MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

O spotkaniu z b. sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 2 kwietnia 2016, 9:11
Aktualizacja: Niedziela, 3 kwietnia 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Profesor Jerzy Ciemniewski na zaproszenie stowarzyszenia Razem Zmieniamy Jelenią Górę, spotkał się z mieszkańcami naszego miasta w Książnicy Karkonoskiej. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku opowiadał o stanie demokracji w Polsce oraz odpowiadał na pytania zgromadzonych.

Jak obecny stan demokracji ocenia dr hab. nauk prawnych goszczący w stolicy Karkonoszy? - Nie chciałbym oceniać tego z punktu widzenia politycznego, ponieważ sędziowie – również w stanie spoczynku - nie powinni wypowiadać się w kwestiach politycznych, natomiast mogę w kwestiach prawnych i z tego punktu widzenia jest to sytuacja nie do przyjęcia – stwierdził poseł na Sejm I, II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności, który w 1998 roku złożył mandat poselski obejmując urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w 2010 roku odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Nie chciałbym używać mocnych określeń, ale rzeczywiście w sytuacji, kiedy lekceważy się Konstytucję , to nie jest już polityka, to jest łamanie prawa. Powinniśmy w takich sytuacjach dbać o to, aby wszelkie działania władzy państwowej były podporządkowane prawu – powiedział prof. Jerzy Ciemniewski.

Czy zdaniem byłego sędziego możliwy jest kompromis, rozwiązanie pokojowe konfliktu wokół Trybunały Konstytucyjnego? - Wszyscy uczestnicy tego kryzysu powinni mieć w tyle głowy poczucie, że opinia publiczna nie jest obojętna na to, co się dzieje – podkreślił gość Książnicy Karkonoskiej. Na pytanie, czy powinno być jakieś ciało nad Trybunałem Konstytucyjnym, aby nadzorowało jego prace, prof. Ciemniewski stwierdził, że mnożenie takich ciał jest zbędne. - W tej chwili jest parlament, który został wybrany w demokratycznych wyborach, który ma prawo, żeby realizować swoją politykę, ale nie łamać prawa – powiedział sędzia w stanie spoczynku.

W spotkaniu z byłym sędzią TK wzięli udział działacze i sympatycy stowarzyszenia wspierającego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę, a także aktywiści Komitetu Obrony Demokracji z Jeleniej Góry i Wałbrzycha oraz wielu innych mieszkańców naszego miasta zatroskanych o stan demokracji w Polsce. - Takie spotkania są znakomitym przykładem obywatelskiego zaangażowania – ocenił prof. Jerzy Ciemniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Beka 2-04-2016 12:27
i Iwaniec był, chociaż ani nie wspiera Zawiły, ani nie jest w KOD. Ale każda sekunda jest warta promocji w Jelonce. Prawda, panie Przemku?
~r__ :) 2-04-2016 14:13
Wielka Polska wstając z kolan j..bła się głową o parapet.! ... Wypadek taki był... ;)
~KIT 2-04-2016 14:15
I już wiadomo kto kogo, kto z kim ,kto dla kogo ,kto przez kogo ,kto komu ,kto za kim ,kto przed kim , komu ,czemu , po co ,dlaczego ,kiedy ,z kim .Więcej takich imprez i spotkań , bo niedługo inne cyrki nie będą miały wstępu do Jeleniej Góry ! Brawo ! Bis !Super hit ! Medal temu , kto to wymyślił !Nareszcie coś się dzieje !! Jelenia Górą !!!
~ksawercia 2-04-2016 14:45
~KIT nie wysila się intelektualnie, więc rozmowa z byłym sędzią TK i wieloletnim posłem nie mogłaby wzbogacić jego wiedzy, ani o konstytucji, ani o wartościach jakie niesie demokracja dzisiaj na każdym kroku łamana. Sam prezes Jarosław za nic i tak nie odpowiada, ale wierne grono wazeliniarzy ,lizusów i koniunkturalistów gotowe pocałować prezesa w tyłek , aby tylko zadbać o swoje własne interesy. Takim jak KIT nie potrzebny jest TK, nie potrzebne są obiektywne i niezależne media, nie potrzebne są konkursy na odpowiedzialne państwowe i samorządowe stanowiska, bo wódz partii jest geniuszem, a on i jego partia mają racje i tylko racje, zaś każdy myślący inaczej jest elementem podejrzanym, którego można inwigilować,poniżać i odmawiać mu praw.
~bez czepiania 2-04-2016 15:12
spotkanie było ciekawe i potrzebne o czym świadczyła ilość osób i to że niektórzy musieli siedzieć na schodach. Można sie czepiać kto z kim i dla kogo tylko pytanie po co. A na sali siedział i Paczuski i Iwaniec i ludzie z kod-u no i co z tego to chyba dobrze świadczy o tym wydarzeniu że było ciekawe i potrzebne. Inna sprawa że Zawiła już by sie nie pchał wszędzie podobnie jak czernowowa
~jim 2-04-2016 15:28
Ksawercia ! Ale ty pusta jesteś
~Przerzutka 2-04-2016 19:31
Ksawercia bredzi jeszcze po staremu. Ale " to sem ne wrati ". A zapomniała jaki nepotyzm i kolesiostwo było za PO i PSL pod rządami Tuska. Ile afer zamieciono pod dywan? A po co był im TK skoro bodajże 27 wyroków nie było wykonanych przez rząd. Dajcie sobie wszyscy KOD-owcy na wstrzymanie a Mateusz K. niech ureguluje swoje zaległości alimentacyjne , a swoją drogą bo przywódcę sobie obraliście że ho ho ho !!!
~opserwator 2-04-2016 19:48
Pani z Kodu zadała pytanie czy pieniądze z OFE były zabrane zgodnie z konstytucją przez PO ? A ten sędzia co ? Trybunał nie ustosunkował się . Co to za sędzia jak wiadomo ze Trybunał juz pół roku temu uznał że było to zgodne z konstytucją . Żenada szkoda mi tego kraju i tych ludzi , wciskają nam ciemnoty . Z całym szacunkiem jak go posłuchałem jest mi przykro że tacy ludzie decydują o losie tego kraju .A o stronniczošć sędziów jestem przekonany w 200% .
~DiS 2-04-2016 20:29
http://demokracjaisprawiedliwosc.pl/chora-wlasciwosc-miejscowa/
~t-tryk 2-04-2016 21:35
Rasia rąsie myje , a nawet głaszcze...po główce
~j 2-04-2016 21:44
łapę z kieszeni mógł wyjąć to nie Ameryka
~RAK 2-04-2016 23:13
Kultura pana sędziego rece w kieszeni to gardzenie drugim człowiekiem i ze jest wyższy od innych to był wykład dla KOD
~rysiek w swetrze 3-04-2016 9:38
Wiosna ubiegłego roku kiedy PO PSL dokonywało tego bezprawnego skoku na TK , że szykują sobie możliwość zamachu stanu. Po przegranej Komorowskiego i AUTENTYCZNYCH sondażach wiedzieli, że nie mają szans na wygrane wybory w związku z tym chcieli mieć 100% SWOICH sprzedajnych sędziów aby na podstawie skargi konstytucyjnej odwołać demokratycznie wybranego prezydenta lub nawet sejm. Czyli UBEZWŁASNOWOLNIĆ cały naród dla garstki sprzedajnych łotrów.
~danuta glinda 3-04-2016 15:33
Panie Prof Ciemniewski rozbroil mnie Pan ta wypowiedzia o praworzadnosci,wszyscy wiemy jak pracowaly instytucje prawne przed i Pan Kaczynski powiedzial teraz mu zaczniemy po swojemu wczesniej to robili inni i powiem Panu ze praworzadnosc dotyczyla cwaniakow z forsa czy kolesiostwo a ten uczciwy szary po prostu byl lekcewazony.Panie Prof.nadal nie ma w tym kraju demokracji i jako 63 latka jestem pewna ze beda trudnosci z doczekaniem takiej nawet gdybym zyla 100lat ,czego sobie zycze :_))))Jezeli kk bedzie mieszal sie w polityke nigdy takiej nie bedzie ,a jak wiemynawet zagorzali komunisci slizgali sie i slizgaja na tej instytucji.Potrzeba uczciwych i majacych na uwadze dobro Panstwa a nie swoje portfele i jak dlugo beda rzadzic zlodzieje czy to chodzi o fizyczne korzysci czy ich mentalne
~danuta glinda 3-04-2016 15:36
zaluje ze nie wiedzialam o spotkaniu pewnikiem bysmy podyskutowali,pani Kwasniewska do dzisiaj mnie pamieta ze spotkania w Filharmoni bedac w Jeleniej Gorze z pania Szmajdzinska . Za duzo mi nie mialy do powiedzenia ,bo chcac byc przy korycie trzeba sie slizgac uzywam tego slowa zamiast dyplomacji.
~do Beka 3-04-2016 19:15
I bardzo dobrze że Iwaniec nie wspiera Zawiły tak trzymać:-)
~ 4-04-2016 14:29
KOD Komitet Obrony Koryta PISiory dobiorą się wam do dupy
~paradise 17-04-2016 11:09
TK to komuszy twór w roku 1982 powstały na polecenie Jaruzelskiego. Czas przegonić tych darmozjadów, oni biorą po 20 tys. zl na miesiąc i robią tylko wiele złego! a Rzeplińskiego powinien zbadać psychiatra!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Senator zachęca do głosowania na maszty

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%