MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O samorządności

Wiadomości: Region
Piątek, 19 kwietnia 2019, 6:12
Aktualizacja: Sobota, 20 kwietnia 2019, 6:07
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Samorząd – Europa – Przyszłość – pod takim hasłem odbył się ostatni VI Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu. Organizatorem spotkania był samorząd województwa.

Dolnośląski kongres to platforma do dyskusji o problemach, szansach i zagrożeniach dla lokalnych samorządów. Biorą w nim udział: prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, starości, radni, wojewoda, władze urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele rządu, biznesu i organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska. W tegorocznej edycji listę obecności podpisało w sumie ponad 500 osób. Niestety, wśród nich zabrakło władz Jeleniej Góry.

Taka jest rola samorządu województwa, aby łączyć lokalne samorządy i stwarzać możliwość prowadzenia debaty na ich temat. Cieszę się z tak dużej frekwencji, która jest najlepszym dowodem na to, że formuła tego typu spotkań jest właściwa – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tegoroczny kongres podzielony został na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył nowych perspektyw i zagrożeń dla samorządu terytorialnego, drugi to kolej dla zrównoważonego rozwoju regionu, a ostatnim blokiem tematycznym było „Kształcenie zawodowe- gospodarka, rynek pracy, mobilność”. W rozmowach uczestniczyły m.in. władze samorządu województwa, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, czy posłanka Mirosława Stachowiak – Różecka.

Sporo emocji było już w trakcie pierwszego panelu. Mimo że rozmowy miały krążyć wokół zmiany perspektywy unijnej dla Dolnego Śląska, to dyskusja nagle zboczyła na temat zagrożeń związanych z centralizacją władzy. Samorządowcy wystosowali apel do rządu o współpracę, a nie prowadzenie dyktatu w stosunkach z niższymi szczeblami władzy w Polsce. Było o tym, żeby nie przeszkadzać w prowadzeniu lokalnej polityki i o większe wsparcie oświaty.

Największym zainteresowaniem cieszył się panel nt. rozwoju kolei na Dolnym Śląsku. Większość samorządowców właśnie w tym środku transportu upatruje szansę dla całego województwa. Kolej ma zwiększyć mobilność Dolnoślązaków i zmniejszyć „odległości” pomiędzy miejscowościami.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
1
17%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Książka o jeleniogórskich autobusach

Kto do Senatu?

Równowaga między kulturą a naturą

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~xvx 19-04-2019 7:19
Nie było przedstawicieli Jeleniej Góry, bo mają focha.
~ 19-04-2019 13:57
do: ~xvx (7:19)
No coś Ty? Nie było, bo Kotlina przyblokowana (czy jak tam napisano na jelonce w kontekście objazdu w Bolkowie).
~jamnik 19-04-2019 18:13
do: ~ (13:57)
A z czyjej winy kotlina przyblokowana? Przecież tej drogi nie budują od wczoraj. Zamiast się obrażać mogli by wreszcie zacząć się starać o odblokowanie połączenia do Wrocławia bo bez szybkiej kolei i dobrej drogi to Jelenia spadnie ludnościowo poniżej powiatu.
~Zorientowany 19-04-2019 8:13
Za to był Jęcek, bo facet focha nie strzela i dlatego Karpacz jest dzisiaj liderem w regionie.
~mmmmi 19-04-2019 9:56
Chazarskie chordy -wrogowie narodu Polskiego kanalie Nowe przepisy poparło 474 głosujących. Przeciwko było 163 europosłów. Niestety, z jakiegoś powodu do europosłów głosujących przeciwko dołączyła grupa europosłów wybranych z list partii politycznych, które dziś tworzą Koalicję Europejską. Byli wśród nich: Buzek (wybrany z listy PO), Hetman (wybrany z listy PSL), Jazłowiecka (wybrana z listy PO), Kalinowski (wybrany z listy PSL), Kudrycka (wybrana z listy PO), Lewandowski (wybrany z listy PO), Olbrycht (wybrany z listy PO), Pitera (wybrana z listy PO), Plura (wybrany z listy PO), Siekierski (wybrany z listy PSL), Sonik (wybrany z listy PO), Szejnfeld (wybrany z listy PO), Thun und Hohenstein (wybrana z listy PO), Zdrojewski (wybrany z listy PO) oraz Zemke (wybrany z listy SLD).
~Lobo 19-04-2019 17:44
do: ~mmmmi (9:56)
Kropek i przecinków nie stosujesz? Ktoś, kto kaleczy mowę ojczystą nie ma prawa nazywać siebie patriotą. I podaj jakieś źródło tych rewelacji.
użytkownik facebook 20-04-2019 8:57
... przed wyborami - bezpartyjny samorządowiec p. Cezary Przybylski , aktualnie „ pisior “ , No cóż : „ pekunia non olet “ jak mawiali starożytni Rzymianie .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Problemy przy Wyczółkowskiego 61  

Nagrody dla nauczycieli

Głosowanie w JBO  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
637
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%