MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

O sprawach społecznych w KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 31 stycznia 2020, 15:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Sprawy społeczne były kolejną dziedziną, którą poruszono podczas cyklu spotkań pod hasłem Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie. Na debatę w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przybył poseł Robert Obaz, wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów.

Poprzednie spotkanie, które odbyło się tydzień wcześniej dotyczyło głównie problemów służby zdrowia - tym razem poruszono kwestie polityki społecznej, zarówno na szczeblu samorządów, województwa, jak i rządowym.

Polityka miasta, starostwa, województwa z organami rządowymi musi być zgodna - uważa Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Trzeba się wsłuchiwać w oczekiwania mieszkańców. Organizacje pozarządowe są doskonałym elementem dialogu. Nawet jak coś jest trudne do spełnienia, to musimy wiedzieć dlaczego i kiedy to będzie możliwe do spełnienia - dodał prezes KSON-u, który poruszył też kwestię zatrudnienia osób niepełnosprawnych. - Przez podniesienie płacy minimalnej wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych, bo nawet przy dofinansowaniu przez PFRON braku tych pieniędzy. Szef zakładu pracy kieruje się nie tylko empatią, ale też rachunkiem ekonomicznym - alarmuje S. Schubert.
Przed nami duże wyzwania. Od kilku lat wspomaganie jest na tym samym poziomie, a płaca idzie dynamicznie w górę. Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają coraz mniejsze wspomaganie z PFRON i bardzo duży problem. Jeśli to nie zostanie zmienione, to zatrudnienie osób niepełnosprawnych z pewnością będzie się zmniejszało - alarmuje Ryszard Grot, prezes firmy Simet, zatrudniającej osoby niepełnosprawne.

Przedstawiciel zarządu województwa mówił m.in. o działaniach na rzecz zatrudnienia.

W tym tygodniu otworzyliśmy na Dolnym Śląsku (w Dzierżoniowie - red.) kolejny Zakład Aktywności Zawodowej - to inicjatywa organizacji pozarządowej, ale jako zarząd województwa wspieramy to organizacyjnie i finansowo - zaznaczył Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, który zapewnia, że podobne miejsca powstaną w kolejnych miejscach na terenie województwa.
Na przestrzeni lat współpraca organizacji pozarządowych z miastem miała różną dynamikę - stwierdził Mariusz Gierus, radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~artur de jeleń 31-01-2020 17:22
Na szczęście jest tam Pan Gierus i mondrze mówi.
~Dorsz 1-02-2020 14:03
do: ~artur de jeleń (17:22)
Co Ty człowieku piszesz ? Jedyną wzmianką o tym, co ten pan mówił to było: "Na przestrzeni lat współpraca organizacji pozarządowych z miastem miała różną dynamikę - stwierdził Mariusz Gierus, radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry". Skąd zatem wiedza, że "mądrze mówił" ? Poza tym osoby tam uczestniczące raczej nie mają pojęcia o sprawach społecznych, w tym niepełnosprawnych osobach, bowiem ich życiorysy i postępowanie wskazują na "wcupiemaminnych". Wiem, bo znam każdego z nich i ich uczynki.
~Miastowy 31-01-2020 20:39
Miasto na nic nie ma kasy, więc specjalnie nie podejmie tematu. Czy poseł z Goduszyna powiedział coś mondrego?
~ 31-01-2020 22:06
bicie piany
~pytanie 1-02-2020 13:25
A co to jest kson .Od niesprwnych ,czy partia polityczna.Pouczli za komuny i tak to zostało.
~Dorsz 1-02-2020 14:07
Osoby tam uczestniczące raczej nie mają pojęcia o sprawach społecznych, w tym niepełnosprawnych osobach, bowiem ich życiorysy i postępowanie wskazują na "wdupiemaminnych". Wiem, bo znam każdego z nich i ich uczynki. Pytanie: Czy Pan Obrębalski, jako wieloletni pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej, będąc prezydentem miasta, wiedział, że osoba mianowana przez niego na dyrektora ważnej instytucji miasta Jelenia Góra, wiedział, że to były oficer SB "opiekujący" się Akademią ?
~Szczupak 1-02-2020 17:57
do: ~Dorsz (14:07)
Przedstaw się „Dorszu”, to ci powiem, czy tam byłeś i kogo „z nich” znasz, bo zachowujesz się jak typowy troll, który w dupie był i gowno widział, ale za to ma najwięcej do powiedzenia i wyłącznie anonimowo
~Dorsz 2-02-2020 7:56
do: ~Szczupak (17:57)
A "szczupak", to imię czy nazwisko ? Nie jestem trollem; znam większość z nich od około 30 lat i, uwierz proszę, nie są oni dla mnie wiarygodnymi osobami, które miałyby prawo pochylać się na sprawami społecznymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Tak nie wolno parkować!

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Nowy przystanek w Łupkach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
465
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%