MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

O śmieciach „migająco”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 6:19
Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2013, 7:11
Autor: Angela/org
Fot. org
Jakie zmiany czekają nas od 1 lipca i gdzie szukać odpowiedzi na pytania związane z nową ustawą śmieciową – odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymali z pomocą tłumacza migowego osoby z dysfunkcją słuchu. Spotkanie odbyło się w czwartek (13.06) w siedzibie Terenowego Koła Polskiego Związku Głuchych.

- Niejasności i obaw, co do tego w jaki sposób od l lipca 2013r mieszkańcy będą musieli segregować „śmieci” jest tak dużo, że zwróciliśmy się jako JFOON, członkiem którego jest m.in. Polski Związek Głuchych, do Prezydenta Miasta o zorganizowanie spotkania dla środowiska osób niepełnosprawnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby niesłyszące i niedosłyszące – mówi Ligia Jamer – przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaproszone zostały wszystkie organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością na terenie Jeleniej Góry. Polski Związek Głuchych bezpłatnie udostępnił salę na spotkanie, a jego członkowie, także w ramach wolontariatu, podjęli się tłumaczenia na język migowy prezentacji, jaką przygotowali i przedstawili pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Jelenia Góra.

- Osoby z dysfunkcją słuchu komunikują się w inny sposób i często też mają ograniczenia w prawidłowej interpretacji treści „pisanych”, bo w języku migowym rzadko używa się końcówek fleksyjnych, co w znaczący sposób zmienia formę podanej informacji – tłumaczy Alina Borkowska z Polskiego Związku Głuchych. - Stąd tak ważne jest, by nie zapominać o tym, że od 01.04.2012r obowiązuje już w Polsce ustawa o języku migowym, dzięki której mają być likwidowane wszelkie bariery w komunikowaniu się i pełnym uczestnictwie osób niesłyszących i niedosłyszących w życiu społecznym. Po reakcjach uczestników spotkania i ilości pytań jakie zadano widać, jak było ono ważne i potrzebne. Dziękujemy za tak szybką reakcję władz Miasta na potrzeby naszego środowiska - dodaje wolontariuszka PZG.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych „NiepełnoSPRAWNY-PełnoPRWANY”. Tworzymy społeczeństwo otwarte dla każdego”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~dysek 17-06-2013 12:23
ja bez dysfunkcji a nic motyla noga z tego nie kumam. szczególnie jak słyszę że to wszystko dla mojego dobra.
~Zdzich 17-06-2013 15:47
Tak się zastanawiam nad tą dobrocią którą uszczęśliwiła mnie PO dając monopol tylko jednemu operatorowi na wywóz śmieci który jak do tej pory wystawia ceny zaporowe i zastanawia się jak nabić kabzę urzędowi. A tak swoją drogą teraz za śmieci nieposortowane płacę 56 zł a za posortowane przyjdzie mi płacić 54 zł. Czy ktoś może wytłumaczyć mi tą zagadkę?
~j.s. 17-06-2013 18:00
no to niepełnosprawni zostali wyedukowani, a co z innymi mieszkańcami miasta - przecież miasto nie prowadzi żadnej akcji (lokalna prasa, lokalna telewizja i radio, ulotki, itp), która wyjaśniałaby jak segregować śmieci i gdzie je ,,wyrzucać" oraz inne praktyczne i techniczne szczegóły ; coś mi się wydaje, że osoby odpowiedzialne za wprowadzanie w życie tzw. ,,ustawy śmieciowej" w Jeleniej Górze ograniczyły się do ustalenia kosmicznych opłat i dalej sobie spokojnie śpią - my przecież zapłacimy!!!
~UWAGA! 17-06-2013 18:28
RADIOWE LICZNIKI WODY : odbiorcy wody musza SAMI za nie zapłacić, po to by by spółki wodne zaoszczędziły na na odczytach. samo w sobie NIC się dla odbiorcy wody nie zmienia, bo LICZNIK JEST LICZNIKIEM I POKAZE TYLE SAMO ZUZYCIA. radiowy kosztuje znacznie więcej niż zwykły, do tego serwis, skrzynka, oprzyrządowanie itp. w razie awarii też płaci ODBIORCA, bo to jest jego własność. przekręt niebywały i wyrwanie kasy od biednych ludzi. policzcie to w milionach odbiorców! ZDZIERSTWO, CHAMSTWO I WPROWADZANIE LUDZI W BŁAD!
~R.Dawkins 17-06-2013 18:34
No i w tym wszystkim najważniejszy krzyż na ścianie.
~Zdzich 18-06-2013 17:19
Bo tylko chyba w krzyżu nadzieja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2154
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%