MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

O powietrzu w naszym mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 27 listopada 2016, 7:44
Autor: UM (komunikat)
Fot. Archiwum
– Przekazujemy pełne informacje, uzyskane m.in. dzięki pomocy Inspektoratu Ochrony Powietrza nt. stanu powietrza w Jeleniej Górze. Tym samym dementujemy plotkę, jakoby przekroczenie norm czystości sięgało kilkukrotnych, czy kilkunastokrotnych wartości – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wartość alarmowa w przypadku pyłu zawieszonego PM 10/PM 2,5 to 300. 24 listopada w pomiarach, dokonywanych co godzinę przez stację WIOŚ stężenie wynosiło o godz. 1 w nocy odpowiednio 136 oraz 293, potem 109 i 114, itd.

Kolejne wyniki spływają sukcesywnie. Są najczęściej w okresie zimowym relatywnie mniej korzystne nad ranem, kiedy w wielu gospodarstwa domowych rozpalane są piece węglowe i większy jest ruch samochodów, gdy ludzie wyjeżdżają do pracy i w godzinach popołudniowych (powroty z pracy i ponowne rozpalanie, czy dorzucanie paliwa do pieców).

Przekraczanie norm czystości powietrza oceniane jest w kilku aspektach, m.in. bieżące, średniomiesięczne, czy średnioroczne, bo tylko dane w dłuższym okresie mogą być podstawą do porównań, określenia harmonogramu i skali poczynań, itp.

Według WIOŚ, w Jeleniej Górze przyjętą normą, ze względu na ukształtowanie terenu i specyfikę używanych tu paliw, itp. normą jest przekroczenie tej granicy w okresie 35 dni w roku. W roku 2016 przekroczenie takie miało miejsce 24 razy.

- Ograniczamy każdą możliwość emisji szkodliwych związków do atmosfery – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta. – To nie jest działalność incydentalna, ani też nasze działania nie zostały podjęte w ostatnich miesiącach, bo trwają od lat. Chciałem tylko przypomnieć, że budynki publiczne w Jeleniej Górze są już albo podłączone do sieci, albo też mają piece gazowe. Sukcesywnie wymieniamy tabor w MZK na nowoczesne autobusy, w tym hybrydowe. Przeprowadziliśmy program KAWKA, dzięki czemu tylko w ostatnich dwóch latach kilkaset rodzin zmieniło system ogrzewania mieszkań. Poszukujemy możliwości, by wesprzeć także ponad 60 rodzin, które zrealizowały tę inwestycję w swoim domu, a ze względu na późniejsze, niż inni jej oddanie nie uzyskali dofinansowania ze względu na wyczerpanie się środków z programu KAWKA. A jesteśmy tym żywotnie zainteresowani, m.in. dlatego, że Uzdrowisko cieplice, jego status i standard kuracji są dla nas bardzo istotne i normy z powodu uzdrowiska są ostrzejsze - dodaje.

- Sprawę czystości powietrza trzeba jednak postrzegać w szerszym aspekcie. Działania samorządów i mieszkańców nie będą do końca skuteczne, jeśli nie zmieni się polityka Państwa w tym zakresie. Z jednej strony mieszkańcy rozmaitych gmin – i słusznie – wywierają każdy rodzaj presji na władzach lokalnych, domagając się poprawy sytuacji, z drugiej – Państwo, mając za priorytet program ratowania kopalń węgla kamiennego stawia na takie źródło energii, co stoi w sprzeczności z ideą czystego powietrza – pisze w komunikacie Cezary Wiklik.

- Będziemy w tej sprawie interweniować – zapowiada M. Zawiła – nie może być bowiem dualizmu w procedurach postępowania w tej sprawie. Z drugiej strony – chcemy przybliżyć mieszkańcom szansę posiadania wiedzy o faktycznym stanie czystości powietrza w Jeleniej Górze. W przypadku faktycznego zagrożenia uruchomimy system powiadamiania sms, stosowany także w innych sytuacjach kryzysowych, a na stronie internetowej Miasta – www.jeleniagora.pl – w banerze pod nazwą „Komunikaty i informacje o jakości powietrza w Jeleniej Górze przekazywane są bieżące dane - przypomina.

W przypadku zagrożenia kryzysowego z kolei, w zakładce „Dla mieszkańca – Zarządzanie Kryzysowe – Ostrzeżenia i alarmy”, będą publikowane takie komunikaty. Jeśli pierwszy z wymienionych banerów jest nieczynny – oznacza to, że WIOŚ nie informuje o przekroczeniach norm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Motocykliści dla Niepodległej

Wyrzucali kwiaty za płot

Studium na początek

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~Seba 27-11-2016 10:05
Jak rozumiem za stan powietrza w Jeleniej odpowiada elektrownia weglowa? Tylko ktora? Moze ta w piwnicach ratusza ;) ? Na androida jest dostepna aplikacja czystosc powietrza podajaca odczyty z automatycznych stacji pomiarowych. Obserwuje wyniki od tygodnia , wychodzi na to ze oddychamy powietrzem zanieczyszczonym jak w Katowicach ! Mało tego , czystsze powietrze maja nawet pod elektrownia Turów w Bogatyni. Na zdrowie :)
~II sort 27-11-2016 10:28
Niestety (dla mnie) mam piece węglowe, w których raz na dobę palę (popołudniem) przez 1-2 godzin, w zależności od temperatury. Następnie zakręcam rozgrzany piec, do następnego dnia. Czyli imituję sadzę i inne zanieczyszczenia (ale nie śmierdzą) przez krótki okres doby, niestety problem leży w coraz liczniejszych indywidualnych centralnych ogrzewaniach, w których trzeba palić na okrągło i najczęściej (dla oszczędności) starymi meblami i śmieciami - to one stwarzają ten ogrom smrodu i wszelkich zagrożeń! Centralne ogrzewanie postanowię mieć, kiedy będę mógł się podłączyć (tanio!) do centralnej ciepłowni miejskiej. Program KAWKA -to ściema!.
~n/n 27-11-2016 10:46
Proszę sobie sprawdzić jak zdrowe jest powietrze w jg na stronie www.aqicn.org i zobaczyć tam zakresy norm i co to znaczy-dzisiaj np. powietrze w Krakowie jest wielokrotnie lepsze niż w jg chyba nasze służby miejskie od monitorowania powietrza stworzyły pod siebie dla własnego samozadowolenia własne normy
~ 27-11-2016 10:47
Najlepiej, jakby miasto podłączało jak najwięcej domów do elektrociepłowni miejskiej. Jeszcze bardzo dużo kamienic w centrum należałoby podłączyć. Tym samym wyeliminuje się palenie czym popadnie w piecach.
~wlan 27-11-2016 11:09
Mnie, w związku z ww artykułem, interesuje: 1. dlaczego w XXI wieku, w środku Jeleniej Góry (nie centrum) - w Goduszynie, brak sieci gazowniczej (nie mówiąc o sieci kanalizacyjnej), 2. dlaczego w godz. 22.00 - 24.00 daje się często zauważyć zwiększoną emisję zanieczyszczeń z kotłowni przy ul. K. Miarki (tej ogrzewającej dużą część miasta), 3. dlaczego w Cieplicach do ogrzewania budynków nie można wykorzystać wód termalnych? Może ktoś zna odpowiedź.
~stop w b 27-11-2016 11:32
Palenie smieci to jeden problem ale równie śmierdzący jest żółty dym ze spalania węgla brunatnego a palą tym na potęgę bo jest najtańszy.Powinno się zakazać sprzedaży tego świństwa do pieców bez filtrów.
~rentobiorca 27-11-2016 12:22
Ludzie palą byle co nie z tego że to lubia ,tylko z biedy ..mam 900 zł renty i jak mam ogrzać mieszkanie ??????mam 2 piece kaflowe
~tato 27-11-2016 12:36
Pieprzą tu o ekologii,a z dopłat do instalacji proekologicznych miasto się wycofało. Po co ten durny artykuł.Bardzo dobrze,że ludzie palą byle czym i niech dymią ile wlezie.
~Turysta 27-11-2016 12:46
Ale oszukujecie zapraszam w godzinach wieczornych koło Term Cieplickich jeżdżę tam z dziećmi to HORROR smród i dym pełzający po ulicach .Masakra a spacer po parku zdrojowym czy Pl. Piastowskim dla kuracjuszy to wykańczalnia rak krtani czy płuc - murowany. Jestem często w Krakowie słynącym z mega smogu ale nawet tam tak nie śmierdzi .
~kokospoko 27-11-2016 13:31
Jak taką stacje zamontowali w Cieplicach to sie przestraszyli bo chyba zabrakło skali. Zawiła natychmiat przeniósł ją na górke na zabobrze gdzie bloki nic nie emitują. Mimo to i tak jest wielokrotne przekroczenie norm. A :uzdrowiska" chula i nieświadomi ludzie przyjeżdają tu wyleczyć reomatyzm a wracają z rakiem i jeszcze za to płcą.
~... 27-11-2016 14:43
Nie bardzo rozumiem , co autor artykułu chciał nam powiedzieć ? Błędy merytoryczne, obwinianie za zły stan powietrza wszystkich oprócz władz miasta..... . W rzeczywistości brak w Jeleniej Górze pomysłu na kompleksowe działanie - pojedyncze budynki ( raczej mieszkania) wyposażone w ogrzewanie gazowe to naprawdę nie jest sukces ( zresztą ze spalania gazu też są spaliny). Jeden autobus hybrydowy... Najwyższy czas na poważne działania .
~hhkhjkh 27-11-2016 15:26
To nie jest wyłącznie problem miasta. To jest problem ludzi mieszkających w centrum Cieplic i Jeleniej Góry którzy przyzwyczaili się mieć ciepło "za darmo". Władze miasta powinne bardziej energicznie tropić śmierdziuchów.
~x 27-11-2016 15:50
Polecam przejechać się ulicą Wiejską,jest tam kilku takich "ekologów" co palą mokry nędznej jakości węgiel brunatny a z kominów umieszczonych 3m nad ziemią wali dym jak Celwiskozy w "najlepszych" czasach.
~pomoc 27-11-2016 16:02
jak miasto by naprawdę chciało pomagać mieszkańcom w wymianie ogrzewania to by było dużo chętnych a tak ludzie nabrali kredyty i nie wiedzą czy otrzymają zwrot za kawkę i już koniec nie ma żadnych programów. A w mieście i na zabobrzu korki pełno świateł i jak ma być czyste powietrze
~lolo pindolo 27-11-2016 16:10
Jak pojawia sie temat zatrutego powietrza to Zawiła zapodaje spiewke o tym, że wszystkie obiekty publiczne przeszły na eko ale to juz zrobiliscie i dalej jest syf zatem trzeba działac dalej przykładem jest Kraków czy Wrocław. U nas specjalista od przecinania wstęg za inwestycje prywatnym podmiotom ręce opuścił i nie wie co zrobić. Byle do wiosny. Zostawic urzad i isc do domu seriale patrzyc na polsacie. zapraszam straz miejska na ulica parkowa i kubusia puchatka w cieplicach tam jest spalarnia smieci i najbardziej podłego wegla na swiecie.
THX1138 27-11-2016 16:52
do 15:26 nie, nie przyzwyczaili się, za ten problem możecie podziękować pracodawcom tych ludzi że tak mało płacą żądając jednocześnie olbrzymich pieniędzy za swe usługi/produkty także za to że będziecie mieć niskie emerytury z powodu niskich wypłat, a jeśli chodzi o meneli co palą czym popadnie byle kasa na bełcika była, no to nie rozumiem czemu państwo na które tyle płacimy jeszcze ich nie zlikwidowało i to nie tylko za kopcenie ale także za uprzykrzanie życia normalnym ludziom
THX1138 27-11-2016 16:56
do tato a po co jakieś zabawy w dopłaty itd, najlepiej gdybyśmy w końcu mieli elektrownię atomową i ceny prądu na tyle niskie by każdy mógł sobie pozwolić na ogrzewanie elektryczne, lub przynajmniej niech miasto podłączy do ciepłowni jak najwięcej budynków
~normalny 27-11-2016 16:59
Jak powietrze nie pasuje to proponuję zmienić miejsce zamieszkania na Bieszczady, okolice Suwałk tam czystego powietrza skolko godno.
THX1138 27-11-2016 17:03
do pomoc: no właśnie walą sygnalizację świetlną gdzie popadnie (nie zdziwię się jeśli się okaże że mamy jej więcej niż we Wrocku) kładek dla pieszych nie chcą budować - samochody przejechały i pojechały zamiast w korkach spaliny produkować. Kolejna sprawa to wygodnisie którzy nawet do pobliskiego sklepu samochodem jeżdzą, po za tym miasto jest o wiele za duże i wszędzie jest daleko w naszym kraju powinny być małe i spokojne miasta jak np w Skandynawii zamiast betonowych dzungli
~Lupo 27-11-2016 17:06
Parę dni temu chciałem wywietrzyć bluzę na balkonie. Jak wziąłem ją z powrotem, to nadawała się już tylko do prania - tak śmierdziała spalinami.
~do 17:03 27-11-2016 17:13
dobrze mówisz, policja powinna podchodzić do kogoś kto akurat podjechał i sprawdzać adres i jeśli mieszka bliżej niż 3km i nie ma pasażera lub ładunku który musiałby przywieźć to walić mandat po całości
~normalny 27-11-2016 18:19
Jak powietrze nie pasuje to proponuję zmienić miejsce zamieszkania na Bieszczady, okolice Suwałk tam czystego powietrza skolko godno.
~znawca 27-11-2016 22:53
Ostatnio był fajny artykuł jak to brakło środków na wypłatę pieniędzy z KAWKI dla ludzi którzy pobrali kredyty na wymianę piecy na gazowe hahah! Wzięli kredyt i nie dostali zwrotu bo brakło środków! Zrobieni w konia :) Poza tym parę lat temu miasto cofnęło ulgę (w tym i mi) w obliczaniu podatku od nieruchomości za posiadanie ogrzewania gazowego. Niby nie były to duże pieniądze ale zawsze "coś", zostaliśmy wyrolowani. Dlatego nie mam zamiaru litować się nad nimi i iść w jakiekolwiek "układy". Tym bardziej nie dam się podłączyć do sieci ciepłowniczej. Podłączą całe miasto i przysolą takie ceny że pospadacie ze stołków. Będzie na auta służbowe dla notabli. Nie dajcie się oszukać.
~do znawca 28-11-2016 0:45
no to pozostaje żądać elektrowni atomowej i niskich cen za prąd by każdego na ogrzewanie elektr było stać
~ 28-11-2016 9:49
Marcin! dołóż do pieca te butelki plastikowe z Biedronki , bo mi w zadek zimno!
~ 28-11-2016 11:36
Zlikwidować Polskie kopalnie Na taki pomysł to może wpaść tylko polaczek.To tak jak by Arabowie wpadli na pomysł aby zaprzestać wydobycia ropy naftowej ze względu na spaliny
~Kasia111 28-11-2016 12:07
Ale ściema! Ciekawe, gdzie te punkty pomiarowe postawili, że im wyszło "wszystko w normie" pewnie gdzieś na Wolności pomiędzy centrum, a Cieplicami, albo po drodze z Sobieszowa do Jagniątkowa. Gdzie indziej to nie uwierzę, nos wykręca tak, ze powietrze trudno wciągnąć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Świętują Niepodległość

Ulica Hirszfelda już po remoncie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Marcin Wyrostek patriotycznie

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
830
Tak
63%
Nie
30%
Nie wiem
7%