MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O seniorach w Kotlinie Jeleniogórskiej w KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 marca 2018, 13:33
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
W Jeleniej Górze i w powiecie jeleniogórskim mieszka prawie 35 tysięcy osób w wieku 60+. Zróżnicowany jest ich poziom oczekiwań oraz potrzeb dostępu do usług kulturalnych, handlowych, bankowych, komunikacyjnych, transportowych, medycznych, a także do imprez masowych, wydarzeń sportowych dla mieszkańców karkonoskich wsi, miasteczek i miast.

Powszechnie znany jest utrudniony dostęp tych społeczności do usług specjalistycznych gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych. Z drugiej strony należy zauważyć i docenić fakt, iż seniorzy Kotliny Jeleniogórskiej wykazują niespożytą energię i aktywność współorganizując lokalne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna czy organizacje grupujące seniorów mają ogromny dorobek i zaznaczają się pozytywnie w świadomości mieszkańców.

W ogólnej dyskusji na temat poprawy jakości życia seniorów pojawiły się pierwsze jaskółki. Niezwykłą aktywnością wyróżnia się na tym polu w powiecie jeleniogórskim środowisko gminy Mysłakowice, gdzie powstała Rada Seniorów. Przedstawiciele tej Rady uczestniczyli w tegorocznym Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów w Krakowie. Mysłakowiczanie przystąpili do działania profesjonalnie. Opracowali ANKIETĘ dla seniorów 60+, przeprowadzili badania ankietowe i uruchomili działalność Klubu Seniora+.

Podobne inicjatywy podejmowane są w gminie Podgórzyn, w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze i innych gminach Kotliny Jeleniogórskiej. Działania te o charakterze lokalnym nie uwzględniają jednak zarówno wszystkich potrzeb osób starszych, potrzeb sąsiedzkich miejscowości czy Kotliny Jeleniogórskiej jako specyficznego obszaru geograficznego.

Społeczeństwo się starzeje, o czym świadczą prognozy demograficzne i z tego powodu coraz częściej w dokumentach Rządu RP pojawiają się strategiczne programy senioralne.
Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce wskazują na wiele podmiotów niezbędnych do realizacji zadań programowych. Poza jednostkami administracji publicznej wszystkich szczebli i instytucjami są to organizacje pozarządowe. Dobra ich współpraca stanowić będzie o skuteczności i efektywności w realizacji głównego celu polityki senioralnej , czyli poprawy sytuacji życiowej osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu.

21 marca z inicjatywy Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów w Jeleniej Górze odbyło się w KSON spotkanie konsultacyjne 15 przedstawicieli ruchów senioralnych z miasta i powiatu Jelenia Góra. W spotkaniu uczestniczył również Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jelenia Góra.

Inicjatywa zorganizowania spotkania zrodziła się z wielu względów. Najważniejszym z nich jest próba nawiązania kontaktu niezbędnego do podjęcia programowej współpracy z partnerami w sprawie wypracowania wieloletniego planu działania na rzecz osób starszych w regionie Karkonoszy. Miasto Jelenia Góra nie ma programu wieloletniej polityki senioralnej. Rada Seniorów nie działa. Niektóre gminy powiatu jeleniogórskiego wykazują gotowość do merytorycznej debaty na temat długofalowego projektu polityki senioralnej w naszym regionie. Trwają społeczne konsultacje nad Strategią Rozwoju Dolnego Śląska do roku 2030. I to jest dobry czas na podejmowanie dobrych inicjatyw.

W czasie 2-godzinnej dyskusji zwracano uwagę na potrzebę traktowania Kotliny Jeleniogórskiej jako jednego organizmu mimo podziału administracyjnego. Przytaczano liczne przykłady dobrych praktyk innych regionów Polski. I tak w wielu regionach z bezpłatnych przewozów komunikacji miejskiej mogą korzystać seniorzy od 65-tego roku życia. W Jeleniej Górze ta zasada obowiązuje dopiero 75-latków. A przecież sprawny dojazd do instytucji kultury, na wydarzenia sportowe, do przychodni lekarskich, i tp. stanowi istotny element poprawy jakości życia seniorów.

Zakwestionowano stosowany przez Urząd Miasta Jelenia Góra podział mieszkańców miasta i gmin powiatu – członków organizacji senioralnych z siedzibą w Jeleniej Górze – wykluczając ich z możliwości korzystania z Karty Seniora a także z możliwości uczestniczenia w imprezach organizowanych w ramach projektów konkursowych dofinansowywanych przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze. A przecież można ten problem rozwiązać poprzez zawarcie odpowiedniego porozumienia pomiędzy gminami.

Uczestnicy spotkania wyrazili wolę dalszego wspólnego działania na rzecz wypracowania polityki senioralnej w Kotlinie Jeleniogórskiej jako propozycji do konsultacji z przedstawicielami władzy samorządowej Miasta Jelenia Góra i Powiatu Jeleniogórskiego. Grupa inicjatywna podjęła jednogłośnie decyzję w sprawie kontynuacji prac nad opracowaniem katalogu potrzeb i działań zmierzających do poprawy jakości życia seniorów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Rad zadeklarowali wsparcie tej inicjatywy przez wprowadzenie problematyki senioralnej pod obrady Rady Miasta i Rady Powiatu. Pierwszym działaniem zespołowym będzie opracowanie i przeprowadzenie ankiety, która ma dać odpowiedź na rzeczywiste lokalne potrzeby seniorów nie zawsze przecież wymagające wielkich inwestycji i nakładów finansowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Ciemno i niebezpiecznie

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Cropp A 30-03-2018 16:21
Wszystko już zapisz było kościoła to koniec.
~soclib 30-03-2018 18:32
Czy nie należy zastanowić się nad nowym lokalem dla KSONu? Stary barak wewnątrz czuć wilgoć.Na kościoły są fundusze dlaczego nie ma dla ludzi którzy odbudowywali Ojczyznę .
~ssh 31-03-2018 1:03
do: ~soclib (18:32)
Kson już miał siedzibę przy Grabowskiego. Pytanie - dlaczego został przeniesiony na Os. Robotnicze. Kto siedzi w temacie, ten wie.
~Seniorita 30-03-2018 21:03
To wszystko prawda. I fajnie, nawet super. Ale ja bym chciała, w moim domu, czuć się bezpiecznie. To jest podstawa. A tego niestety nie ma. Na pierwszym miejscu winno być poczucie bezpieczeństwa.
~sajmon 30-03-2018 22:42
do: ~Seniorita (21:03)
Hmmm... nieraz na tym forum głupotę palnę :( Ale polecam pani zakup owczarka niemieckiego :) Babcia wracając pieszo z obozu pracy w niemczech zawsze powtarzała że przeżyła tylko dzięki tym dwóm psom :) Raz że królika przyniosły dwa że wtulona ciepło dawały trzy że ruski nie podchodził i trzymał się z daleka :)
~BS 1-04-2018 12:13
Do Sajmon , tak psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i dają poczucie bezpieczeństwa, natomiast nie zgadzam się na handel psami,ani na ich hodowlę.Okrutni ludzie wyrzucają te kochane zwierzaki.Można uratować psie życie i zyskać wiernego przyjaciela.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tłumy we dworze

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Suplementacja witaminą D

Stop marginalizacji średnich miast

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%