MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O turystyce kulturowej w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Wiadomości: Region
Czwartek, 17 października 2013, 7:46
Aktualizacja: 7:48
Autor: Org
Fot. Organizator
Każdy zainteresowany wszelkimi odmianami turystyki połączonej z poznawaniem dziedzictwa kulturowego powinien w dniach 18–19 października zawitać do Wojanowa, gdzie przez dwa dni odbywać się będzie Kongres turystyki kulturowej. Udział jest bezpłatny.

Hasłem przewodnim spotkania jest „Dziedzictwo kulturowe motorem rozwoju regionu”. W programie znalazło się ponad 20 referatów, które wygłoszą osoby od lat związane z kulturą i turystyką Dolnego Śląska, i nie tylko.

Podstawowym celem tego interdyscyplinarnego spotkania jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe walory kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z wyprawami w Karkonosze i Góry Izerskie. Od niedawna dostrzega się także wyjątkowe dziedzictwo kulturowe regionu, nazywanego Doliną Pałaców i Ogrodów. Potrzeba jednak wzmożonych działań promocyjnych, które uwzględnią wszystkie walory tego niezwykle atrakcyjnego turystycznie rejonu.

- Nie ma w Polsce regionu o tak ogromnym nasyceniu zabytkami, obiektami o wybitnych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe bogactwo kulturowe wpisane jest we wspaniały krajobraz górski. Regiony o takim potencjale kulturowym, wzbogaconym o walory krajobrazowe są w Europie postrzegane jako „turystyczne raje” – podkreśla Piotra Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.
Ideą kongresu jest pokazanie, że w Kotlinie Jeleniogórskiej można jednocześnie zwiedzać wspaniałe zabytki, uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych, cieszyć się pięknem regionalnego rzemiosła i aktywnie wypoczywać w górach.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu Wojanów, Łomnicy i zabytkowej Stodole w Bukowcu poruszone zostaną zagadnienia rewitalizacji zabytkowych zespołów i przystosowania ich do obsługi ruchu turystycznego, a także roli dziedzictwa kulturowego w rozwoju turystyki oraz w promocji regionu. Zaprezentowane zostaną wybrane przykłady wykorzystania potencjału obiektów zabytkowych.

Zasadnicza część programu zaplanowana została we wnętrzach pałacu w Wojanowie, stanowiącego doskonały przykład wykorzystania potencjału turystycznego zabytkowej rezydencji. Kongres zagości także w założeniach pałacowo – parkowych w Łomnicy i Bukowcu.

Organizatorem kongresu jest Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Prezydent Miasta Jelenia Góra. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec.

Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie:www.dolinapalacow.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Do parku narodowego z psami czy bez?

Kruszwicka z wykonawcą!

Bulwar niemal gotowy

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~apokalipsa 17-10-2013 10:34
kongresy, referaty spotkania.. .tymczasem prawda o zabytkach Dolnego Śląska jest brutalna, polecam jeśli ktoś ma 12 min czasu: http://www.youtube.com/watch?v=te6-tNqkLAk
~ 17-10-2013 21:45
DOLNOŚLĄZAK. Twórcy Doliny Pałaców i Ogrodów zanim zaczęli dyskutować pierw odtworzyli ze zgliszczy w naszej perełce europejskiej - Kotlinie Jeleniogórskiej - dzieło ponadczasowe. Rewitalizacja pałaców i ogrodów to nie tylko atrakcja turystyczna ale także kierunek rozwoju gospodarczego regionu. Nie samą Śnieżką i Karkonoszami turysta żyje. Wyrazy uznania dla pozytywnie zakręconych, dzięki którym niemożliwe stało się możliwe. Warto wzorować się na pozytywnie zakręconych.
~mieszkaniecc 17-10-2013 22:59
Mamy niby taki "kulturowy" region a dlaczego dawne wieże widokowe popadają w ruinę i nikt się nimi nie zainteresuje? Mam na myśli takie obiekty jak zameczek ks. Henryka na górze Grodna, Strzelecką Górę, wieżę w Maciejowej i wiele innych. W innych rejonach Sudetów buduje się OD PODSTAW nowe wieże widokowe, a nas nie stać nawet na remont starych. To ma być region turystyczny? Nie tylko mamy pałace, Śnieżkę i Karkonosze, zamiast spoczywać na laurach warto wzbogacać ofertę turystyczną regionu.
~Politbiuro 18-10-2013 9:05
http://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,9383048,Czy_sad_ustawial_przetarg_na_organizacje_konferencji_.html Kolejna polityczna popierdółka politbiura w Wojanowie?
~do wyżej 18-10-2013 15:36
I po co te pomówienia, epitety? Nie znasz dobrze sprawy, to nie pisz. A wyglądała ona trochę inaczej niż "Gazeta (nomen omen) Wybiórcza" to przedstawiła. Inna sprawa, że jeśli organizatorowi odpowiadają usługi w danym obiekcie, a przy tym nie są one droższe od innych obiektów, to czemu nie ma z nich skorzystać? Konieczność organizowania w naszym kraju przetargów w każdej dupereli jest chora - czasem nawet ołówka nie można kupić bez przetargu, a wychodzi i tak 3 razy drożej niż kupowanie z wolnej ręki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Popił i chciał okraść ulicznego grajka

Patrole rowerowe Straży Miejskiej

Remonty na szlakach

Ten to miał tupet

Giną woreczki na psie odchody

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
921
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%