MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

O rozwoju małych i średnich firm na pograniczu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 22 kwietnia 2018, 6:36
Autor: Zbigniew Piepiora, Sabina Zaremba–Warnke
Fot. Zbigniew Piepiora, Sabina Zaremba–Warnke
W jeleniogórskim wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu miała miejsce konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój w MŚP polsko–czeskiego pogranicza”.

Konferencję otworzyła dr hab. Agnieszka Skowrońska, prof. UE w imieniu dziekan wydziału dr hab. Elżbiety Sobczak, prof. UE. Następnie dr Sabina Zaremba-Warnke przybliżyła projekt „Współpraca szkół wyższych na rzecz zrównoważonego rozwoju polsko-czeskiego pogranicza”, w ramach którego została zrealizowana konferencja. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Organizatorzy podzielili konferencję na trzy sesje. Pierwszą z nich poprowadził dr Bartosz Bartniczak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, WEZiT w Jeleniej Górze. Referaty dotyczyły (w nawiasie imię i nazwisko prelegenta): problemów mikroprzedsiębiorców w aspekcie realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju na przykładzie Gościńca na Starówce w Kowarach (Zbigniew Piepiora), działań Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego na rzecz przedsiębiorstw regionalnych (Dorota Turska), Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Duch Gór na rzecz promocji MŚP regionalnych (Dorota Goetz), roli Akademickiego Centrum Koordynacyjnego we współpracy przygranicznej szkół wyższych w Euroregionie Nysa (Helena Naumannová), działalności „Novum” na rzecz zrównoważonego rozwoju polsko-czeskiego pogranicza (Bartosz Bartniczak, Miroslav Vlasak).

Kolejnej sesji przewodniczyła PaedDr Helena Neumannová, Ph. D. z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Referaty poświęcono: znaczeniu Izby przemysłowej dla przedsiębiorstw regionalnych (Jaroslava Syrovátková), ekologistyce jako części zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa (Eva Šírová), przedsiębiorstwom społecznym jako fenomenie zrównoważonej przedsiębiorczości w regionie libereckim (Andrea Grimová), wpływowi aktywności sportowej na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw w regionie Liberca (Adéla Vodseďálková), trasom do narciarstwa biegowego w Karkonoszach (Ladislav Stránský), zrównoważonemu rozwojowi biznesu na przykładzie działalności wspólnoty religijnej „Jednota Bratrská“ (Kateřina Lachmanová), działalności Ochotniczej Straży Pożarnej na rzecz zrównoważonego rozwoju MŚP (Světlana Kubíčková), atrakcji militarnych na północny Czech wspierających zrównoważony rozwój przedsiębiorstw turystycznych (Michaela Dubská, Lucie Lešáková), zrównoważonego biznesu w regionie libereckim w aspekcie turystyki filmowej (Anna Flanderková, Veronika Smutná), nowych trendów w usługach zakwaterowania wspierających zrównoważony rozwój (Tereza Nosková, Nikola Procházková).

Ostatnią sesję poprowadziła dr Sabina Zaremba-Warnke z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, WEZiT w Jeleniej Górze. Referaty dotyczyły: zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie regionalnym (Agnieszka Panasiewicz), ochrony i promocji dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska w świetle filozofii i ruchu „Slow Food” i działań oddziału „Slow Food Dolny Śląsk” (Anna Rumińska), usług ekosystemowych jako podstawy zrównoważonego rozwoju turystyki wiejskiej na przykładzie gospodarstwa agroturystycznego „Cyprysowa Zagroda” (Renata Przeorek), działań hoteli i gospodarstw agroturystycznych z powiatu jeleniogórskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju (Elżbieta Nawrocka), specjalnych stref ekonomicznych jako instrumentu wsparcia rozwoju regionalnego (Tomasz Brzozowski).

Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza. Wygłoszone referaty zostaną opublikowane w monografii kończącej projekt „Współpraca szkół wyższych na rzecz zrównoważonego rozwoju polsko-czeskiego pogranicza” pod redakcją dr Sabiny Zaremby-Warnke.

Ogłoszenia

Czytaj również

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Radosna edukacja w przedszkolach

Nabór do szkół ponadpodstawowych  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Jurek NUREK 22-04-2018 8:32
... proszę pana, jakby mnie dali na jakieś studia wyższe, czy zaoczne, to ja bym wszystko powiedział, nauczył....
~czarna czapeczka 22-04-2018 11:10
do: ~Jurek NUREK (8:32)
Nie wiem,czy poważnie mówisz,czy żartujesz?,ale to nie ma "dali"potrzebne jest Twoje parcie na wiedzę,konsekwencja w działaniu,cel.Pozdrawiam
~Obo 22-04-2018 14:49
No i nasza kasa poszła z dymem.
~Boss 22-04-2018 15:16
Śmiać Mi się chce z takich pogadanek prowadzonych przez ludzi którzy nigdy żadnego biznesu nie prowadzili czego potrzebują małe firmy po pierwsze pieniędzy na rozwój dotacji z UE na których kładą łapy postacie organizujące takie niczemu nie służące pogadanki,niskich podatków wysokiej kwoty wolnej od podatku ,dobrowolnej składki emerytalnej nisko oprocentowanych kredytów na rozwój, sprzęt, Niemiecka gospodarka opiera się głównie na małych firmach bo tylko dzięki temu ludzie się bogacą pracując u Siebie na Siebie w Niemczech państwo dba o obywatela tworzy mu idealne środowisko do działania na własną rękę w Polsce przeprowadza się eksperyment społeczny bada ile można maksymalnie wycisnąć z człowieka który coś robi stara się samodzielnie zarabiać
~cza cza 22-04-2018 16:19
Cytuję, "zarządzanie ryzykiem"i moje skojarzenie; znowu cytat"Chód paradny po gruncie grząskim"klasyk wypowiedział się w tym temacie ,"teoretyczne p......(prawdę powiedział ale dla mnie i tak jest skompromitowany).
~ 22-04-2018 18:25
Ha, ha,ha pitolenie o szopenie i kasa poszła z dymem.
~Kazek2 23-04-2018 9:15
Na tym właśnie polega "prowadzenie Polski na smyczy" przez UE. Forsa jest i owszem, nawet spora, ale wydajecie ją na cele, które My uznamy za zasadne; czyli np. 300 zł/h za pitolenie o niczym. Trochę w tym winy przedsiębiorców, którzy myślą tylko o sobie i "żeby nikt nie czepiał się, w jaki sposób do naszych majątków doszliśmy". A swoje sprawy załatwimy sami z prezydentem miasta, bankiem, urzędem, itd. Dlaczego w Polsce nie ma samorządów gospodarczych; tak, jak to jest w Europie na całym świecie ?
~Grzesiek_5 23-04-2018 10:22
najlepszy jest KARR!!! Rozwój regionalny przez dwadzieścia kilka lat bez rozwoju. To jest sztuka. Ile tam kasy musiało przelecieć!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pszczeli projekt KPN

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Czas na egzamin ósmoklasisty

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
355
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%