MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

O powietrzu w naszym mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 27 listopada 2016, 7:44
Autor: UM (komunikat)
Fot. Archiwum
– Przekazujemy pełne informacje, uzyskane m.in. dzięki pomocy Inspektoratu Ochrony Powietrza nt. stanu powietrza w Jeleniej Górze. Tym samym dementujemy plotkę, jakoby przekroczenie norm czystości sięgało kilkukrotnych, czy kilkunastokrotnych wartości – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wartość alarmowa w przypadku pyłu zawieszonego PM 10/PM 2,5 to 300. 24 listopada w pomiarach, dokonywanych co godzinę przez stację WIOŚ stężenie wynosiło o godz. 1 w nocy odpowiednio 136 oraz 293, potem 109 i 114, itd.

Kolejne wyniki spływają sukcesywnie. Są najczęściej w okresie zimowym relatywnie mniej korzystne nad ranem, kiedy w wielu gospodarstwa domowych rozpalane są piece węglowe i większy jest ruch samochodów, gdy ludzie wyjeżdżają do pracy i w godzinach popołudniowych (powroty z pracy i ponowne rozpalanie, czy dorzucanie paliwa do pieców).

Przekraczanie norm czystości powietrza oceniane jest w kilku aspektach, m.in. bieżące, średniomiesięczne, czy średnioroczne, bo tylko dane w dłuższym okresie mogą być podstawą do porównań, określenia harmonogramu i skali poczynań, itp.

Według WIOŚ, w Jeleniej Górze przyjętą normą, ze względu na ukształtowanie terenu i specyfikę używanych tu paliw, itp. normą jest przekroczenie tej granicy w okresie 35 dni w roku. W roku 2016 przekroczenie takie miało miejsce 24 razy.

- Ograniczamy każdą możliwość emisji szkodliwych związków do atmosfery – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta. – To nie jest działalność incydentalna, ani też nasze działania nie zostały podjęte w ostatnich miesiącach, bo trwają od lat. Chciałem tylko przypomnieć, że budynki publiczne w Jeleniej Górze są już albo podłączone do sieci, albo też mają piece gazowe. Sukcesywnie wymieniamy tabor w MZK na nowoczesne autobusy, w tym hybrydowe. Przeprowadziliśmy program KAWKA, dzięki czemu tylko w ostatnich dwóch latach kilkaset rodzin zmieniło system ogrzewania mieszkań. Poszukujemy możliwości, by wesprzeć także ponad 60 rodzin, które zrealizowały tę inwestycję w swoim domu, a ze względu na późniejsze, niż inni jej oddanie nie uzyskali dofinansowania ze względu na wyczerpanie się środków z programu KAWKA. A jesteśmy tym żywotnie zainteresowani, m.in. dlatego, że Uzdrowisko cieplice, jego status i standard kuracji są dla nas bardzo istotne i normy z powodu uzdrowiska są ostrzejsze - dodaje.

- Sprawę czystości powietrza trzeba jednak postrzegać w szerszym aspekcie. Działania samorządów i mieszkańców nie będą do końca skuteczne, jeśli nie zmieni się polityka Państwa w tym zakresie. Z jednej strony mieszkańcy rozmaitych gmin – i słusznie – wywierają każdy rodzaj presji na władzach lokalnych, domagając się poprawy sytuacji, z drugiej – Państwo, mając za priorytet program ratowania kopalń węgla kamiennego stawia na takie źródło energii, co stoi w sprzeczności z ideą czystego powietrza – pisze w komunikacie Cezary Wiklik.

- Będziemy w tej sprawie interweniować – zapowiada M. Zawiła – nie może być bowiem dualizmu w procedurach postępowania w tej sprawie. Z drugiej strony – chcemy przybliżyć mieszkańcom szansę posiadania wiedzy o faktycznym stanie czystości powietrza w Jeleniej Górze. W przypadku faktycznego zagrożenia uruchomimy system powiadamiania sms, stosowany także w innych sytuacjach kryzysowych, a na stronie internetowej Miasta – www.jeleniagora.pl – w banerze pod nazwą „Komunikaty i informacje o jakości powietrza w Jeleniej Górze przekazywane są bieżące dane - przypomina.

W przypadku zagrożenia kryzysowego z kolei, w zakładce „Dla mieszkańca – Zarządzanie Kryzysowe – Ostrzeżenia i alarmy”, będą publikowane takie komunikaty. Jeśli pierwszy z wymienionych banerów jest nieczynny – oznacza to, że WIOŚ nie informuje o przekroczeniach norm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pomnik odnawiany

Zygzakiem po ulicy

Wrocławski festiwal światła – tego nie było!

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~Seba 27-11-2016 10:05
Jak rozumiem za stan powietrza w Jeleniej odpowiada elektrownia weglowa? Tylko ktora? Moze ta w piwnicach ratusza ;) ? Na androida jest dostepna aplikacja czystosc powietrza podajaca odczyty z automatycznych stacji pomiarowych. Obserwuje wyniki od tygodnia , wychodzi na to ze oddychamy powietrzem zanieczyszczonym jak w Katowicach ! Mało tego , czystsze powietrze maja nawet pod elektrownia Turów w Bogatyni. Na zdrowie :)
~II sort 27-11-2016 10:28
Niestety (dla mnie) mam piece węglowe, w których raz na dobę palę (popołudniem) przez 1-2 godzin, w zależności od temperatury. Następnie zakręcam rozgrzany piec, do następnego dnia. Czyli imituję sadzę i inne zanieczyszczenia (ale nie śmierdzą) przez krótki okres doby, niestety problem leży w coraz liczniejszych indywidualnych centralnych ogrzewaniach, w których trzeba palić na okrągło i najczęściej (dla oszczędności) starymi meblami i śmieciami - to one stwarzają ten ogrom smrodu i wszelkich zagrożeń! Centralne ogrzewanie postanowię mieć, kiedy będę mógł się podłączyć (tanio!) do centralnej ciepłowni miejskiej. Program KAWKA -to ściema!.
~n/n 27-11-2016 10:46
Proszę sobie sprawdzić jak zdrowe jest powietrze w jg na stronie www.aqicn.org i zobaczyć tam zakresy norm i co to znaczy-dzisiaj np. powietrze w Krakowie jest wielokrotnie lepsze niż w jg chyba nasze służby miejskie od monitorowania powietrza stworzyły pod siebie dla własnego samozadowolenia własne normy
~ 27-11-2016 10:47
Najlepiej, jakby miasto podłączało jak najwięcej domów do elektrociepłowni miejskiej. Jeszcze bardzo dużo kamienic w centrum należałoby podłączyć. Tym samym wyeliminuje się palenie czym popadnie w piecach.
~wlan 27-11-2016 11:09
Mnie, w związku z ww artykułem, interesuje: 1. dlaczego w XXI wieku, w środku Jeleniej Góry (nie centrum) - w Goduszynie, brak sieci gazowniczej (nie mówiąc o sieci ka...lizacyjnej), 2. dlaczego w godz. 22.00 - 24.00 daje się często zauważyć zwiększoną emisję zanieczyszczeń z kotłowni przy ul. K. Miarki (tej ogrzewającej dużą część miasta), 3. dlaczego w Cieplicach do ogrzewania budynków nie można wykorzystać wód termalnych? Może ktoś zna odpowiedź.
~stop w b 27-11-2016 11:32
Palenie smieci to jeden problem ale równie śmierdzący jest żółty dym ze spalania węgla brunatnego a palą tym na potęgę bo jest najtańszy.Powinno się zakazać sprzedaży tego świństwa do pieców bez filtrów.
~rentobiorca 27-11-2016 12:22
Ludzie palą byle co nie z tego że to lubia ,tylko z biedy ..mam 900 zł renty i jak mam ogrzać mieszkanie ??????mam 2 piece kaflowe
~tato 27-11-2016 12:36
Pieprzą tu o ekologii,a z dopłat do instalacji proekologicznych miasto się wycofało. Po co ten durny artykuł.Bardzo dobrze,że ludzie palą byle czym i niech dymią ile wlezie.
~Turysta 27-11-2016 12:46
Ale oszukujecie zapraszam w godzinach wieczornych koło Term Cieplickich jeżdżę tam z dziećmi to HORROR smród i dym pełzający po ulicach .Masakra a spacer po parku zdrojowym czy Pl. Piastowskim dla kuracjuszy to wykańczalnia rak krtani czy płuc - murowany. Jestem często w Krakowie słynącym z mega smogu ale nawet tam tak nie śmierdzi .
~kokospoko 27-11-2016 13:31
Jak taką stacje zamontowali w Cieplicach to sie przestraszyli bo chyba zabrakło skali. Zawiła natychmiat przeniósł ją na górke na zabobrze gdzie bloki nic nie emitują. Mimo to i tak jest wielokrotne przekroczenie norm. A :uzdrowiska" chula i nieświadomi ludzie przyjeżdają tu wyleczyć reomatyzm a wracają z rakiem i jeszcze za to płcą.
~... 27-11-2016 14:43
Nie bardzo rozumiem , co autor artykułu chciał nam powiedzieć ? Błędy merytoryczne, obwinianie za zły stan powietrza wszystkich oprócz władz miasta..... . W rzeczywistości brak w Jeleniej Górze pomysłu na kompleksowe działanie - pojedyncze budynki ( raczej mieszkania) wyposażone w ogrzewanie gazowe to naprawdę nie jest sukces ( zresztą ze spalania gazu też są spaliny). Jeden autobus hybrydowy... Najwyższy czas na poważne działania .
~hhkhjkh 27-11-2016 15:26
To nie jest wyłącznie problem miasta. To jest problem ludzi mieszkających w centrum Cieplic i Jeleniej Góry którzy przyzwyczaili się mieć ciepło "za darmo". Władze miasta powinne bardziej energicznie tropić śmierdziuchów.
~x 27-11-2016 15:50
Polecam przejechać się ulicą Wiejską,jest tam kilku takich "ekologów" co palą mokry nędznej jakości węgiel brunatny a z kominów umieszczonych 3m nad ziemią wali dym jak Celwiskozy w "najlepszych" czasach.
~pomoc 27-11-2016 16:02
jak miasto by naprawdę chciało pomagać mieszkańcom w wymianie ogrzewania to by było dużo chętnych a tak ludzie nabrali kredyty i nie wiedzą czy otrzymają zwrot za kawkę i już koniec nie ma żadnych programów. A w mieście i na zabobrzu korki pełno świateł i jak ma być czyste powietrze
~lolo pindolo 27-11-2016 16:10
Jak pojawia sie temat zatrutego powietrza to Zawiła zapodaje spiewke o tym, że wszystkie obiekty publiczne przeszły na eko ale to juz zrobiliscie i dalej jest syf zatem trzeba działac dalej przykładem jest Kraków czy Wrocław. U nas specjalista od przecinania wstęg za inwestycje prywatnym podmiotom ręce opuścił i nie wie co zrobić. Byle do wiosny. Zostawic urzad i isc do domu seriale patrzyc na polsacie. zapraszam straz miejska na ulica parkowa i kubusia puchatka w cieplicach tam jest spalarnia smieci i najbardziej podłego wegla na swiecie.
THX1138 27-11-2016 16:52
do 15:26 nie, nie przyzwyczaili się, za ten problem możecie podziękować pracodawcom tych ludzi że tak mało płacą żądając jednocześnie olbrzymich pieniędzy za swe usługi/produkty także za to że będziecie mieć niskie emerytury z powodu niskich wypłat, a jeśli chodzi o meneli co palą czym popadnie byle kasa na bełcika była, no to nie rozumiem czemu państwo na które tyle płacimy jeszcze ich nie zlikwidowało i to nie tylko za kopcenie ale także za uprzykrzanie życia normalnym ludziom
THX1138 27-11-2016 16:56
do tato a po co jakieś zabawy w dopłaty itd, najlepiej gdybyśmy w końcu mieli elektrownię atomową i ceny prądu na tyle niskie by każdy mógł sobie pozwolić na ogrzewanie elektryczne, lub przynajmniej niech miasto podłączy do ciepłowni jak najwięcej budynków
~normalny 27-11-2016 16:59
Jak powietrze nie pasuje to proponuję zmienić miejsce zamieszkania na Bieszczady, okolice Suwałk tam czystego powietrza skolko godno.
THX1138 27-11-2016 17:03
do pomoc: no właśnie walą sygnalizację świetlną gdzie popadnie (nie zdziwię się jeśli się okaże że mamy jej więcej niż we Wrocku) kładek dla pieszych nie chcą budować - samochody przejechały i pojechały zamiast w korkach spaliny produkować. Kolejna sprawa to wygodnisie którzy nawet do pobliskiego sklepu samochodem jeżdzą, po za tym miasto jest o wiele za duże i wszędzie jest daleko w naszym kraju powinny być małe i spokojne miasta jak np w Skandynawii zamiast betonowych dzungli
~Lupo 27-11-2016 17:06
Parę dni temu chciałem wywietrzyć bluzę na balkonie. Jak wziąłem ją z powrotem, to nadawała się już tylko do prania - tak śmierdziała spalinami.
~do 17:03 27-11-2016 17:13
dobrze mówisz, policja powinna podchodzić do kogoś kto akurat podjechał i sprawdzać adres i jeśli mieszka bliżej niż 3km i nie ma pasażera lub ładunku który musiałby przywieźć to walić mandat po całości
~normalny 27-11-2016 18:19
Jak powietrze nie pasuje to proponuję zmienić miejsce zamieszkania na Bieszczady, okolice Suwałk tam czystego powietrza skolko godno.
~znawca 27-11-2016 22:53
Ostatnio był fajny artykuł jak to brakło środków na wypłatę pieniędzy z KAWKI dla ludzi którzy pobrali kredyty na wymianę piecy na gazowe hahah! Wzięli kredyt i nie dostali zwrotu bo brakło środków! Zrobieni w konia :) Poza tym parę lat temu miasto cofnęło ulgę (w tym i mi) w obliczaniu podatku od nieruchomości za posiadanie ogrzewania gazowego. Niby nie były to duże pieniądze ale zawsze "coś", zostaliśmy wyrolowani. Dlatego nie mam zamiaru litować się nad nimi i iść w jakiekolwiek "układy". Tym bardziej nie dam się podłączyć do sieci ciepłowniczej. Podłączą całe miasto i przysolą takie ceny że pospadacie ze stołków. Będzie na auta służbowe dla notabli. Nie dajcie się oszukać.
~do znawca 28-11-2016 0:45
no to pozostaje żądać elektrowni atomowej i niskich cen za prąd by każdego na ogrzewanie elektr było stać
~ 28-11-2016 9:49
Marcin! dołóż do pieca te butelki plastikowe z Biedronki , bo mi w zadek zimno!
~ 28-11-2016 11:36
Zlikwidować Polskie kopalnie Na taki pomysł to może wpaść tylko polaczek.To tak jak by Arabowie wpadli na pomysł aby zaprzestać wydobycia ropy naftowej ze względu na spaliny
~Kasia111 28-11-2016 12:07
Ale ściema! Ciekawe, gdzie te punkty pomiarowe postawili, że im wyszło "wszystko w normie" pewnie gdzieś na Wolności pomiędzy centrum, a Cieplicami, albo po drodze z Sobieszowa do Jagniątkowa. Gdzie indziej to nie uwierzę, nos wykręca tak, ze powietrze trudno wciągnąć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Będzie taniej za wodę i ścieki

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Nurkowe Demo Days

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%