MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

O pracy kominiarza i czyszczeniu kominów

Wiadomości: Region
Sobota, 8 kwietnia 2017, 10:29
Autor: TAB
Fot. TAB
Przed tygodniem Jelonka.com przypomniała o konieczności czyszczenia przewodów dymnych na zakończenie sezonu grzewczego. Pisaliśmy również o tym, że praca współczesnego kominiarza różni się od tej sprzed kilkudziesięciu, czy kilkunastu lat.

Zdarza się, że niewłaściwy sposób palenia w kotle co przy użyciu drewna lub węgla powoduje zaczopowanie przewodu dymnego. Może się zdarzyć, że nie pomogą wówczas tradycyjne techniki jego wyczyszczenia. Warto wtedy skorzystać z pomocy fachowca – kominiarza, który wykonuje gracowanie - „lifting” komina przy pomocy specjalnego urządzenia.

Gracowanie różni się od frezowania. To pierwsze jest dokładnym czyszczeniem z twardych złogów sadzy szklistej lub smoły. Przewód osiągnie wygląd muru ceglanego bez uprzedniego nalotu, lecz z zabrudzonymi sadzą fugami. Drugie zaś polega – obok czyszczenia - także na poszerzeniu światła kanału dymnego.

Paweł Sawicki, kominiarz ubrany niekonwencjonalnie, zajmuje się frezowaniem, gracowaniem i uszczelnianiem kominów. Do gracowania wykorzystuje udoskonaloną przez siebie oraz dostosowaną do polskich warunków wersję czeskiego sprzętu. Jako pierwszy na Dolnym Śląsku skonstruował frezarkę o napędzie hydraulicznym. Polska cegła jest nieco mniejsza od na przykład poniemieckiej, dlatego trzeba było dostosować ją do rozmiaru rodzimej – mówi pan Paweł.

Mechanizm do gracowania przypomina zwykłą wiertarkę z giętką prowadnicą zakończoną główką z łańcuchami. Maszyna ma możliwość obrotów w prawo lub w lewo, dlatego kanał jest czyszczony od dołu w prawo lub lewo - i od góry tak samo. Cały zabieg trwa od dwóch do trzech godzin i nie powoduje dużego natężenia hałasu – raczej przypomina pracę zwykłej wiertarki. Koszt usługi jest umiarkowany. Pan Paweł nie zabiega o zlecenia. Ma ich dużo, bo pocztą pantoflową rozchodzą się informacje o możliwości usprawnienia pracy pieca oraz zaoszczędzenia opału.

W domach kilkudziesięcioletnich warto sprawdzić drożność kanału dymnego. W przypadku jej braku można skorzystać z nowoczesnych możliwości stworzonych przez fachowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

To było bezpieczne?

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ciekawa 8-04-2017 11:57
umiarkowany koszt usługi.... a ile wynosi koszt czyszczenia tradycyjna techniką??
~faQ ya 8-04-2017 12:53
Jeleniogórski Alarm Smogowy - faQ ya
~ 8-04-2017 13:09
Za czyszczenie pieca z sadzy prywatnie wziął 100 zł. za usługę czas 15 min. a komin komunalny dalej nie czyszczony bo nie ma kładki i komin grozi zawaleniem a administracja kładzie wałek
~Cieplik2 8-04-2017 15:59
Ja jako mieszkaniec Wspólnoty pytam dlaczego Firmy kominiarskie nie chcą wykonywać przeglądów okresowych kanałów kominowych?Mało płatne ,czy nie chcą brać odpowiedzialności za wykonaną pracę.Odpowie ktoś z kominiarzy?
~uihuh 8-04-2017 16:45
po co palić w piecach można inaczej ogrzewać - można elektrycznie ale musimy mieć tani prąd który powinien być produkowany tak jak w niemczech z elektrowni węglowych których niemcy w ostatnich latach wybudowali bardzo wiele a niemcy chyba do 2022 mają zlikwidować wszystkie elektrownie jądrowe - te elektrownie węglowe w niemczech posiadają specjalne filtry i powietrze nie jest zanieczyszczone - odpada jakiś kominiarz i gazownik który musi zrobić instalacje hydrauliczną do pieca gazowego a tak tylko kabelek i już - Tusk w Polsce zamknął taką inwestycje takiej pierwszej elektrowni która miała powstać w okolicach Ostrołęki ale zamiast mieć tani prąd z polskiego węgla to wszystko robią aby tak nie było
~Adam 8-04-2017 18:31
za gracowanie około 10 m komina zapłaciłem 300
~u 9-04-2017 1:12
To wina Tuska, wsadzić trzeba broszką prezesa w d... ę !!!! oj będzie cug !!!
rymcycymcy 9-04-2017 1:31
Kto w dzisiejszych czasach ma komin ! :) ...no bez jaj ! :)
~ 9-04-2017 9:07
Do 01:12 na pewno komin ma Twoja baba ale jaja
~sajmon 9-04-2017 19:41
Jak mi f...r przyjdzie i znowu spali kratkę wentylacyjną zapalniczką sprawdzając ciąg to mu chyba krzywdę zrobię :) Fachowcy :(
~czekający 10-04-2017 7:10
Kominiarze w Jeleniej Górze są tak zarobieni ,że nie można się doprosić aby wykonali swoją pracę.Zrobili się bardziej wybredni od elektryków
~Kominiarz Frez Komin 10-04-2017 12:30
Do sprawdzania ciągu w wentylacjach powinno używać się anemometru to taki wiatraczek z czytnikiem przypomina wentylatorek procesora kompa w ostateczności używa się zapałek dymnych z całą pewnością nie zniszczą/okopcą kratki wentylacyjnej lub chociażby kartki papieru płasko przyłożonej do płaszczyzny kratki wentylacyjnej - przyssana świadczy iż jakiś ciąg jednak istnieje z tym że jego dokładna szybkość/siła jest nie znana. Tak że zanim Sajmon skrzywdzisz ,,f...ra'' lepiej zapytaj czy posiada takie narzędzia jeśli nie to wyproś go z mieszkanka.
~Kominiarz Frez Komin 10-04-2017 12:42
Panie Cieplik2 jeśli jakiś Zakład Kominiarski zobowiązał się umową do obsługi waszego budynku to żadnej łaski nie robi i przegląd powinien wykonać a jeśli nie chce, jak pan twierdzi, to zerwać umowę i zmienić wykonawcę.
~ 10-04-2017 18:36
frez komin jest NAJLEPSZY !!!!!!!!!!!!!!!! PEŁEN PROFESJONALIZM ............... .. fachowcy jakich MAŁO .... oby więcej tak uczciwych firm na rynku
~Piec 😎 10-04-2017 18:43
Frez komin. Jeszcze raz frez komin zajęci bo każdego roku ratują nie jedna dupe jak się sezon grzewczy zaczyna bo wtedy ludzie się budzą zresztą mona została uratowania pale i ma się wszystko ok dziękujemy Panie Pawełku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

MZK i... wrzosy

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sportowa integracja

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Wyróżnienie dla samorządowców

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
765
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%