MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O seniorach w Kotlinie Jeleniogórskiej w KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 marca 2018, 13:33
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
W Jeleniej Górze i w powiecie jeleniogórskim mieszka prawie 35 tysięcy osób w wieku 60+. Zróżnicowany jest ich poziom oczekiwań oraz potrzeb dostępu do usług kulturalnych, handlowych, bankowych, komunikacyjnych, transportowych, medycznych, a także do imprez masowych, wydarzeń sportowych dla mieszkańców karkonoskich wsi, miasteczek i miast.

Powszechnie znany jest utrudniony dostęp tych społeczności do usług specjalistycznych gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych. Z drugiej strony należy zauważyć i docenić fakt, iż seniorzy Kotliny Jeleniogórskiej wykazują niespożytą energię i aktywność współorganizując lokalne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna czy organizacje grupujące seniorów mają ogromny dorobek i zaznaczają się pozytywnie w świadomości mieszkańców.

W ogólnej dyskusji na temat poprawy jakości życia seniorów pojawiły się pierwsze jaskółki. Niezwykłą aktywnością wyróżnia się na tym polu w powiecie jeleniogórskim środowisko gminy Mysłakowice, gdzie powstała Rada Seniorów. Przedstawiciele tej Rady uczestniczyli w tegorocznym Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów w Krakowie. Mysłakowiczanie przystąpili do działania profesjonalnie. Opracowali ANKIETĘ dla seniorów 60+, przeprowadzili badania ankietowe i uruchomili działalność Klubu Seniora+.

Podobne inicjatywy podejmowane są w gminie Podgórzyn, w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze i innych gminach Kotliny Jeleniogórskiej. Działania te o charakterze lokalnym nie uwzględniają jednak zarówno wszystkich potrzeb osób starszych, potrzeb sąsiedzkich miejscowości czy Kotliny Jeleniogórskiej jako specyficznego obszaru geograficznego.

Społeczeństwo się starzeje, o czym świadczą prognozy demograficzne i z tego powodu coraz częściej w dokumentach Rządu RP pojawiają się strategiczne programy senioralne.
Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce wskazują na wiele podmiotów niezbędnych do realizacji zadań programowych. Poza jednostkami administracji publicznej wszystkich szczebli i instytucjami są to organizacje pozarządowe. Dobra ich współpraca stanowić będzie o skuteczności i efektywności w realizacji głównego celu polityki senioralnej , czyli poprawy sytuacji życiowej osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu.

21 marca z inicjatywy Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów w Jeleniej Górze odbyło się w KSON spotkanie konsultacyjne 15 przedstawicieli ruchów senioralnych z miasta i powiatu Jelenia Góra. W spotkaniu uczestniczył również Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jelenia Góra.

Inicjatywa zorganizowania spotkania zrodziła się z wielu względów. Najważniejszym z nich jest próba nawiązania kontaktu niezbędnego do podjęcia programowej współpracy z partnerami w sprawie wypracowania wieloletniego planu działania na rzecz osób starszych w regionie Karkonoszy. Miasto Jelenia Góra nie ma programu wieloletniej polityki senioralnej. Rada Seniorów nie działa. Niektóre gminy powiatu jeleniogórskiego wykazują gotowość do merytorycznej debaty na temat długofalowego projektu polityki senioralnej w naszym regionie. Trwają społeczne konsultacje nad Strategią Rozwoju Dolnego Śląska do roku 2030. I to jest dobry czas na podejmowanie dobrych inicjatyw.

W czasie 2-godzinnej dyskusji zwracano uwagę na potrzebę traktowania Kotliny Jeleniogórskiej jako jednego organizmu mimo podziału administracyjnego. Przytaczano liczne przykłady dobrych praktyk innych regionów Polski. I tak w wielu regionach z bezpłatnych przewozów komunikacji miejskiej mogą korzystać seniorzy od 65-tego roku życia. W Jeleniej Górze ta zasada obowiązuje dopiero 75-latków. A przecież sprawny dojazd do instytucji kultury, na wydarzenia sportowe, do przychodni lekarskich, i tp. stanowi istotny element poprawy jakości życia seniorów.

Zakwestionowano stosowany przez Urząd Miasta Jelenia Góra podział mieszkańców miasta i gmin powiatu – członków organizacji senioralnych z siedzibą w Jeleniej Górze – wykluczając ich z możliwości korzystania z Karty Seniora a także z możliwości uczestniczenia w imprezach organizowanych w ramach projektów konkursowych dofinansowywanych przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze. A przecież można ten problem rozwiązać poprzez zawarcie odpowiedniego porozumienia pomiędzy gminami.

Uczestnicy spotkania wyrazili wolę dalszego wspólnego działania na rzecz wypracowania polityki senioralnej w Kotlinie Jeleniogórskiej jako propozycji do konsultacji z przedstawicielami władzy samorządowej Miasta Jelenia Góra i Powiatu Jeleniogórskiego. Grupa inicjatywna podjęła jednogłośnie decyzję w sprawie kontynuacji prac nad opracowaniem katalogu potrzeb i działań zmierzających do poprawy jakości życia seniorów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Rad zadeklarowali wsparcie tej inicjatywy przez wprowadzenie problematyki senioralnej pod obrady Rady Miasta i Rady Powiatu. Pierwszym działaniem zespołowym będzie opracowanie i przeprowadzenie ankiety, która ma dać odpowiedź na rzeczywiste lokalne potrzeby seniorów nie zawsze przecież wymagające wielkich inwestycji i nakładów finansowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Remont już blisko

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Cropp A 30-03-2018 16:21
Wszystko już zapisz było kościoła to koniec.
~soclib 30-03-2018 18:32
Czy nie należy zastanowić się nad nowym lokalem dla KSONu? Stary barak wewnątrz czuć wilgoć.Na kościoły są fundusze dlaczego nie ma dla ludzi którzy odbudowywali Ojczyznę .
~ssh 31-03-2018 1:03
do: ~soclib (18:32)
Kson już miał siedzibę przy Grabowskiego. Pytanie - dlaczego został przeniesiony na Os. Robotnicze. Kto siedzi w temacie, ten wie.
~Seniorita 30-03-2018 21:03
To wszystko prawda. I fajnie, nawet super. Ale ja bym chciała, w moim domu, czuć się bezpiecznie. To jest podstawa. A tego niestety nie ma. Na pierwszym miejscu winno być poczucie bezpieczeństwa.
~sajmon 30-03-2018 22:42
do: ~Seniorita (21:03)
Hmmm... nieraz na tym forum głupotę palnę :( Ale polecam pani zakup owczarka niemieckiego :) Babcia wracając pieszo z obozu pracy w niemczech zawsze powtarzała że przeżyła tylko dzięki tym dwóm psom :) Raz że królika przyniosły dwa że wtulona ciepło dawały trzy że ruski nie podchodził i trzymał się z daleka :)
~BS 1-04-2018 12:13
Do Sajmon , tak psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i dają poczucie bezpieczeństwa, natomiast nie zgadzam się na handel psami,ani na ich hodowlę.Okrutni ludzie wyrzucają te kochane zwierzaki.Można uratować psie życie i zyskać wiernego przyjaciela.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tracimy nie tylko na wizerunku...  

Uliczny taniec... do Tancbudy

Święcenie pokarmów

Protest oświaty

Wyniki budżetu obywatelskiego pod Szrenicą

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
425
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%