MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 1 czerwca
im. Jakuba, Konrada

O rozpadających się górach

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 listopada 2019, 6:01
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 12:18
Autor: WAC
Fot. WAC
Uczniowie "Żeroma" ale nie tylko przyszli na spotkanie z Rafałem Fronią – jeleniogórskim himalaistą, podróżnikiem i autorem książek. Prelekcja pt. "Mount Everest i Nanda Devi... Jak umierają góry – o zmianach klimatu, zanikaniu lodowców i o smogu, nie tylko w górach wysokich – odbyła się wczoraj (5.11) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Spotkanie było jednym z elementów kampanii społeczno-informacyjnej prowadzonej przez miasto Jelenia Góra pt. „Stop Smog! – Wymień Piec”, której Rafał Fronia jest jednym z ambasadorów. Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej, ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza.

Jak informuje Urząd Miasta, kampania ma służyć zwróceniu uwagi, jak ważne jest prawidłowe ogrzewanie naszych mieszkań i domów oraz jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog. W akcji chodzi też o zwrócenie uwagi na nowe, zmieniające się regulacje prawne w zakresie norm dotyczących źródeł energii, ich jakości, pochodzenia, a także emisji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania.

W trakcie wczorajszego spotkania R. Fronia z wielką pasją opowiadał o swoich ostatnich górskich wyprawach, w tym ostatniej, podczas której członkowie ekipy z jeleniogórzaninem w składzie, Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli Nanda Devi. Nawiązał też do przerwanej wyprawy na Mount Everest. W opowieść wplatał informacje dotyczące zaobserwowanych efektów zmian klimatycznych w wysokich górach. Prelekcja była ilustrowana zdjęciami oraz filmami. Po spotkaniu można było nabyć książki Rafała Froni: "Anatomia Góry" oraz "Rozmowa z Górą", a także porozmawiać z autorem i otrzymać dedykację.

Zmiany klimatyczne powodują w górach wysokich zanikanie lodowców – mówi R. Fronia. - Przez to, że zrobiło się ciepło, że na 6,5 tysiącach metrów zaczął padać deszcz a nie śnieg, topniejący lód odsłonił skały, które uległy erozji. Rozpad gór staje się dla nas wielkim niebezpieczeństwem i wymusza na nas nowe rozwiązania. Musimy zmieniać czas kiedy możemy się wspinać, albo zmieniać drogę wspinaczki. Ta degradacja w górach wysokich postępuje bardzo szybko. Zmiany, które w Alpach trwały 50 lat, w Himalajach lub Karakorum nastąpiły w ciągu jednej dekady. Dodatkowo wiatry, które wieją zaczynają przywiewać zanieczyszczenia powietrza i osiadający na śniegu pył powodują, że staje się on brudny. Taki śnieg jeszcze mocniej absorbuje promienie słoneczne, przyspieszając degradację.

Twoja reakcja na artykuł?

24
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
7%
Nudzi
4
7%
Smuci
0
0%
Złości
28
47%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni uczcili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Zwłoki pod Wilczą Górą

Moja Fundacja wspiera domy dziecka

Komentarze (74) Dodaj komentarz

~Kinga J 6-11-2019 6:32
Byłam na spotkaniu. Cały występ zepsuł nachalnie promujący siebie pan Łyczko. Gdyby jeszcze miał jakikolwiek związek z górami? Ale aktywność tego pana to raczej mierne zarządzanie nie wiadomo czym. Rozumiem że musi być zastępcą prezydenta ale po co przychodzi na takie spotkania i zabiera głos?
~precz z pis,po,psl,Lewica 6-11-2019 9:35
do: ~Kinga J (6:32)
jaki smog ? znowu bełkot a tymczasem w jeleniej 70procent pieców wymieniono już na ekologiczne, mam dane ze szczegółowych inwentaryzacji urządzeń grzewczych a oni dalej że smog - może zaczną się w jeleniej dziurze przyglądać wiatrom które do polski niosą smog,już nawet kilku profesorów i inżynierów w na górnym śląsku zaczęło się w temacie wiatrów wypowiadać ale u nas cisza..może czas to pobadać
~ 6-11-2019 11:36
do: ~precz z pis,po,psl,Lewica (9:35)
no właśnie co z tego że walka ze smogiem skoro lasy i łąki coraz dalej bo plaga domków jednorodzinnych i zalewanie betonem wszystkiego a w samym mieście żadnych parków ani roślinności filtrującej powietrze
Holender40 6-11-2019 12:40
do: ~precz z pis,po,psl,Lewica (9:35)
Smog z zagranicy? Byłeś w ogóle za granicą? Powietrze jest tam czyste bo ogrzewają domy gazem, stare diesle są zabronione i ludzie nie palą liści. A tutaj grzeje się śmieciami, demontuje katalizator i jest wielki krzyk że nie wolno palić liści. Smog to lokalny problem. Wystarczy wejść do lasu i smog magicznie znika, a przecież według twojej logiki tam też powinien być ten zagraniczny smog.
~Pod lud, wszystko 6-11-2019 16:20
do: Holender40 (12:40)
I jest tu prawda. Tyle,że są ich aż 3.Cytując znanego księdza rozpoznaję ,że to ta trzecia. Czyli gówno prawda.Zagranica, ta najbliższa , czyli niemce i czechy sprytnie wybudowały sobie w ramach zakładów przemysłowych wysokie kominy, zdecydowanie wyższe niż naszych smrodzicieli. Czyli ich nieco przerzedzone ,ale nadal smrody i nasze zagęszczone. W kotlince , jak w garnku lub nocniku.Warunki klimatyczne właściwe dla naszej kotliny sprawiają,że smrodki od sąsiadów plus nasze własne, całkiem nie małe, lecz calkiem duże, budują wysokie wartości smogu.W lesie brak ? smogu ? Możliwe, jeżeli jest to las iglasty. O tej porze las liściasty nie bieży nam z antysmogową pomocą. Masz w lasach miarodajną aparaturę pomiarową aby to sprawdzić ? Miło by było poznać wyniki twoich pomiarów. Uważasz ,że spalanie gazu nie tworzy smogu ? Może niższy ,ale jednak.Ten z sieci miejskiej całkiem dobzre brudzi.Na ten moment jednak może wystarczy mapka z googli na okreslony dzień , zwłaszcza w zimowej porze, i widać na takowych, że sąsiedzi smrodzą na czerwono. My też.
Holender40 6-11-2019 17:43
do: ~Pod lud, wszystko (16:20)
Aparatury pomiarowej nie posiadam, za to posiadam nos, którym dość dobrze da się wyczuć smród. Innym ciekawym narzędziem jest mapa Airly, na której są widoczne stacje pomiarowe jakości powietrza w dużej części Europy. Proszę sobie wejść na tą stronę. Łatwo Pan zauważy ogromną ilość zielonych punktów w Holandii i w Niemczech, również w przygranicznym miejscowościach jak Goerlitz i Zittau. Niestety w Polsce już sytuacja nie jest taka ciekawa, widzimy również dużo żółtych i czerwonych punktów. Spójrzmy teraz na Kotlinę. Widzimy smog w Cieplicach i w Jeleniej Górze. Ale o dziwo, w Świeradowie Zdrój, Karpaczu i na górze Baraniec koło Komarna już smogu nie ma. To muszą być bardzo wysokie kominy, jeśli smog jest w stanie ominąć Goerlitz, Karpacz i wylądować w Kotlinie. Nie trzeba pomiarów, wystarczy zaciągnąć się powietrzem w Cieplicach, albo w centrum dowolnej wsi Jeleniogórskiej, a potem pojechać na taką Baranią Górę, do lasu koło Goduszyna lub na łąki koło Trzcińska. Nagle tego smrodu już nie ma, mimo że jesteśmy dalej w Kotlinie. Więc pytanie za 100 punktów brzmi, czy my sami powodujemy ten smog paląc gównem w kotłem i jeżdżąc starymi dieslami, czy to jednak spisek naszych sąsiadów którzy w magiczny sposób transportują swój dym do nas? Co do gazu Pan też się myli, gaz spala się prawie całkowicie, co widać zresztą na mapce Airly po zielonych punktach w Holandii. Proszę sobie darować tych spiskowych teorii.
~Obwywatel R 6-11-2019 20:52
do: Holender40 (17:43)
to na 1000% przez te wiatraki przy granicy z Niemcami, to one ten smog do Polski tłoczą :D:D:D
~Pod lud, wszystko 6-11-2019 22:31
do: Holender40 (17:43)
Jetem osobą mocno związana z " moimi" teoriami spiskowymi, bowiem mają dość długie korzenie i tradycję, jakoś ze 30 lat , będzie. Wtedy już na kursach na uczelniach czy wydziałach techn UWr, PWr czy ,wtedy AR obecnie UP, dot. ochrony środowiska, profesorowie mówili o wysokich kominach naszych sąsiadów. Ze zdziwieniem przyszło mi zauważyć, po rozmowie z moimi rodzinnym studentami (PWr i UWr) ,że ich prof. mówili to samo. / wazność wiedzy sprzed 2 lat/Nie, nie- nie w kontekście złośliwości państw sąsiadujących. Zwyczajnie : Niemcy i Czesi zagospodarowywali przestrzeń z większym zrozumieniem zjawisk klimatycznych w regionie zagospodarowywanym. Polacy niestety nie. Przykład : Zabobrza - Niemcy w tych rejonach niczego nie budowali. Stąd wszelkie zanieczyszczenia u nas w kotlinach zalegają. Nasze kotliny się duszą jak nie wietrzony długo pokój , gdzie przebywa bardzo dużo osób.Nie umiem wytłumaczyć na czym to polega, ale z wykładów wniosek mam taki :cyrkulacja powietrza w kotlinie ma ogromne znaczenie. Dowód : Janusze są wszędzie i w Jeleniej Górze i np. Wałbrzychu. Fakt oczywisty jest taki ,że pogarszają sytuację z ppm takim czy innym. I zagadka ,jak to jest w kotlinie gdzie znajduje się Wałbrzych dziś było 16 ppm, a w Jeleniej 66? A odległość W-cha i JG to rzut beretem A w Hamarze gdzie nie ma ?chyba/ Januszy , rekord dnia 226 czy jakoś tak .Pozostaję przy "swoich" teoriach spiskowych ,mając jednocześnie świadomość ,że zarówno janusze palący w piecach butelkami plastikowymi czy jaśniepaństwo palący w kominkach pracują na wysoki wynik ppm.
~BRZECHOTNIK 6-11-2019 23:39
do: ~Pod lud, wszystko (22:31)
Niemcy nie budowali na terenie obecnego Zabobrza w kierunku na Górę Szybowcową ponieważ był to naturalny "komin wentylacyjny" kotliny. Zabudowa tego terenu sprawiła, że starsza część miasta się dusi. Ale jakość powietrza to jeden z aspektów środowiska. A co z pozostałymi? Woda z radonem i... smog elektromagnetyczny, czyli promieniowanie elektromagnetyczne. Jego największym źródłem są stacje bazowe telefonii komórkowej oraz technologie bezprzewodowe ( wi-fi, telefony komórkowe, smartfony, tablety i inne gadżety typu inteligentne liczniki). W Jeleniej Górze jest 177 nadajników na różnego rodzaju masztach (np. na wieżach kościelnych). Zerknij na to: http://beta.btsearch.pl/bts/?query=JELENIA+G%C3%93RA Czy ktoś nad tym panuje? Czy ktoś wie i zastanawia się nad skutkami biologicznymi tego promieniowania, na które jesteśmy narażeni 24 godziny na dobę przez cały rok? Czy w takiej sytuacji mamy prawo do ochrony własnego zdrowia i jakiś wybór w tej kwestii? Podaję ciekawą stronę: Prawo do życia. pl https://prawodozycia.pl/ Może Wam się oczy otworzą i dotrze do świadomości zagrożenie, którego nie widać, nie czuć i nie słychać, a które już zbiera swoje żniwo, w postaci znacznie większej umieralności na nowotwory i innego rodzaju choroby, nazywane cywilizacyjnymi.
~Hggg 7-11-2019 11:29
do: Holender40 (12:40)
Zobacz Węgry,slowacja,ukraina i popatrz na wiatr i mapy z tym związane no i jeszcze węglowe elektrownie których Niemcy w ostatnich 3 latach zbudowały chyba już z 40 a co najmniej 25 tych elektrowni jest blisko naszej granicy więc smog u nas jest też co najmniej w 30procentach przez sąsiadów zagramanicznych
~ada 6-11-2019 18:47
do: ~precz z pis,po,psl,Lewica (9:35)
Zapraszam do centrum Cieplic smog a raczej smród jak marzenie węgiel brunatny ,duszący plastik i smród aut - pozdrowienia dla inhalowanych kuracjuszy
~góry absurdu 6-11-2019 10:12
do: ~Kinga J (6:32)
A czy Fronia powiedział ile śmieci zostawiają himalaiści w górach? Po co pouczać zwykłych ludzi o ochronie środowiska skoro wszyscy wiemy że góry - te najwyższe zostały zniszczone, zaśmiecone właśnie przez himalaistów. To jest hipokryzja. Na zasadzie jak to znane dziennikarki drą ryje żeby nie nosić futer a same chodzą w skórzanych butach.
~Towarzysz 6-11-2019 10:37
do: ~góry absurdu (10:12)
Pan Fronia opowiadał również o śmieciach z faktu zadanego pytania z widowni. Śmieci zbierają opłacani szerpowie :)
~Yrezi Rewor 6-11-2019 19:51
do: ~góry absurdu (10:12)
Rozsądek, lek na wszystko.., zdrowy rozsądek.., nie ten nawiedzony, ślepo wierzący w "dobrobyt"
~łał... 6-11-2019 10:44
do: ~Kinga J (6:32)
przecież pan Łyczko to wielki himalaista jest. Osiągnął Everest nic nie robienia :D
~Miłościwy 6-11-2019 7:07
Jezu, wy znowu tego Fronie??? Ile mozna czytac i sluchac o "jego" gorach..... Nic nie zdobyl, w paru miejscach byl i wielki mi himalajista?!?!?
~Klar 6-11-2019 7:18
do: ~Miłościwy (7:07)
Następnym razem zamiast " tego Fronia" będzie ten Miłościwy..... przyjdą tłumy i będą słuchać w skupieniu i podziwie...tylko o czym ????!!!!
~xq 6-11-2019 8:05
do: ~Miłościwy (7:07)
Nikt nie każe tobie słuchać.Rozbij namiot pod snieżką ,jak wytrzymasz tam tydzień to wtedy może zrozumiesz i w innym tonie będziesz się wypowiadał.Facet od kilkunastu lat jeżdzi w himalaje i naocznie widział zmiany.Wybór Froni na ambasadora akcji antymogowej jak najbardziej trafny.
~ 6-11-2019 9:12
do: ~Miłościwy (7:07)
Od pana Froni to z daleka !!!!
~Obwywatel R 6-11-2019 15:08
do: ~Miłościwy (7:07)
1. w góry chodzi się nie tylko po to żeby zdobywać. 2. z tego co wiem, to w himalaizmie podobnie jak w kolarstwie, tworzy się zespół, który pracuje na lidera(ów), ale bez tego zespołu lider niewiele osiągnie.
~ 6-11-2019 7:23
lewak jakiś?
~ 6-11-2019 7:25
Może zaprosić Prezesa Polski, albo jeszcze lepiej Piotrowicza i Pawłowicz. Przyjdą Papaj, Mróz i Machałek i tłumy SUWERENÓW, które zupełnie nie rozumieją niestosowności w ich zasiadaniu w tzw. trybunale konstytucyjnym.
~jg 6-11-2019 7:35
Znowu ten dziwny typ!!! Żenada!!
~Rydygier 6-11-2019 7:44
do: ~jg (7:35)
Żenada to twoja stara
~Klar 6-11-2019 9:11
do: ~jg (7:35)
A Ty schowany za anonimowym -komentarzem jakim jesteś typem......pewne na 100 procent że zazdrosnym , ot tak bez powodu...a może powód jest ba...lny , nic ciekawego nie zrobiłeś, niczym się nie wyróżniasz.....ot taki mały zazdrośnik....
~Tubylec 6-11-2019 8:11
Tylko jedno pytanie. Czy Pan Rafał zdobył jakieś szczyty w Himalajach, czy tylko był uczestnikiem wypraw? Nigdzie dotychczas nie znalazłem takiej informacji. Wiem tylko, że był w Himalajach i się tam wybiera(ł).
~lmnklm 6-11-2019 8:16
do: ~Tubylec (8:11)
Kilka zdobył, niektóre nawet solo :)
~Tubylec 6-11-2019 11:48
do: ~lmnklm (8:16)
dzięki za odpowiedź, a czy może jakieś ośmiotysięczniki?
~ja 6-11-2019 12:45
do: ~Tubylec (11:48)
Gaszerbrum II , Lhotse
~ja 6-11-2019 12:50
do: ~Tubylec (11:48)
a Ty byłeś choćby na Rysach? a co tam zaryzykuję ... może Śnieżka?
~lmnklm 6-11-2019 15:00
do: ~Tubylec (11:48)
Tak ale zadaj sobie trochę trudu i poszukaj :) podpowiem że jeden 8 tys też solo :)
~Obwywatel R 6-11-2019 15:04
do: ~Tubylec (11:48)
Gaszerbrum II (2006) Lhotse (2017)
~zadziwka 7-11-2019 19:23
do: ~lmnklm (8:16)
Ale z jako solo? Jodowano, czy kamienno?
~mly 8-11-2019 9:09
do: ~zadziwka (19:23)
Z Hanem Solo :-) Taki żart , jakby ktoś ciężo trybił :-)
~Człowiek koń 6-11-2019 8:27
Nie ma ŻADNYCH zmian klimatu!! Przedsiębiorstwo o nazwie Ekologia cały czas się rozpędza tylko dlatego ze wy nie macie mózgów i Fronia tez nie ma!!!! Tu chodzi o kasę a nie o jakieś powietrze. Zapamiętajcie sobie że nie ma lepszego i szybszego sposobu na powrót wszelakich pierwiastków do ekoobiegu jak właśnie SPALANIE!! Dlatego ja będę palił w moim piecu czym popadnie i nikt mnie nie powstrzyma bo mam swój ROZUM!!
~xq 6-11-2019 8:32
do: ~Człowiek koń (8:27)
To rozpal w piecu i stań przy kominie.Po kilku rozpaleniach i twój pierwastek wróci do ekoobiegu.
~ja 6-11-2019 9:21
do: ~Człowiek koń (8:27)
mam nadzieję, że dobrze odczytuję ironię w tej wypowiedzi
Holender40 6-11-2019 12:43
do: ~Człowiek koń (8:27)
Naprawdę czasami lepiej nie zabierać głosu żeby się nie ośmieszyć.
~Byłem tam 6-11-2019 8:33
Fronia myśli ze jest wielkim górskim zdobywcą a prawda jest taka ze w Dooooopie był. To tak jak bym startował w wyścigach Drive Clubu Albo jelenich wrakach i myślał ze to Formuła 1. No i dzięki temu bym był wielkim kierowcą wyścigowym. Hahahha Fronia zejdź na ziemie. Pewnie sam zaśmiecasz te Himalaje jak tam jesteś.
~Klar 6-11-2019 9:13
do: ~Byłem tam (8:33)
O czym myśli Fronia to wiemy, a o czym Ty myślisz......chyba tylko o tym jak " wypocić " komentarz-hejt....to szczyt Twoich możliwości....
~efendi 6-11-2019 8:34
Komuniści nie odpuszczają . W pierwszych ławkach dwór jeleniogórskich towarzyszy ! Lenin wiecznie żywy !
~d4 6-11-2019 8:40
Stop Smog-porzuć dmuchawy spalinowe do odgarniania liści i skoszonej trawy. Zamień na grabie. Grabienie dobrze robi dla ziemi na której trawa rośnie a nie spaliny i syf, który leci do mieszkań z dmuchaw spalinowych
~zwykla_baba 6-11-2019 8:43
Świetny kierunek akcji. Ratujmy Matkę Ziemię. A ziejący jadem tu komentujący, jak zwykle nudni i piszący zawsze bez sensu oraz wiecznie niezadowoleni niech spadają na drzewo póki ono jeszcze rośnie 😘
~d4 6-11-2019 9:25
do: ~zwykla_baba (8:43)
twoje komentarze tez sieja nienawiść. wystarczy wejść w archiwalne artykuły z twoim nickiem
~Do WszystkichGłupców 6-11-2019 8:48
Maruderzy, w czym wy macie problem? Nie chcesz - nie słuchaj. Nie lubisz osoby - nie oglądaj jej twarzy, nie czytaj i nie przychodź na spotkania. Przestańcie w końcu obrzucać wszystkich jadem swojej własnej nieudolnej egzystencji. Ja lubię te klimaty i chętnie posłucham kogoś, kto gdzieś był, coś widział i kibicuje szczerze za większe sukcesy. Sam chciałbym zobaczyć chociaż część z tych miejsc. Ale Janusze które były w Egipcie i to tylko na basenie, bo już na fakultatywne wycieczki nie starczyło siana najwięcej się wypowiadają o osiągnięciach i miejscach wartych mniej lub bardziej zdobycia. A co do polityków - byli, są i będą, pogadali, pokazali się i nawet nie utkwiła mi w pamięci ta część spotkania. W Jelonce brakuje takich wydarzeń i ludzi zdobywców czegokolwiek, więc cieszmy się tym co mamy, a jak nie potrafimy się cieszyć osiągnięciami innych to po prostu skupmy się na własnym , bogatym w osiągnięcia życiu - czego wam maruderzy życzę, a tym normalnym mieszkańcom otoczenia wolnego od was.
~efendi 6-11-2019 12:23
do: ~Do WszystkichGłupców (8:48)
Co to za obrzucanie jadem ! No nie wiem czy Rafciowi opłacało się brać od darmozjadów z miasta kilka tysięcy złotych " na promocję " aby teraz tak się wygłupiać "ze zmianami klimatu" i "kopciuchami" . Kopciuchami to jeździ Pierwszy Halabardzista Próżniaka z Chadży-kistanu ! Amen
~d4 6-11-2019 12:44
do: ~efendi (12:23)
Trafne!
~d4 6-11-2019 12:48
do: ~efendi (12:23)
stare tabory MZK tez stop smogowi
~` 6-11-2019 8:51
Ratujmy ziemie krzyczą Europejczycy wysyłając swoje śmieci do Polski i paląc je na Polskich wysypiskach bez żadnych konsekwencji. Ratujmy ziemię krzyczał ostatnio Niemiec w Zgorzelcu wlewając swoją gnojówkę do Polskiej rzeki. Ratujmy ziemię krzyczą Anglicy wysyłając tysiące ton śmieci do Indii i innych części Azji które potem trafiają do morza. Banda hipokrytów.
~ 6-11-2019 9:50
do: ~` (8:51)
najwięcej śmieci to janusze i grażyny palą w piecach,niestety
~` 6-11-2019 18:48
do: ~ (9:50)
W irlandii czy szkocji tez pala byle gownem a dym taki ze sie udusic mozna. Kupuja trociny z mdfu mieszaja to ze starym olejem kuchennym czy silnikowym i prasuja na brykiety i sie ciesza ze sie dobrze pali.
~ 6-11-2019 13:05
do: ~` (8:51)
Z Polską (Polakami) jest taki problem, że przyjmują śmieci z innych krajów dlatego, iż dobrze im za to zapłacono. Zastanów się, w którym kraju jest istota problemu.
użytkownik facebook 6-11-2019 8:56
DZIEKI RAF!!!!!!!🙂🖐
~gość 6-11-2019 9:49
A co z palaczami papierosów i innych "paliw"?
~Its me 6-11-2019 11:11
Tak się składa że byłem tam wczoraj. Pan Rafał ciekawie opowiadał, myślę że spotkanie mogło by być nawet dłuższe. Szkoda tylko że byli tam politycy i promowali swoje paskudne twarze i niby "pseudo ekologię" . Pan Fronia mówił o tym że on się niezna na ekologii i bardziej mówił o ociepleniu, ale także o tym że od setek lat są cieplejsze, jak i zimniejsze stulecia. To ci pseudo polityczna zgraja promowała siebie i sprzedaż piecyków gazowych etc.! Szkoda że telebim nie stał bardziej na środku. Więcej takich gości jak pan Rafał. Fajny event, na następny także chętnie się wybiorę. Oby tylko mniej polityki w tym wszystkim.
~xq 6-11-2019 11:43
do: ~Its me (11:11)
Oby więcej spotkań z ciekawymi osobami. Odnośnie pieców ,jak cena gazu będzie niższa to problem się sam rozwiąże.Chyba ze klimat się tak ociepli że bedziemy się dla odmiany chłodzić
~fasdfasdf 6-11-2019 12:10
Fronia albo jest przyjacielem czerwonych, albo głupkiem który daje się używać politycznie. Obie możliwości niestety źle o nim świadczą.
~canon49 6-11-2019 12:15
Po kiego ci politycy. To jest odczyt, a nie manifestacje polityczne.
~pytanie 6-11-2019 13:19
Z d...lnych komentarzy, d...li, wynika ,że pAn Fronia nie należy do partii wodza ,niszczącej gorzej od smogu, nasz kraj.?Jeżeli tak ,to chwAŁA mu za to?
~True 6-11-2019 13:25
Panie Rafale, góry i nietylko, rozpadają się od momentu swojego powstania.
~-jacek- 6-11-2019 17:49
Przy innej okazji pisałem że miasto(mpgk) powinno mieć własną bigazowni,nie mylić ze spalarnią i na nieużytkach farmy fotowoltaiczne.Na niektórych budynkach aż się prosi o tzw "zielone filtry".Rośliny pochłaniające CO2 .Cykl spotkań może i nielicznych przekona ale przykład idzie z góry.Ponadto mieszkańcy sami się przestawią jak będzie ich stać na gaz lub fotowoltaikę.
~BRZECHOTNIK 6-11-2019 18:27
Popieram walkę o czyste powietrze, ale zdrowe środowisko dla człowieka to nie tylko czyste powietrze. To również czysta woda, zdrowa żywność oraz.... czego nikt z Was nie chce sobie uświadomić życie bez smogu elektromagnetycznego. Kąpiecie się w zupie elektromagnetycznej nie mając pojęcia jakiej degeneracji ulegają Wasze organizmy.
~BRZECHOTNIK 7-11-2019 12:21
do: ~BRZECHOTNIK (18:27)
Jeszcze dodam informacyjnie. Największym źródłem PEM (promieniowania elektromagnetycznego) są stacje bazowe telefonii komórkowej oraz technologie bezprzewodowe ( wi-fi, telefony komórkowe, smartfony, tablety i inne gadżety typu inteligentne liczniki). W Jeleniej Górze jest 177 nadajników na różnego rodzaju masztach (np. na wieżach kościelnych). Zerknijcie na to: http://beta.btsearch.pl/bts/?query=JELENIA+G%C3%93RA Czy ktoś nad tym panuje? Czy ktoś wie i zastanawia się nad skutkami biologicznymi tego promieniowania, na które jesteśmy narażeni 24 godziny na dobę przez cały rok? Czy w takiej sytuacji mamy prawo do ochrony własnego zdrowia i jakiś wybór w tej kwestii? Podaję ciekawą stronę: Prawo do życia. pl , jej adres: https://prawodozycia.pl/ Może Wam się oczy otworzą i dotrze do świadomości zagrożenie, którego nie widać, nie czuć i nie słychać, a które już zbiera swoje żniwo, w postaci znacznie większej umieralności na nowotwory i innego rodzaju choroby, nazywane cywilizacyjnymi.
~zadziwka 7-11-2019 19:28
do: ~BRZECHOTNIK (12:21)
Jesteś zadziwiającym tumanem. Masz oczywiście prawo żyć bez tego o czym piszesz. Pojedź w jakieś zadupie, zaszyj się w lesie, żyj grzybami i korzonkami, aż kipniesz zdrów i cały, tylko jakiś robal cię użre, albo wściekła wiewiórka. A większości z nas zostaw te komórki, internet, całe nieszczęścia co cię dołują. Umrzemy też, tylko dużo mniej zmęczeni, wkruwieni i uwalani.
~BRZECHOTNIK 7-11-2019 20:18
do: ~zadziwka (19:28)
Z chamami i ignorantami nie wdaję się w dyskusję. Wyznaję zasadę: "Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem". - Mark Twain.
~ 7-11-2019 6:36
Polskę ogarnęła fala prostactwa.
~iras 7-11-2019 16:56
Piec kaflowy to jest największy wynalazek jestem szczęśliwy że go mam.
użytkownik facebook 7-11-2019 17:15
Bardzo interesujące i ciekawe spotkanie.
~Grzesiek_5 7-11-2019 17:55
p. Fronia jak taki mocny, to niech się zajmie tym nielegalnym zwiezieniem 20 000 ton śmieci do Kostrzycy. Już drzewka z nich wyrastają :(
~zadziwka 7-11-2019 19:24
do: ~Grzesiek_5 (17:55)
Czyli są dobrym podkładem pod drzewka. Czego sie czepiasz?
~Grawiton szt 1. 7-11-2019 19:35
Wszystko o czym piszecie, to są normalne koszty rozwoju i postępu. WSZYSTKO. I dopiero jak zdamy sobie sprawę co jest złe i jak sie tego pozbyć, będziemy walczyć. A wy tylko mordy rozdzieracie i koniec. Tak samo Fronia o górach, że sie rozpadają. Ciekawe co by On zrobił, kiedy miliony lat temu góry zapadły sie w morze, a na szczytach górskich żyły okrzemki. Chyba by sie zapłakał na śmierć. TO JEST EWOLUCJA I JEJ EFEKTY. Nic nie jest ruchowo w stanie stałym, nawet skały. I nie da się temu zapobiec, gdyż wszystkim we wszechświecie rządzi GRAWITACJA. To ona stworzyła gwiazdy i planety, to ona wyprodukowała nowe pierwiastki, w końcu to ona przesuwa kontynenty i zatapia góry. I nie ma co się drzeć, patrząc na topniejący lodowiec, czy kruszące się skały. Grawitacja robi swoje i możesz jej w zadek nadmuchać przez słomkę.
~!! 7-11-2019 20:35
a może tak o pracy w milicji, Cisza !!!!!!!!!!!!!
~waterstag 11-11-2019 18:15
Jeśli chodzi o Cieplice /i nie tylko/ to niech "miasto" pozakłada gaz w mieszkaniach miejskich. To tam palą plastikami. Lokatorzy tam nie płacą za przeglądy kominów, za czyszczenie kominów, za zduna, który przestawi piec. Prywatny właściciel domku, jak zapłaci za remont komina 4-7 tys. zł. nie będzie palił byle czym. I jeszcze o Cieplicach. Zlikwidować giełdę. W niedzielę przed południem nie ma czym oddychać na ul. Lubańskiej. Jak zamkną przejazd kolejowy, to aż ciemno.
~Borkowizna 18-11-2019 10:45
do: ~waterstag (18:15)
Sam się zamknij, giełda jest the best!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kapitalna wiadomość ws. linii do Karpacza i Kowar!

KSON w remoncie

Wyjątkowa Rowerowa Parada Retro

Wypadek koło Barcinka

Będzie plaża przy Bobrze

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
1055
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
5%