wspaniałe zabytki, uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych, cieszyć się pięknem regionalnego rzemiosła i aktywnie wypoczywać w górach.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu Wojanów, Łomnicy i zabytkowej Stodole w Bukowcu poruszone zostaną zagadnienia rewitalizacji zabytkowych zespołów i przystosowania ich do obsługi ruchu turystycznego, a także roli dziedzictwa kulturowego w rozwoju turystyki oraz w promocji regionu. Zaprezentowane zostaną wybrane przykłady wykorzystania potencjału obiektów zabytkowych.

Zasadnicza część programu zaplanowana została we wnętrzach pałacu w Wojanowie, stanowiącego doskonały przykład wykorzystania potencjału turystycznego zabytkowej rezydencji. Kongres zagości także w założeniach pałacowo – parkowych w Łomnicy i Bukowcu.

Organizatorem kongresu jest Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Prezydent Miasta Jelenia Góra. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec.

Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie:www.dolinapalacow.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Dachowanie w Radomierzu

Będzie nowa siedziba

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~apokalipsa 17-10-2013 10:34
kongresy, referaty spotkania.. .tymczasem prawda o zabytkach Dolnego Śląska jest brutalna, polecam jeśli ktoś ma 12 min czasu: http://www.youtube.com/watch?v=te6-tNqkLAk
~ 17-10-2013 21:45
DOLNOŚLĄZAK. Twórcy Doliny Pałaców i Ogrodów zanim zaczęli dyskutować pierw odtworzyli ze zgliszczy w naszej perełce europejskiej - Kotlinie Jeleniogórskiej - dzieło ponadczasowe. Rewitalizacja pałaców i ogrodów to nie tylko atrakcja turystyczna ale także kierunek rozwoju gospodarczego regionu. Nie samą Śnieżką i Karkonoszami turysta żyje. Wyrazy uznania dla pozytywnie zakręconych, dzięki którym niemożliwe stało się możliwe. Warto wzorować się na pozytywnie zakręconych.
~mieszkaniecc 17-10-2013 22:59
Mamy niby taki "kulturowy" region a dlaczego dawne wieże widokowe popadają w ruinę i nikt się nimi nie zainteresuje? Mam na myśli takie obiekty jak zameczek ks. Henryka na górze Grodna, Strzelecką Górę, wieżę w Maciejowej i wiele innych. W innych rejonach Sudetów buduje się OD PODSTAW nowe wieże widokowe, a nas nie stać nawet na remont starych. To ma być region turystyczny? Nie tylko mamy pałace, Śnieżkę i Karkonosze, zamiast spoczywać na laurach warto wzbogacać ofertę turystyczną regionu.
~Politbiuro 18-10-2013 9:05
http://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,9383048,Czy_sad_ustawial_przetarg_na_organizacje_konferencji_.html Kolejna polityczna popierdółka politbiura w Wojanowie?
~do wyżej 18-10-2013 15:36
I po co te pomówienia, epitety? Nie znasz dobrze sprawy, to nie pisz. A wyglądała ona trochę inaczej niż "Gazeta (nomen omen) Wybiórcza" to przedstawiła. Inna sprawa, że jeśli organizatorowi odpowiadają usługi w danym obiekcie, a przy tym nie są one droższe od innych obiektów, to czemu nie ma z nich skorzystać? Konieczność organizowania w naszym kraju przetargów w każdej dupereli jest chora - czasem nawet ołówka nie można kupić bez przetargu, a wychodzi i tak 3 razy drożej niż kupowanie z wolnej ręki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

W sierpniu zarejestruj jacht

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1072
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%